Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De unde cumpar online vignete ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Buna ziua, as avea nevoie de un pic de ajutor, plec din Germania spre Romania, tranzitez Cehia, Slovacia si Ungaria. De unde as putea cumpara vignete pentru toate aceste 3 tari online? Si dupa ce le am cumparat e nevoie sa mai fac si altceva sau daca ma opreste politia le arat plata? Sau cum ce procedeaza? Multumesc

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
de aici: https://www.tolltickets.com/
nu uita sa adaugi si timpul de livrare prin posta !
am luat de cateva ori .... totul OK.

le primești fizic pe cele ce sunt necesare fizic si cate un print pentru cele electronice.

Edited by Mihai_3, 16 March 2022 - 13:06.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Îm Ungaria e electronică, ca și la noi, și ieși mult mai ieftin luând din benzinărie și plătind cu un card decât online.

#4
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017
Pentru Bulgaria in ultima perioada am luat mereu online (platesc, primesc mail si gata), asta asa ca off topic ca nu e pe traseul tau.
Daca nu reusesti sa gasesi site-uri asemanatoare pentru tarile prin care treci, opresti la prima benzinarie dupa ce intri pe teritoriul lor si cred ca se rezolva la fata locului.

Edited by robert23mg, 16 March 2022 - 13:17.


#5
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019

View Postrobertbv1414, on 16 martie 2022 - 12:39, said:

Buna ziua, as avea nevoie de un pic de ajutor, plec din Germania spre Romania, tranzitez Cehia, Slovacia si Ungaria. De unde as putea cumpara vignete pentru toate aceste 3 tari online? Si dupa ce le am cumparat e nevoie sa mai fac si altceva sau daca ma opreste politia le arat plata? Sau cum ce procedeaza? Multumesc
Din cate stiu,cele online trebuie comandate cu un anumit numar de zile inainte de data calatoriei,ca dureaza pana vin stickerele.
Daca ai si varianta de a merge prin Austria,mai bine o iei pe acolo,chiar daca e drumul mai lung cu 100 de km.
Vignetele se iau inainte de a intrat in tarile care urmeaza tranzitate,din punctele de vanzare de vignete sau din benzinarii.
Daca vin din Germania spre Austria,majoritatea benzinariilor dinainte de granita au vignete,10-15 km inainte de "vama".
In Austria gasesti vignete de Ungaria la OMW si la Shell.Sau poate sa iti faca chiar din Romania,fiindca este electronica. Trimiti pe cineva la benzinaria MOL.
Vigneta de Austria costa 9.60 de euro,iar cea de Ungaria vreo 13,50, ambele pe 10 zile,ambele luate din benzinarii.
Pe cea din Ungaria daca o iei dintre "vami" sau din prima benzinarie maghiara,o sa te fure la cursul de schimb,plus ca daca e gresita si ai semnat,ungurii nu vor sa faca storno,chiar daca e greseala lor.
De multe ori confunda litera i cu l sau inverseaza cifrele ori literele. Daca ai semnat,iti cere banii pe alta,nu sta la discutii. Faci gura,te ameninta cu politia. Au patit destui.

#6
danpaul78

danpaul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.03.2011
https://edalnice.cz/ pentru Cehia

https://sk-vignette.com/en/Index/ pentru Slovacia

Pentru Ungaria la orice benzinarie ( ai max o ora la dispozitie din momentul in care intrii in Ungaria pana in momentul in care achizitionezi vigneta). Poti incerca si la benzinariile MOL din Cehia/Slovacia

#7
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Pentru Ungaria, aplicația Tpark.

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
cu ce am spus eu .... iti poti lua si pentru ducere si întoarcere / in felul asta scapi de orice grija.
plicul face aproximativ 5 zile (livrat din Germania)

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Pentru Ungaria poti sa iei si de la orice benzinarie MOL din Romania. Si scapi de o grija, la ei este electronica pe numarul de inmatriculare si nu mai te opresti acolo. Pentru Cehia si Slovacia ori comanzi din timp sa iti vina acasa, ori la fel o cumperi din granita sau in benzinarii la ei. Acum cu Ucraina etc si pentru niste drumuri mai bune, poti opta si pentru Austria. La fel iei vinieta digitala cu 14 zile inainte sa tranzitezi Austria si ai rezolvat (asta daca ai de ajuns in sudul Germaniei).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate