Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Mivarom

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
A comandat cineva de la ei?

Am nevoie de un CD8227 și n-am găsit decât la ei pe site.

Problema e că vor o comandă de minim 300 (trei sute) de lei. De la 2 (doi) lei cât costă integratul ăsta e cale lungă s-o umplu cu chestii de care n-am nevoie.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Zice acolo sa le scrii si primesti date de contact de la distribuitori.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Asta nu e compatibil?
https://www.electron...227p-bd2-304460

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
E echivalent cu KA2206 si cu multe altele. Se gaseau la greu astea prin casetofoane vechi. Mai bine adaptezi altceva ce se gaseste usor decat sa dai 350 de lei.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
am comandat de cateva ori de la ei, acum trei patru ani, cand nu aveau limita pt. comanda si a fost OK.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdorin_2k, on 19 martie 2022 - 09:23, said:

ba da, mersi mult.
Ăștia nu apăruseră la mine pe radar.

Edited by DaculScoril0, 19 March 2022 - 10:12.


#7
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 14.02.2006
Mivarom pentru comenzi mici = Zutech.ro

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDaculScoril0, on 19 martie 2022 - 08:02, said:

Problema e că vor o comandă de minim 300 (trei sute) de lei.
Au redus la 300 ? Tare... in 2019 card erau cu nasu pe sus si nu mai voiau sa livreze la persoane fizice ca daduse bunastarea in ei facusera vreo 3000 minim...

Edited by andreic, 19 March 2022 - 12:36.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostFratello, on 19 martie 2022 - 11:08, said:

Mivarom pentru comenzi mici = Zutech.ro
văzut produs care în magazinul fizic costă 140 lei iar la zutech 200

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Eu comandam de la ei pe vremurile in care nu descoperisem aliexpress. Erau ok.
Nu mi-aduc aminte de o comanda minima.
Veneau impachetate oribil, ca si cum ai fi cumparat din bazar, dar preturile erau bune pentru anumite produse comparativ cu TME.
Oricum, alexpress bate totul la fundulet. E altceva!

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Cu adevarat e "altceva" daca vrei sa compari TME ( doar produse originale care merg cum trebuie )  cu aliexpress ( majoritatea copii ordinare, unele merg, altele nu, altele "merg" doar cateodata - cel mai nasol caz )

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
am avut cateva comenzi fara probleme, dar pe vremuri, cand limita minima era (parca) ~20 lei.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmaccip, on 19 martie 2022 - 12:40, said:

Oricum, alexpress bate totul la fundulet. E altceva!


Corect insa fac mult pe drum si mai ajung si la posta internationala unde dai peste toate scarbele.... Trebuie sa ai nervi tari. Eu am renuntat demult.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Intre timp s-au mai schimbat treburile. Nu mai vin la posta vamala din iulie anul trecut.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
sigur ?  Indiferent de valoare vin direct la posta din cartier ?  Asta schimba total lucrurile.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Tot ce am luat dupa iunie anul trecut a venit la posta de cartier.
Se plateste TVA direct la aliexpress.
Peste 150€ e posibil sa fie diferit procesul, insa nu cumpar de pe aliexpress la sumele astea.

In plus, daca iei colete multe in acelasi timp de la magazine diferite, exista mari sanse sa-ti vina comasate intr-un singur colet. Cca 50% din pachete vin comasate cu altele. Asta inseamna mai putine drumuri la posta.

Nu platesti nimic in plus, cu exceptia cazului in care platesti 9 lei la posta romana. Mi s-a intamplat la un colet din 20/30 colete, nu cunosc explicatia, cred ca-i ceva ce tine de vamuire daca e facuta in Ro sau in alta tara europeana. Oricum, nu ma intereseaza. Statistic acei 9 lei se impart la multe colete rezultand un pret neglijabil per colet. Adica sub 1 leu per colet.
Vin si o idee mai repede decat veneau inainte. Tot asa, statistic, in medie.


In afara de 20% TVA in plus, in afara de faptul ca a crescut dolarul, chinezul a mai crescut si pretul in dolari. Deci.. va deveni scump chinezul.
Insa pentru electronice si produse de nisa, ramane un big-deal. Nu mi-as fi permis niciodata sa-mi cumpar atatea chestii despre electronica daca nu era aliexpress.
Eu sunt un hobbyst si nu cred ca un hobby trebuie sa fie scump. Se aduna o gramada de lucruri necesare, daca vrei sa te mai poti ocupa cu electronica in vremurile "moderne" in care un rezistor SMD e atat de mic incat nu-l vezi decat cu lupa.
Profesionistii sa-si ia de pe TME ca-s mai bune(maybe...), dar pentru un hobbyst ar fi un hobby inutil de scump.

#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
CD 8227
KA2206
KA22061
LA4180
LA4182
LA4183
LA4550
LA4555
LA4558
TEA2025B
Toate sunt compatibile pin la pin.

Edited by bit 61, 21 March 2022 - 15:33.


#18
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020

View Postmaccip, on 21 martie 2022 - 13:38, said:

Tot ce am luat dupa iunie anul trecut a venit la posta de cartier.
Se plateste TVA direct la aliexpress.
Peste 150€ e posibil sa fie diferit procesul, insa nu cumpar de pe aliexpress la sumele astea.

In plus, daca iei colete multe in acelasi timp de la magazine diferite, exista mari sanse sa-ti vina comasate intr-un singur colet. Cca 50% din pachete vin comasate cu altele. Asta inseamna mai putine drumuri la posta.

Nu platesti nimic in plus, cu exceptia cazului in care platesti 9 lei la posta romana. Mi s-a intamplat la un colet din 20/30 colete, nu cunosc explicatia, cred ca-i ceva ce tine de vamuire daca e facuta in Ro sau in alta tara europeana. Oricum, nu ma intereseaza. Statistic acei 9 lei se impart la multe colete rezultand un pret neglijabil per colet. Adica sub 1 leu per colet.
Vin si o idee mai repede decat veneau inainte. Tot asa, statistic, in medie.


In afara de 20% TVA in plus, in afara de faptul ca a crescut dolarul, chinezul a mai crescut si pretul in dolari. Deci.. va deveni scump chinezul.
Insa pentru electronice si produse de nisa, ramane un big-deal. Nu mi-as fi permis niciodata sa-mi cumpar atatea chestii despre electronica daca nu era aliexpress.
Eu sunt un hobbyst si nu cred ca un hobby trebuie sa fie scump. Se aduna o gramada de lucruri necesare, daca vrei sa te mai poti ocupa cu electronica in vremurile "moderne" in care un rezistor SMD e atat de mic incat nu-l vezi decat cu lupa.
Profesionistii sa-si ia de pe TME ca-s mai bune(maybe...), dar pentru un hobbyst ar fi un hobby inutil de scump.

N-am stiut ca de aliexpress vine acasa am nevoie de ceva lasere pentru tratamentul spondilozei si altor probleme de sanatate, am gasit acolo ce-mi trebuie, am mai luat de pe EBAY dar tot cu frica ca trebuie sa merg la oficil postal vamal, si cine stie ce hartii si ce taxe or trebui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate