Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Noua schema de plafonare a tarifelor la gaze si electricitate incepand cu 1 aprilie 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017
https://observatorne...lie-462896.html

Am observat totuși ca, pentru clienții non-casnici, tarifele sunt prezentate cu tva inclus, in timp ce pentru clienții casnici, tarifele sunt prezentate fără specificația 'tva inclus'. La un calcul aproximativ, dacă la casnici tva-ul nu este inclus in tarifele agreate, plătim, in final, același tarif ca și non-casnicii. Si atunci, de ce nu au agreat de la început același tarif pentru toate națiile??

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
e inca la nivel de intentie si oricum n-am inteles nimic
acum sunt si plafonate si compensate, dupa 01.04 nu vor mai fi compensate.

Edited by apocalipsul, 17 March 2022 - 08:44.


#3
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009
Clientii casnici care consuma de exemplu 301 kw/h pe luna ce pret vor avea?
Sunt lasati in "voia sortii" sau daca consumi 301kw/h esti considerat bogat si la  299kw/h esti "asistat social"

#4
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007
Cei care depasesc 300kwh/ luna platesc pretul stabilit in contract, adica nu beneficiaza de plafonare. Eu asta am inteles...

#5
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 23.08.2017

 gekkado, on 17 martie 2022 - 09:10, said:

Cei care depasesc 300kwh/ luna platesc pretul stabilit in contract, adica nu beneficiaza de plafonare. Eu asta am inteles...

Asta am inteles si eu. Dar cei care folosesc centrale electrice, ac-uri si convectoare nu au cum sa se incadreze in 300 kwh/luna. Ceea ce inseamna ca fugi de gaze (dr.cu) si dai de electricitate (tac-su). Sau cu alte cuvinte, sari din lac in put. Exceptie fac cei care au contracte la Hidroelectrica, pentru care este convenabil. Deocamdata..

#6
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 bbseptik2017, on 17 martie 2022 - 08:08, said:

Am observat [...] ca, pentru clienții non-casnici, tarifele sunt prezentate cu tva inclus, in timp ce pentru clienții casnici, tarifele sunt prezentate fără specificația 'tva inclus'. La un calcul aproximativ, dacă la casnici tva-ul nu este inclus in tarifele agreate, plătim, in final, același tarif ca și non-casnicii. Si atunci, de ce nu au agreat de la început același tarif pentru toate națiile??


Articolele din presă din zilele acestea citează o declarație dintr-o conferință  de presă susținută de premierul Ciucă. Omul așa s-a exprimat el, la casnici n-a vorbit de TVA, la noncasnici și-a amintit de el. Draftul de Ordonanță de Urgență propune aceste sume cu TVA inclus pentru ambele categorii de consumatori. Oricum, așa precum s-a spus - este doar un draft, o propunere, urmează să vedem și care vor fi exact tarifele aprobate de la 1 aprilie.

În ce privește nivelul consumurilor „subvenționate” mi se pare normal ca peste o anumită cotă să fii obligat să plătești preț de piață liberă, scopul OUG nu e de a stimula consumul la prețuri mici, ci de a reduce cheltuielile pe cotele de consum esențiale populației pentru traiul de zi cu zi. Dacă vei consuma 301 KWh, vei plăti un preț redus pentru primii 100 KWh, apoi al preț, tot redus, dar mai mare decât primul, pentru următorii 200 KWh și preț de piață liberă pentru restul de KWh din consum.

Pun draftul (publicat și de hotnews) aici, ca să vadă și alții interesați. Atenție nu e OUG propriu-zisă e doar o propunere.

Attached Files



#7
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 bbseptik2017, on 17 martie 2022 - 09:15, said:

Asta am inteles si eu. Dar cei care folosesc centrale electrice, ac-uri si convectoare nu au cum sa se incadreze in 300 kwh/luna. Ceea ce inseamna ca fugi de gaze (dr.cu) si dai de electricitate (tac-su). Sau cu alte cuvinte, sari din lac in put. Exceptie fac cei care au contracte la Hidroelectrica, pentru care este convenabil. Deocamdata..
Si mai inseamna ceva
Aia care folosesc energie verde{electrica}pentru incalzire sunt arsi la buzunar iar ceilalti cu energia "fosila"gaze sunt protejati

 KoShiMin, on 17 martie 2022 - 09:25, said:

Articolele din presă din zilele acestea citează o declarație dintr-o conferință  de presă susținută de premierul Ciucă. Omul așa s-a exprimat el, la casnici n-a vorbit de TVA, la noncasnici și-a amintit de el. Draftul de Ordonanță de Urgență propune aceste sume cu TVA inclus pentru ambele categorii de consumatori. Oricum, așa precum s-a spus - este doar un draft, o propunere, urmează să vedem și care vor fi exact tarifele aprobate de la 1 aprilie.

În ce privește nivelul consumurilor „subvenționate” mi se pare normal ca peste o anumită cotă să fii obligat să plătești preț de piață liberă, scopul OUG nu e de a stimula consumul la prețuri mici, ci de a reduce cheltuielile pe cotele de consum esențiale populației pentru traiul de zi cu zi. Dacă vei consuma 301 KWh, vei plăti un preț redus pentru primii 100 KWh, apoi al preț, tot redus, dar mai mare decât primul, pentru următorii 200 KWh și preț de piață liberă pentru restul de KWh din consum.

Pun draftul (publicat și de hotnews) aici, ca să vadă și alții interesați. Atenție nu e OUG propriu-zisă e doar o propunere.
Asa este ok,insa nu cred

Edited by florinellll, 17 March 2022 - 09:29.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Da, se plateste pe paliere. Palierele de jos mai ieftine, palierele de sus mai scumpe. Nu inseamna ca daca consumi 301 kW platesti totul la pret maxim.

Sa vedem cati or sa renunte la tricou si pantaloni scurti in casa cand afara sunt -10 grade. Cu cat e delta T-ul (temperatura diferentiala) mai mare, cu atat sangerezi mai multa energie prin pereti si ferestre. Oricat de bine ar fi izolata casa, fluxul de pierdere de energie creste exponential cu delta T.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 bbseptik2017, on 17 martie 2022 - 09:15, said:

Asta am inteles si eu. Dar cei care folosesc centrale electrice, ac-uri si convectoare nu au cum sa se incadreze in 300 kwh/luna.
Daca folosesc asa ceva inseamna ca isi permit. Schemele de plafonare sunt pentru cei care nu isi permit.

#10
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

În ce privește nivelul consumurilor „subvenționate
"subventia" pe care "statul" o plateste furnizorilor... nu tot de la populatie vine?!? sau are statul alte surse de venit nedeclarate?

Quote

Daca folosesc asa ceva inseamna ca isi permit.
sunt situatii si situatii... unii s-au fript cu vechile preturi la energie care erau mai mici
altii nu prea au incotro, nu au infrastructura gaze (dar mai sunt si din ala de zici tu... totusi sa nu generalizam)
daca ai fost incurajat sa-ti iei masina si dintr-o data au explodat preturile la combustibil, RCA, impozit, parcare... inseamna ca-ti permiti? sau ca a aparut o situatie anormala?
ne intoarcem in epoca de piatra? in pesteri?

Edited by apocalipsul, 17 March 2022 - 09:49.


#11
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ideea cu tariful pina la 300kwh/luna e o prostie.Cine nu are gaze ca nu sunt disponibile e firesc sa aiba factura mai mare la curent.

#12
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
da, ma rog, ideea e ca se indreapta atentia in directia gresita, ca se arata cu degetul unde nu trebuie... in loc sa-i scoatem vinovati pe guvernanti ca ne-au bagat in situatia asta (desi erau platiti gras sa n-o faca) si ca nu-s in stare sa gaseasca solutii (desi sunt platiti gras s-o faca), de vina e nenorocitul de consumator...
nu ne mai facem bine
scoli, spitale, institutii, unitati de productie, alea nu-s importante, nu trebuie protejate... nu vait eu pe nimeni, chestie de principiu...

Quote

Dacă vor să fie ceva cu caracter social,
caracterul social creaza dezechilibre grave

Edited by apocalipsul, 17 March 2022 - 10:16.


#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,147
  • Înscris: 30.08.2017
Cam aiurea, unii au consumuri ridicate din motive obiective. Și eu am multe echipamente care consuma, sar tot timpul de 300kwh.

Dacă vor să fie ceva cu caracter social, atunci nu consumul ar trebui să fie criteriul de determinare a tarifului.

Edited by george_alexandru, 17 March 2022 - 10:15.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,393
  • Înscris: 14.10.2008
Vara sar sigur de 300 kwh. Iarna sar la gaze.

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Vara pana în 200 kWh, dar cu cuptor electric s-ar putea să mă apropii de 300 kWh. Prețul la hidro este foarte bun în acest moment.

#16
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 aris86, on 17 martie 2022 - 10:57, said:

Vara pana în 200 kWh, dar cu cuptor electric s-ar putea să mă apropii de 300 kWh. Prețul la hidro este foarte bun în acest moment.
Da, insa ca orice minune nu va dura multPosted Image

#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

 florinellll, on 17 martie 2022 - 09:29, said:

Aia care folosesc energie verde{electrica}pentru incalzire sunt arsi la buzunar iar ceilalti cu energia "fosila"gaze sunt protejati

Ca sa fim rigurosi, "mai verde". 30% din totalul energiei (inca) se genereaza la noi din hidrocarburi si carbune - https://www.anre.ro/...rgie-electrica.

#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 __Dan__, on 17 martie 2022 - 12:01, said:

Ca sa fim rigurosi, "mai verde". 30% din totalul energiei (inca) se genereaza la noi din hidrocarburi si carbune - https://www.anre.ro/...rgie-electrica.
Se aplica si la cei cu masini electrice?Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate