Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cont bancar special pentru PFA?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Buna,

as dori sa stiu daca trebuie facut cont bancar special pentru incasarea veniturilor la un PFA?
PFA este cu normal de venit, si banii provin din UE.
Daca se poate orice cont, ar merge folosit un fin-tech, transferwise, revolut etc?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,034
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă ai normă de venit nici nu ții contbilitate deci nu m-aș obosi cu cont special. Nu decontezi nimic...

#3
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.01.2007
Se tine contabilitate si la norma de venit. :) Eu initial nu aveam cont special facut pentru pfa, dar intre timp am primit recomandari sa-mi deschid un cont de pfa special. Au la ing e 45lei deschiderea si apoi 5lei comision lunar. Eu am facut la ei ca aveam si cont de pers fizica tot acolo.

#4
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Dinafara ca platesti taxe la banca nu ii vad rostul. Nu poti deconta nimic pe PFA-ul care este la norma de venit.

#5
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
PFA-ul trebuie să aibă cont individualizat, separat de cel al PF. Și eu tot ING am, a fost cea mai bună variantă acum 3 ani, când l-am deschis.

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Am avut 3 PFA-uri la norma de venit (nu in acelasi timp) toate pe acelasi cont personal. Nu este obligatoriu cont de persoana juridica, nu mai raspanditi mituri. Normal ca banca zice ca trebuie, doar iti ia comisioane.

Singura contabilitate este registrul de plati si incasari pentru a evidentia incadrarea in plafon. In rest, ura si la gara.

#7
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postkrtyna, on 15 martie 2022 - 11:17, said:

as dori sa stiu daca trebuie facut cont bancar special pentru incasarea veniturilor la un PFA?

In Romania nu este obligatoriu cont bancar pentru PFA, insa ar fi de ajutor pentru cei care-ti trimit banii ca tu sa ai un astfel de cont: factura o trimiti ca PFA, titularul contului care incaseaza banii este trecut tot ca PFA. Ii scutesti pe platitori de eventuale probleme cu fiscul lor.

Eu de exemplu am cont la LibraBank si comisionul lunar e de 5 Lei. Gasesti un PDF pe saitul lor cu comisioanele per tranzactie.

Am configurat ca extrasele de cont sa fie generate lunar automat. E mai usor asa sa extrag tranzactiile ce trebuie trecute in registrul de incasari si plati, decat daca as fi folosit contul personal.

View Poststearom, on 15 martie 2022 - 13:26, said:

Dinafara ca platesti taxe la banca nu ii vad rostul.

Trebuie sa te gandesti si la partenerii de afaceri (din UE sau nu), fiindca in final ei s-ar putea decide sa nu mai lucreze cu tine daca ii freaca un control fiscal luandu-i la intrebari de ce l-au platit pe "krtyna" si nu pe "krtyna persoana fizica autorizata"

Edited by unu999, 15 March 2022 - 14:37.


#8
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
poti sa stai linistit cu contul personal si sa incasezi in el ce faci pe PFA. Eu fac asta de cativa ani fara nicio problema

#9
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
draga, cred ca daca o afacere nu-si permite 5 lei lunar comision bancar, poate trage obloanele! pentru ca nu cred ca un om de afaceri se uita la 5 lei in aceasta situatie!

#10
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
nu e musai nevoie de cont separat dar eu, daca ar fi sa imi fac PFA, mi-as face cont bancar separat. cheltuielile cu banca sunt neglijabile dar te ajuta mult mai bine sa iti tii evidenta la incasarile si cheltuielile work-related (ca sa ma murdaresc de romgleza la gura).

Edited by takillya, 15 March 2022 - 17:02.


#11
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postmarele, on 15 martie 2022 - 12:59, said:

Se tine contabilitate si la norma de venit. Posted Image Eu initial nu aveam cont special facut pentru pfa, dar intre timp am primit recomandari sa-mi deschid un cont de pfa special. Au la ing e 45lei deschiderea si apoi 5lei comision lunar. Eu am facut la ei ca aveam si cont de pers fizica tot acolo.

View Postpopicoo, on 15 martie 2022 - 13:40, said:

PFA-ul trebuie să aibă cont individualizat, separat de cel al PF. Și eu tot ING am, a fost cea mai bună variantă acum 3 ani, când l-am deschis.
Stiu ca a trimis ING-ul mail-uri, probabil la cei pe care i-au mirosit ca sunt PFA-uri, am primit si eu, ii ignor cu desavarsire fiindca ei mint cu seninatate, dar vad ca sunt destui care s-au grabit sa cotizeze.
Au amenintat ca inchid contul :)) pai sa-l inchida, de parca numai ING ar fi pe lumea asta. Mai am si BCR zero tot, si BRD zero tot si Unicredit zero tot.

#12
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.01.2007
A nu, eu nu mi-am deschis cont de pfa ca mi-a zis ing-ul asta. Nici macar nu am primit mail de la ei. :) Dar imi trebuia pentru leasing auto si am zis ca e bine sa fie separat oricum de cel de pers fizica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate