Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

robot de tuns/intretinire gazon

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Nu ca as vrea sa fiu carcotas, dar arata ca si cum m-am barbierit eu cu lumina stinsa. Asta e un aspect pe care nu-l sufar la roboti astia: faptul ca se deplaseaza haotic. Incerc sa-mi dau seama de ce nu pot avea un algoritm mai destept, de genul celui de la roborockul din casa.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View Postiladi, on 18 martie 2022 - 13:02, said:

Nu ca as vrea sa fiu carcotas, dar arata ca si cum m-am barbierit eu cu lumina stinsa. Asta e un aspect pe care nu-l sufar la roboti astia: faptul ca se deplaseaza haotic. Incerc sa-mi dau seama de ce nu pot avea un algoritm mai destept, de genul celui de la roborockul din casa.
E adevarat ca asta am observat si eu la cel de la munca...are un altgoritm de te doare capul dar na, banuiesc ca a fost gandit pentru diverse forme de teren.
Important e sa isi faca treaba

La robotul din casa altfel sta situatia. Al meu iRobot are senzor de mizerie si unde detecteaza mizerie mai multa, sta mai mult in zona aia. Doar ca si ala o mai ia ciudat uneori :D. Mai aveam un robot samsung care avea un fel de camera si facea un fel de scan al camerei ca sa stie cum sa se invarta.

#21
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Pai de aia vreau sa scap eu de Stihl ul asta al meu, idiotul face 40 minute de coasa dupa care ajunge cu bateria la un anumit nivel si se apuca sa faca un tur de gradina pe firul de perimetru ca sa se intoarca la baza, adica 15 minute pierdute de pomana. Husqvarna se intoarce direct pe un fir dedicat de retur la baza, adica 5 minute pierdute max.
Exista un Husqvarna cu GPS care stie ce a tuns, stie exact unde se gaseste pe teren si nu pierde timpul de pomana. Astea cu taiere aleatoare sunt efciente dpdv al  taierii dar nu si economic.

#22
axxel07

axxel07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.10.2021

View PostTonic Water, on 18 martie 2022 - 15:12, said:

Pai de aia vreau sa scap eu de Stihl ul asta al meu, idiotul face 40 minute de coasa dupa care ajunge cu bateria la un anumit nivel si se apuca sa faca un tur de gradina pe firul de perimetru ca sa se intoarca la baza, adica 15 minute pierdute de pomana. Husqvarna se intoarce direct pe un fir dedicat de retur la baza, adica 5 minute pierdute max.
Exista un Husqvarna cu GPS care stie ce a tuns, stie exact unde se gaseste pe teren si nu pierde timpul de pomana. Astea cu taiere aleatoare sunt efciente dpdv al  taierii dar nu si economic.

Si eu sunt interesat de un robotel din acesta insa inca ma documentez.

Husqvarna are firul de ghidaj pe care il pui pe mijlocul curtii si ajunge mai repede la statia de incarcare. Aici ma refer la Automower 105, 305, 310. Este posibil ca modelul 310 sa se intoarca singur direct, dar nu gasesc nicaieri aceste informatii. Nu stiu daca se gaseste robotel de la Husqvarna pana in 8000 lei care sa aiba GPS si sa se intoarca direct la doc din orice punct al curtii.

Robotii de tuns gazon de la Honda am vazut ca se intorc rapid la doc, fara cablu de ghidaj, acestia fiind in stare sa cartografieze aria de lucru. Informatii bune mai gasiti si aici https://www.2pareri....-de-tuns-iarba/

Oricum, nu inteleg de ce nu se aplica aceleasi tehnologii de la aspiratoarele robot si la robotii de tuns iarba. Mai ales ca acestia de tuns iarba sunt mult mai scumpi.

Poate anul acesta apar noi modele de robotei mai inteligenti si mai accesibili ca pret, caci totusi tehnologia este, doar trebuie adaptata.

#23
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Ambrogio are de cel putin 6 ani un robot de tuns gazonul fara fir, doar ca parerile celor care l-au folosit nu au fost prea bune si nu s-a vandut.

Vad ca acum au revenit cu o gama noua pentru 2022 si din putinele pareri ale celor care au apucat sa-l testeze, e mult superior fata de varianta anterioara, cum ar fi si cazul sa fie.

La noi se gasesc aici:

https://www.robotide...roboti-de-gazon


In US mai sunt cei de la Segway care au roboti fara fir perimetral, dar presupun ca nu e prea fezabil sa-l comanzi de acolo.

https://navimow.segway.com/AboutUs


iRobot au promis si ei de acum cativa ani ca o sa produca un robot de acest gen numit Terra, dar pana acum nu au reusit sa-l scoata pe piata.


Dintre robotii cu fir perimetral, Husqvarna este de recomandat.

Edited by icrobert, 31 March 2022 - 10:17.


#24
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Posticrobert, on 31 martie 2022 - 10:14, said:

Ambrogio are de cel putin 6 ani un robot de tuns gazonul fara fir, doar ca parerile celor care l-au folosit nu au fost prea bune si nu s-a vandut.

Am avut in curte unul pentru demo, acu cativa ani. Un fiasco. Nenea care il adusese ii tot dadea picioare in dos sa iasa de pe unde se intepenea (recunosc totusi ca nu am o curte ca in palma). Oricum, max ce m-a dezamagit a fost modul haotic in care se misca.

Edit: acum vad ca vorbim de acelasi firma care a fost la demo la mine :D

Edited by iladi, 31 March 2022 - 11:05.


#25
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

View Postiladi, on 31 martie 2022 - 11:04, said:

ii tot dadea picioare in dos sa iasa de pe unde se intepenea
Poate asa scria in manualul tehnic ca se procedeaza pentru rezultate cat mai bune Posted Image

#26
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Folosesc si eu robot de gazon de vreo 3 ani, nu m-as mai intoarce la masina de tuns, dar...

Sunt multe variabile care dicteaza oportunitatea utilizarii unui robot sau nu, ca de pilda perimetrul gazonului (linii drepte vs. curbate/unghiuri ascutite), suprafata nivelata/denivelata, zone umbrite sau cu umiditate excesiva, zone greu accesibile (spatii de trecere inguste), ce plante/arbusti sunt plantati si unde se situeaza (pe margine, mai spre centru etc.) Eu am de pilda un hibiscus f mare iar vara curg florile din el intruna, noroc ca e pe o latura si nu ajung toate sub robot, mai strang si eu ce apuc. Toate lucurile astea trebuie luate in considerare inainte de a decide achizitia unui robot, pe hartie arata f simplu si happy happy, joy joy! :)

Long story short, cu cat aranjamentul e mai simplu, cu atat mai usor de folosit!

#27
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
In plus, daca mai ai si suprafetele de gazon despartite de, sa zicem trotuare/parcari betonate, care la randul lor sunt placate cu piatra sau diverse, trebuie sapat sant in ele ca sa intinzi firul, pentru ca robotul sa treaca dintr-o parte in alta.

Este exact cum ai spus, daca ai configuratie simpla cu linii drepte si fara prea multe obstacole e foarte bun, daca nu, faci zgomot cu masina de tuns Posted Image

#28
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007

View Postiladi, on 31 martie 2022 - 11:04, said:

Am avut in curte unul pentru demo, acu cativa ani. Un fiasco. Nenea care il adusese ii tot dadea picioare in dos sa iasa de pe unde se intepenea (recunosc totusi ca nu am o curte ca in palma). Oricum, max ce m-a dezamagit a fost modul haotic in care se misca.

Edit: acum vad ca vorbim de acelasi firma care a fost la demo la mine Posted Image

Ambrogio e nr. 1 in lume la roboti de gazon...piesele, electronica folosita si rotile sunt peste orice robot construit pana acum....Ambrogio e firma de echipamente industriale si medicale robotizate deci au fiabilitate maxima si sunt singurii care ofera 6 ani garantie! Daca Ambrogio s a intepenit la tine in curte... alt brand nici nu pleaca de pe loc. Tundere aleatoare au toate mai putin Bosch care are logicut si tunde mai cu creier dar prost per general...Honda mio e acelas Bosch dar mai scump Gardena e Husqvarna dar la alt pret. Informati va despre produsul pe care dati bani mai ales ca e peste 1000 euro....Sper sa va fi fost de ajutor..Posted Image  aici comparatie tehnica extrem de detaliata: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y7W0DydNDAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mitos, 16 June 2022 - 12:58.


#29
geocycle

geocycle

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.12.2016
Mi-am luat si eu un robot din asta in urma cu un an. Mai exact este vorba despre un husqvarna automower 105. Robotul e fain ca te scapa de grija debarasarii ierbii tunse, iti economiseste timp si mentine un aspect fain al gazonului. In plus l-am pus sa tunda la 1-3 zile in functie de sezon, iar intr-un tip atat de scurt iarba creste foarte putin iar varfurile tunse cad direct pe pamant si functioneaza ca un ingrasamant natural.

Acuma partile ceva mai neplacute. Robotul e scump din punctul meu de vedere pentru ce ofera, adica 2 motoare cu 2 roti si un motor care invarte discul cu lame, toate puse pe un sasiu de plastic cu o carcasa tot de plastic. Varianta cea mai "ieftina" la 4000 ron cat am dat eu, vine absolut "cheala" de orice senzori/functii/aplicatie mobila etc. In afara de senzorul pentru firul perimetral nu mai are altceva.
Lipsa altor senzori/comanda remote mi-a cauzat o problema destul de importanta din punctul meu de vedere. Daca programul de tuns setat de mine se suprapunea cu o perioada de ploaie/furtuna/ninsoare, robotului nu ii pasa si pleca prin curte sa tunda. Chiar daca in fisa tehnica spunea ca nu se defecteaza daca tunde pe ploaie, problema mea era ca imi "defecta" gazonul. Mai exact, pamantul se transforma repede in mocirla iar robotul tasa iarba si in colturi unde facea mai multe manevre de intoarcere pur si simplu ingropa firele in namol, in special intr-o zona mai umbroasa unde iarba nu era chiar atat de deasa. Asa am fost nevoit sa fac suprainsamantare in cateva locuri unde mi-a murit gazonul fix din aceasta cauza...

Eu am reusit sa imi rezolv problema asta si am documentat procesul intr-un video aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nUkK-n0qdfE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] dar sunt constient ca solutia pe care am gasit-o eu nu e pentru toata lumea.

Edited by geocycle, 12 September 2023 - 16:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate