Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Achizitionare eBbook Reader Kindle

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018

 TS030, on 20 martie 2022 - 17:17, said:

Din experienta proprie (atata cata este):
- "pretul convenabil" depinde de posibilitatile fiecaruia. Daca-ti permiti, noul Kindle Paperwhite (cu ecran de 6.8") merita cu varf si indesat... cu o mentiune:
- nu as folosi Kindle pentru documentatie tehnica, schite, PDF-uri cu imagini, ci o tableta. Pentru text in general e super OK.
- in orice caz recomand Kindle cu front-light (au bagat si pe Kindle nu doar pe Paperwhite). Nu solicita ochii, si poti citi si pe lumina slaba (sau chiar intuneric).
- ecranul e mult peste cel al unui telefon, ca dimensiune si la confort pentru citit.
- de tinut, tin mult si bine... eu mi-am luat noul Kindle Paperwhite dintr-o serie de motive (inclusiv ca are USB-C, si nu micro), dar vechiul Paperwhite 2 e functional bine mersi.

Pentru ce continut vrei ebook reader-ul? Kindle e cam legat de Amazon, desi vede si unele formate de documente, si poti converti epub-uri la mobi.

Revenind la noul Paperwhite:
- are un ecran mai mare, cu rezolutie excelenta (pentru text)
- are LED-uri amber (poti regla lumina sa fie mai galbuie, mie-mi place asa, e si mai odihnitor). Lumina e de altfel foarte uniforma.
- se misca foarte bine pentru un ebook reader (tinand cont ca ecranul in nici un caz nu reactioneaza ca al unei tablete, operatiile precum scroll au lag evident. Dar la citit - inclusiv dat paginile - n-am observat nici o problema)
- are port USB-C. Micro USB e obsolete.
carti electronice(pdf,word,epub)

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Pdf in nici un caz. Poate sa afiseze dar e ca si cum ai vizualiza o poza cu text. Asa e formatul pdf. Conversia nu functioneaza prea bine mai ales daca include si poze. Sa faci zoom si scroll la pdf-uri e greoi pe un ecran e-ink.
Word si epub doar transformat in ezw sau mobi. Exista aplicatii care fac conversia foarte rapid.

Edited by Leo2006, 21 March 2022 - 09:20.


#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

 helen76, on 20 martie 2022 - 19:04, said:

carti electronice(pdf,word,epub)
Ai smartphone? Ce diagonală are?

#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Doua smartphone-uri de 6.5" alaturate fac cat o tableta de 6". E o diferenta mare ca suprafata.

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Wait, what? :w00t:

#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
1.5x tot este
[ https://t2.tudocdn.net/564155?w=1920 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.09.2010
Am inkpad3 de 7.8" (diagonala), de anul trecut. Citeste si epub si mobi, are iluminare, autonomie de o luna, sunt incantat de achizitie. Luata cu sub 1000 de Ron, vara trecuta. E made in Ucraina, daca intereseaza pe fani sau hateri...Posted Image Posted Image

#26
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

 Leo2006, on 21 martie 2022 - 13:19, said:

1.5x tot este
[ https://t2.tudocdn.net/564155?w=1920 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Hai sa facem o matematica simpla folosind teorema lui Pitagora.
Ce zici?

#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ecranul de 6.8" al Paperwhite-ului meu e aproape dublu ca suprafata comparativ cu ecranul de 6" al Xperia 10ii-ului.
Pentru citit este excelent, si net superior unui telefon. Cine crede altceva vorbeste din presupuse, nu din experienta.

Cu pdf-urile, problema e ca nu e suportat reflow, iar pentru zoom&scroll ecranul reactioneaza prea lent. Cate-un pdf text (da, pdf-urile pot contine text...) ocazional merge, se converteste trimitandu-l prin mail catre Kindle - si-atunci se va comporta ca un ebook. Sau treci pe landscape si aia e.
Pentru imagini e net inferior unui LCD.
epub-urile vad ca nu sunt suportate astfel, trebuie convertite intr-un program gen Calibre. Nu stiu insa ce rost are sa-ti iei Kindle daca trebuie sa convertesti totul...

Edited by TS030, 21 March 2022 - 14:20.


#28
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Da, nici eu nu prea folosesc paperwite-ul, din mai multe motive. Desi e mai misto el asa la citit, totusi suprafata e cam mica pentru anumite pedefeuri. Si faptul ca e alb-negru e un impediment. Si faptul ca pedefeurile in general le iei de pe net printr-un browser si e mare bataia de cap sa le muti pe kindle.
Era bun un sistem de operare gen android ca le poti lua usor de pe un director shared in cloud.
Am citit la inceput cand l-am luat, dar mai apoi am vazut ca tot de pe laptop e mai confortabil.
Cand am o carte pe care o parcurg in intregime, o mut pe kindle cu calibre, insa cartile tehnice nu prea le citesc din scoarta in scoarta, asadar e mai mare deranjul.

#29
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
5.8 inch

#30
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Daca-l folosesti exclusiv pentru beletristica, e ok.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007

 Leo2006, on 21 martie 2022 - 12:58, said:

Doua smartphone-uri de 6.5" alaturate fac cat o tableta de 6". E o diferenta mare ca suprafata.
Diferenta e la Aspect ratio, telefoanele au pe la 18:9 astea mai moderne (sau chiar mai inguste), tableta/readerul e 4:3. O tableta 4:3 de 6" are 17.28" patrati suprafata, un telefon 18:9 de 6.5" are 16.9" patrati suprafata.

Am 3 carti pe care le citesc acum ... cea mai mica are 8" (partea tiparita, nu toata foaia), cea mai mare are 9". E drept, am terminat una de format mai mic recent, avea 7" partea tiparita. 6" e mica oricum ai lua-o ... poti citi si pe 6" formate care se adapteaza la rezolutie/ecran, dar dupa cum ziceau si altii, daca iei un PDF e putin probabil ca va arata ok pe 6", va fi prea mic textul. Pe la 7" poate ca e un minim decent ... 8" cred ca e un "sweet spot" intre portabilitate si utilitate.

#32
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 19.11.2006
Kindle Paperwhite toată ziua și cu programul Calibre convertești ce vrei în formatul Kindle :)

#33
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 Adm, on 20 martie 2022 - 13:16, said:

Nu merita Olx, sh.
Pot fi probleme de ecran sau baterie.
Mergi pe asta:

eBook reader Kindle 2019, WiFi, 8 GB, 167 ppi, Negru

https://www.emag.ro/...5/pd/DW8X2YMBM/
confirm. il am de mai multi ani de zile, citesc cam 2 carti pe saptamana pe el, bateria ma tine cam 3 saptamani. luminozitatea nu ma deranjeaza si nu m-a deranjat niciodata. dpmdv nu merita sa dai mai mult pentru ca diferenta de pret nu iti aduce vreun mare plus si nu se justifica.

#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

 Leo2006, on 21 martie 2022 - 12:58, said:

Doua smartphone-uri de 6.5" alaturate fac cat o tableta de 6". E o diferenta mare ca suprafata.
Nu prea. Ți se pare din cauza proporțiilor diferite.

 TS030, on 21 martie 2022 - 14:15, said:

Ecranul de 6.8" al Paperwhite-ului meu e aproape dublu ca suprafata comparativ cu ecranul de 6" al Xperia 10ii-ului.
Pentru citit este excelent, si net superior unui telefon. Cine crede altceva vorbeste din presupuse, nu din experienta.

Cu pdf-urile, problema e ca nu e suportat reflow, iar pentru zoom&scroll ecranul reactioneaza prea lent. Cate-un pdf text (da, pdf-urile pot contine text...) ocazional merge, se converteste trimitandu-l prin mail catre Kindle - si-atunci se va comporta ca un ebook. Sau treci pe landscape si aia e.
Pentru imagini e net inferior unui LCD.
epub-urile vad ca nu sunt suportate astfel, trebuie convertite intr-un program gen Calibre. Nu stiu insa ce rost are sa-ti iei Kindle daca trebuie sa convertesti totul...
Problema se reduce la criteriile importante pentru fiecare.
Unde citești? Doar acasă în fotoliu? Atunci e bun un cititor dedicat. Dacă citești și în metrou/autobuz vrei să cari două aparate după tine? Dacă nu, telefonul e soluția.
Ce formate citești? Sînt suportate de cititor? Trebuie conversie? Dacă nu vrei să faci manevre suplimentare atunci telefonul e ce-ți trebuie - aplicațiile suportă practic orice format existent.
Cît despre dimensiunea ecranului - iarăși depinde de fiecare. Și de preferințe, și de aparatura din dotare. Am început cu cititoare dedicate. După al treilea am decis că telefonul e ce mi se potrivește. Dar asta e ce prefer eu.

#35
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 radunic, on 22 martie 2022 - 11:38, said:

Nu prea. Ți se pare din cauza proporțiilor diferite.
Da, nu e in nici un caz dublu. Totusi, diferenta e semnificativa... un Kindle e cam cat o carte mica. Telefonul, in schimb, se bazeaza pe rezolutie - ca poti citi scris foarte mic.

 radunic, on 22 martie 2022 - 11:38, said:

Problema se reduce la criteriile importante pentru fiecare.
Exact. Uite, pe mine de exemplu nu ma deranjeaza sa iau Kindle-ul cu mine, mai ales iarna/primavara/toamna (cand port o jacheta, si-l tin in buzunar). Chiar daca pot citi si de pe telefon. Oricum e mai comod de citit pe Kindle.
Iar telefonul este si o distractie; mai o notificare, mai un Facebook, mai o stire...

Unde e imbatabil fara discutii un ebook reader (nu neaparat Kindle, dar cu front light de calitate) e la lectura de seara/weekend, cand vreau sa ma relaxez, fara distractii, fara tentatia de-a mai ma uita la una, la alta.

Cum cumpar carti de pe Amazon, si la un dispozitiv pe care o sa-l tin ani de zile (singurul motiv de upgrade pe care-l vad e sa iasa ceva cu ecran color OK) nici n-am stat pe ganduri.

Edited by TS030, 22 March 2022 - 15:49.


#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
Azi e 20% voucer la Kindle, pe emag. Se poate spune ca preturile încep de la 370 lei.

Cardurile cadou se pot utiliza pe www.emag.ro, m.emag.ro, aplicatia eMAG si sunt valabile in perioada 08 aprilie, ora 00:00 – 07 mai 2022, ora 23:59, pentru comenzi care contin produse din categoriile Fashion & Sport si Casa, Gradina & Bricolaj, vandute de eMAG si de partenerii Marketplace. Cardul cadou nu poate fi utilizat pentru produsele resigilate.

Edited by slai, 23 March 2022 - 10:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate