Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Jurnal proiect casa P+M, Galati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Bri2021

Bri2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2021
Buna ziua! Intentionam sa ne apucam de constructia unei case P+M anul acesta in Galati si suntem in faza de proiectare. Per ansamblu suntem multumiti de compartimentare, dar as mai fi vrut cateva pareri in privinta proiectului. De exemplu, balconul nu ma convinge, mi se pare prea incarcat si intortocheat acoperisul din cauza lui. O alta chestie care nu-mi da pace este pozitia geamurilor. Sunt pozitionate corect? Se observa pe fatada casei ca geamul de la bucatarie nu e la acelasi nivel cu cel de la dormitor, desi ar trebui sa aiba aceeasi inaltime, si cel de la baie pare mai sus. Toate geamurile au aceeasi inaltime (mai putin cele din living).
Atasez poze si as aprecia cateva pareri, va rog! Multumesc!

Attached Files



#2
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Bine ai venit!

Nu balconul iti genereaza o coama suplimentara in acoperis, ci fereastra. Daca fereastra/usa respectiva este orientata spre S/E/V, eu as pastra-o pentru aport de lumina naturala.
Fereastra de la bucatarie este aliniata la partea de sus si jos cu fereastra din stanga, doar ca acolo mai e un plan. Peretele bucatariei este iesit in afara, cel putin asa reiese din desene si plan. Te-as sfatuii sa aliniezi toate geamurile la partea de sus, iar inaltimea parapetului sa fie multiplu de caramida sau zidarie (in cazul in care construiesti traditional).
Spatiile interioare sunt generoase. Nu vad planurile pentru mansarda, dar scara spre mansarda pare ca ocupa mult spatiu, si asa pierzi mult spatiu util pentru hol si scara.

Spor la proiectare!

Adauga punctele cardinale pe planuri.

Edited by anothertwo, 15 March 2022 - 17:11.


#3
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Sigur arhitectul e arhitect? Mansarda si acoperisul in 4 ape nu se prea "pupa". Terasa pare ca a fost construita dupa o vreme. E pacat ca un proiect de la zero sa nu le incorporeze pe toate asa cum trebuie.  
Mai bine cautati alta solutie pentru partea de acoperis. Asa vor fi doar probleme cu apele multiple, punti termice si niste tavane mult prea segmentate la mansarda.
Planul mansardei?

#4
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Bafta.
Acoperisul arata ca un templu de prin Asia ... prea multe unghiuri si mult de munca, de platit.
O mica eroare si poti avea piscina acolo sus...

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Cu banii pe acoperisul ala o faceai P+1 :)

#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 06.10.2019
Acoperis complicat si ineficient !!!! Costuri mari ( atat la materiale, cat si la manopera ), si riscuri la fel de mari.

Decat sa faci toate lucarnele alea ( banuiesc ca le-ai facut pentru spatiu, nu pentru design ) , mai bine faci la mansarda un parapet perimetral ( la o inaltime de 1,20 m - 1,30 m ), si un acoperis simplu in sase ape. Am zis 1.20 m - 1,30 m in ideea in care poate ai restrictii de inaltime.

Inca o chestie ineficienta ( dupa parerea mea ), este balconul. Stiu persoane care au balcon la casa, si nu cred ca il folosesc odata pe an ! Bani multi, aruncati pe apa sambetei.

#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Casa e pentru tine sau pentru cine trece pe strada? Smecher  arhitect, iti ia mintile cu spectacolul de volume si linii dar tu le platesti la punerea in opera. Un milion de dolii pe care Dorel le va rasoli, manopera in nestire la structura si gipscarton.

#8
Bri2021

Bri2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2021

View Postanothertwo, on 15 martie 2022 - 17:14, said:

Bine ai venit!

Daca fereastra/usa respectiva este orientata spre S/E/V, eu as pastra-o pentru aport de lumina naturala.
...
Peretele bucatariei este iesit in afara, cel putin asa reiese din desene si plan. Te-as sfatuii sa aliniezi toate geamurile la partea de sus, iar inaltimea parapetului sa fie multiplu de caramida sau zidarie (in cazul in care construiesti traditional).
... Nu vad planurile pentru mansarda, dar scara spre mansarda pare ca ocupa mult spatiu, si asa pierzi mult spatiu util pentru hol si scara.

Spor la proiectare!

Adauga punctele cardinale pe planuri.

Multumesc frumos! Fereastra/usa este orientata catre N, iar peretelel bucatariei este putin in afara ca sa ramana loc suficient pentru spatiul tehnic/camara. Atasez si planul mansardei.

View Postandbozo, on 15 martie 2022 - 18:18, said:

Sigur arhitectul e arhitect? Mansarda si acoperisul in 4 ape nu se prea "pupa". Terasa pare ca a fost construita dupa o vreme. ...
Mai bine cautati alta solutie pentru partea de acoperis. Asa vor fi doar probleme cu apele multiple, punti termice si niste tavane mult prea segmentate la mansarda.
Planul mansardei?

Speram ca este arhitectPosted Image Cum adica terasa pare ca a fost construita dupa o vreme? Incerc sa atasez si planul mansardei.

#9
Bri2021

Bri2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2021
La mansarda atat am facut, momentan e important parterul.

Attached Files



#10
Charlie89

Charlie89

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.08.2020
Bună, acoperișul mi se pare foarte complicat. Vă sugerez să discutați/clarificați la dormitoare cât spațiu e în spatele ușii unde a poziționat dulapurile. Nu pare foarte mare acel spațiu, iar un șifonier în care să încapă ok umerașe cu haine are cam 60 cm adâncime. La dormitorul care e între axele A-B pare chiar chinuit pus acel dulap, mai ales că e și un stâlp acolo care nu e în plan cu peretele(când vei mobila acel perete va fi în scări).

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkesarion111, on 15 martie 2022 - 20:59, said:

Un milion de dolii pe care Dorel le va rasoli, ...

Si la dolii mai apare o problema: daca ai cativa pomi mai inalti, aproape de casa, trebuie sa ai grija sa nu se obtureze de frunze, crengute, si alte balarii.  Imi pare rau ca nu gasesc acum o poza facuta in decembrie, sa vezi ce inseamna dolii + pomi in apropierea casei .

#12
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 26.11.2001
Sfaturi excelente. Desi Bri2021 probabil arde de nerabdare sa inceapa santierul, ii sugerez si eu sa nu se grabeasca. Optimizeaza costurile un pic, mai ales ca nu vei reduce din confort. Doar din cele inutile.

DA, 100% nu vei folosi EVER balconul la casa. Asta e mentalitate de om care sta la bloc. Renunta la lucarne.

Din nou, nu te grabi si o sa iasa foatrte bine. Peste ani te vei intoarce si vei multumi celor care ti-au taiat elanul de inceput....

Posted Image Posted Image

#13
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006

View PostBri2021, on 15 martie 2022 - 21:15, said:

Speram ca este arhitectPosted Image Cum adica terasa pare ca a fost construita dupa o vreme? Incerc sa atasez si planul mansardei.
Ca si cum ai facut casa, ai terminat-o si dupa 3 ani te-ai gandit ca vreo o terasa si ai facut ce s-a putut.

View PostBri2021, on 15 martie 2022 - 21:36, said:

La mansarda atat am facut, momentan e important parterul.
Exista nevoia de acele spatii sau se vor a fi niste spatii bonus?

View Postdon_King, on 16 martie 2022 - 09:19, said:

Din nou, nu te grabi si o sa iasa foatrte bine. Peste ani te vei intoarce si vei multumi celor care ti-au taiat elanul de inceput....


Subscriu. Desi modificarile in proiectare costa si ele bani, acea suma de bani este minora fata de costurile viitoare( de constructie si mai ales de utilizare/intretinere).

Recomand sa mai citesti pe aici cateva jurnale, sa te documentezi putin si pe partea de eficienta energetica si sa mai regandesti putin proiectul.  
Nu vreau sa iti tai aripile, dar de cele mai multe ori casa e cea mai mare investitie pe care o facem majoritatea si atunci  nu prea ne permitem sa iasa rau.

#14
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View Postandbozo, on 16 martie 2022 - 10:23, said:

Subscriu. Desi modificarile in proiectare costa si ele bani, acea suma de bani este minora fata de costurile viitoare( de constructie si mai ales de utilizare/intretinere).

Recomand sa mai citesti pe aici cateva jurnale, sa te documentezi putin si pe partea de eficienta energetica si sa mai regandesti putin proiectul.  
Nu vreau sa iti tai aripile, dar de cele mai multe ori casa e cea mai mare investitie pe care o facem majoritatea si atunci  nu prea ne permitem sa iasa rau.

Subscriu si eu. La proiectare am stat 1 an (adunat), si am trecut prin o echipa  de arhitect RUR, trei echipe de arhitectura + 1 echipa de design interior. Nu te grabi sa demarezi santierul. Oata inceput, il poti termina relaxat atat timp cat ai mai toate detaliile deja stabilite. Nu te grabi sa depui documentatia pentru AC. Si mai ales, re-verifica cu persoane specializate proiectele pe care le primesti inainte de a le depune la primarie (din pacate iti scriu din experienta, usor neplacuta).

#15
Bri2021

Bri2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2021

View Postandbozo, on 16 martie 2022 - 10:23, said:

Ca si cum ai facut casa, ai terminat-o si dupa 3 ani te-ai gandit ca vreo o terasa si ai facut ce s-a putut.

Exista nevoia de acele spatii sau se vor a fi niste spatii bonus?



Subscriu. Desi modificarile in proiectare costa si ele bani, acea suma de bani este minora fata de costurile viitoare( de constructie si mai ales de utilizare/intretinere).

Recomand sa mai citesti pe aici cateva jurnale, sa te documentezi putin si pe partea de eficienta energetica si sa mai regandesti putin proiectul.  
Nu vreau sa iti tai aripile, dar de cele mai multe ori casa e cea mai mare investitie pe care o facem majoritatea si atunci  nu prea ne permitem sa iasa rau.

Asa ne-am dorit terasa, cat mai simpla, fara balustrade/garduri, etc. Momentan vom folosi mansarda doar pentru spatiul bonus, de aceea am incercat sa concentram tot ce avem nevoie la parter.

#16
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 26.11.2001
Inca un sfat bonus (o sa imi multumesti mai tarziu Posted Image ). Vorbeste cu nenea proiectantul sa iti puna in plan inca o caramida in plus (pe inaltime). Din experienta proprie si din muuulte alte jurnale, ai sa vezi ca nu se respecta niciodata inatimea pe care o obtii la final si vei avea senzatia de "cade tavanul pe mine" Posted Image .

Mai bine pui o caramida in plus si la o adica vii cu gips-cartonul mai jos, decat sa ai tavanul prea jos. Dar clar nu va fi cazul, ai sa vezi ulterior.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
-nu vrei panouri solare? că dacă DA, atunci unde le pui? la sol?
-chiar doream să-ntreb de ce atâtea camere, dar dacă n-ai nevoie de spațiul de la mansardă, de ce îl mai vrei? :o
(hint: copii pleacă și nu se mai întorc :) )
-cu ce încălzești iarna?

#18
Bri2021

Bri2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2021

View Postdon_King, on 16 martie 2022 - 15:07, said:

Inca un sfat bonus (o sa imi multumesti mai tarziu Posted Image ). Vorbeste cu nenea proiectantul sa iti puna in plan inca o caramida in plus (pe inaltime).
Ok, multumesc pentru sfat.

View Postgushpi, on 16 martie 2022 - 15:19, said:

-nu vrei panouri solare? că dacă DA, atunci unde le pui? la sol?
-chiar doream să-ntreb de ce atâtea camere, dar dacă n-ai nevoie de spațiul de la mansardă, de ce îl mai vrei? Posted Image
(hint: copii pleacă și nu se mai întorc Posted Image )
-cu ce încălzești iarna?

Nu stim inca cu ce vom incalzi, da stiu, suntem destul de confuzi, nu stim in ce ne-am bagat Posted Image  Vom face sigur baia, iar in rest va fi spatiu de depozitare, dressing, birou, sala de sport, de toate pana vor aparea copiii Posted Image
Dupa ce vor creste si pana vor pleca, trebuie sa stea undeva, nu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate