Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Pentru ingineri soluții ancorare/fixare scuter

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ma bate gândul ca la vara sa închiriez o autorulota. Autorulotele au de obicei un mic garaj:
Attached File  Roller_Team_Kronos 284M_stivaggio_gavone_camper_bici_a1800x900.jpg   233.96K   62 downloads
În el se poate baga o bicicleta sau un scuter. Cum eu am un scuter chinezesc, as aplica varianta a doua.
Acum vine baiul. Cum îl fixez? Știu, o soluție ar fi o șină prinsa de podea, cum am văzut pe Youtube. Dar autorulota nu e a mea, si dacă fac asta proprietarul i-a foc.
Asa ca va rog pe cei cu abilități inginerești sa dați niște soluții.
La ce m-am gândit eu:
1 pun doua saltele gonflabile  pe lateralele garajului , le umflu și intepenesc scuterul;
2 pun pe margini polistiren extrudat, pana înțelesese scuterul
Eventual îl ancore de urechile de jos de ancorare;

Aștept și alte soluții FARA A DETERIORA autorulota!

Edited by Robert_Kiran, 19 March 2022 - 22:45.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
spuma poliuretanica ?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,258
  • Înscris: 01.12.2001
Cu chingi și preșuri antialunecare.

#4
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Culcata sau proptita nu poate sta? Ii pliezi ghidonul. Apoi vii cu "detaliile"

#5
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
nu sunt inginer asa ca nu pot sa iti raspund desi am o chinga special facuta pentru fixarea motocicletei intr-o situatie similara.

daca modifici titlul iti dau poza cu ce ai nevoie.

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ai nevoie de un stander ( stativ de fixare) moto/scuter , toata problema e sa incapa scuterul fixat pe stander in locul acela .

#7
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,955
  • Înscris: 24.01.2012

View PostDrLexic, on 19 martie 2022 - 23:40, said:

Culcata sau proptita nu poate sta? Ii pliezi ghidonul. Apoi vii cu "detaliile"
Mai exact, cum pliezi ghidonul unui scuter, chiar şi chinezesc?

On- Chingi.
O să îţi dai seama la faţa locului care este varianta cea mai bună de ancorare.
Eventual, poti pune pe laterale o parte din bagaje, pentru stabilitate.
E bună şi varianta cu saltele gonflabile, le poţi folosi şi la plajă sau dormit.

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă tot zici că ai bridele de ancorare, cel mai simplu, ieftin și eficient e cu chimgi. Ancorezi atât roțile din ambele părți ca să simulezi șina de fixare cât și ghidonul și șaua pentru a nu-l lăsa să se culce. În felul ăsta ai nevoie de 8 chingi.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostRobert_Kiran, on 19 martie 2022 - 22:44, said:


2 pun pe margini polistiren extrudat, pana înțelesese scuterul

Mai mult ca perfectul: el/ea înțelesese. Posted Image

#10
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postericmario, on 20 martie 2022 - 09:08, said:

Mai mult ca perfectul: el/ea înțelesese. Posted Image
Autocorectul, bata-l vina. Am vrut sa scriu intepenesc! Posted Image Mama ei de tableta ....

View Postdewalto, on 19 martie 2022 - 23:40, said:

nu sunt inginer asa ca nu pot sa iti raspund desi am o chinga special facuta pentru fixarea motocicletei intr-o situatie similara.

daca modifici titlul iti dau poza cu ce ai nevoie.
Nici eu nu sunt inginer! Titlul nu îl mai pot modifica, din păcate. Considera te rog ca nu am scris acolo " ingineri" ... si da-mi o soluție!

View PostBaXXXon, on 20 martie 2022 - 00:58, said:

Ai nevoie de un stander ( stativ de fixare) moto/scuter , toata problema e sa incapa scuterul fixat pe stander in locul acela .
Incape cam la fix. Autorulota ce vreau sa o închiriez are "garajul" 1170 mm înălțime, 870 mm lățime și 2100 mm lungime. Chinezaria mea are 1700 mm lungime, 670 mm lățime, si daca ii dau jos oglinzile, 1090 mm înălțime. Deci rămâne ceva spațiu! Dimensiunile scuterului, si ale garajului (deja am fost la om sa vad autorulota) sunt măsurate cu ruleta de mine. Are și 4 inele de ancorare.

#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Vazi daca gasesti un stander pt roata fata si cat s-ar inalta cu el montat , apoi pui si doua saltele gonflabile pe laterale sa nu se mai miste la accelerari/franari si sa deterioreze peretii locului de depozitare .

#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostBaXXXon, on 20 martie 2022 - 11:34, said:

Vazi daca gasesti un stander pt roata fata si cat s-ar inalta cu el montat , apoi pui si doua saltele gonflabile pe laterale sa nu se mai miste la accelerari/franari si sa deterioreze peretii locului de depozitare .
Ma gândesc la ceva găsit pe emag:

https://www.emag.ro/..._medium=android

Sa iau o chestie din asta și sa o fixez pe o bucata de tabla sa nu oscileze stânga dreapta. Jos în autorulota pun un linoleum sa nu se zgarie podeaua, suportul asta fixat pe tabla, bag roata fata în el, lateral doua saltele gonflabile (am ceva saltele vechi acasa), si ancorat cu chingi de urechile de prindere.
Cred ca e destul, nu?

Ma mai gândesc daca cumpăr standerul ala. Nu pare complicat, dacă găsesc niște profil u poate în bricolez eu. E făcut dintr-un profil u, vad.

Edited by Robert_Kiran, 20 March 2022 - 11:52.


#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Exact

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Faci un grătar/grilaj exact cât podeaua ' garajului. Asta il va face să stea fix, sa nu niște în nici o direcție. Pe mijlocul grilajului lasi spatiu fix cât încape roata. Practic faci o șină pe mijloc și în jurul ei un cadru fix cat podeaua. Bagi scuterul si pe urmă îl ancorezi să stea in picioare. Cred că ceva inele de ancorare sunt în acel garaj.
Altfel faci si două laterale demontabile pe acel cadru, să nu îi dea voi să se răstoarne, si ancorezi de ele.
Sau un profil U cu 4 picioare în laterale să nu alunece stânga-dreapta.

Edited by PoeOvidiu, 26 March 2022 - 17:45.


#15
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Am găsit cea mai ieftina soluție. Care e aproape gratis. Am vorbit cu proprietarul autorulotei. A zis ca are un stand de scuter și mi-l împrumută. A zis ca mâine sau luni îmi face o poza sa vad dacă îmi place. Cică e un stand unde întra roata fata a scuterului. Apoi îl voi ancora de toate cele 4 inele cu niște chingi - din astea am destule, nu trebuie sa cumpar. Cică dacă îl fac asa, sta țeapăn, nu se misca nicaeri, nu mai e nevoie de polistiren sau saltele. Tot proprietarul a zis ca îmi da și o rampa, sa îl pot urca ușor, sa nu fiu nevoit sa îl ridic.
Ce îmi trebuie e o bucata de cauciuc sau covor. Proprietarul m-a rugat să pun ceva pe jos, sa nu ii zgariu podeaua. A zis ca nu are asa ceva, ca îmi dădea dacă avea. Ma gândesc la o bucata de linoleu ... sau ce sa pun jos? Ceva idei?

Edited by Robert_Kiran, 26 March 2022 - 18:41.


#16
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
https://www.emag.ro/...6/pd/DVHCBJMBM/

altceva nu iti trebuie. nu faci offroad cu autorulota...

#17
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postdewalto, on 26 martie 2022 - 19:05, said:

https://www.emag.ro/...6/pd/DVHCBJMBM/

altceva nu iti trebuie. nu faci offroad cu autorulota...

Nu fac offroad, dar vreau sa fac Transalpina, vreau sa dorm o noapte acolo. Și sunt o groaza de viraje ac de par, deci trebuie fixat bine. Chinga de ghidon am.

#18
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

View PostRobert_Kiran, on 26 martie 2022 - 20:38, said:

Nu fac offroad, dar vreau sa fac Transalpina, vreau sa dorm o noapte acolo. Și sunt o groaza de viraje ac de par, deci trebuie fixat bine. Chinga de ghidon am.

nu iti trebuie altceva. ca sa rupi aderenta cauciucurilor scuterului legat de ghidon iti trebuie mult mai mult decat un ac de par luat cu viteza rulotei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate