Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Achizitionare eBbook Reader Kindle

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Buna ziua.Doresc sa cumpar in viitorul apropiat un ebook reader.Pt cei ce detineti unul puteti sa mi spuneti ce pret ar fi convenabil pentru o utilizare indelungata(cativa ani) si buna pentru citit.

Caracteristici
- sa protejeze ochii sa pot citi minim 1 h sau 2 h fara sa ma doara ochii
- port usb
- bateria sa tina
- sa pot ajusta marimea textului

Am vazut preturi de 500  / 700 / > 1.000 lei .merita achizitionare uneia de 700 de lei sau ceva mai scump?

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Cel maimult merita de pe olx, la juma de pret.

#3
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 maccip, on 20 martie 2022 - 13:02, said:

Cel maimult merita de pe olx, la juma de pret.
am mai luat electronice de pe olx si am luat teapa ,3-4 luni au mers si dupa pa. :D

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Nu merita Olx, sh.
Pot fi probleme de ecran sau baterie.
Mergi pe asta:

eBook reader Kindle 2019, WiFi, 8 GB, 167 ppi, Negru

https://www.emag.ro/...5/pd/DW8X2YMBM/

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
No way! Daca merge, merge. Daca e sa nu mearga--ghinion! N-are treaba olx-ul cu asta. Probabi lca ai luat tu chinezisme facute sa mearga cateva luni.
Kindle sunt ok, nu mor repede.
Eu primul kindle 4 l-am luat de la Orange. Desi aveam niste puncte thankyou, tot am dat o palarie de bani pe el.
Al doilea, tot kindle 4 l-am luat de pe olx, la cateva luni distanta. Am dat mai putin de jumate.
Al treilea, kindle paperwhite, luat de pe olx, a costat mai putin decat 4-ul. L-am luat pentru pedefeuri.
Toate merg foarte bine. La unul dintre ele am mai luat o husa, tot de pe olx. Ca nu mi-a placut aia cu care a venit.

Eu acum sunt in cercetare sa cumpar un din asta.
https://www.emag.ro/..._BoCHHgQAvD_BwE

L-am gasit acum vreo 2 ani pe olx la 1800 lei si mi s-a parut mult, plus ca era din timisoara si voiam sa-l vad.  si mult imi pare si acum. Mai ales ca au aparut deja variante color, care ar trebi sa influenteze pretul celorlalte in minus. Daca as fi student poate.
Momentan scriu pe foi ce am de scris, dar mi-ar placea sa am salvat. Foile se duc naibii.

#6
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Orice Kindle ti-ai lua va indeplini cu brio toate cerintele tale.

#7
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

 ghevasalie, on 20 martie 2022 - 13:29, said:

Orice Kindle ti-ai lua va indeplini cu brio toate cerintele tale.
Multumesc :) !

se pot achizitiona si fizic sau doar online? m am uitat pe altex si zice stoc epuizat

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Eu am un Kobo Libra 2 de pe la inceputul anului. Foarte multumit de el, a fost undeva peste 800 lei. Inlocuieste Paperwhite-ul care a avut un accident nefericit. Imi place mai mult.

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 ghevasalie, on 20 martie 2022 - 13:29, said:

Orice Kindle ti-ai lua va indeplini cu brio toate cerintele tale.
Mai putin faptul ca 6" e un ecran prea mic pentru a citi in conditii decente ... mie pe la 8" mi s-ar parea un minim acceptabil ... 6" si ceva are telefonul.

Edited by utopium, 20 March 2022 - 14:30.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
De curiozitate, ai avut paperwhite, sau doar îți imaginezi ca e mic?

Edited by slai, 20 March 2022 - 14:33.


#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru pedefeuri si carti tehnice, abia 10" e ok pentru mine.
Pentru literatura beletristica, merge si mai mic.

Adica merg si pedefeurile pe un ecran mic, dar vei prefera intotdeauna laptopul, deci nu faci nicio branza.

#12
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
eBook Reader Kobo Clara HD 6inch, 8GB, Black + CADOU HUSA = 600 lei,  

Citeste si formatul MoBi si Epub, arunca o privire, cred ca vei fi satisfacut. Oricum, nu cumperi tu de pe Amazon carti (ca nu ai ce)
Are si confort light (reduce lumina albastra)

https://www.novamag....-8gb-black.html

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
De ce sa nu cumperi de pe Amazon?
Eu cumpar macar o carte pe luna.
E usor si rapid.

Ce e drept, citesc in lb engleza.

#14
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

 utopium, on 20 martie 2022 - 14:30, said:

Mai putin faptul ca 6" e un ecran prea mic pentru a citi in conditii decente ... mie pe la 8" mi s-ar parea un minim acceptabil ... 6" si ceva are telefonul.
Intai de toate ca dimensiunea ecranului n-a fost pomenita de autoare, apoi, eu am folosit vreo 9 ani un Kindle de 6" si n-am simtit niciun moment ca ar fi prea mic. E drept ca n-am citit PDF-uri, acolo da, e prea mic.
Acum am de 7", primit cadou de vreo doi ani, si nici vorba sa fie prea mic.

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Cauta ceva mai nou, mai mare si cu iluminare. Pe OLX incep de la 750 lei. Se vede superb in lumina soarelui si cu iluminarea activata.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ekJDYWEACb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 20 March 2022 - 15:57.


#16
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,033
  • Înscris: 10.04.2006
Nu vad sensul sa dai bani extra sa il cumperi din Romania cand poti cumpara direct de la Amazon:

Noul Paperwhite 2021 - 129E
https://www.amazon.d.../dp/B08N3TCP2F/

Eu am cumparat varianta asta cand a aparut si sunt foarte multumit de ea.
Am facut upgrade de la Paperwhite 2018 si ma gandeam ca nu e mare diferenta dar chiar se simte.

Edited by Nenea Zap, 20 March 2022 - 16:26.


#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 helen76, on 20 martie 2022 - 12:54, said:

Buna ziua.Doresc sa cumpar in viitorul apropiat un ebook reader.
Depinde de ce citești - dacă e doar text orice telefon cu diagonala ecranului de la 5,5" în sus e bun.Dacă e vorba și de fotografii/desene/formule și similare atunci 8" e minimum.

#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Din experienta proprie (atata cata este):
- "pretul convenabil" depinde de posibilitatile fiecaruia. Daca-ti permiti, noul Kindle Paperwhite (cu ecran de 6.8") merita cu varf si indesat... cu o mentiune:
- nu as folosi Kindle pentru documentatie tehnica, schite, PDF-uri cu imagini, ci o tableta. Pentru text in general e super OK.
- in orice caz recomand Kindle cu front-light (au bagat si pe Kindle nu doar pe Paperwhite). Nu solicita ochii, si poti citi si pe lumina slaba (sau chiar intuneric).
- ecranul e mult peste cel al unui telefon, ca dimensiune si la confort pentru citit.
- de tinut, tin mult si bine... eu mi-am luat noul Kindle Paperwhite dintr-o serie de motive (inclusiv ca are USB-C, si nu micro), dar vechiul Paperwhite 2 e functional bine mersi.

Pentru ce continut vrei ebook reader-ul? Kindle e cam legat de Amazon, desi vede si unele formate de documente, si poti converti epub-uri la mobi.

Revenind la noul Paperwhite:
- are un ecran mai mare, cu rezolutie excelenta (pentru text)
- are LED-uri amber (poti regla lumina sa fie mai galbuie, mie-mi place asa, e si mai odihnitor). Lumina e de altfel foarte uniforma.
- se misca foarte bine pentru un ebook reader (tinand cont ca ecranul in nici un caz nu reactioneaza ca al unei tablete, operatiile precum scroll au lag evident. Dar la citit - inclusiv dat paginile - n-am observat nici o problema)
- are port USB-C. Micro USB e obsolete.

Edited by TS030, 20 March 2022 - 17:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate