Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

Emotie cand cer ceva in magazin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Buna tuturor
Cand merg la unele cumparaturi si mai am inca o persoana cu mine am o senzatie de iritatie emotie ca o sa gasesc produsul pe care il caut in magazin.De exemplu merg la raion si intreb aveti produsul x daca vanzatorul zice ca il are nu am nimic.Dar daca zice vanzatorul ca are un produs si trebuie sa il caute atunci apare o senzatie nici nu stiu cum sa zic ca si cum as sta pe spini ceva de genul.Dupa ce gaseste produsul nu mai am nimic.Am mai patit iau un produs de pe raft fara pret merg la casa si pana imi zice pretul am asa o emotie daca este 100 lei daca este 130 lei.Dupa ce platesc nu mai am nimic.
Ce as putea sa fac sa ma expun de mai multe ori pana ma invat sau sa schimb gandirea.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Cumpără online.


#3
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
da unde-ti faci cumparaturile?
mergi si tu ca oamenii la autoservire si nu mai lua de pe raft produse fara pret... de ce ai face asta?

#4
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Se mai intampla sa cumpar produse fara pret o data pe luna.Daca pun produsele in cos nu am treaba.Depinde de situatie.Daca merg singur nu am nimic.Doar daca mai merg cu cineva.

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,354
  • Înscris: 16.03.2004
Ești anxios.

#6
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Dupa ce o sa-ti gasesti un loc de munca, iti faci un hobby si prieteni nu o sa te mai gandesti la toate nimicurile.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
La cumpărături mergi singur. Nu îți trebuie "coadă"

#8
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Bine o sa caut despre anxietate la cumparaturi

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Incearca sa ignori starile astea cand le ai. Considera-le neimportante. Gandeste-te ca zambesti. Poti sa zambesti. :)

#10
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Pot sa zambesc

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
Te temi sa nu fii judecat/etichetat de către persoana care te însoțește la cumpărături?
Dacă da, de ce?


#12
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Pare anxietate.
Dupa 2 ani de pandemie banuiesc ca or sa apara subiecte despre anxietate la cumparaturi si in societate.
Motivul? Suntem invatati sa purtam mastile alea, sa nu ni se vada fata.

Legat de anxietatea asta la cumparaturi, majoritatea simtim un mic disconfort cand deranjam pe cineva din magazin.
Ultima sistuatie cum zici tu, eram la leroy merlin si nu gaseam ceva. Eram impreuna cu o cunostinta si tot cautam un angajat Leroy. L-am intrebat ce cautam si a fost dragut sa ne duca pana la produs. Si pe drum ma tot gandeam sa nu fie naiba prea scump ca apoi imi este rusine sa nu-l cumpar dupa ce se deranja tipul sa imi arate produsul.

Deci inteleg ce zici.

Este anxietate, anxietatea o tratezi prin expunere.
Adica te expui la treburile astea si te obisnuiesti cu situatiile respective.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Pe mine ma enerveaza cand ma uit la pret!

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,705
  • Înscris: 30.08.2006
Inteleg ca atunci cand mergi cu masina la service pentru o verificare, e normal sa fi putin anxios. Pretul reparatiei poate varia intre 100 lei si 5000 lei. Pana la urma nu-ti baga nimeni mana in buzunar.
Insa daca gasesc un produs fara pret si nu exista cititoare de cod de bare, ma duc direct la casa si solicit informatia lipsa. Este obligatia lor sa afiseze preturile corecte.
Niciodata nu am pus ceva in cos fara sa cunosc pretul.

Am fost cu un produs de 24 de lei sa il schimb in garantie sau sa primesc banii inapoi. Inainte ca acest produs sa nu se mai gaseasca pe raft, pretul lui a fost ridicat la pretul normal de 120 lei.
Vanzatoarea mi-a spus ca merge sa il caute prin depozit. Produsul nu imi trebuia si nici nu se punea problema ca nu pot trai fara el dar daca se putea inlocui era perfect. Stiam ca la 120 de lei nu avea cum sa dispara pentru ca nici la 24 nu a fost bataie pe el. Deci mi-a adus altul din depozit si am plecat foarte multumit. Era un dispenser de sapun lichid spuma. Foarte economic si practic. Dispenserul il facusem cadou bunicii si inlocuirea lui era mai necesara decat contravaluarea lui. L-am dat pe-al meu bunicii, pentru ca un cadou nu poti sa-l iei inapoi.Posted Image
Cred ca anxietatea are legatura cu imposibilitatea de a accepta sau de a gasii alte solutii alternative. Prima decizie iti pare ca fiind cea mai buna dar de cele mai multe ori e si cea mai proasta.
Multi ne bazam pe primul impuls la cumparaturi si pe asta se bazeaza si reclamele.

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006
Fa cunostinta cu karax si mergeti impreuna la cumparaturi. Cred ca va veti vindeca amandoi de anxietate cand veti vedea ca mai sunt si altii in aceeasi situatie.

#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,801
  • Înscris: 15.08.2014
La modul serios, chiar exista oamenii care sa reactioneze ca in topicul ata cit si ala deschis de karax ? Plm, ce drac de emotii sa ai la shopping ?

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,771
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpetit_christian, on 20 martie 2022 - 23:28, said:

ce drac de emotii sa ai la shopping ?
dacă pui în coș o pulpă de găină în loc de pulpă de cocoș?

#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,861
  • Înscris: 28.11.2006

View Postpetit_christian, on 20 martie 2022 - 23:28, said:

La modul serios, chiar exista oamenii care sa reactioneze ca in topicul ata cit si ala deschis de karax ? Plm, ce drac de emotii sa ai la shopping ?
Sa nu te prinda paznicul ca ai subtilizat ceva mic si scump? :w00t:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate