Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noua schema de plafonare a tarifelor la gaze si electricitate incepand cu 1 aprilie 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022

View Postbecabeca35, on 09 mai 2022 - 13:53, said:

Dar Hidroelectrica nu poate sa jecmaneasca si ea, nerespectand oferta,
Bineinteles ca poate.
Anul trecut asa au facut si marile companii.
Desi aveai semnat contract nou la pretul X... dupa aia ei au modificat pretul... daca nu iti convenea pretul nou iti aratau usa, usa care ducea spre concurenta, care concurenta la contractele noi tot pretul ala il aveau.
Nu m-ar surprinde ca prin toamna sa schimbe tactica si hidroelectrica... cand capeti baza mare de clienti incepi sa faci magarii, ca joci in liga mare, iti permiti.

Merita sa faci schimbarea spre Hidroelectrica doar daca nu te incadrezi la plafonare... si sa beneficiezi de acelasi tarif total ca la plafonare dar fara sa te incadrezi la plafonare. Asta cat o mai tine, ca prin toamna garantat incepe iar maceluul cu preturile.

#92
becabeca35

becabeca35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 02.06.2010
E posibil ca si cei care anul trecut au consumat 300 kw/luna sa plateasca la pret plafonat. S-a depus un amendament la OUG 27, la camera deputatilor, prin care se se plafoneze pretul pentru aceasta categorie de populatie la 1 leu/kw.

Edited by becabeca35, 20 June 2022 - 10:41.


#93
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
S-au depus mai multe amendamente, incompatible intre ele si care abordeaza problema in mod diferit. Ramane de vazut, pana la urma, ce se va adopta si ce nu. Vedeti ca exista o discutie utila si pe topicul Plafonare cu efect invers ENEL, cu link-uri catre procesul legislativ de la Senat si Camera Deputatilor si catre rapoarte (preliminare) ale unora din comisiile de specialitate (acestea contin amendamentele propuse, adoptate sau respinse in comisii).

#94
Adrianos30

Adrianos30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2019
Am si eu o intrebare si as aprecia foarte mult daca m-ati putea ajuta.

Daca am consumul mediul lunar in anul 2021 sub 300kwh si luna aceasta depasesc 300kwh, o sa platesc pretul din contract sau cel plafonat? Multumesc mult!

#95
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
(1) Conteaza media consumului din 2021. Consumul curentPosted Image nu intervine in determinarea plafonarilor/ etc.
(2) Oricum legea de adoptare a OUG a modificat-o, cu aplicabilitate din 14 iulie, incat si pentru cei care au avut consum peste 300kWh/luna se respecta pretul contractual daca e mai mic decat ce iese din calculul din ordonanta. Deci luna aceasta ar fi jumatate-jumatate, de luna viitoare pretul nu il mai poate depasi pe cel din contract (daca e contract cu pret fix).

#96
Adrianos30

Adrianos30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2019

View Postsags, on 25 iulie 2022 - 15:44, said:

(1) Conteaza media consumului din 2021. Consumul curentPosted Image nu intervine in determinarea plafonarilor/ etc.
(2) Oricum legea de adoptare a OUG a modificat-o, cu aplicabilitate din 14 iulie, incat si pentru cei care au avut consum peste 300kWh/luna se respecta pretul contractual daca e mai mic decat ce iese din calculul din ordonanta. Deci luna aceasta ar fi jumatate-jumatate, de luna viitoare pretul nu il mai poate depasi pe cel din contract (daca e contract cu pret fix).

Multumesc mult pentru raspuns, dar sincer acum sunt si mai in ceata (posibil sa fiu batut in cap), imi cer scuze.

La enel pretul din contract a ajuns la 1.92 lei/kwh. Media pe anul 2021 este undeva la 260 kwh. Daca eu consum, de exemplu, 320kwh luna aceasta, o sa platesc pretul de 1.92 sau cel plafonat?

#97
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Media lunară pe 2021 a fost în intervalul (100, 300] kWh, te încadrezi la plafonul de 0.8 RON / kWh, adică pentru consumul din perioada de aplicare a OUG 27/2022, respectiv 1 Aprilie 2022 - 31 Martie 2023, o să plătești maxim prețul plafonat de 0.8 RON / kWh indiferent de cât consumi in perioada respectivă.

Edited by tavitu, 25 July 2022 - 17:56.


#98
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Cu media anului 2021 de 100…300kWh/luna intri la pretul plafonat de 0,80LEI/kWh (pret final cu de toate). Pana in martie viitor inlcusiv, daca nu se schimba ceva intre timp. Dupa martie ’om vedea, in principiu vei plati acei 1,92LEI/kWh sau cat or modifica daca mai modifica intre timp.

#99
Adrianos30

Adrianos30

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2019
Va multumesc mult amandurora!! Aceasta este o veste senzationala! Eu pana acum aveam impresia ca daca in luna curenta (iulie 2022, de exemplu) depasesti 300 kwh esti facturat cu pretul din contract (chiar daca ai sub 300 kwh media pe 2021). Toata lumea cu care am discutat mi-a spus acelasi lucru (foarte gresit se pare). Chiar am sunat astazi si la enel si tipa de acolo mi-a spus ca daca depasesc 300 kwh luna aceasta sunt facturat la pretul din contract. Pana am citit putin legea si mi s-a parut ciudat. De ce ar trece acolo consum mediu pe 2021? Ceva nu se lega. Acum, va intreb, cu tot respectul, sunteti 100% siguri? Ati intampinat situatia aceasta? Nu de alta, dar sa nu ma trezesc cu niste facturi exorbitante daca depasesc 300 kwh luna viitoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate