Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Statie radio stereo pe AM

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
WION Ionia Michigan 1430 kHz (America)

https://tunein.com/r...EO-1430-s29633/

Americanii au ecart de 10 kHz in unde medii, deci banda audio ceva mai mare, nu suna chiar rau stereo AM.

Programul este emis si in FM, se pot descarca AM si FM si se analizeaza cu softuri (sau subiectiv cu castile).

Attached Files



#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Dar inalte cred ca tot nu au in AM.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAnca12, on 20 martie 2022 - 19:56, said:

nu suna chiar rau stereo AM.
Streamul de pe net nu-i cel demodulat din eter.
Apoi numai un canal audio trebuie sa aiba minimum 16kHz, unde incap doua daca nici unul nu? Adica ai taiate frecvente la greu.

Edited by neagu_laurentiu, 20 March 2022 - 20:46.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAnca12, on 20 martie 2022 - 19:56, said:

WION Ionia Michigan 1430 kHz (America)
Americanii au ecart de 10 kHz in unde medii, deci banda audio ceva mai mare, nu suna chiar rau stereo AM.
E demult stereofonie in AM la americani, la noi nu se va face keep calm.
Primul sistem cu priza mare analog AM Stereo care dateaza din anii 70-80, comporta modulare independenta a fiecare benzi laterale deci o transmisie "normala" AM doar ca fiecare banda laterala reprezenta un canal... asta a fost vechi dar cel mai tare ca orice receptor il auzea, si alea mono receptionau perfect. Atat ca separatia era buna pana in 5kHz banda audio, mai sus se cam ducea insa era oki, se auzea super in masini cu radiouri de calitate. Canalele erau largi de 20kHz. Mai erau sisteme cu deviatii in faza gen V-CPM vezi wiki sau Belar sau asa ceva nu mai tiu cum se numeste, mai vechi dar putin folosit.
Un sistem bun este cel facut de Motorola, C-QUAM (Compatible—Quadrature Amplitude Modulation), asta a inceput prin anii 90 deci e ceva mai modern.

In ziua de azi nu mai merita sa faci decat digital hibrid, cum e Rock FM la noi care transmite si analog si digital in acelasi timp in Bucuresti cel putin iar daca ai scula americana care stie FM HD il iei cd quality. HD audio e sistem american hibrid, in UE nu se foloseste decat DAB adica full digital, nu fac hibride.
Americanii in prezent au transmisii AM hibrid, analog + digital, radiourile moderne americane stiu de ele.

Considerente generale legate de unde medii (AM numit popular), la americani exista interes pentru dezvoltarea tehnologiei intrucat america rurala are densitate mica de populatie si distante mari fata de orase, cu tot efortul inginerilor de a pune antene TV/FM de 300-400m din loc in loc tot nu are cum sa acopere peste tot, asa ca pentru multe regiuni sau in deplasare pe distante mari baza ramane AM-ul insa in Europa asa ceva nu se intampla, nu mai ai zone fara acoperire, totul poate fi facut in FM fara probleme deci nu exista interes pentru a mai dezvolta undle medii, sunt considerate perimate de timp si consumatoare mari de energie.
Tari si continente unde AM-ul este si va ramane la putere, Brazilia, Australia, Patagonia / Chile, Canada centrala si nordica, Alaska, Africa, Rusia chiar... acolo in afara oraselor nu faci nimic cu FM-ul ca trebuie distante mari si sunt resurse limitate Posted Image

Edited by andreic, 20 March 2022 - 21:40.


#5
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
De ce la noi nu se fac hibride?   :huh:
A.M. e bun pentru a asculta când te deplasezi pe distanţe mai lungi... că dacă mergi spre exemplu Ploieşti - Constanţa nu cred că e aceiaşi frecvenţă pentru un post din F.M.

#6
STEFAN20152019

STEFAN20152019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.09.2021

View Postandreic, on 20 martie 2022 - 20:47, said:

Considerente generale legate de unde medii (AM numit popular), la americani exista interes pentru dezvoltarea tehnologiei intrucat america rurala are densitate mica de populatie si distante mari fata de orase, cu tot efortul inginerilor de a pune antene TV/FM de 300-400m din loc in loc tot nu are cum sa acopere peste tot, asa ca pentru multe regiuni sau in deplasare pe distante mari baza ramane AM-ul insa in Europa asa ceva nu se intampla, nu mai ai zone fara acoperire, totul poate fi facut in FM fara probleme deci nu exista interes pentru a mai dezvolta undle medii, sunt considerate perimate de timp si consumatoare mari de energie.
Tari si continente unde AM-ul este si va ramane la putere, Brazilia, Australia, Patagonia / Chile, Canada centrala si nordica, Alaska, Africa, Rusia chiar... acolo in afara oraselor nu faci nimic cu FM-ul ca trebuie distante mari si sunt resurse limitate Posted Image
Tot in America este si serviciul de radio prin satelit Sirius XM cu abonament intre 5 - 15 $ pe luna pentru soferi, ca sa nu mai aibe probleme cu receptia AM si FM.

View Postandreic, on 20 martie 2022 - 20:47, said:

In ziua de azi nu mai merita sa faci decat digital hibrid, cum e Rock FM la noi care transmite si analog si digital in acelasi timp in Bucuresti cel putin iar daca ai scula americana care stie FM HD il iei cd quality. HD audio e sistem american hibrid, in UE nu se foloseste decat DAB adica full digital, nu fac hibride.
Americanii in prezent au transmisii AM hibrid, analog + digital, radiourile moderne americane stiu de ele.

Ce spui tu am vazut pe Youtube sunt 4 canale Magic, Rock, Kiss si One FM. Si nu numai in Bucuresti parca si in Craiova. Sunt curios daca vor fi interesati si de standardul DAB+ cum au fost de HD Radio. Momentan Kiss FM si Magic FM au acoperire buna.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 20 martie 2022 - 22:24, said:

dacă mergi spre exemplu Ploieşti - Constanţa nu cred că e aceiaşi frecvenţă pentru un post din F.M.
Asta nu e o problema mare intrucat ai AF (alternate frequency) direct in RDS si schimba asta daca gaseste acelasi post, daca e national merge.
Teoretic la noi se folsoesc emitatoare Harris si nu cred ca e dificil sa le faca hibride... dar oare exista receptoare care sa stie asa ceva in AM ?

#8
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
AM prezinta inca interes prin posibilitatea implementarii DRM. In principiu cu un emitator poti acoperi o tara intreaga. In zona montana exista si la noi probleme cu acoperirea emitatoarelor FM, iar zona montana e o treime din suprafata Romaniei.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 20 martie 2022 - 22:24, said:

De ce la noi nu se fac hibride?
Ca nu ai clientela.

View PostSTEFAN20152019, on 20 martie 2022 - 22:43, said:

HD Radio
La fel fara clienti.

#10
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 20 martie 2022 - 20:44, said:

Streamul de pe net nu-i cel demodulat din eter.
Apoi numai un canal audio trebuie sa aiba minimum 16kHz, unde incap doua daca nici unul nu? Adica ai taiate frecvente la greu.

Imi pare rau ca nu ai citit in captura de ecran (am pus-o pentru cei care nu cerceteaza linkul in direct):

"Description:
Proudly transmitting AM Stereo from Ionia, MI, USA! Quite possibly the BEST sounding AM station in the nation, known worldwide for our quality of AM sound. The stream you're hearing comes from a real AM stereo tuner."

Asadar, ce transmit ei pana in Romania la noi este originalul AM stereo captat cu un radioreceptor american AM stereo si transmis de ei catre playerele din PC sau smartphone.

Sunt romani membri Softpedia si in America, ei pot sa faca testul pe care l-am amintit in mod direct (receptioneaza cu antena de ferita AM stereo, cu decodorul specific si FM stereo cu decodorul FM si antena baston.
Cei din Romania pot, deasemenea, sa-l faca, dar AM stereo nu-l receptioneaza cu antena de ferita a unui receptor AM cu decodor special, ci il preiau tot prin internet, la fel varianta FM.

#11
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
De chestia cu comutaţia via R.D.S. nu ştiam. E o chestie utilă.
Hibrid radio via F.M. nu se poate?   :huh:

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
De AF eu stiam din 2005, cand m-am plimbat cu fratele cu masina intre Bucuresti si mai multe orase, de fapt 3, Ploiesti, Pitesti si Ramnicu-Valcea, apoi si drumurile la Slatina acasa.

Toate masinile de dupa 2003 au asa ceva, memorezi postul, se memoreaza numele lui, apoi oriunde ai fi in tara, apesi pe cifra corespunzatoare unde ai presetat Radio X FM si incepe sa se auda, il gaseste automat, daca exista in acea zona.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Da, e chestie veche asta cu AF-ul, practic e in specificatiile de baza ale sistemului RDS in FM. Mai e si TA, anunturi de trafic dar la noi nu sunt, in vest se mai poarta... functia AF exista doar pe radiourile de masina, cele de casa / stationare / home tuner nu au. E gandita pentru mobilitate.

Identificarea postului se face dupa PID, practic ala e retinut cand opui o frecventa sau un post din memorie si cand mergi cu masina in alta zona radioul verifica fiecare frecventa din tabela de AF si unde gaseste semnal cu acelasi PID comuta acolo. El nu stie dinainte care din frecvente urmeaza sa fie disponibila unde te duci asa ca le incearca pe toate pana da de una valida, la radiourile moderne sau cu SDR e instantanee treaba, la alea vechi analog face scurte intreruperi ale statiei slabe in cautarea altor frecvente.
Eu pateam in Bucuresti la unele statii slabe acest lucru, cauta din instinct o frecventa cu semnal mai mare, ca sa am receptia stabila dezactivez AF-ul cand stiu ca nu ies din oras.

Edited by andreic, 21 March 2022 - 08:21.


#14
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Deci nu se face instant. Ar fi bine să fie puse şi la receptoarele staţionare mai de top, pentru că dacă pleci în vacanţă.
Tot nu am aflat de la voi dacă există şi F.M. hibrid.

#15
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Jim Carlyle, proprietarul postului de radio AM Stereo (despre care discutam), a dat acum cateva ore explicatii suplimentare, dintre care am selectat urmatorul pasaj:

"Trecerea de la AM mono la AM stereo nu scurtează distanta de receptie
a stației și nici nu provoacă pierderi de modulație dacă este
configurat corespunzător. AM în mono sau stereo este permisa în SUA
până la 125% modulație pozitivă și „aproape” 100% negativă înainte de
a provoca distorsiuni și clipping. Utilizarea atentă și corectă a
setărilor conduce la ceea ce avem: în jur de 116% pozitiv și 95%
negativ, oferind în același timp un sunet și o gamă grozave. În cazul
nostru, pe emitator de 4,7kW, când nu sunteți în apropierea obișnuiților cauzatori
de interferențe AM, propagarea ajunge destul de frumos la aproximativ 40-50 de
mile ascultabile pe drum și în cele două orașe mari, unul la est și
altul in vest (Lansing și Grand Rapids, MI.).

Deoarece majoritatea plăcilor de control moderne din rackuri sunt
stereo, nefolosite, tot ceea ce este necesar ca un post să sune grozav
în AM stereo este să aibă cablarea audio stereo adecvată, un procesor
C-quam și un excitator C-quam (transmițător de putere mică care ataca
amplificatoarele în ceea ce numim „emițător”), să-l setăm
corespunzător și să-l întreținem în permanență, așa cum se practică la
oricare stație."

Intregul comentariu este pinned, Show more  la:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V2oHfV9G7Ds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdjl, on 21 martie 2022 - 10:25, said:

Deci nu se face instant.
E automat. Receptorul cauta in fundal cea mai buna potrivire si ti-o schimba imediat.

View Postdjl, on 21 martie 2022 - 10:25, said:

Tot nu am aflat de la voi dacă există şi F.M. hibrid.
Exista, se cheama HD Radio. Ai si la noi asemenea posturi (Kiss FM, Magic FM, Rock FM și One FM).

Edited by neagu_laurentiu, 21 March 2022 - 11:13.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjl, on 21 martie 2022 - 10:25, said:

Deci nu se face instant.
La radiourile mai noi cu sdr este instant, la cele mai vechi nu are cum pentru ca sunt analog si au un singur tuner fizic pll care poate sta doar pe o frecventa la un moment dat (deci nu stie background). Validarea frecventei se face cu mici salturi pe frecventa noua si cautarea pid-ului in rds, daca e valid ramane acolo, daca nu se reintoarce de unde a plecat sa poti asculta in continuare frecventa pusa. Transferul se face cam in 200-300msec ceea ce nu inseamna mare lucru insa se aude daca esti atent.
Cand ai un post slab setat si are rds si AF (ca poate sa nu aibe postul daca e local) si intri intr-o zona ecranata gen parcare subterana undeva o sa vezi ca il cauta in diverse frecvente. Dupa ce nu gaseste sta cuminte pe frecventa si dupa un delay cauta din nou si tot asa.

Edited by andreic, 21 March 2022 - 13:54.


#18
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WIW3o552t6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate