Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Securitate eDirect guvernare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Vreau sa-l ajut pe tata sa-si faca un cont pe
https://edirect.e-gu...ser/SignIn.aspx

Ei cer la inregistrare doar CNP-ul. Mie mi se pare destul de putin sa cunosti CNP-ul, ca sa dovedesti ca esti de fapt persoana respectiva. Daca vecinul stie CNP-ul meu poate sa-si faca cont in numele meu.

Sa incerc sa-i fac cont pe edirect?

Am tot cautat pe site-ul de mai sus dar nu spun cum fac authentificarea.

Pe ghiseul.ro poti sa te autentifici cu CNP-ul si apoi cu cardul. Inca nu am incerca, dar tata are card de la banca transilvania care i-au dat un digipas independent, nu e din ala in care sa bagi cardul bancar in cititor... si nu prea cred eu ca au astia de la banca transilsvania un serviciu sa poti sa te autentifici cu digipassul.

Oare o sa mearga cu digipasul ala independent?
Exclus sa mearga la primarie, sau la alte ghisee...

Nu intreb aici cum sa sparg sistemul, nu am nevoie sa stiu in detaliu masurile lor de securitate, am nevoie sa stiu daca pot sa am incredere in ele, si daca poate sa le foloseasca bunicul pe care o sa-l ghidez pe telefon.

Va multumesc

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
De ce sa nu aiba incredere?

#3
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
https://edirect.e-gu...gnInChoose.aspx

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, la ce iti trebuie acel cont? Incerc sa imi dau seama, dar inca imi scapa.

Adesea, este ascuns faptul ca pt a ti se activa  contul, trebuie sa ajungi fizic undeva cu boletinul in mana.

bwt, ai mai multe posibilitati de login:
https://edirect.e-gu...User/Login.aspx

eDirect
ghiseul.ro
Certificat digital calificat

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 17:47, said:

am nevoie sa stiu daca pot sa am incredere in ele,
Hackerii pot sparge contul bunicului si apoi sa-i plateasca taxele si impozitele. Mai mult nu au ce face :D

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Nici mie nu mi se pare deloc ok securitatea de acolo. Nu e vorba de spart contul, ci de faptul ca altcineva care stie suficiente despre mine - cam subtirel: CNP si nume, poate si adresa in caz ca se verifica - poate crea cont si apoi depune diverse cereri in numele meu. Si vad pe acolo si obtinere de copie dupa cartea de identitate, plus ca cine stie ce o mai fi. In manual (e unul la ‘Ghiduri de utilizare’) nu pomeneste nimic de mers la ghiseu, pur si simplu ai acces in numele oricui daca ii cunosti CNP+nume. Se pomeneste ceva ca unele documente trebuie trimise cu semnatura digitala, dar nu imi pun prea mare speranta in asta pentru ca daca se insista prea mult pe aceasta semnatura imensa majoritate a persoanelor fizice ar fi exclusa.

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 17:47, said:

… Inca nu am incerca, dar tata are card de la banca transilvania care i-au dat un digipas independent, nu e din ala in care sa bagi cardul bancar in cititor... si nu prea cred eu ca au astia de la banca transilsvania un serviciu sa poti sa te autentifici cu digipassul.

Oare o sa mearga cu digipasul ala independent? …
Daca e vorba de tokenul fizic - un ceva aproape-patrat (la BT) folosit la login in internet banking - atunci nu este utilizabil pe acel site. Daca e altceva - poate fi gen stick care se conecteaza pe USB - poate fi vorba de o semnatura digitala si atunci il poate folosi. Ce stii tu de bagat card in el este mai mult ca sigur tokenul de la Raiffeisen, ei au (sau aveau) asa, dar cred ca e unicat. La alte banci tokenul e un device mic si de sine statator.

View PostAdm, on 20 martie 2022 - 18:30, said:

… bwt, ai mai multe posibilitati de login:…
Problema nu e sa folosesti tu o metoda sigura, ca doar nu trebuie sa iti dovedesti tie ca esti tu insuti, ci ca altcineva poate deschide cont si opera in numele tau. Din acest punct de vedere e mai bine daca ai cont, ca macar daca un ‘pirat’ incearca sa deschida unul in numele tau probabil va fi refuzat pe motiv de cont existent.

Edited by sags, 20 March 2022 - 18:48.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
m-am autentificat cu datele de pe ghiseul.ro.
tot nu mi-e foarte clar pentru ce mi-as face cont pe e-guvernare. adica n-am incredere ca eu depun o cerere mai complicata (spre exemplu Autorzatie de Constructie)  online prin portal si functionarii vor sti sa interactioneze cu mine.

in ce priveste securitate, daca te temi, te temi si gata. pari tipul neincrezator...

Quote

tata are card de la banca transilvania care i-au dat un digipas independent, nu e din ala in care sa bagi cardul bancar in cititor...
si nu prea cred eu ca au astia de la banca transilsvania un serviciu sa poti sa te autentifici cu digipassul.


#8
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View Postsags, on 20 martie 2022 - 18:50, said:

Nici mie nu mi se pare deloc ok securitatea de acolo. Nu e vorba de spart contul, ci de faptul ca altcineva care stie suficiente despre mine - cam subtirel: CNP si nume, poate si adresa in caz ca se verifica - poate crea cont si apoi depune diverse cereri in numele meu. Si vad pe acolo si obtinere de copie dupa cartea de identitate, plus ca cine stie ce o mai fi. In manual (e unul la ‘Ghiduri de utilizare’) nu pomeneste nimic de mers la ghiseu, pur si simplu ai acces in numele oricui daca ii cunosti CNP+nume. Se pomeneste ceva ca unele documente trebuie trimise cu semnatura digitala, dar nu imi pun prea mare speranta in asta pentru ca daca se insista prea mult pe aceasta semnatura imensa majoritate a persoanelor fizice ar fi exclusa.

Daca e vorba de tokenul fizic - un ceva aproape-patrat (la BT) folosit la login in internet banking - atunci nu este utilizabil pe acel site. Daca e altceva - poate fi gen stick care se conecteaza pe USB - poate fi vorba de o semnatura digitala si atunci il poate folosi. Ce stii tu de bagat card in el este mai mult ca sigur tokenul de la Raiffeisen, ei au (sau aveau) asa, dar cred ca e unicat. La alte banci tokenul e un device mic si de sine statator.

Problema nu e sa folosesti tu o metoda sigura, ca doar nu trebuie sa iti dovedesti tie ca esti tu insuti, ci ca altcineva poate deschide cont si opera in numele tau. Din acest punct de vedere e mai bine daca ai cont, ca macar daca un ‘pirat’ incearca sa deschida unul in numele tau probabil va fi refuzat pe motiv de cont existent.

Da asta era idea, ca altcineva ar putea sa faca cont si sa se dea drept tine. Chiar la asta ma gandeam si eu, car ar fi mai bine sa-si faca cont tata, ca sa existe deja, si sper ca astia de la eDirect sa aiba macar restrictia asta de unicitate. De exemplu in orice contract de vanzare cumparare ai datele complete, CNP, adresa ale altor persoane...

S-ar putea sa fie conectati la alte baze de date, ca vad ca la companii in ghidul lor zic ca fac un cross check cu baza de date a guvernului pentru companii ceva numit in genul ORD...

Da, da digipasul este unul dreptunghiular mic. Dar totusi astia de la ghiseul.ro spun ca poti sa te autentifici cumva daca esti client inclusiv la banca transilvania.

Edited by jimmyy, 20 March 2022 - 19:03.


#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Inregistrarea in Spatiul Privat Virtual de la ANAF se face dupa ce un operator de-acolo face o mini video-conferinta cu tine. Mi se pare foarte OK asa.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Sau folosești un cod pe care îl primești în orice corespondenta primita de la anaf.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:01, said:

… Dar totusi astia de la ghiseul.ro spun ca poti sa te autentifici cumva daca esti client inclusiv la banca transilvania.
Probabil ce stii este ca iti poti crea cont daca ai card bancar de la BT. In procesul de creare cont cardul este folosit la identificare. Iar daca e vreo problema il ia pe ‘pirat’ ca din oala, fiindca banca emitenta stie sigur al cui e acel card. Pe eDirect, prinde orbul scoate-i ochii…

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postjimmyy, on 20 martie 2022 - 19:01, said:

Dar totusi astia de la ghiseul.ro spun ca poti sa te autentifici cumva daca esti client inclusiv la banca transilvania.
Autentificarea cu cardul înseamnă se face o tranzacție cu valoare zero, tranzacție care are la descriere un cod de patru cifre. Ți se va cere să introduci codul respectiv în etapa a doua a creării contului. Tokenul băncii e utilizabil doar în relație cu banca, nicăieri altundeva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate