Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cate apartamente nelocuite sunt in blocul vostru?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Populatia Romaniei e in continua scadere, din cauza sporului natural negativ dar si a emigrarii in masa sau a plecarii temporare la munca in strainatate. In conditiile astea, multe scari de bloc sunt aproape goale, sau cu cel putin jumatate din apartamente nelocuite fiindca nu sta nimeni. La voi pe scara/bloc cum e? Cate apartamente nelocuite aveti si daca au datorii, adica sunt proprietarii decedati si nu mai are cine sa plateasca in locul lor, sau sunt plecati si nu-i mai intereseaza sa-si plateasca darile, si astfel aduna datorii?
Cat de viabila mai e asociatia de proprietari si ce viitor intrevedeti, la cum merg lucrurile in momentul de fata? Cat de greu atarna datoriile pt. asociatii si cum vor rezista cele cu datorii pe termen lung?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Zero libere.

#3
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

 toto_riina, on 16 martie 2022 - 08:52, said:

Populatia Romaniei e in continua scadere, din cauza sporului natural negativ dar si a emigrarii in masa sau a plecarii temporare la munca in strainatate. In conditiile astea, multe scari de bloc sunt aproape goale, sau cu cel putin jumatate din apartamente nelocuite fiindca nu sta nimeni. La voi pe scara/bloc cum e? Cate apartamente nelocuite aveti si daca au datorii, adica sunt proprietarii decedati si nu mai are cine sa plateasca in locul lor, sau sunt plecati si nu-i mai intereseaza sa-si plateasca darile, si astfel aduna datorii?
Cat de viabila mai e asociatia de proprietari si ce viitor intrevedeti, la cum merg lucrurile in momentul de fata? Cat de greu atarna datoriile pt. asociatii si cum vor rezista cele cu datorii pe termen lung?


3 din 12 apartamente sunt nelocuite( bloc nou).
Sub mine e firma- nu i-am mai vazut de luni de zile- / deasupra e un cuplu care s-a mutat in Danemarca si mai vine 2-3 zile pe an aici.
Pe palier mai e un apartament gol, al unui pusti din Constanta, la fel, vine 2-3 zile la 6 luni.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Destule.

#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
peste 70%, bloc nou

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La mine in scara sigur unul (nu sunt sigur de al doilea). Dar toate sunt cumparate (nu mai e niciunul disponibil). Bloc din 2018.

#7
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca se pun la calcul si casele, iti ofer eu un raspuns pentru zona mea: la fiecare casa locuita, e cate una nelocuita din diverse motive (parasita, proprietarul a murit sau proprietarul e plecat in strainatate la munca). De exemplu, vis-a-vis de mine sunt asa: 1 casa locuita permanent, 2 abandonate si 2 cu proprietari plecati.

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006
La tara deja nu mai fac socoteala cate case goale sunt.
M-am plictisit eu sa numar anunturile de pe strada cu ""Vand casa""  si nu le ia nimeni

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Mai e un topic pe tema asta. Sunt multe apartamente/case libere, peste 30% probabil, in medie/zona. La case e si mai rau, par peste 50% nefolosite in multe locuri.

#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Eram mai degraba curios daca cei cu apartamente libere isi platesc totusi intretinerea la zi, sau au acumulat datorii, ca au plecat in afara si nu-i mai intereseaza? Adica platesc totusi fie prin banca, fie printr-un cunoscut, mai vine cineva din cand in cand sa deschida usa, sa aeriseasca, sa verifice daca robinetele sunt in buna stare etc.?
Sunt situatii si situatii: daca dupa revolutie erau blocurile pline, ca lumea avea copii de scoala, dupa ce acestia au crescut si si-au facut un viitor, au plecat la casele lor, lasand parintii singuri, care pana la urma au decedat si ei sau au plecat in strainatate la munca.
Apoi persoanele care n-au avut niciodata copii si nici urmasi si au decedat, sau daca au avut, acestia nu s-au mai interesat de datorii si de mostenire, au lasat paragina si datorii neplatite (gen apartmaentul lui Gica Petrescu care a murit fara urmasi, acumulase datorii fiindca apartamentul era in continuar eincalzit si nu-l puteau taia de la incalzire fiindca nu putea intra nimeni acolo, fiind usa sigilata). Pana la urma l-a cumparat ANAF la licitatie si au platit datoriile catre asociatie.
Blocul P+4 sau P+3 cu 20, respectiv 15 apartamente, doar cate 20 de persoane maxim/scara, multe apartamente goale. Ce se va intampla cand se vor muta sau vor muri si astia care au mai ramas, in principal batrani? Peste 10 ani, 15 ani? Copiii si nepotii lor deja au case sau sunt plecati, aia n-or sa vina niciodata sa locuiasca intr-un apartament comunist, iar sa vanda nu au cui...cine dracu' mai cumpara in ziua de azi, mai ale sin orasele mici, depopulate si neviabile dpdv. economic? Ca sa faca naveta 20-30km. pana in municipiu unde se gaseste de munca?

#11
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 toto_riina, on 16 martie 2022 - 08:52, said:

Populatia Romaniei e in continua scadere, din cauza sporului natural negativ dar si a emigrarii in masa sau a plecarii temporare la munca in strainatate. In conditiile astea, multe scari de bloc sunt aproape goale, sau cu cel putin jumatate din apartamente nelocuite fiindca nu sta nimeni. La voi pe scara/bloc cum e? Cate apartamente nelocuite aveti si daca au datorii, adica sunt proprietarii decedati si nu mai are cine sa plateasca in locul lor, sau sunt plecati si nu-i mai intereseaza sa-si plateasca darile, si astfel aduna datorii?
Cat de viabila mai e asociatia de proprietari si ce viitor intrevedeti, la cum merg lucrurile in momentul de fata? Cat de greu atarna datoriile pt. asociatii si cum vor rezista cele cu datorii pe termen lung?
Deaia se muta toti tzaranii de la sat la oras? Deaia se fac residensuri la greu? Ma gandeam ca prefera blocurile noi dar inteleg de la altii ca si blocurile noi sunt golute. Eu stau in bloc comunist, 8 etaje, 52 de apartamente, 100-110 persoane  oficial la intretinere si probabil 120-130 neoficial.

Sunt prea multe apartamente si variatie pe unele ca sa le stiu exact situatia dar stiu ca sunt cateva unde nu sta nimeni sau altele unde mai vin chiriasi, apoi pleaca, raman libere.

Despre platitul intretinerii, de obicei NU o platesc la zi, aia care stau aici de mult timp (30 de ani) adica locatarii/vecinii cu care ne stim de o viata... in apartamentele goale intretinerea e la zi. Sunt unii plecati te miri pe unde si trimit bani administratorului sau cuiva din bloc. Mai nou blocul e administrat de o firma privata deci poti sa primesti pe mail factura cu intretinerea si o platesti online....

Edited by Maskatu, 16 March 2022 - 09:54.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
si eu am dilema asta. orasul meu aproape ca s-a dublat ca spatiu locuibil dupa revolutie. in schimb populatia cred ca a scazut un pic. si totusi, una peste alta preturile la apartamente cresc, semn ca cineva le cumpara. noaptea, cand trec pe langa cartiere de blocuri nou construite nu vad prea multe lumini la ferestre, chiar daca toate apartamentele au proprietar...

#13
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
In Bucuresti se construiesc la greu blocuri noi. Inclusiv pe strazi CU CASE! Primaria le da cumva autorizatii, se fac smecherii si invarteli la greu. Un dezastru imobiliar. Vin toti tzaranii de la Poplaca sa se mute la oras, stati bai frate la voi acolo ca si asa ne sufocam de cati suntem, pe strada e plin de masini, in magazine e plin de oameni, nu mai avem loc unii de altii dar blocuri se fac la greu. Chit ca nu se umplu peste noapte de locatari banuiesc ca astia care toarna sute de milioane de euro in betoane si ziduri, si-au facut niste calcule si stiu ca e profitabila investitia.

In loc sa se construiasca spitale, scoli, crese, se fac blocuri la greu ! Pe o raza de 2-3 km de blocul meu sunt cel putin 10-15 ansamble rezidentiale in constructie. Cumplit!

#14
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
No bine, depinde si in ce oras e blocul. Nu poti compara un bloc de la Cluj sau Sibiu cu unul de la Mizil sau Copsa Mica

#15
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

 toto_riina, on 16 martie 2022 - 09:50, said:

Eram mai degraba curios daca cei cu apartamente libere isi platesc totusi intretinerea la zi, sau au acumulat datorii, ca au plecat in afara si nu-i mai intereseaza?

Nu e logic ca le platesc?

#16
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

 mercur68, on 16 martie 2022 - 10:05, said:

No bine, depinde si in ce oras e blocul. Nu poti compara un bloc de la Cluj sau Sibiu cu unul de la Mizil sau Copsa Mica
Compari sau nu, se fac blocuri noi peste tot in toata Romania. Cineva tot se va muta in ele. Daca populatia Romaniei e in declin, de unde vin oamenii astia? Ii cloneaza cineva? Ii face in laborator?

 marius.bunu, on 16 martie 2022 - 10:08, said:

Nu e logic ca le platesc?
Nu toti... sunt cazuri si cazuri.

#17
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 toto_riina, on 16 martie 2022 - 08:52, said:

Cate apartamente nelocuite aveti si daca au datorii
3 locatii diferite in Bucuresti, eu am cate un apartament in fiecare, toate inchiriate:
1. 3 apartamente, 2 isi platesc darile, 1 nu isi plateste =proprietar decedat, lipsa mostenitori.
2. 2 apartamente, isi platesc darile.
3. 2 apartamente, isi platesc.

In Bucuresti + Ilfov cererea este de 850.000- 1.000.000 apartamente/case, deci e loc mult de dezvoltare in acest domeniu in urmatorii 10-20 de ani.
(conform sefului Asociatiei Firmelor Imobiliare din Romania, interviu tv B1/Digi24 saptamana asta)

#18
wer123

wer123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.05.2019
Am cumparat un apartament intr-un bloc construit in 2017, si din 21 sunt 3 care nu sunt locuite si nefinisate, cumparate de oameni din strainatate, in alt oras Satu Mare la parinti in bloc si in blocul vecin cam 30% sunt nelocuite, proprietari batrani care au murit si apartamentele stau

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate