Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vă mai amintiți de vremurile în care siteurile nu aveau atâtea scripturi?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Vă mai amintiți de vremurile în care siteurile nu aveau atâtea scripturi? Erau doar cele necesare. În 2007 (poate chiar 2008) navigam pe internet cu computer procesor de 400 M.Hz. Și cred că maxim 128 M.B. de R.A.M.
Pe atunci nici nu erau imagini de rezoluție mare, deci nu pot să cer să navighez azi pe internet cu un asemenea computer. Dar și dacă aș fi descărcat o imagine cu rezoluție de 1980 x 1080, tot ar fi mers. Mai greu, dar fi. Pentru că nu erau atâtea scripturi inutile care să încarce paginile. Ce vremuri frumoase, când nu erai presat de inutilități.

#2
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Web 1.0

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dezactiveaza scripturile.
Poti sa ramai chiar si cu text simplu daca vrei neaparat.

Edited by underb, 17 March 2022 - 14:22.


#4
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 03.02.2010
Io îmi aduc aminte de vremurile în care erau numai scripturi, fără saituri, fără calculator, fără internet. Le știa bunica...

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
https://en.wikipedia...nx_(web_browser)

 djl, on 17 martie 2022 - 14:17, said:

Dar şi dacă aş fi descărcat o imagine cu rezoluţie de 1980 x 1080, tot ar fi mers. Mai greu, dar fi.

Dupa vreo 10-15 minute de asteptat.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imi amintesc ca in 2007 aveam Cyryx 233MMX cu 256 mb ram,hdd 20gb ata 100, placa video 2 mb pci.
Se misca greu pe internet. Aveam xp-ul pus pe el.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2022 - 15:20.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 djl, on 17 martie 2022 - 14:17, said:

Ce vremuri frumoase, când nu erai presat de inutilităţi.

Să te plângi pe internet că de ce ai internet

#8
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 21.08.2008
@lely
Era și un test simplu: Cum să vezi dacă ai de a face cu un literat sau cu un informatician: Îl pui să citească „scripturi”!

Eu sunt cazul acela special care e prieten și cu Noul Testament și cu limbajele de programare.

--

@djl

Web 2.0 și Web 3.0 oferă o altă experiență de utilizare a siturilor, nu ne putem întoarce la sfârșitul anilor "90, acum paginile de internet sunt mai capabile decât jocurile din anii "90, ba chiar acele jocuri au și variante jucabile pe internet.

Dacă dezactivezi scripturile web și eventual și pozele, prea puține sunt siturile care rămân utile.

.

#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 waterman, on 17 martie 2022 - 15:20, said:

Să te plângi pe internet că de ce ai internet
Ar merge un meme cu astaPosted Image

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Imi amintesc de vremurile in care internetul avea viteze mizerabil de mici si mai si pica. Eu sunt nebun sa am conexiune de viteza foarte mare, abia din 2012 a devenit posibil acest lucru la casa, ca la birou la bloc aveam fibra incepand cu 2009.

Dial-up-ul m-a sictirit total de am renuntat. Din 2006 au fost viteze acceptabile pe Docsis si ADSL. Evident acasa nu aveam alternativa la ADSL care era mai mizerie decat Docsis CATV modem.

GPON-ul cu ONT si router perfomant dupa el rupe.

Intre 2007 si 2015 am avut PC dual core. Nu mai facea fatza la HD 720p si l-am schimbat cu un I5.

Ce ma enerveaza pe mine sunt reclamele, alea da inutilitati stresante in proportie de 98%.

In prezent navighez cu succes de pe un telefon din 2018, Smart TV din 2021 si la birou un dual core ceva mai vechi. Mi se pare normal sa nu mai poti face nimic cu un procesor cu 1 singur nucleu.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Unii nu merită internet.

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
google (in principal), facebook si alti care traiesc din reclame sa traiasca... Fara scripturi si reclama "personalizata" de unde ar fi putut sa aiba atatea profituri

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@djl incearca pe interent

#14
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 waterman, on 17 martie 2022 - 15:32, said:

Unii nu merită internet.
Sau merita doar de-ala pe lampi cu cartele perforate.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Vremuri faine, dar internetul general era util doar pentru text, ceva poze, comunicare text.
Adica de ne-am intoarce la acele vremuri nu am mai avea parte de streaming, comunicare audio-video, biblioteci digitale, etc. Unde ai mai cauta si gasi informatii despre tramvaie, cladiri vechi, tot felul de scheme electronice? :))

#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 waterman, on 17 martie 2022 - 15:20, said:

Să te plângi pe internet că de ce ai internet
Serios, are si el dreptate, in 2003-2004 intrai pe un site si cautai informatii prin meniuri simple de zici ca erai intr-o aplicatie de contabilitate.
Acum apare pleasca cu acordul GDPR, urmata de cea cu cookies, apoi ai jumatate de pagina acoperita de o reclama la hemoroizi iar printre meniuri ai reclame la site-uri de investitii si fast-food. Chiar si la siteuri-le de presa dai scroll si nu stii unde ai pierdut stirea printre pozele care s-au derulat si mai dai si cate un click gresit din cauza ca pagina inca nu s-a incarcat de tot desi tu ai teava de dictai gigabitu'.

 bai3tzash, on 17 martie 2022 - 15:52, said:

Vremuri faine, dar internetul general era util doar pentru text, ceva poze, comunicare text.
Adica de ne-am intoarce la acele vremuri nu am mai avea parte de streaming, comunicare audio-video, biblioteci digitale, etc. Unde ai mai cauta si gasi informatii despre tramvaie, cladiri vechi, tot felul de scheme electronice? Posted Image)
Ai avea streaming dar la calitate mai slaba si totusi suficienta, ai avea comunicare video fara sa poti vedea porii si firele de par din nas, iar in ceea ce priveste bibliotecile digitale si informatiile acelea le-ai gasi cu mult mai usor pentru ca ar fi mai usor de indexat de motoarele de cautare.

Paradoxul Internetului modern este ca ai atat de multa informatie incat e greu sa o extragi pe cea reala sau interesanta, e ca un fel de all inclusive cu aripioarele de ieri aruncate in supa de azi cu tot cu cartofii lipiti de ele.

Edited by spooky51, 17 March 2022 - 16:04.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

 Koal, on 17 martie 2022 - 15:21, said:

Web 2.0 și Web 3.0 oferă o altă experiență de utilizare a siturilor, nu ne putem întoarce la sfârșitul anilor "90, acum paginile de internet sunt mai capabile decât jocurile din anii "90, ba chiar acele jocuri au și variante jucabile pe internet.
Corect, si totodata e ceva mai greu sa obtii informatii de care ai nevoie.
Mai intai un like, o reclama, o abonare, o prajitura, un puzzle sa dovedesti ca esti om
ce sa zic, misto experiente

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De reveneală...


Star Wars (adică filmu Gâlceavă pi șer) în format ASCII

Varianta rapidă

tasta WIN și R

tastati acolo exact asa

telnet towel.blinkenlights.nl

Dati enter

Benoclați-vă

Dacă nu mere, faceți așa

Quote

  • First you need to install Telnet. While this was common by default in older systems, that us no longer the case in Windows 10. Go to Control Panel > Programs > Turn Windows features on or off > look for the Telnet Client and click OK.

  • Now open the command prompt by hitting the windows key + R. Type cmd and hit enter.

  • Type pkgmgr /iu:”TelnetClient and hit enter

  • Type telnet and hit enter. Type o and hit enter. This opens up a Telnet connection and the command line will switch to ‘to’.

  • Type towel.blinkenlights.nl and hit enter. You can now connected and the opening credits will roll.

  • Enjoy you Star Wars ASCII adventure!



Attached File  dovada.JPG   31.5K   41 downloads

Edited by waterman, 17 March 2022 - 16:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate