Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Rezolutie mica prin port HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Se dau urmatoarele piese:

Laptop HP 840 G7
Monitor Philips 34'' Ultra Wide 3.440 x 1.440 (WQHD)
Un cablu HDMI, original de la Philips
Un adaptor Hama USB-C ->HDMI

Atunci cand conectez monitorul la laptop prin USB-C via adaptor pot sa setez rezolutia nativa a monitorului: 3.440 x 1.440 (WQHD)
Atunci cand conectez monitorul la laptop direct prin portul HDMI, pot sa setez maxim la 2560 x 1080 (UHD), in acest caz nu pot sa ma folosesc 100% de monitor (imi trebuie mai multe ferestre).

Stie careva ce trebuie facut ca sa am rezolutia 3.440 x 1.440 cand cablul e bagat direct in portul HDMI? Adaptorul face figuri, undeva nu are contact si vreau sa scap de "intermediar".

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
standardul hdmi, ori al portului, ori al cablului. daca spui ca acelasi cablu suporta rezolutie mai mare cu adaptor, atunci inseamna ca portul hdmi al laptop-ului e maxim 2.0 si suporta rezolutie maxim 4k. din pacate nu prea ai ce face, daca asta e intr-adevar limitarea - decat sa iei un adaptor mai solid…

m-am uitat de curiozitate si pe specificatiile laptop-ului, gasesc pe net ca are hdmi 1.4b, deci rezolutie maxima 4k.

edit: tot ce am scris mai sus e irelevant ca tu nu vrei mai mult de 4k    :)     n-am citit atent postarea initiala. dar oricum, eu tot cred ca e limitare din portul hdmi al laptop-ului.

Edited by born2lose, 15 March 2022 - 10:37.


#3
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 03.01.2009
HP zice ca laptopul tau are port HDMI v1.4, nu cred ca ii place rezolutia ta. Prin adaptor ai acces la niste linii de DisplayPort, care e convertit la HDMI, probabil v2.0, dar asta ne poti spune tu in functie de adaptor. HDMI 2.0 duce WQHD.

Edited by RomanianAngel, 15 March 2022 - 10:33.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu poți obține acea rezoluție cu HDMI 1.4 , cele 2 dispozitive acolo se înțeleg la EDID. Rezoluțiile mari te obligă la refresh mic (24/30hz) și monitorul nu le vrea.

#5
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Daca laptop-ul suporta maxim HDMI 1.4, se consulta tabelul: https://en.wikipedia..._standard_video
De unde rezulta ca pentru rezolutii mai mari de 2560x1440 va trebui sa scazi refresh-ul la 30Hz.
Nu e rezolutie mica, atat "poate".

Edited by Znevna, 15 March 2022 - 11:14.


#6
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
HDMI 1.4 suporta 4K @ 30Hz, deci probabil ti-l limiteaza la 2560 x 1080 60Hz.
Poti sa incerci alt cablu, poti sa incerci sa scazi frecventa, sau poti sa incerci un adaptor USB-C la DP/HDMI 2.0, ca vad ca ai thunderbolt pe el deci ar trebui sa stie si iesire grafica pe USB-C.

In specs scrie:
Supported display resolutions
Supports resolutions up to 4K at 30 Hz via HDMI v1.4b
Supports resolutions up to 4K at 60 Hz via DisplayPort

Deci ar trebui sa functioneze, dar sa-l tii in 30Hz e destul de trist, mai bine iei un adaptor imho.

Edit: Ah da, au zis si colegii mai sus, e foarte posibil ca monitorul sa nu suporte 30Hz si atunci nu ai alta optiune decat adaptor USB-C la ceva mai rasarit decat HDMI 1.4. :)

Edited by TehCube, 15 March 2022 - 11:19.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postxeleron, on 15 martie 2022 - 11:12, said:

Nu poți obține acea rezoluție cu HDMI 1.4 , cele 2 dispozitive acolo se înțeleg la EDID. Rezoluțiile mari te obligă la refresh mic (24/30hz) și monitorul nu le vrea.
Am ajuns si eu la aceeasi concluzie. Refreshul monitorului e intre  48Hz-75Hz. Mai jos nu se poate.

Imi iau alt adaptor. Mersi la toti pentru raspunsuri. Posted Image  Daca nu imi dadeati informatii inca mai cautam de nebun :D

#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
- portul HDMI al laptopului e limitat ca specificatii, prin HDMI nu poți obține fizic rezoluția dorită. WQHD va funcționa doar @30Hz

- porturile USB-C au suport Thunderbolt, deci le poți folosi pentru ieșire video la rezoluție mare. Dacă monitorul are intrare Display Port, mai bine cauți adaptor USB-C la Display port. WQHD va funcționa @60Hz, posibil și HDR, dacă știe monitorul.

Edited by nei-k, 15 March 2022 - 13:17.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
edit, acum am inteles

Edited by sirgoofy, 15 March 2022 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate