Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

V-ati facut de ras la magazin?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu si azi am  asa o frica de a cumpara ceva , de a  nu ma face de ras  cand e sa dea banii la tejghea sa nu pot sa calculez banii.  Probabil e o frica ce s-a prezervat si dupa copilarie cand evitam magazinele , eu fiind cam incapabil sa calculez ca eram asa fricos si uitam orice.  Pe topic as vrea sa ziceti fiecare cand v-ati facut de ras si cum ati  reusit sa depasiti bariera psihica de a calcula la magazin sau de a iesi la tabla.  Ziceti pe ton vesel , si la scoala cat va era de frica si cum ati depasit bariera psihica.  La mine pur simplu am uitat si cand nu pot calcula las bani o groaza la tejghea ca sa  lase casierita cat e de dat.  Asa evit sa calculez si utilizez cardul cat se poate de des, desi azi , pot sa calculez si cand e vorba de calcule usoare.  Dar  eu iau si injectii asa ca la mine e si de la injectii, nu pot sa calculez asa pe loc sa vad cat e de dat sau cat e de luat de la tejghea , desi azi de cand cu cardurile nu e greu

Edited by karax, 20 March 2022 - 09:22.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Platesti cu cardu' si aia e.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ziceti voi v-ati facut de ras si ati depasit sau nu ?

View Postedy_wheazel, on 20 martie 2022 - 09:31, said:

Platesti cu cardu' si aia e.
Si cu cardul.  Cand pot sa calculez calculez

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Nu prea am inteles ce calculezi.

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Valoarea produselor sa nu depaseasca suma de bani avutà la ei.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Victore, plateste nene cu cardul si nu mai ai probleme cu calculele.

Desi, fii-miu, daca are pe revolut junior 31.68 lei, va calcula "cumparaturile" pana cand se apropie cat mai mult de suma respectiva, fara sa o depaseasca. Mai raman 23 de bani pe cont.
:)

#7
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkarax, on 20 martie 2022 - 09:18, said:

Eu si azi am  asa o frica de a cumpara ceva , de a  nu ma face de ras  cand e sa dea banii la tejghea sa nu pot sa calculez banii.  
Nu se poate, cineva care are solutii la problemele energetice ale planetei nu poate face in minte cateva adunari? Cine si-ar fi imaginat asta?

#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 20 martie 2022 - 09:35, said:

Ziceti voi v-ati facut de ras si ati depasit sau nu ?

M-am facut de cateva ori din cauza ca nu aveam niciun ban la mine. Adica uitam cardul sau telefonul acasa si nu aveam cu ce sa cumpar.
Cel mai nasol a fost o data in Cora, cand aveam un cos de cumparaturi plin, cu varf, iar eu nu aveam pe card suma necesara ci mult mai putin. N-am putut rezolva situatia in timp util si a trebuit sa plec fara sa cumpar nimic. Am lasat toate cumparaturile acolo.
Altadata nu mergea plata cu cardul, dar nu era din cauza mea ci a bancii. La ING s-a intamplat odata sa nu mearga plata cu cardul, nu doar mie ci aproape tuturor.
Desi.. atunci am rezolvat ca prin minune ca m-am intalnit in magazin cu cineva cunoscut. L-am sunat cand eram la casa si a venit el sa plateasca. Noroc chior, deoarece extrem de rar se intampla sa ma intalnesc cu un cunoscut intr-un supermarket din asta.

La Mega Image mi se intampla in mod frecvent sa uit cardul sau telefonul si sa nu am cu ce plati. Dar asta-i aproape. Ma duc acasa si vin in 5 minute cu telefonul.
Nevestei i s-a mai intamplat sa nu aiba bani, dar ma suna si-i transfer repede. Transferul se face instant. Numai sa fiu eu pe faza sa pot raspnde repede la telefon.

Deci se intampla, cel putin la mine se intampla.

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Plateste o suma mai mare si aia e. Daca face 8,35 da 10. Lumea nu prea mai calculeaza.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
Asta nu e facut de ras, se fac de ras cei ce cred ca sunt inselati de casiere, si se apuca de cearta...
De parca ar avea ceva de castigat daca le factureaza mai mult... Posted Image
In special pensionari se incadreaza aici din experienta mea.

Se poate sa-ti bage un produs in plus sau chiar in minus din neatentie, dar asta nu e motiv sa incepi sa strigi imo, se poate rezolva vorbind normal.

Edited by sirgoofy, 20 March 2022 - 10:20.


#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmaccip, on 20 martie 2022 - 10:10, said:

M-am facut de cateva ori din cauza ca nu aveam niciun ban la mine.

Am patit si io, da' nu consider ca m-am facut de ras.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008

View Postedy_wheazel, on 20 martie 2022 - 10:14, said:


Am patit si io, da' nu consider ca m-am facut de ras.

Oricine poate gresi cu suma uneori, nu te-ai trezit bine, ai impresia ca un produs are alt pret etc

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Singura chestie de care am grija ii sa am destui bani cand ma duc la crasma. :D Ii una din putinele ocazii cand platesc cash.

#14
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Cand eram copil aveam si eu teama ca o sa primesc rest mai putini bani decat trebuie, dar intre timp s-a inventat plata cu cardul :D

#15
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Partea de calcul nu o mai face nimeni. Nu am mai vazut pe nimeni sa plateasca in numerar la fix. Am vazut persoane care au cumparat mai mult decat aveau la ei si nu am sesizat ca s-ar simti prost sau ca altcineva s-ar simiti prost pentru ei. De fapt nici nu m-am gandit la asa ceva.
Nici casierului si nici persoanei din spatele tau nu-i pasa daca tu sti sau nu sa socotesti. Toti vor ca tu sa termini mai repede plata. Pe mine ma enerveaza cei care incep sa-si caute portofelul doar cand li se cer banii. Ca si cum in acel moment au realizat ca trebuie sa aibe si bani la ei. Le ia 30 secunde sa se scotoceasca dupa portofel si inca 20 secunde sa caute in portofel ca sa scoata cardul.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ziceti pe ton vesel, lasati aspectul de boala psihica ideea era sa ne amuzam

Edited by karax, 20 March 2022 - 11:12.


#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007

View Postedy_wheazel, on 20 martie 2022 - 10:14, said:


Am patit si io, da' nu consider ca m-am facut de ras.
Eu consider ca te-ai facut.
hahaha

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018
Foarte multi oameni au fobii care altora li se par absaolut stupide si nefondate. Asta insa nu face fobia sa dispara.

Daca ai o anumita fobie, atunci intreprinzi actiuni care sa nu te puna in situatia de a da piept cu fobia.

Inteleg ca tu eviti sa te duci in magazine din cauza asta. O strategie buna daca are cine sa iti faca cumparaturile si dupa aia sa stati pe indelete sa calculati restul.

Dar daca nu ai de ales, atunci plata cu cardul este deasemenea o situatie foarte fericita. De pe card nu iese decat suma conenita pe ecranul POS-ului cand bagi pinul.

O alta strategie ar fi sa notezi pe un biletel sau de ce nu, direct pe calculatorul telefonului pretul fiecarui produs pe care il bagi in cos. Inainte de casa apesi semnul egal si scazi valoarea bancotelor pe care le vei da vanzatorului. Dupa aceea nu-ti ramane decat sa numeri ce rest primesti. Sper ca recunoasterea si numaratul banilor nu este o problema.

Eu folosesc in strainezia scanerul portabil de la Carrefour cu care scanezi fiecare produs pe care il pui in cos si ai mereu afisata suma de plata pe ecran. Pentru comoditate si pentru semnalarea ofertelor si a punctelor de fidelitate, nu pentru ca am vreo fobie similara.

Edited by abac, 20 March 2022 - 11:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate