Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Upgrade Asus in garantie Altex

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
luisr134

luisr134

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2022
Buna ziua, am un asus rog strix g15 model g513IC cumparat recent din altex si as vrea sa stiu daca ii fac up la ssd si ram pierd garantia sau daca este un sigiliu ceva ca le-as monta eu doar ca imi e sa nu imi pierd garantia. Daca nu este nici o alta modalitate cam cat m-ar costa upgrade ul daca il trimit in garantie sa-l faca? Multumesc antcipat!

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Dacă ai ”ușiță” specială pentru HDD pe partea inferioară a  laptopului, poți face upgrade-ul singur. Însă dacă laptopul este capsulat, adică ca să înlocuiești HDD-ul trebuie să dai jos tot fundul laptopului, atunci trebuie să apelezi la service.

#3
luisr134

luisr134

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2022

 sneferu1987, on 21 martie 2022 - 09:50, said:

Dacă ai ”ușiță” specială pentru HDD pe partea inferioară a  laptopului, poți face upgrade-ul singur. Însă dacă laptopul este capsulat, adică ca să înlocuiești HDD-ul trebuie să dai jos tot fundul laptopului, atunci trebuie să apelezi la service.
Am inteles, din pacate nu am capac separat nici pentru RAM nici pentru ROM.

#4
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, mai mult de 200 ron nu ar trebui sa te coste si asta la un service autorizat si agreat de ASUS.

#5
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Salut,

Am si eu laptop tot asus g15 si m-am interesat de aceleasi aspecte.

Altex spune ca o poti face doar la service autorizat, de ex depanero, unde te costa 100 lei operatiunea + 12 lei per piesa montata, sau la Altex service, unde nu cunosc detalii si pareri pozitive.
Daca esti din Bucuresti si te duci personal la depanero, in 1-2 zile e gata. Prin curier dureaza 2-3 saptamani.


ASUS spune ca o poti face si singur acasa daca ai ustensilele necesare (pene plastic + surubelnita) si nu lasi urme de desfacere pe laptop.


Ambii iti pot solutiona problemele de garantie pe viitor, deci metoda o alegi tu.

Singurul mod prin care Altex ar putea sa-ti anuleze garantia, chiar daca tu executi perfect operatiunea, este sa aiba un tehnician prea priceput si pus pe treaba, incat sa remarce ca suruburile au avut masticul de fixare afectat, ceea ce este destul de putin probabil.

Attached Files


Edited by reventon, 22 March 2022 - 21:07.


#6
luisr134

luisr134

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2022

 reventon, on 22 martie 2022 - 21:04, said:

Salut,

Am si eu laptop tot asus g15 si m-am interesat de aceleasi aspecte.

Altex spune ca o poti face doar la service autorizat, de ex depanero, unde te costa 100 lei operatiunea + 12 lei per piesa montata, sau la Altex service, unde nu cunosc detalii si pareri pozitive.
Daca esti din Bucuresti si te duci personal la depanero, in 1-2 zile e gata. Prin curier dureaza 2-3 saptamani.


ASUS spune ca o poti face si singur acasa daca ai ustensilele necesare (pene plastic + surubelnita) si nu lasi urme de desfacere pe laptop.


Ambii iti pot solutiona problemele de garantie pe viitor, deci metoda o alegi tu.

Singurul mod prin care Altex ar putea sa-ti anuleze garantia, chiar daca tu executi perfect operatiunea, este sa aiba un tehnician prea priceput si pus pe treaba, incat sa remarce ca suruburile au avut masticul de fixare afectat, ceea ce este destul de putin probabil.
Am inteles, idee e ca sunt din Cluj si nu prea am cum sa imi trimit laptopul in Bucuresti din cauza ca fiind student, am nevoie de laptop si nu am nici laptop de backup pana ajunge acesta. Ma gandeam ca gasesc ceva pe Cluj, chiar daca pot face si eu aceasta operatione pentru ca am mai facut si totul a mers perfect insa cand mi-am luat laptopul nu l-am luat eu personal ci l-a luat tata, bineinteles cerand parerea mea legat de specificatii si la achizitionare a luat si extindere la garantie. Daca era ceva, nu ma interesa daca pierdeam garantia standard, insa avand in vedere ca a fost platita extinderea desi nu ii vad rostul, am zis ca mai bine il trimit. Oare personalul din magazinul altex nu pot face nimic la ei in magazin? Am citit diferite chestii legata de aceasta problema daca pot sa ii spun asa si vazusem ca pot sa faca si cei din magazin upgrade insa cand am intrebat la ei, bineinteles ca mi-au zis ca trebuie sa-l trimit. Nu ma deranjeaza costul ci timpul de asteptare. Daca ai si alte optiuni, as fi recunascor, daca nu am sa fac cumva si am sa il trimit in Bucuresti la depanero. Multumesc anticipat. Toata stima.

#7
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Eta2U e service autorizat Asus, are sediu și la Cluj. Ia legătură cu ei.
https://www.eta2u.ro...a2u-cluj-napoca

Eu as contacta și Asus Romania și le-aș cere să emită o opinie în scris despre upgrade, și să recomande un service autorizat în zona ta.
https://www.asus.com...orm/?lang=ro-ro

#8
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Angajații din magazin nu au certificare de tehnician ca să reprezinte persoane autorizate pentru servisarea laptopurilor, prin urmare nu își pot atribui alte funcții decât cele de consultanți și vânzători.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate