Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ofiter sau subofiter in armata romana

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
hixi

hixi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2022
Salut, imediat termin liceul si vreau sa urmez o cariera militara. Am fost la CMJ, am vorbit cu militarii de acolo si urmeaza sa dau proba sportiva (ma suna ei cand sa merg). Ce vreau eu sa stiu este munca de birou ca si ofiter vs cea de teren, si in misiuni cum ii. Eu doresc sa ajung operator FOS mai tarziu in cariera si nu stiu cat timp lupta un ofiter si care sunt diferentele dintre un ofiter si un subofiter, nu doar in FOS, dar si in armata normala (sau cum se zice, daca e gresit va rog sa ma corectati). Oricum, cel mai probabil ajung sa dau la subofiteri din cauza locurilor putine pe admitere si fiind mate-info, ceea ce eu nu fac la liceu, fac M2 si informatica nu fac, desi ma pregatesc, sigur cei care fac mate-info la liceu au mai multe sanse, dar am zis sa incerc ca oricum daca nu trec de admitere la academie ma trimite sa dau la subofiteri. In orice caz, ofiter (munca de birou vs de teren) vs subofiter, si acelasi lucru doar ca operator FOS, asta este intrebarea mea, sa ma pot decide pana ajung sa imi fac dosarul pentru inscriere, sa stiu 100% daca vreau ofiter sau subofiter.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Nu exista scoala de subofiteri sau ofiteri pentru munca de birou sau pentru munca de teren.
Daca intri,dupa ce evoluezi cu studiile si pregatirea iti vor spune ei unde esti bun.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 hixi, on 19 martie 2022 - 12:37, said:

vreau sa urmez o cariera militara
Vrei tu sa mori pentru patrie?

#4
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Ofiter.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 23.12.2015
viata in armata e buna peste tot... sigur exista si inconveniente ca in toate profesiile, dar una peste alta daca-ti si mai place merita cu prisosinta. Ca mai sus as recomanda ofiter

#6
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 04.06.2006

 hixi, on 19 martie 2022 - 12:37, said:

In orice caz, ofiter (munca de birou vs de teren) vs subofiter, si acelasi lucru doar ca operator FOS
Esti intro mare eroare cand faci departajarea asta subofiter/teren si ofiter/birou.
Exista si de unii si de altii atat in teren cat si in birou. Diferenta este ca ofiterii au grade si functii mai mari, de conducere. Si salarii Posted Image
Mai intreaba o data la CMJ, ei iti vor spune clar care este diferenta, apoi tu poti alege ce iti convine.
Intreaba despre scoli (ar putea fi diferite), despre ce studiezi, despre ce oportunitati ai dupa absolvire, despre ce functii au ofiterii si subofiterii in cadrul FOS, ce responsabilitati au etc.
Succes.

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

 neagu_laurentiu, on 19 martie 2022 - 15:30, said:

Vrei tu sa mori pentru patrie?
Cred ca isi doreste pensie timpurie.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 hixi, on 19 martie 2022 - 12:37, said:

Eu doresc sa ajung operator FOS mai tarziu in cariera si nu stiu cat timp lupta un ofiter

Daca vrei sa te lupti "mai tarziu" - da' pana-n 47 de ani - nu te face ofiter. Cum te evidentiezi in vreo misiune, cum te fac astia general si te arunca-n vreun birou inalt. Apoi in politica.

#9
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Dacă vrei senzații tari mergi în Legiunea străină. Ce înțelegi prin operator FOS? Știu ce e un operator, știu ce înseamnă FOS, dar nu știu ce este un ”operator FOS”.

Edited by badmania98, 19 March 2022 - 18:29.


#10
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011
operator FOS = FOS de birou

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate