Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vacanta in Aruba

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare dragi colegi,

anul acesta mi s-a pus pata sa plec intr-o excursie mai exotica si am ales o destinatie in caraibe, mai exact insula Aruba. Din cate m-am documentat pe internet Aruba ar fi cea mai putin periculoasa, cea mai civilizata insula si in acelasi timp si cea mai prietenoasa populatie din caraibe.

Din poze am ramas uimit cat de frumoase sunt locatiile acolo, nisip alb, apa cristalina si clara.

Acum sper ca exista cineva pe forum care a ajuns vreodata acolo si ma poate ajuta cu niste informatii:

1) Am observat ca nu sunt foarte multe hoteluri cunoscute acolo (am dat peste Holiday Inn, Ritz, Marriot si Marriot Courtyard), toate avand rating-uri foarte slabe din cate observ. Cele mai bune cazari sunt cele la gazde private (dar am exclus acest lucru). Poate ma poate ajuta cineva cu o locatie acolo ar fi foarte tare.
2) Sa aleg all-inclusiv la hotel? Din cate am inteles mancarea la restaurant este 90% de tip americana, destul de proasta si la supra pret. Astia accepta si euro si dolarul acolo si preturile sunt comparative cu Olanda (putin mai scumpe).
3) Ca si durata a vacantei m-am gandit la 10-14 nopti. Este necesara o masina pentru toata perioada calatoriei, sau insula nu ofera atat de mult incat sa fie necesara o masina pe o perioada atat de lunga.

Si poate imi poate oferi cineva niste informatii generale, despre viata de noapte (am inteles ca este destul de linistit acolo), despre oameni, etc.

Va multumesc.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai intai raspunde la urmatoarele intrebari:
  • Ce asteptari ai de la cazare? Vrei apartament in hotel, vrei casuta de vacanta?
  • Care e experienta ta cu "privatii"? De ce preferi hoteluri renumite in dauna unora mai mici?
  • Cum te impaci cu mancarea exotica? Ai reticenta la fructele de mare sau esti "fidel" unei specialitati?
  • Insula e cam cat Bucurestiul de mare (doar oras, nu zona metropolitana/satele de langa inglobate). Ce activitati vrei sa faci pe acolo?
In functie de cum raspunzi, vei primi si raspunsuri mai detaliate. Din experienta proprie, hotelurile nu tocmai "selecte" pot oferi experiente cel putin la fel de bune ca si cele cu renume. Evident, nu e o reteta care functioneaza peste tot, dar ar fi bine sa o ai in vedere (poate de aici si notele mici acordate numelor mari: asteptari prea mari pentru ce poate oferi zona).

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
1) Important este curatenia in general (camera, dar si restul hotelului, incl piscina, etc.). Cand sunt in concediu prefer sa nu stau sa imi fac singur rufele, curatenie in camera, etc. Asta este motivul pentru care doresc un hotel care sa aiba o femeie de servici, sa am la cine sa ma plang in caz ca ceva nu functioneaza si sa nu stau dupa vreun host pe airbnb pana vine ala si asa mai departe.
2) 99% calatoresc doar la hoteluri. Calatoresc cu jobul cam 180 de zile pe an, care le petrec doar in hoteluri, deci am o anumita obisnuinta pe care o pastrez si in concedii.
3) Nu am probleme cu nici un tip de mancare si mananc absolut orice. Dar prefer mancare de calitate, fata de fast-fooduri si mancarea ultra procesata americana.
4) 60% beach, 40% activitati care le ofera insula (poate ceva istoric, flamingo island, buggy tour, scuba diving, cu vaporul, chestii tipice).

#4
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 23.03.2007
Eu am petrecut o dupa-amiaza in Aruba. Este un orasel ce aminteste de Olanda deosebit de colorat si are un tramvai ce face turul insulei. Multe restaurante si banci.
Nu stiu insa ce poti sa faci 14 zile in Aruba insa......

#5
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu as merge pe Barbados.Insula mai mare,destule lucruri de facut si de vizitat,probabil printre daca nu cea mai safe din Caraibe.Ma rog,nu exista loc safe pe lumea asta,orice se poate intampla,hoteluri mai multe,etc,etc.

#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Sunt ceva rute bune pentru avion? Adica cu preturi mai accesibile?
Vreo 8 ani am avut un client din Aruba si nu prea raspundeau la mailuri lunea si vinerea, imi inchipuiam ca deja sunt la plaja si de atunci am un fix sa ajung si eu pe acolo, am impresia ca duc o viata boema, relaxata, oarecum caracteristica zonei.

#7
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Du-te in Republica Dominicana daca nu ai vreun motiv anume sa mergi in Aruba (tot Caraibe e ) . Aceleasi conditii ( poate si mai bune) la jumatate de pret.
Aruba e o insulita, depinde de Olanda, nu creste nimic , totul se importa/subventioneaza si de aici si preturile.

All inclusive sunt super resort-uri in Republica Dominicana ( probabil unele hoteluri mai mari ca jumatate din Aruba Posted Image, au statii de autobuz ca sa ajungi de la un restaurant la altul. )
Hotelurile si excursiile sunt super safe, in afara, depinde de experienta ta sa zicem ...
Daca alegi un resort mare, ai tot ce inseamna activitati nautice/scuba/  direct in hotel, 3-4 piscine, 5-7 restaurante ala carte. Multi turisti nici nu ies din hotel, poate pentru vreo excursie, etc.

N-am fost in Aruba , dar prin Dominicana de 3 ori, Curacao, Bonaire etc. M-as gandi de 2 ori daca ar trebui sa merg in Aruba doar cu hotel luat , fara all-inclusive. Probabil te va costa mancarea/bautura dublu fata de hotel+zbor. Am coleg care a stat 3 luni in Aruba sa faca suport la clienti si nu-i ajungea salariul de Olanda sa se descurce pe acolo Posted Image

Ca sa-ti dau un sfat concret (indiferent unde vrei sa mergi in Caraibe) si probabil cu minim 30% mai ieftin fata de ce gasesti in Romania pe la agentii.
Ia-ti un pachet all-inclusive din Germania/Olanda . Zbor+transfer aeroport+All-Inclusive.

www.tui.nl, d-reizen - o sa fii surprins de preturi, si te mai costa 50-100 euro Bucuresti -Amsterdam. Astia zboara 2-3 chartere pe zi prin locatiile asta.
Exemplu
https://www.tui.nl/t...usive-50924978/
4 stele, review-uri bune
1 Restaurant normal + 4 Ala Carte
8 baruri

1700 euro All Inclusive+Zbor+Transfer
Idea e ca platesti Aruba , nu resort-ul sau serviciile. Gasesti la bani mai putini conditii mult mai bune prin Dominicana, Mexic, etc.

P.S. S-a cam terminat sezonul in Caraibe pentru anul asta. Decembrie - Martie e perioada ok.

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
A fost fratelo  acu vreo 13-14 ani, superincantat, super-profi in servicii.... ai ales bine. Cred ca Aruba este la ani lumina de Rep. Dominicana.
GDP/capita Aruba 30000 usd, gdp/capita Romania 13000 usd, gdp/capita Rep Dominicana 6500 usd.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015
Aruba mi s-a parut cea mai civilizata de departe
Nu am atins celalalte 2 insule dar in Aruba se ajunge mai usor, ai zbor direct din Amsterdam.
Am stat la Occidental, acum a fost cumparat de Barcelo.
Evita Holliday Inn, face nota discordanta cu zona.

Noi am inchiriat masina, am luat un Hyundai i10

Daca vrei tot inchiriezi un jeep wrangler si mergi toata insula
Noi am luat doar breakfast, restul... capitala Orangestaat are o gramada de restautrante bune
Am mers pe mana receptionistei. N-am dat gres niciodata
Poti merge cu masina sau receptionista iti cheama un taxi.

Argentianul (restaurantul) a fost cel mai grozav

Foarte civilizat, nu se compara cu prostiile din Dominicana, Jamaica, nici chiar Cuba
Ca-n Olanda

Atentie, se circula incet.

Pe drumurile dintre comune nu e surprinzator ca masina din fata sa se opreasca pe banda ta sa discute cu un vecin care vine pe contrasens
Oamenii opresc si asteapta sa se termina conversatia, Posted Image

E un regim de vreme demential
Nu e incalea uraganelor si e cald dar bate un vant uscat, constant la peste 50km/h din vest
Din motivul asta plajele-s in est, in est vei gasi plaje salbatice

Riu mi s-a parut un hotel tare, dar am preferat sa umblu prin oras decat sa stau in resort mai ales ca e o tara sigura. Dar arata super

Celelate 2 insule din antilele olandeze, (A-B-C), Aruba, Bonnaire si Curacao, am inteles ca sunt cel putin la fel de misto, numai ca faci mai mult pe drum

Ah,sa nu uit, ferma de struti, unde mandra a dat de mancare la struti (or sa va invete aia, e o procedura speciala).
Atasez si cateva poze din hotelul in care am locuit. Restaurantul itelienesc a fost destul de bun



Attached File  IMGP6257.JPG   141.73K   50 downloadsAttached File  IMGP6258.JPG   330.57K   45 downloadsAttached File  IMGP6261.JPG   197.14K   46 downloadsAttached File  IMGP6263.JPG   155.78K   45 downloadsAttached File  IMGP6269.JPG   170.86K   50 downloadsAttached File  IMGP6270.JPG   347.86K   49 downloadsAttached File  IMGP6273.JPG   259.47K   50 downloadsAttached File  IMGP6277.JPG   273.12K   45 downloadsAttached File  IMGP6279.JPG   202.05K   46 downloadsAttached File  IMGP6280.JPG   150.12K   47 downloadsAttached File  IMGP6285.JPG   325.77K   44 downloadsAttached File  IMGP6287.JPG   233.24K   43 downloadsAttached File  IMGP6289.JPG   204.91K   42 downloadsAttached File  IMGP6356.JPG   170.91K   38 downloadsAttached File  IMGP6357.JPG   133.04K   39 downloadsAttached File  IMGP6358.JPG   200.11K   40 downloadsAttached File  IMGP6404.JPG   112.21K   41 downloadsAttached File  IMGP6409.JPG   165.25K   35 downloadsAttached File  IMGP6416.JPG   149.39K   27 downloadsAttached File  IMGP6417.JPG   212.67K   26 downloads

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
@Groh - in Barbados am fost deja si prefer ceva nou

@cristandrei - eu zbor din Viena. Am ruta Viena-Amsterdam si de acolo direct Oranjestad

@N62B44 - am fost in Rep Dominicana. Nu sunt fanul resorturilor. Nu imi vine sa bat atat drum, ca sa mai stau inca odata inchis practic in resortul respectiv. Prefer sa mai si parasesc resortul si Rep Dominicana nu ofera chiar atat de multe din punct de vedere al civilizatiei. Au o mentalitate putin mai "mexicana", si incearga sa te traga in teapa cum si cand pot.

@ioana1973 - de acord

@Tsunnnami - mersi mult de tot pentru informatii, imi sunt chiar de mare ajutor. Per total va placut? Ce m-ar interesa este daca plaja la ei este chiar ca in poze, cu nisipul ala alb si apa albastruie, din pozele tale nu se revede chiar 100%. Si inca ceva, cate zile crezi ca este necesar? Eu ma gandeam la 10-14 (2 pierdute pe drum), sau este prea lung si ma plictisesc?

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015
Plaja, Palm Beach
https://goo.gl/maps/jqB14ktbppJCr5VS8

Am luat all inclusive la drinks.
Departe de orice experienta cu all inclusive
FARA bacsis, FARA aglomeratie, pur si simplu ca-n filme

Eu zic ca 7 zile e super sa bantui toata insluma.
Inchiriaza o masina sa mergi si unde nu merg taxiurile.

Plajele sunt super toate pe unde am umblat in afara zonei de vest unde-s pietre si marea foarte agitata

Daca as mai merge vreodata-n Caraibe, poate mi-as lua 2 saptamani, una in Aruba si una in Curacao si Bonnaire

Plaja de mai sus e din fata hotelului in care am locuit

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Am comandat la Riu Palace Aruba in Palm Beach pentru 10 zile cu zbor din Viena. Mersi inca odata pentru ajutor!

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbusiness11, on 16 martie 2022 - 10:54, said:

Am comandat la Riu Palace Aruba in Palm Beach pentru 10 zile cu zbor din Viena. Mersi inca odata pentru ajutor!

:lol:

Esti NEBUN!
M-ai facut invidios!

Iti inchiriezi masina?

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Prima oara am vrut sa merg la Divi Dutch sau Divi Village Golf, dar am vazut ca ambele nu erau in Palm Beach si cum tu mi-ai recomandat RIU am zis sa merg acolo. Plus ca la pret este chiar ok, 3k de persoana all incl cu avion, bagaj si transfer de la hotel. Banii astia ii dadeam si in Europa asa ca este chiar ok dupa parerea mea.

Da, am decis sa inchiriez masina pentru 4-5 zile ca sa ma pot plimba peste tot si sa vad mai multe locatii nu doar Palm Beach-ul. Dar 10 zile am zis ca nu merita, ca nu o sa calatoresc nici chiar asa de mult si cum insula e micuta nu merita (parerea mea).

Daca tot vorbim de rent a car, ai vreo recomandare de companie serioasa?
Si se plateste parcarea acolo?

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015
Trebuie sa ma uit in arhiva sa vad ce-am ales eu.
O sa fiti obositi, asa ca, in locul tau as sta 2 zile fara masina.
Apoi as inchiria vreo 3 zile una mica, mica asa cum am avut eu, apoi, o poti transfera pentru un Jeep Wrangler cu care poti cutreiera peste tot (aia mica nu-ti permite, sunt pietroaie si santuri, lovesti toba, pragurile.

La aia mica ai luxul A/C-ului, aia mare o poti lua fara top, desi parca as merge tot pe A/C. E destul de cald.
Parcarea la hotel, nu, si nici pe strada n-am vazut. La restaurant e mai misto sa mergi cu taxiul. Nu e scump $15-$20. Vorbesti la receptie si te cheama ei cand vine taxiul, apoi cand pleci de la restaurant, la fel.

Ia de la hotel recomandarile, sa fii sigur ca stii unde mergi, apoi, sunt sigur ca o sa te legi de careva p-acolo sa depanati impresii

Am gasit-o
Dollar-Rent-A-Car
Daca-mi dai emailul iti trimit rezervarea pe care am avut-o eu
Am avut $170/wk

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Gata m-am intors din concediu in Aruba.

10 zile per total, la hotelul Riu Palace Aruba, cu masina inchiriata pe 3 zile (am avut SUV inchiriat, dar a fost lovit exact cu o zi inainte sa il preluam noi, astfel ca ni s-a oferit un Hyundai i10 in schimb :))).

Ce pot spune pe scurt si la obiect. Aruba este foarte civilizata si sigura in acelasi timp. Oamenii sunt foarte prietenosi pe oriunde si se vorbeste engleza ca la mama ei. Se accepta dolarul peste tot.
Umiditatea este foarte ridicata si razele solare foarte puternice. Nisipul si oceanul este incredibil de frumos si poate unic in acelasi timp. Vremea cam tot timpul buna, a mai plouat 2-3 minute dar nimic grav, mai ales ca ai 31 de grade constant, este tocmai buna o mica ploaia de racorire.

Insula este cam 50% off road, fara un suv/atv/utv/jeep nici o sansa sa o strabati. Unele lucruri interesante se pot ajunge si cu masina normala, dar recomand ceva off road. 3 zile cu masina mi s-a parut foarte mult, in 2 zile puteam strabate insula in lung si lat fara cea mai mica problema.

Preturile foarte ridicate, totul se vinde overprice (tigari 14$ si ele costa 3$ in duty free la aeroport). Multe magazine chinezesti care vand la fel produse ieftine la supra pret pentru americani.

De relaxare foarte ok, daca vreti actiune mergeti in alta parte.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,508
  • Înscris: 20.10.2015

 business11, on 26 august 2022 - 11:57, said:

Gata m-am intors din concediu in Aruba.

10 zile per total, la hotelul Riu Palace Aruba, cu masina inchiriata pe 3 zile (am avut SUV inchiriat, dar a fost lovit exact cu o zi inainte sa il preluam noi, astfel ca ni s-a oferit un Hyundai i10 in schimb Posted Image)).

Ce pot spune pe scurt si la obiect. Aruba este foarte civilizata si sigura in acelasi timp. Oamenii sunt foarte prietenosi pe oriunde si se vorbeste engleza ca la mama ei. Se accepta dolarul peste tot.
Umiditatea este foarte ridicata si razele solare foarte puternice. Nisipul si oceanul este incredibil de frumos si poate unic in acelasi timp. Vremea cam tot timpul buna, a mai plouat 2-3 minute dar nimic grav, mai ales ca ai 31 de grade constant, este tocmai buna o mica ploaia de racorire.

Insula este cam 50% off road, fara un suv/atv/utv/jeep nici o sansa sa o strabati. Unele lucruri interesante se pot ajunge si cu masina normala, dar recomand ceva off road. 3 zile cu masina mi s-a parut foarte mult, in 2 zile puteam strabate insula in lung si lat fara cea mai mica problema.

Preturile foarte ridicate, totul se vinde overprice (tigari 14$ si ele costa 3$ in duty free la aeroport). Multe magazine chinezesti care vand la fel produse ieftine la supra pret pentru americani.

De relaxare foarte ok, daca vreti actiune mergeti in alta parte.

Si eu tot un i10 am avut.
Ai fost la ferma de struti?

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Tsunnnami, on 26 august 2022 - 19:18, said:


Si eu tot un i10 am avut.
Ai fost la ferma de struti?

Da, ferma de struti dar si ferma de animale salvate.

La Natural Bridge, la piscina naturala, la Baby Beach si toate plajele din vestul insulei practic. Plus plimbare de colo colo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate