Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

o fi covid?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
saptamana trecuta am fost la o imormantare, nimeni nu purta masca.
Bun. in noaptea de duminica spre lui am avut frisoane adica imi era cam frig cam dardaiam de frig.
in urmatoarele zile frisoanele s-au diminuat mult.

Marti m-a luat tusea dar foarte putin, tusesc de vreo 3-4 ori pe zi mai ales dimineata in rest nu sau poate 1 tusitura slaba in cursul zilei.

Am fost si la sala si la alergat am putut face fara probleme efort dar parca imi era lene, imi lipsea motivatia si pana acum nu am mai patit asa ceva.


simtome
1-frisoane/frig de duminica seara azi cam 90% au disparut
2-tusesc foarte slab si putin
3-luni nu prea am putut bea apa deloc parca nu avea gust, numai ceaiuri, cola, si o bere
4-o mica durere de cap, cred ca nu ar merita mentionata daca nu ar fi fost restul simptomelor

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
si medicu de familie ce zice?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
"3-luni nu prea am putut bea apa deloc parca nu avea gust,"
Ar trebui sa te ingrijorezi daca ar fi avut, daca n-are e in regula :)

#4
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Postkopilu_198, on 16 martie 2022 - 13:36, said:

si medicu de familie ce zice?
pai la ce "simptome" am nici nu ma baga in seama

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Testul din farmacie ce zice? :))

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Fa-ți un test pcr.
Hm, cu simptome care pot fi de covid, tu te duci la sala, să-i îmbolnăvești și pe alții...

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te-a luat frigu.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
tocmai ce vin de la medica de familie si cica am avut covid, zice ea. la mine a fost destul de naspa, muci grosi si galbeni/verzui, tuse naspa, gat aiurea. De vreo 2 zile m-a lasat, cred ca asta ar fi cam ziua 16 sau ceva de genul, de la prima tuse.

nici eu nu prea am baut apa in perioada aia, mare greseala, dar efectiv parca era naspa sa beau. cu atatia muci si inflamatii. am avut delta, acum si omicron. la delta culmea, doar gustul si mirosul s-au dus si m-am simtit cam amortit. parca omicronu trebuia sa fie mai chill, la asta nu mi-am pierdut gustul.  am inteles ca nu afecteaza plamanu asa mult dar na...

am avut si frisoane.

izoleaza-te, eventual fa un test de la farmacie sau du-te la medicul de famlie ca e gratis si vezi ce e. era azi un ratutit prin spital, ca l-au trimis aici sa faca test covid, el fara masca si se vedea ca era racit. ne uitam toti la el, gen pleaca frate si du-te si fa testul. l-a trimis o femeie desi scria ca se fac teste pe toate usile.

Edited by bobitad, 16 March 2022 - 13:57.


#9
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Foarte frumos din partea ta, constientizezi ca e posibil sa ai Covid, dar esti roman pana la capat, mergi la sala, ca nu puteai alerga doar in parc, felicitari!!

Edited by mercur68, 16 March 2022 - 14:00.


#10
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Poate fi covidutz. Dar se pare ca exista si o varianta de raceala in perioada asta care are aceleasi simptome. A avut cineva din familie aceleasi simptome si PCR ul a iesit negativ.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVaronul, on 16 martie 2022 - 13:28, said:

3-luni nu prea am putut bea apa deloc parca nu avea gust, numai ceaiuri, cola, si o bere
Afectarea gustului nu e specifica tulpinii omicron... ca atare ne putem gandi la delta sau la deltacron. Daca ai mai facut boala sau ai vaccinare in 10 zile trece relativ usor.

Edited by andreic, 16 March 2022 - 14:09.


#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am fost racit in 2020 si in 2021, tuse si curs nasul. Le fac in fiecare iarna toamna, si am o tuse pana in primavara din cauza unei alte probleme medicale. O gramada de panicati care ziceau ca am covid. Am facut destule PCR-uri si nu a iesit nici unu pozitiv, plus ca am o viata sociala care nu implica atata interactiune cu alti oameni.

Mai exista si alte boli pe langa Covid care au simptome asemanatoare.
Dar sa sariti pe om ca e nu stiu cum ca s-a dus la sala arata isteria Covid pe forum. Si sunt exact aceiasi panicarzi si extremisti de pe topicurile de covid si pandemie.

Atunci eu ce sa fac cu tusea mea de 5 luni, ma inchid 5 luni in casa ca poate poate am covid?
Daca te stii cu sistemu imunitar mai praf, faci vaccinu si gata, ca doar e gratis.

Edited by qew, 16 March 2022 - 14:14.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostVaronul, on 16 martie 2022 - 13:28, said:

....
Mergi la testare, posibil sa ai.

View Postandreic, on 16 martie 2022 - 14:03, said:

Afectarea gustului nu e specifica tulpinii omicron...
Depinde, eu am avut saptamana trecuta boala (simptome usoare) si am inca gustul afectat (simt gustul alimentelor insa mult mai slab, la fel si mirosurile).

#14
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
Test rapid de la farmacie, 10 lei.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Dava nu esti vaccinat fa-ti test anticgen. gasesti la farmacie.
Daca esti vaccinat mai sigur e sa treci direct la PCR.

N-are rost sa intrebi pe forum. Testul e cel mai sigur daca tu chiar vrei sa stii daca ai Covid sau nu.

Simptomele pot fi de Covid.

#16
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
1 an de zile a trollat forumul despre tot ce inseamna covid,acum trolleaza cu bolnavul inchipuit.
Chiar ii raspundeti serios acestui sosocar?  
Bine ca stie tot despre covid,dar acum l a lovit nedumerirea.

#17
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
E covid 100%.  Chiar si daca testul iese negativ, tot covid ai. Din pacate nu o sa primesti nici un tratament. Iei tratament simptomatic si asta e tot.
Eu cind sunt racit si cu gatul inflamat, nu ma mai pot apropia de bauturile gazoase. Tu cum ai reusit ?

Edited by Leo2006, 16 March 2022 - 15:08.


#18
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008

Quote

o fi covid?

View PostVaronul, on 16 martie 2022 - 13:28, said:

Am fost si la sala si la alergat am putut face fara probleme efort dar parca imi era lene, imi lipsea motivatia si pana acum nu am mai patit asa ceva.

Am citit, am tras apa, am plecat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate