Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gard din sipci metalice sau din BCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sunt sipci de otel care au vopsea care tine si 25 ani

#20
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si la o adica nu te opreste careva sa pui o perie de sarma pe bormasina si la urma sa dai cu grund.

Eu asociez utilitatea gardului. Daca este cartierul mai rau famat, mai sarac, nu stiu cum sa explic, sa fie undeva unde nu doresti sa se uite careva la tine in curte. Faci gard de BCA.
Daca este intr-o zona ok, decenta, buna, unde nici nu este traficul prea agrolerat, atunci este ok si sa faci si din sipca metalica.
La o adica iei un gard de metal si bagi policarbonat. Sa mai poti planta si pe langa el.

In cartiere naspa nu ai ce cauta cu gard de sipca prin care se vede, fier + policarbonat sau prefabricate. Faci un gard sanatos bca si sanatate.

#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 elevpopa, on 15 martie 2022 - 18:19, said:

Arata mai bine. e mai durabil? Posted Image
Arata super , iar gardul viu ofera intimitate si retine praful . Sa zicem ca esti in curte si stai pe sezlong sa bei un  cico sau o bere , ia zi care priveliste te multumeste ?
Dpmdv cu sipca metalica seamana a puscarie ...

Attached Files



#22
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 gushpi, on 16 martie 2022 - 14:37, said:

și de 8 ani io mă uit la el și el la mine Posted Image

Posted Image Posted Image Posted Image

 BaXXXon, on 16 martie 2022 - 23:27, said:

Arata super , iar gardul viu ofera intimitate si retine praful . Sa zicem ca esti in curte si stai pe sezlong sa bei un  cico sau o bere , ia zi care priveliste te multumeste ?
Dpmdv cu sipca metalica seamana a puscarie ...

Asta este un mod foarte simplist de a judeca lucrurile. Posted Image
Gardul viu presupune costuri de intretinere si timp alocat. Ce faci daca nu le ai ?

Ce faci daca nu te pricepi sa tunzi gardul ala, si va trebui sa chemi pe cineva sa o faca periodic ? Alti bani, alta distractie .

Este adevarat, in poze arata bine, dar cata munca ( nu mai vorbim de bani ), este in spate, ne poti spune ? Posted Image

#23
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 BaXXXon, on 16 martie 2022 - 23:27, said:

Arata super , iar gardul viu ofera intimitate si retine praful . Sa zicem ca esti in curte si stai pe sezlong sa bei un  cico sau o bere , ia zi care priveliste te multumeste ?
Dpmdv cu sipca metalica seamana a puscarie ...

ala din poza e panarama de gard, la cel din sipca ma refer.

Mi-am facut si eu din sipca metalica gardul din spate, dar cu stalpi de 60x60 pe care i-am lasat la vedere si vopsiti in negru, intre ei sipca metalica gri grafit
Atat de mult mi-a placut cum a iesit incat am schimbat si gardul de la strada, anul trecut am montat stalpii si anul acesta o sa pun sipca.

#24
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 razvan-softpedia, on 17 martie 2022 - 05:41, said:

Posted Image Posted Image Posted Image



Asta este un mod foarte simplist de a judeca lucrurile. Posted Image
Gardul viu presupune costuri de intretinere si timp alocat. Ce faci daca nu le ai ?

Ce faci daca nu te pricepi sa tunzi gardul ala, si va trebui sa chemi pe cineva sa o faca periodic ? Alti bani, alta distractie .

Este adevarat, in poze arata bine, dar cata munca ( nu mai vorbim de bani ), este in spate, ne poti spune ? Posted Image
Da pot sa-ti spun , e vorba de 15 minute de tuns de 4 ori pe an , daca asta e greu ce mai zici cand tunzi iarba sau cand faci curat in casa ... ?? Si o gravida ii capabila sa tunda gardu viu.
Daca vrei forme artistice inseamna ca ai bani si-ti permiti , altfel il tunzi strict lateral , inn sus il lasi sa creasca ca oricum nu depaseste 2,5m .
Foarfeca electrica BOSCH e 300 de lei , o nimica toata in comparatie cu gardul

 ccristyan, on 17 martie 2022 - 10:09, said:

Mi-am facut si eu din sipca metalica gardul
Pune poze sa vedem puscaria.

Edited by BaXXXon, 17 March 2022 - 10:38.


#25
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Dpmdv gard din stalpi de beton cu sipci din lemn (stejar). Bate la fund orice gard din fier, prefabricate sau BCA. Si este si elegant.

Edited by edi10000, 17 March 2022 - 12:08.


#26
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 -ARA-, on 16 martie 2022 - 16:40, said:

Si la o adica nu te opreste careva sa pui o perie de sarma pe bormasina si la urma sa dai cu grund.
...
La cat de subtire este acea tabla, nu cred ca asta e o soluite buna.

#27
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
e la fel de subtire ca si tabla de pe casa 0,5 - 0,6mm

daca cumperi de la producatori ai si garantie 15-20-25 ani

 BaXXXon, on 17 martie 2022 - 10:35, said:

Pune poze sa vedem puscaria.

Nu pot mai multe poze sau mai clare deoarece este dezastru in curte, sper sa am timp anul acesta sa amenajez si curtea.
Arata mai bine in realitate ca in poza si o sa arate si mai bine cand o sa fie gazon si toate cele.

[ https://i.postimg.cc/v8vn3wtm/1647515684236.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Arata destul de urat,  daca tot voiai tabla mai bine puneai tabla cutata colorata macar nu te vedea vecinu sau trecatorii . Parerea mea este ca arata oribil cu foite de tabla dar nu mie trebuie sa-mi placa in fond , pt ca nu mi-as pune niciodata asa ceva.

 cristobob, on 17 martie 2022 - 12:55, said:

La cat de subtire este acea tabla, nu cred ca asta e o soluite buna.
Cand o sa bata ploaia acida , grindina o sa arate in scurt timp jalnic si apoi apuca-te si da cu vopsea si nu pusca culoarea .... oribil.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 15 martie 2022 - 17:30, said:

Nici una nici alta .
Stalpi , plasa bordurata si iedera /gard viu.
+1  :P
se putea panou de plasa si policarbonat color pe dinauntru,sa nu vada vecinul/trecatorii in curte


#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 BaXXXon, on 17 martie 2022 - 10:35, said:

Da pot sa-ti spun , e vorba de 15 minute de tuns de 4 ori pe an , daca asta e greu ce mai zici cand tunzi iarba sau cand faci curat in casa ... ?? Si o gravida ii capabila sa tunda gardu viu.

In primul rand, nu cred ca este asa usor cum spui tu ( "e vorba de 15 minute de tuns de 4 ori pe an" ).

In al doilea rand, as vrea sa te intreb daca tu ai ( sau daca ti-ai face ), gardul de la strada asa ( initiatorul a zis  " deschidere 18 ml", deci cred ca vorbea despre gardul de la strada ).

#31
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
De fapt e o curatare primavara si una vara spre toamna , asta daca chiar vrei sa faci ceva , ca daca nu vrei nu e obligatoriu .
Eu numai asa mi-as face gardul daca e sa-l fac acuma . 18 ml e putin deci chiar merita dpmdv + ca e vorba de zona verde nu de betoane table si alte tiga.nii.
Din pacate/fericire , depinde cum vrei s-o iei eu am cam 400ml de gard iar costul sa-l fac cu orice material ma costa de nici nu vreau sa ma gandesc . oricum in zona mea nu se preteaza altceva decat sarma ghimpata pe 5 randuri si mur smeur si aronia pe langa .

#32
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 BaXXXon, on 17 martie 2022 - 16:28, said:

Arata destul de urat,  daca tot voiai tabla mai bine puneai tabla cutata colorata macar nu te vedea vecinu sau trecatorii . Parerea mea este ca arata oribil cu foite de tabla dar nu mie trebuie sa-mi placa in fond , pt ca nu mi-as pune niciodata asa ceva.


Cand o sa bata ploaia acida , grindina o sa arate in scurt timp jalnic si apoi apuca-te si da cu vopsea si nu pusca culoarea .... oribil.

Esti hater pe orice gard ce nu este gard viu :))

La mine nu te vede nimeni printre gard, am lasat distanta intre sipci 0.3mm, vezi prin el doar daca te uiti ca prin incuietoarea de la usa unde bagi cheia.

Depinde de unde cumperi sipca, eu am garantie 25 de ani la culoare si 25 de ani la coroziune, de la firma ce se ocupa cu productia din 2000, ma gandesc ca nu dadeau ei 25 ani garantie daca cade vopseau intr-o saptamana. Tabla de pe casa este din acelasi material, aceeasi grosime si aceeasi gama de culori, tot 25 de ani garantie, o am de 7 ani si arata ca si in prima zi.

Eu unul cred ca am facut cea mai buna alegere posibila, imi place cum a iesit motiv pentru care am decit sa il schimb si pe cel de la strada si sunt sigur ca cel putin 10 ani nu o sa mai fac absolut nimic la el.

#33
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu-s hater , ti se pare , mi-am spus parerea si am specificat ca nu mie trebuie sa-mi placa ci celui care l-a ales si a dat banul . Eu ma bucur ca esti multumit ca altfel ar fi nasol si cu banii aruncati si nesatisfacut.

 ccristyan, on 17 martie 2022 - 18:27, said:

La mine nu te vede nimeni printre gard, am lasat distanta intre sipci 0.3mm, vezi prin el doar daca te uiti ca prin incuietoarea de la usa unde bagi cheia.


No' da-i pace cu 0,3mm ca nu te crede nimeni ! In poza aia se vede clar printre table . Poate 30mm ...

Edited by BaXXXon, 17 March 2022 - 19:13.


#34
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 BaXXXon, on 17 martie 2022 - 17:50, said:

Din pacate/fericire , depinde cum vrei s-o iei eu am cam 400ml de gard ...

Cred ca nu m-ai inteles, si nici pe initiator. Vorbeam de gardul de la strada ( deschiderea ). Imi este imposibil sa cred ca ai o proprietate cu deschiderea la strada de 400 ml.

Gardul dintre vecini ( laterale si spatele ), este altceva, si tine de cat de bine te intelegi tu cu acestia, si in ce relatii sunteti.

Oricum, din postul tau, inteleg ca nu ai gard verde nici la strada. In cazul asta, sa te intreb altceva: cate proprietati ai vazut in Romania, care sa aiba la strada doar gard viu ( exceptand proprietatile din cartierele rezidentiale cu paza si circuit inchis ) ?

#35
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 BaXXXon, on 17 martie 2022 - 19:12, said:

Nu-s hater , ti se pare , mi-am spus parerea si am specificat ca nu mie trebuie sa-mi placa ci celui care l-a ales si a dat banul . Eu ma bucur ca esti multumit ca altfel ar fi nasol si cu banii aruncati si nesatisfacut.



No' da-i pace cu 0,3mm ca nu te crede nimeni ! In poza aia se vede clar printre table . Poate 30mm ...

Gardul este facut de mine, deci nu am dat niciun ban pe manopera, doar materiale.

0,3cm sau 3mm, am scris eu gresit, sunt sipcile lipite, daca vrei o sa iti fac maine poza de aproape, panoul din stanga are parca 0.5 sau 0,6cm pentru ca imi mai trebuia o sipca, dar o sa o adaug cand il fac si pe cel din fata.

Edited by ccristyan, 17 March 2022 - 21:48.


#36
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 razvan-softpedia, on 17 martie 2022 - 21:00, said:

. In cazul asta, sa te intreb altceva: cate proprietati ai vazut in Romania, care sa aiba la strada doar gard viu
Inceteaza cu flame-ul !
Eu zic sa mai citesti ce am scris pt ca nu e vorba de " doar " gard viu :

 BaXXXon, on 15 martie 2022 - 17:30, said:

Nici una nici alta .
Stalpi , plasa bordurata si iedera /gard viu.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate