Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Înlocuire aripa spate sau reparație?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011
Salutare

Dețin un C4 Cactus 2017 iar în urma unui accident cauzat de o platformă, m-am ales cu aripa spate zgariata. Cei de la casco au dat înlocuire aripa însă cei de la service îmi recomanda reparație (ceea ce include îndreptat si chit) deoarece mașina este mai nouă și nu merita să desfacă sudurile din fabrica și sa vopsească și plafonul.

A trecut cineva prin astfel de problema? Ce ar fi recomandat de făcut, înlocuire cu aripa noua sau reparație?

Mulțumesc




#2
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010
ia banii si repara-o in regie proprie.

#3
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Vezi tu, este  cu 2  taisuri.Daca   indreapta  bine  tabla  ca sa puna  un strat  subtire  de chit  este  ok.Daca  indreapta  doar din  chit,adica  sa  bage  o  cutie de chit sa  iasa  drept,peste  ceva timp o sa crape.Apoi daca se apuca  sa  taie si sa  sudeze,se duce  stratul de  protectie  galvanizat.Tu hotarasti   in functie de cat  de  grava este  zgarietura.Daca  este  zgarietura/taietura  sau doar o zgaiba mica.

#4
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

 jamalex2001, on 16 martie 2022 - 22:48, said:

ia banii si repara-o in regie proprie.

Ms de răspuns dar nu asta era întrebarea. Pe mine mă interesează care reparație ar fi mai buna, merita înlocuirea aripei sau reparația ei? Care metoda este mai buna?

 cotizo_dacul, on 16 martie 2022 - 23:09, said:

Vezi tu, este  cu 2  taisuri.Daca   indreapta  bine  tabla  ca sa puna  un strat  subtire  de chit  este  ok.Daca  indreapta  doar din  chit,adica  sa  bage  o  cutie de chit sa  iasa  drept,peste  ceva timp o sa crape.Apoi daca se apuca  sa  taie si sa  sudeze,se duce  stratul de  protectie  galvanizat.Tu hotarasti   in functie de cat  de  grava este  zgarietura.Daca  este  zgarietura/taietura  sau doar o zgaiba mica.

Ms de răspuns, exact asta mă nedumerește și pe mine. Mă gândesc poate a trecut cineva prin aceste faze și ar avea în răspuns practic

#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 jamalex2001, on 16 martie 2022 - 22:48, said:

ia banii si repara-o in regie proprie.

N.ai inteles mintea romanului...le iei banii pentru schimbat aripa in regie proprie si ti.o indrepti tu mai ieftin.....

On topic...daca nu trebuie sa bage o galeata de chit.si n.ai pitici pe creier ca trebuie ca de fabrica, o indrepti.

Edit...ce treaba ai tu cu casco, cand ai putea sa o repari pe rca.ul vinovatului?

Edited by Namidee, 16 March 2022 - 23:43.


#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Îndreptată, nu tăiată și sudată.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Pune mana si indreapta fierul ca n-are nimic. Nu iei cu tine masina in groapa.

#8
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

 Namidee, on 16 martie 2022 - 23:40, said:



N.ai inteles mintea romanului...le iei banii pentru schimbat aripa in regie proprie si ti.o indrepti tu mai ieftin.....

On topic...daca nu trebuie sa bage o galeata de chit.si n.ai pitici pe creier ca trebuie ca de fabrica, o indrepti.

Edit...ce treaba ai tu cu casco, cand ai putea sa o repari pe rca.ul vinovatului?

Daca tot am casco, o fac mai rapid, într-o săptămână e gata, nu stau sa plângă după RCA  iar după casco scoate banii de la RCA.ul vinovatului prin regres, simplu. Ms de răspuns!

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Pune poza cu avaria mai intai.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Hai sa reamintim cutuma in Romania:

Romanul nu poate sa isi repare zgarietura de 1mm decat cu peisa noua originala si toate subansamblele conectate la acea piesa nou noute si originale, aduse pe comanda speciala de la fabrica producatorului, reparatie doar la reprezentanta de catre mecanici care costa 100 de euro pe ora fara TVA.

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e vorba de asta, dar unele cute chiar si mici nu pot fi indreptate corect daca au muchii frante. Alteori o lovitura mica poate fi pe o muchie si nu poate fi scoasa samd.
De-asta trebuie vazut care e varianta mai convenabila. Inlocuitul aripii spate presupune mai multe distractii, printre care dezlipirea lunetei la berline, de exemplu.

#12
madalyn23

madalyn23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 31.05.2011

 sebulbus, on 17 martie 2022 - 07:23, said:

Pune poza cu avaria mai intai.

 madalyn23, on 16 martie 2022 - 20:57, said:

Salutare

Dețin un C4 Cactus 2017 iar în urma unui accident cauzat de o platformă, m-am ales cu aripa spate zgariata. Cei de la casco au dat înlocuire aripa însă cei de la service îmi recomanda reparație (ceea ce include îndreptat si chit) deoarece mașina este mai nouă și nu merita să desfacă sudurile din fabrica și sa vopsească și plafonul.

A trecut cineva prin astfel de problema? Ce ar fi recomandat de făcut, înlocuire cu aripa noua sau reparație?

Mulțumesc

Attached Files



#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Salutare.Nu mai vrea nimeni sa munceasca,toti pescuiesc la fraier.Cauta un tinichigiu cu foame,sa ti-o ciocaneasca-indrepte.Apoi o vopsesti unde vrei,poti.

#14
marian12

marian12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 23.02.2007
De ce mai platim Casco , RCA daca tot le reparam la Dorel in garaj . Parerea mea schimba aripa.

#15
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Asa am avut si eu, parapet lovit pentru ca am patinat pe mazga/zapada, si decat sa intru in cel din fata...
500 lei, nu se cunoaste nici acum dupa un an. Tinichigiu bun si gata.
Eu nu mi-am spart farul. Dar mi-am taiat guma in bordura in 3 locuri. Inca 300 lei.
A, la mine era in dreapta fata.

Edited by 2Unlimited, 17 March 2022 - 10:17.


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Eu as merge pe reparatie. Ce ai din fabrica este mult peste tablele aftermarket puse la service-uri iar imbinarile nu vor mai fi niciodata la fel.
O ruda a avut ceva avarii la un Citroen c4 si, evident, i s-a recomandat schimbarea nu reparatia reperelor. Sa ales cu cateva bucati de tabla care in mai putin de 2 ani au "inflorit" in mii de locuri, efectiv era rugina peste tot.
Personal am reparat la o altam asina ceva asemanator, are cativa ani si esta impecabila, nu se vede absolut nimic. Daca schimbam aripa, cu siguranta acum era deja ruginita

Edited by aeon, 17 March 2022 - 10:19.


#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Acum 3 ani m-a pleznit unul in usa stanga spate. Mi-a indoit si elementele de siguranta de pe interior. Aici mi-am schimbat aripa. Acelasi tinichigiu, la fel, nu iti dai seama care aripa a fost inlocuita. In trecut, la service autorizat, incepusera sa-mi cada plastice, etc. Daca dai peste un tinichigiu bun, memoreaza-i numarul de telefon. Eu il urmez pe al meu oriunde se muta. Pana acum a schimbat 2 service-uri. E bun, trag de el sa lucreze si noaptea. La 12-14 ore de munca pe zi trage linie...

Edited by 2Unlimited, 17 March 2022 - 10:39.


#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Inlocuire ...dar de masina cu totul.
A zis bine colegul sa iei banii ca iei mai multi in baza p-v de inlocuire decat reparatie si cu banii aia faci reparatia la un tinichigiu bun si vopsitor care stie ce face si-ti raman si bani

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate