Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Se mai gândește cineva la emigrare in Australia / NZ?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Honest question, no trolling

Lăsând la o parte faptul că e moarta de multa vreme acesta categorie, sunt totuși curios de ceva păreri deoarece mai multa lumea m-a contactat în privat (in afara forumului) să mă întrebe diferite, in mare legate de "cum ajung acolo", Australia.
E cumva de înțeles motivul "îmi este frica de ce se întâmplă în zona" dar parca as spune că ar fi nevoie de ceva mai mult conținut pentru a face pasul asta. Greșesc eu?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
daca gasesc comtract de munca ok plec si maine

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Nu vad de ce dracu ar da cineva peste mia de euro pe avioane pana acolo, ca sa ajunga sa castige (poate) mai putin decat in Belgia, UK, Irlanda, Olanda etc.

Sau de fapt e vreun farmec sa fii la mama dracului? Nu stiu, de pilda te simti superior altora care au emigrat mai aproape, mai prin UE, asa? E vreo senzatie in sensul asta si nu stiu eu?

De ce n-ai alege un Ryanair de 20 de euro zborul, care sa dureze 3 ore si la capatul caruia sa castigi triplu, quadruplu etc. comparat cu Romania?

Canada, Australia - astea provocau miraj in mentalul oamenilor prin anii 90, asa. Intre timp, lucrurile s-au schimbat foarte mult si oricine vrea poate gasi bunastare mai aproape de Romania.

Edited by cattavencu, 19 March 2022 - 10:29.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Pai Europa,cu toata dezvoltarea ei nemaivazuta,cu toate tarile ei superhiperdezvoltate si civilizate este in realitate ca un furuncul gata sa erupa.Pe deasupra,crestinismul,ala modern,a inceput sa faca ravagii.
Or Australia si Noua Zeelanda sunt hat departe,acolo unde puroiul emanat din furuncul nu poate ajunge,iar religia dominanta din zona n-are treaba cu crestinismul.
Legat de biletele de avion,nimic nu este scump cand vine vorba de libertate.
De altfel,poti sa zbori cu low-costuri,pe etape.
Si nu intotdeauna multimea de bani este sinonima cu linistea sufleteasca,fericirea si siguranta Posted Image

#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
La 20 de euro zborul e posibil sa ajunga praful radioactiv in zona.Zic si eu.

#6
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 cattavencu, on 19 martie 2022 - 10:22, said:



De ce n-ai alege un Ryanair de 20 de euro zborul, care sa dureze 3 ore si la capatul caruia sa castigi triplu, quadruplu etc. comparat cu Romania?
unde e costul asta daca cumperi cu 2 luni inainte?

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 arg, on 19 martie 2022 - 09:41, said:

daca gasesc comtract de munca ok plec si maine

Nu o sa vina nimeni sa-ti bata la usa aici, in Romania, si sa zica uite, vrei sa vii sa muncesti la noi? Trebuie sa te mai si duci tu sa cauti munca, nu sa astepti sa vina munca spre tine.

Dar deh, asta e scuza tuturor care nu au incercat sa plece afara.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 cattavencu, on 19 martie 2022 - 10:22, said:

.., ca sa ajunga sa castige (poate) mai putin decat in Belgia...
salariile sunt mai mari.
acolo viata are alta calite si logica

#9
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 vdesigns, on 19 martie 2022 - 10:28, said:

unde e costul asta daca cumperi cu 2 luni inainte?

E prea mare 20 de euro, da, asa e. Sunt si mai ieftine de atat.

 arg, on 19 martie 2022 - 10:33, said:

salariile sunt mai mari.
acolo viata are alta calite si logica

si asta o spuneti voi, mai toti care ati postat pana acum, niste neiesiti din tara, lipiti de ecranul softpediei

cine citeste, din pacate va ia parerile de bune...

sunteti exemplul clar de "mereu in tribuna, niciodata pe teren"

 adisz, on 19 martie 2022 - 10:27, said:

Pai Europa,cu toata dezvoltarea ei nemaivazuta,cu toate tarile ei superhiperdezvoltate si civilizate este in realitate ca un furuncul gata sa erupa.Pe deasupra,crestinismul,ala modern,a inceput sa faca ravagii.
Or Australia si Noua Zeelanda sunt hat departe,acolo unde puroiul emanat din furuncul nu poate ajunge,iar religia dominanta din zona n-are treaba cu crestinismul.
Legat de biletele de avion,nimic nu este scump cand vine vorba de libertate.
De altfel,poti sa zbori cu low-costuri,pe etape.
Si nu intotdeauna multimea de bani este sinonima cu linistea sufleteasca,fericirea si siguranta Posted Image

Tu ai iesit vreodata din judet? (Mures, sau pe unde esti)

 victord36, on 19 martie 2022 - 10:27, said:

La 20 de euro zborul e posibil sa ajunga praful radioactiv in zona.Zic si eu.

daca asta era scopul topicului, ma retrag. Fricile astea prostesti ma depasesc.

Luati staniol pentru coifuri, pana nu se scumpeste.

Daca o sa ajunga praf radioactiv prin franta, de pilda, oricum s-a dus dracului toata economia si tot status quo-ul global, asa ca faptu ca esti in australia n-o sa-ti mai foloseasca la nimic.

 arg, on 19 martie 2022 - 09:41, said:

daca gasesc comtract de munca ok plec si maine

ca sa intreb altfel: da ai incercat vreodata sa gasesti un contract? ai cautat?

Edited by cattavencu, 19 March 2022 - 10:39.


#10
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

 cattavencu, on 19 martie 2022 - 10:22, said:

Nu vad de ce dracu ar da cineva peste mia de euro pe avioane pana acolo, ca sa ajunga sa castige (poate) mai putin decat in Belgia, UK, Irlanda, Olanda etc.

Sau de fapt e vreun farmec sa fii la mama dracului? Nu stiu, de pilda te simti superior altora care au emigrat mai aproape, mai prin UE, asa? E vreo senzatie in sensul asta si nu stiu eu?

De ce n-ai alege un Ryanair de 20 de euro zborul, care sa dureze 3 ore si la capatul caruia sa castigi triplu, quadruplu etc. comparat cu Romania?

Canada, Australia - astea provocau miraj in mentalul oamenilor prin anii 90, asa. Intre timp, lucrurile s-au schimbat foarte mult si oricine vrea poate gasi bunastare mai aproape de Romania.

Poate nu urmărește doar câștigurile financiare, nu?

De altfel, lasă gargara asta cu certatul colegilor de forum la orice reply, atitudinea asta nu-și are rostul aici.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 diabboliq, on 19 martie 2022 - 09:32, said:

Honest question, no trolling

Și nu ai găsit în arhivă?!
Vezi că mai este un doritor, ne-a intoxicat cu treaba asta, mă mir că nu ai aflat, că a făcut subiecte fără număr.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 cattavencu, on 19 martie 2022 - 10:40, said:

....
ca sa intreb altfel: da ai incercat vreodata sa gasesti un contract? ai cautat?
da colegu... am si vorbit.
problema e cea legata de recomandari. si fix asta fac acum... usor usor imi consolidez pozitia in breasla. iar 1 din 2 contracte sunt in afara.

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 adisz, on 19 martie 2022 - 10:27, said:

Pai Europa,cu toata dezvoltarea ei nemaivazuta,cu toate tarile ei superhiperdezvoltate si civilizate este in realitate ca un furuncul gata sa erupa.Pe deasupra,crestinismul,ala modern,a inceput sa faca ravagii.
Or Australia si Noua Zeelanda sunt hat departe,acolo unde puroiul emanat din furuncul nu poate ajunge,iar religia dominanta din zona n-are treaba cu crestinismul.

Eu sunt ateu declarat. Totusi nu inteleg ce ai cu crestinismul in general; ti se pare (de exemplu) ca biserica protestanta a fost o frana in dezvoltarea Suediei sau Olandei? Oricum Europa Occidentala a devenit din ce in ce mai laica/ atee/ agnostica. In Australia/ NZ care e religia dominanta, apropo?

Edited by __Dan__, 19 March 2022 - 11:32.


#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 cattavencu, on 19 martie 2022 - 10:22, said:

Nu vad de ce dracu ar da cineva peste mia de euro pe avioane pana acolo, ca sa ajunga sa castige (poate) mai putin decat in Belgia, UK, Irlanda, Olanda etc.


Cand vei ajunge la varsta mea iti vei da seama de gresala fatala care o faci de a masura fericirea in bani.Voi sunteti generatia care inca n-a dat cu capul in pragul de sus,dar va urma.

#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Spune asta celor din Romania carora li se arunca firimituri drept salariu. Gen 2-3000 de lei. Sa vedem ce raspund.
Banuiesc ca nu vrea nimeni palate, dar nici sa duca o viata de cacat, unde cuvantul subzistenta e de baza.

Daca nu te-ai simtit bine in Germania, de ce nu ai incercat si prin alte parti?

Da de ce crede lumea ca in Australia e fericire peste tot si in Europa nu?

De ce vedeti voi Australia asta ca un El Dorado care v-ar face automat fericiti daca ati ajunge acolo? (comparat cu Europa de vest, unde inteleg ca e greu si ati fi tare nefericiti daca v-ati duce acolo)

Edited by cattavencu, 19 March 2022 - 12:12.


#16
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007

 arg, on 19 martie 2022 - 10:33, said:

salariile sunt mai mari.
acolo viata are alta calite si logica

da...de acord...in special logica din ultimii doi ani si faptul ca oamenii sanatosi nu au ce cauta la ei ....drum bun si sa nu ne scrii Posted Image Posted Image

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cattavencu, on 19 martie 2022 - 10:22, said:

Nu vad de ce dracu ar da cineva peste mia de euro pe avioane pana acolo, ca sa ajunga sa castige (poate) mai putin decat in Belgia, UK, Irlanda, Olanda etc.

Sau de fapt e vreun farmec sa fii la mama dracului? Nu stiu, de pilda te simti superior altora care au emigrat mai aproape, mai prin UE, asa? E vreo senzatie in sensul asta si nu stiu eu?

De ce n-ai alege un Ryanair de 20 de euro zborul, care sa dureze 3 ore si la capatul caruia sa castigi triplu, quadruplu etc. comparat cu Romania?

Canada, Australia - astea provocau miraj in mentalul oamenilor prin anii 90, asa. Intre timp, lucrurile s-au schimbat foarte mult si oricine vrea poate gasi bunastare mai aproape de Romania.
Mie mi-a plăcut aia cu ”și nu știu eu?”

Cine te crezi?

#18
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Hai că nu mă așteptam la atâta zarvă .. parca era acolo, stătea pe limba fiecăruia însă nu a fost nimeni care să deschidă subiectul.
Tastez de pe telefon deci nu am idee cum as putea răspunde separat la fiecare, așa că o să scriu cu liniuță:

- joburile se oferă celor ce merg la interviu. Mersul la interviu incepe cu întrebarea "ai drept de munca in Australia? Care e statusul vizei tale?"
Deci pentru cei ce folosesc motivul "aștept să am o oferta" vestea proasta este că oferta vine foarte foarte greu. Au crescut șansele acu după COVID, fiind nevoie de specialiști ... depinde evident în ce domeniu activezi

- nu exista "lapte și miere" sau "câini cu covrigi in coada" însă oportunități sunt destule. Cu atât mai multe atunci când ești bine pregătit.
Fata de SUA (din auzite), viața profesională în Australia ar avea o tenta mai spre social și spre puterea grupului vs a fi tu cel mai bun și a nu-ți pasă de mijloacele prin care performezi. De aici poate si salariile mai mari in anumite domenii în SUA vs Australia.

- despre "praful radioactiv" din Europa, că sa fie onești, are și Australia prin zona un mare domn Xi sau Xu sau ceva de genul. Speranța este că a învățat ceva din situația cu Rusia și poate nu e atât de "plecat de acasă" încât să își dorească să îi "elibereze" pe cei din Taiwan.
In alta ordine de idei, și Ucraina a zis până în ultimul moment că nu are ce sa se întâmple și că o să fie bine, aviz celor ce cred că nimeni niciodată nu o sa se atingă de NATO. Realitatea este că, in ultimă instanță, nicăieri nu vei fi destul de departe ... dar pe moment, Australia și NZ par sa se bucure de departare.

- bani vs fericire. Cum spunea cineva mai sus, va veni momentul in care sănătatea (mentala și nu numai) își va lua taxele de pe urma "muncii în stres". Poate nu la toți, poate nu în același fel. In Australia e expresia "no worries" și sunt cunoscuți australienii că fiind "most laid back people". Mă gândesc să tre să fie ceva adevăr acolo nu? Pot sa spun cum e pentru mine ... dar nu e încă momentul

- nu as avea multe de spus despre religie, as miza că în mare parte se simte religia în comunitățile cunoscute de toată lumea, oriunde in lume. La nivel general, cred că sunt destul de "necredincioși" australienii. Nu e tocmai subiectul meu

Realitatea este că sunt multe argumente PRO și la fel de multe CONTRA. Dar unde nu este asta?
La fel, sunt multe "povesti urbane" despre care doar cei ce nu au ajuns în Australia (mă gândesc că e la fel și cu NZ) vor ști a vorbi. De prea multe ori, gălăgia cea mai mare este făcută de persoanele frustrate, care fie nu au reușit fie nici nu au încercat dar "știu ele mai bine".

Edited by diabboliq, 19 March 2022 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate