Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Job in IT, incepator, un sfat sincer va rog pentru aceasta cariera

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Salutare, fara mistouri va rog, voi ignora acele comentarii fara sens pe care le voi considera puerile / imature. Daca aveam chef de misto, postam la sectiunea glume.

Pe scurt si la obiect :

Doresc sa ma reprofilez, in domeniul IT, ce ma intereseaza :

Cat dureaza sa invat pentru a lucra minimul basic si care este acela ? java ?

Anume : cat timp imi va lua sa studiez si ce imi recomandati , cursuri cumparate , o scoala , cursuri la o institutie ? si care e minimul basic in IT, adica cel mai simplu ? ca ulterior poate sa avansez in domeniu daca va fi ok sau nu.

De asemeni, care este salariul minim pentru minimul de IT pe care voi fi angajat ?

Recapitulam, rog raspundeti la subiect nu pe langa :

Cat dureaza sa prinzi basic pentru a lucra pe cel mai simplu modul de IT, angajat ?

Ce recomandati , cursuri pe care le pot cumpara , obtine sau cursuri in cadrul unei firme, etc ?

Care este salariul NET minim pe care voi fi angajat ?

Motivul, oricum nu ar conta, este ca vreau sa ma reprofilez pentru ca nu vreau sa lucrez langa oameni, sub nicio forma, vreau de acasa. Nu voi motiva mai departe de ce, insa dupa multi ani de munca am ajuns la aceasta concluzie, asta imi doresc, 0 oameni la job. Oamenii cu care socializez, ii aleg eu, nu statul sau vreun patron, pentru mine.

Multumesc

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Mai intai rafineaza-ti intrebarea, IT nu inseamna doar programare. Asa ca alege un segment si apoi putem da informatii mai precise.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Salariul net minim pentru cunostinte si experienta IT minime este salariul net minim pe economie - 1.524 lei.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Cunosc pe cineva care din vanzari, in 6 luni, s-a angajat in IT (Suport IT) si 5 ani mai tarziu, SQL developer.
Depinde de tine cat de bine se lipesc notiunile de tine si, foarte important, cum pui in practica ce inveti. Sa faci doar exercitiile de la sfarsitul cursului e foarte putin. Pe mine m-a ajutat faptul ca lucram in curierat si mi-am facut tot felul de programe si programele pentru mine. Poti sa te apuci de freelancing pe masura ce inveti dar asta e un proces de durata.
Salariul, dupa noroc, poti incepe cu 2000 de lei, poti incepe cu 3500 de lei.

Inainte de toate, vezi daca se lipeste de tine Java.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Cat dureaza sa invat
și ție îți ia cât mie să învăț

Edited by EMPP, 21 March 2022 - 08:31.


#6
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
As recomanda cateva cursuri de pe udemy si mult youtube la inceput. In timpul liber.
Fa cateva site-uri, cate un script la ele, pune-le pe git, sa le ai la portofoliu.
Html, css si javascript, le exersezi acestea la inceput.
Ti-as recomanda acest curs: https://www.udemy.co...loper-bootcamp/ , daca il urmaresti in poti prinde la oferta ( 50-100 lei ). Cursul te ia de la 0, in prima parte iti explica notiunile, dupa faci practica. Nu copia, pune pauza si fa tu.
Good luck

Ca si salariu de inceput, depinde cum ai noroc si unde prinzi. Ca si avansat front-end, iar depinde unde esti, cunosc seniori pe front care au 3k euro, dar stiu si cu 1.5k euro.

Edited by GaBogdan, 21 March 2022 - 08:32.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
totu-i pe noroc și șansa de a da peste cineva sau ceva.dacă o prinzi ești om dac-o lași să treacă.....

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Ai pus niste intrebari atat de vagi si totusi tu vrei raspunsuri clare si la obiect.

Poate dura 6 luni, poate dura 2 ani. Nu avem noi de unde sa stim capacitatea ta de a intelege programare, asta daca programare vrei sa faci. Ca in IT poti lucra in multe multe domenii la unele ai nevoie de mai putine cunostinte, in altele de mai multe.
Una e sa lucrezi ca tester, alta ca programator web, alta ca programator de diverse dispozitive etc etc

Cat despre salariu ... e minimul pe economie minimul. Dar hai sa zicem ca poate prinzi un 2000 lei sau poate un 3000 lei iarasi, totul depinde de capabilitatile tale.

#9
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Motivul, oricum nu ar conta, este ca vreau sa ma reprofilez pentru ca nu vreau sa lucrez langa oameni, sub nicio forma, vreau de acasa.
Si de acasa vei lucra cu oameni, este domeniul in care se lucreaza foarte mult cu oameni.

Quote

Oamenii cu care socializez, ii aleg eu, nu statul sau vreun patron, pentru mine.
Multumesc
In acest domeniu, nu iti alegi tu oamenii, ci banul ti-i alege.

Ce lucrezi acum si cati ani ai?

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Salutare, fara mistouri va rog, voi ignora acele comentarii fara sens pe care le voi considera puerile / imature. Daca aveam chef de misto, postam la sectiunea glume.

Pe scurt si la obiect :
Doresc sa ma reprofilez, in domeniul IT, ce ma intereseaza :

Cat dureaza sa invat pentru a lucra minimul basic si care este acela ? java ?
Anume : cat timp imi va lua sa studiez si ce imi recomandati , cursuri cumparate , o scoala , cursuri la o institutie ?
Si care e minimul basic in IT, adica cel mai simplu ? Ca ulterior poate sa avansez in domeniu daca va fi ok sau nu.
De asemeni, care este salariul minim pentru minimul de IT pe care voi fi angajat ?

Recapitulam, rog raspundeti la subiect nu pe langa :
Ce ar fi de recapitulat? Obiectul sau subiectul ?
La cat de vast este IT-ul orice raspuns ai primi nu va fi "pe langa".
Evident, nu o sa-ti convina ca nu "se pupa" cu vrei tu.

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Cat dureaza sa prinzi basic pentru a lucra pe cel mai simplu modul de IT, angajat ?
Ani, si asta daca incepi de mic.

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Ce recomandati , cursuri pe care le pot cumpara , obtine sau cursuri in cadrul unei firme, etc ?
Nu recomand cursuri, nu stiu ce putere de cumparare ai tu.

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Care este salariul NET minim pe care voi fi angajat ?
Minim pe economie.

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

1. Cat dureaza sa prinzi basic pentru a lucra pe cel mai simplu modul de IT, angajat ?

Nu stim cat iti va lua, insa daca te evaluam dupa intrebarile puse ... probabil o eternitate. De mine nu s-a prins deloc, nu inteleg partea de programare, fapt pentru care am ramas pe grafica (3D Automotive Artist)

Quote

2. Ce recomandati , cursuri pe care le pot cumpara , obtine sau cursuri in cadrul unei firme, etc ?

Youtube / udemy

Quote

3. Care este salariul NET minim pe care voi fi angajat ?

Sub minium pe economie clar nu vei lua, insa intrebarea e "DACA o sa fi angajat"

Edited by Andreysc7, 21 March 2022 - 09:24.


#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 03.12.2005
poate ca ar trebui sa ne spui si ce varsta ai si in ce domeniu lucrezi in prezent. (ar ajuta ca sa primesti o recomandare)

PS: cand spui "IT" nu prea spui nimic de fapt, fiindca domeniul e vast. e la fel ca si cand ai spune "medic" dar banuiesc ca nu te duci la ortoped cand ai probleme cu tiroida, nu? Posted Image

Edited by takillya, 21 March 2022 - 09:26.


#13
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Exagerari. La compania pentru care lucrez acum / echipa mea, 7 din 11 sunt total afoni. Nu au nici o treaba cu programarea dar au fost angajati, pentru ca asta e oferta in ziua de azi. Salariul minim e 3500-4000 de euro. Nu stiu cum e in Romania, dar imi vine greu sa cred ca nivelul e mai inalt aici, din simplu motiv ca romanii buni presteaza ptr companii straine pentru 4000-6000 de euro, nu 2000 sau cat e platit un senior aici

#14
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Depinde

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 bostanu_4u, on 21 martie 2022 - 09:30, said:

Exagerari. La compania pentru care lucrez acum / echipa mea, 7 din 11 sunt total afoni. Nu au nici o treaba cu programarea dar au fost angajati, pentru ca asta e oferta in ziua de azi. Salariul minim e 3500-4000 de euro. Nu stiu cum e in Romania, dar imi vine greu sa cred ca nivelul e mai inalt aici, din simplu motiv ca romanii buni presteaza ptr companii straine pentru 4000-6000 de euro, nu 2000 sau cat e platit un senior aici
3500 poate brut pentru un afon. Apropo, despre ce tara este vorba?

#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Plus ca are foarte mult sens sa compari salariile in valoare absoluta intre tari.
Cu 2000 E net in Elvetia mori de foame.

#17
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 LaurentiuSerban2002, on 21 martie 2022 - 01:43, said:

Motivul, oricum nu ar conta, este ca vreau sa ma reprofilez pentru ca nu vreau sa lucrez langa oameni, sub nicio forma, vreau de acasa. Nu voi motiva mai departe de ce, insa dupa multi ani de munca am ajuns la aceasta concluzie, asta imi doresc, 0 oameni la job. Oamenii cu care socializez, ii aleg eu, nu statul sau vreun patron, pentru mine.
La inceput. ti-ar fi mult mai ok sa lucrezi la birou, langa colegi, sa ai pe cine sa intrebi.
Vad asta la unii colegi, au lucrat de acasa si ne sunau contii pentru chestii marunte, ii ajuti, dar nu poti tot timpul.
La birou, mai fumezi o tigara, mai intrebi una alta. Mai da un review peste cod.
Mai gresesti o virgula la inceput si stai o ora sa iti dai seama ce nu merge ( pe cat de stupid pare, crede-ma ca se intampla )

#18
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Suedia. Dar e la fel peste tot. La interviu se pune mare accent pe buzzwords / principii. Iti ia 15 min sa inveti poezia si ai jobul.
E accesibil pentru oricine.
Majoritatea sunt paraleli, dar sunt si unii extrem de buni. Aia care raman afoni sunt inlocuiti in timp daca nu se adapteaza si nu invata ceva. Dar ideea e ca ai o sansa gratuita. Nu trebuie sa inveti inainte, sa investesti bani in cursuri si alte prostii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate