Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

surubelnita dedicata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
salut. astazi am aflat ca suruburile comune de la prize si alte ansambluri electrice nu sant pentru Philips ci Robertson (patrate) sau chiar patrate cu linie pe diagonala, ECX cred ca se numesc. cheatia e ca nu stiu cum sa le caut pe astea hibride patrat cu continuare dreapta pe Google. pe amazon gasesc Milwaukee ecx nr 2. pe mine ma intereseaza nr1, cred ca e cel care imi trebuie. si vreau sa il cumpar din Romania, nu sa stau 2 saptamani si sa platesc drumul aiurea.
multumesc.

Attached Files

  • Attached File  p.jpg   47.89K   335 downloads


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Posibil la Dede, dar mergi la magazin, nu cred că le găsești pe site.

#3
sconxx

sconxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2008
Pentru prize si intrerupatoare tipul de surubelnite pe care la folosesc eu se cheama SL/PZ sau SL/PH, e o combinatie intre o surubelnita lata (SL) si una Philips (PH) sau Pozidriv (PZ). Seamana cu cea din poza ta, dar e totusi diferita. Vezi aici.

#4
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Nu ai nevoie de alea.
Sunt combinatii de profile. In cazul tau e robertson + slot. Deci poti desface ori cu robertson, ori cu slot. Slot are oricine acasa.
Dar nu stiu de unde ai prizele alea ca in europa de obicei se poarta Pz + slot.

Aiurea e cand dai de profile security. Unele din ele sunt imposibil de desfacut fara biti sau scula specializata

Edited by bostanu_4u, 15 March 2022 - 20:12.


#5
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
multumesc tuturor. poza e un printscreen de pe youtube, tipul e american, de aici diferenta, probabil. oricum, acum stiu ce (sa) caut. o seara buna tuturor.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Șuruburile dacă îs "comune" pai îs comune. Le desfaci cu șurubelnița. Am folosit și cuțitul în situații de "lipsa" sau chiar cheia de la ușă.
Nu vii cu trusa de 100 bituri pt un kk de șurub.
Să dai 100 lei pt o șurubelniță și îți trebuie de 10 feluri... e "de porc".


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 bostanu_4u, on 15 martie 2022 - 20:11, said:

Aiurea e cand dai de profile security. Unele din ele sunt imposibil de desfacut fara biti sau scula specializata

Eu am fost nevoit să îmi construiesc, pentru cele tip elice cu trei pale.

Am pilit la flex o pilă triunghiulară, în vîrf, a ieșit la fix și am desfăcut șuruburile.

#8
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
suruburi comune in domeniul electric, dar totusi speciale. iar cutitul cu care desfac surubul de care sa fie? ca sant nșpe tipuri. unii sant perfectionisti sau au un mini hobby. eu imi ascut cutitele cu Worksharp Precision Adjust, sa folosesc un cutit la desfacut suruburi nu se va intampla niciodata. am un Surge cu trusa de biti permanent. oricum, postarea mea o vad intemeiata, intotdeauna suruburile alea mi s-au parut ciudate dar niciodata nu am realizat ca nu-s Philips. vazand azi videoclipul cu surubelnita hibrid mi-am zis ca e momentul sa fac lucrurile cum trebuie macar de acum inainte.

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

 radinel, on 15 martie 2022 - 23:44, said:

eu imi ascut cutitele cu Worksharp Precision Adjust

Whetstones for life! :D

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,991
  • Înscris: 06.09.2008
De parca nu erau destule feluri de capete, smecherii peste smecherii doar sa-ti ia banii.

Arata ca un torx mai simplu... sau un philips mai larg

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/18-04-13-Schrauben-Schl%C3%BCssel_RRK3428.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Surubelnite SL/PZ sau SL/PH gasesti si la TME.EU

https://www.tme.eu/r...s_field=1000011

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 radinel, on 15 martie 2022 - 19:33, said:

salut. astazi am aflat ca suruburile comune de la prize si alte ansambluri electrice nu sant pentru Philips ci Robertson (patrate) sau chiar patrate cu linie pe diagonala,

Dacă șuruburile respective nu-s cumpărate din Canada sigur nu-s Robertson.

La tablourile electrice se folosesc șuruburi cu cap combinat drept-pozidrive

 dorin_2k, on 15 martie 2022 - 21:08, said:

Șuruburile dacă îs "comune" pai îs comune. Le desfaci cu șurubelnița. Am folosit și cuțitul în situații de "lipsa" sau chiar cheia de la ușă.
Nu vii cu trusa de 100 bituri pt un kk de șurub.
Să dai 100 lei pt o șurubelniță și îți trebuie de 10 feluri... e "de porc".
corect, Dorel repară orice cu un patent, un briceag și un pic de sârmă.

#13
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014

 TehCube, on 16 martie 2022 - 00:57, said:


Whetstones for life! Posted Image
pot ascuti pe whetstone sau pile diamantate ori ceramice doar lame scurte, sub 10cm. peste pierd unghiul. din fericire si pe cele serate le ascut bine.

 DaculScoril0, on 16 martie 2022 - 08:05, said:

Dacă șuruburile respective nu-s cumpărate din Canada sigur nu-s Robertson.

La tablourile electrice se folosesc șuruburi cu cap combinat drept-pozidrive


corect, Dorel repară orice cu un patent, un briceag și un pic de sârmă.
da, repet, videoclipul era cu un american, posibil canadian. imi aduc aminte ca in 1990 eram angajat la o uzina chimica si tragea toata formatia de un ventil 'blocat'. era facut in sua, si m-am chinuit mult sa ii conving ca trebuie sa traga invers fata de unul obisnuit, romanesc.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

 radinel, on 16 martie 2022 - 21:59, said:

pot ascuti pe whetstone sau pile diamantate ori ceramice doar lame scurte, sub 10cm. peste pierd unghiul. din fericire si pe cele serate le ascut bine.

Tine de antrenament, si eu aveam aceeasi problema dar dupa cateva zeci/sute de ascutiri au inceput sa iasa uniform ascutite, si din ce in ce mai bine. Ma rog, glumeam oricum. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate