Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Drum de servitute cu parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Buna tuturor
Am un teren pentru casa cu drum de servitute.Latime drum 5 m lungime drum 100m.
Sunt amplasate 4 parcele.restul urmeaza.
Ar fi bine sa imi fac doua locuri de parcare pe teren sau nu are rost.
De pe drumul de 5 m latime sa las o lungime pentru doua masini si dupaia sa urmeze poarta mai mare si o poarta mai mica.Sau sa fac gard si sa ramana drum de 5m iar cand vin cu masina sa deschid poarta.Poate daca fac parcare o sa parcheze si vecini ei poate nu isi fac.Am front stradal 26 m Nu stiu cum este mai bine mersi

Edited by Dani888, 20 March 2022 - 11:41.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Ce i in mana nu i minciuna .... investeste intrun sistem automat deschidere a portilor.

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 06.10.2019

 Dani888, on 20 martie 2022 - 11:40, said:

De pe drumul de 5 m latime sa las o lungime pentru doua masini si dupaia sa urmeze poarta mai mare si o poarta mai mica.

Daca drumul de servitute se inchide in capat, toti vecinii tai vor intoarce masinile la tine in poarta.

Am un prieten care are o casa in Bragadiru ( in spate la Leroy ), si este cu nervii la pamant din cauza drumului. Drum de servitute de 7 m, cvatruplex-uri realizate pe terenuri de 450-480 mp, masini parcate pe drum (si pe stanga, si pe dreapta ), si toti intorc in fata casei lui ( singurul teren viran de pe strada neingradit ). La el in fata cand este uscat sunt numai damburi, iar cand ploua risti sa ramai cu masina in sleaurile alea.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pune o schita.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
poate in viitor o sa vrei sa si acoperi locurile alea de parcare, sau cine stie, o statie de incarcare pt o masina electrica peste 10 ani… mai practic dpmdv sa le faci in curte.

#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
,,sa fac gard si sa ramana drum de 5m iar cand vin cu masina sa deschid poarta."   Asta-i varianta castigatoare. Fa parcare, garaj ... ce vrei. Dar in curte la tine. Un sistem automat de inchidere/deschidere porti nu-i un capat de lume !

#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 19.03.2022
Sfat prietenesc, fa-ti  parcarea in curte. Macar nu risti sa fie zgariate sau vandalizate , sau chiar ocupate de altii.

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
daca faci locuri de parcare accesibile din exterior o sa parcheze si altii acolo, ca nu e ingradit.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,225
  • Înscris: 27.10.2007
Șefu', doar un minut sa las un let in capatul celalalt al strazii...

Edited by strongsss, 20 March 2022 - 14:04.


#10
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Bine o sa fac un sistem de deshidere poarta.
Vad ca este cel mai bine asa
Va multumesc

#11
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 15.01.2017
Eu as face drumul ala de minimum 6 metri. Si masinile parcate in curte. De fapt o sa-ti dea retragere daca aveti primarie ok. Daca e un berbec parcat pe drum si trebuie sa treaca o masina de pompieri ardeti ca soarecii.

#12
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 06.10.2019
Eu chiar am vrut sa-l intreb cum ii da autorizatie de construire avand drumul de doar 4 m, si lung de 100 ( avand in vedere ca sunt si mai multe proprietati ).

#13
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
In zone nou construite doar imbecilii parcheaza pe drum, fie el privat sau public. Masina trebuie sa stea in curte, chiar daca ti-e lene sa te dai jos sa deschizi portile. Nu conteaza ca nu ai loc sa pui trambulina sau piscina, trebuia sa-ti iei teren mai mare. Exista legi si regulamente de urbanism in sensul asta.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
deoarece drumul e prea îngust, și vei dori să mai vină un camion pe la tine :P , fă o retragere în zona porții mari astfel: \____/
io făcui această retragere de cam 2 metri și acum pot intra-n curte mașini de 7...8 metri lungime (mai o mobilă, mai o vidanjă, mai un pământ fertil etc)
poarta e acționată electric.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate