Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Portare numar telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Andreea1790

Andreea1790

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2022
Salut. Am un abonament la Orange care va expira în iulie 2022.
Doresc sa portez numărul de telefon în rețeaua Digi.
Care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez? Trebuie sa aștept sa se termine perioada contractuala cu Orange, sau pot sa reziliez anticipat contractul? Din câte am înțeles nu exista taxe pt reziliere anticipata, dar ma tem sa nu pierd numărul de telefon.
Mulțumesc!

#2
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
Poti porta inainte;nu pierzi nr;o sa factureze operatorul donor factura abonament pe lunile ramase. A sa am patit eu cu vodafone.Nu le-am platit facturile emise dupa portare.  Nu reziliezi contractul.Mergi direct la digi si faci cerere de portare.Nu trebuie sa anunti la orange ca pleci.Anunta digi ca preiau nr tau.

Edited by bogdan9901, 16 March 2022 - 17:35.


#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
E corect cu mentiunea ca abonatul sa nu fi beneficiat de un eventual telefon la pret promotional, ca atunci lucrurile se complica.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Poți porta când vrei. Cu sau fara taxe, depinde de contractul actual.
Doar la Digi te adresezi.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Cred ca foarte putini au abonament Orange fara sa fi luat si telefon ca sa porteze cand vor ei fara taxe sau fara sa plateasca restul de rate la telefon.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Orice abonament pe o durata mai mare de o luna contine niste clauze de reziliere. In nici un caz Digi nu preia costul acestor clauze de reziliere. Nu e ca si cum faci o refinantare la banca, ca nici acolo nu scapi de datorie. E suficient doar sa beneficieze de o reducere la acel abonament ca sa fie legat de clauze de reziliere.

Edited by Leo2006, 16 March 2022 - 20:48.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

 Andreea1790, on 16 martie 2022 - 15:55, said:

Din câte am înțeles nu exista taxe pt reziliere anticipata, dar ma tem sa nu pierd numărul de telefon.
Mulțumesc!
Stii... prost! Depinde ce contract ai facut si ce beneficii ai avut (telefon subventionat, abonament redus, etc).

De portat poti sa portezi cand vrei si nu iti pierzi nici un numar de telefon. Digi se ocupa de tot si te porteaza. Dar tu ramai cu taxele de reziliere anticipata pe care daca nu le platesti => Orange o sa te declare in Preventel (un fel de Biroul de Credite) si nu te mai portezi ever de la Digi pentru ca nici un alt operator nu primeste clienti cu debite/restante ;-)

#8
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,147
  • Înscris: 14.12.2007

 modoran, on 16 martie 2022 - 20:35, said:

Cred ca foarte putini au abonament Orange fara sa fi luat si telefon ca sa porteze cand vor ei fara taxe sau fara sa plateasca restul de rate la telefon.
Trebuie sa te contrazic, de cel putin 7-8 ani imi prelungesc abonamentul Orange fara sa iau vreun telefon de la ei. Si te asigur ca nu sunt singurul care recurge la astfel de prelungiri.

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Prelungirile la abonamente se fac lunar. Poti rezilia oricand. Nu mai exista clauze de reziliere. Initiatorul e inca sub contractul de 1 sau 2 ani.

Edited by Leo2006, 17 March 2022 - 12:28.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 Leo2006, on 17 martie 2022 - 12:27, said:

Prelungirile la abonamente se fac lunar. Poti rezilia oricand. Nu mai exista clauze de reziliere. Initiatorul e inca sub contractul de 1 sau 2 ani.
Nu se fac prelungirile lunar.
Dacă s-ar terminat perioada minima obligatorie, ești în contract cu operatorul dar nu ești în altă perioada minima obligatorie. Poți rezilia oricând cu preaviz de 30 zile.

#11
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Orange nu mai percepe taxe de reziliere. Daca vrei sa portezi inainte de a expira perioada contractuala: daca ai luat telefon la promotie, vei plati reducerea de care ai beneficiat sau ratele ramase la telefon in caz ca a fost luat in rate. Daca ai doar abonament, nu platesti nimic si poti porta fara sa mai platesti ceva in plus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate