Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Poti trai cu 100 lei pentru mancare pe saptamana o persoana ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
431 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Hai sa nu exageram.

#38
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
DA

#39
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Eu zic că se poate deşi nu este plăcut, trebuie să îţi împarţi mesele punctual nu să mănânci ca spartul deodată. Evident să şi ştii să găteşti ajută.

Ex:
5 kg de cartofi
1 kg de orez
1 paine la 2-3 zile
diverse produse la reducere din supermarket (cu termen scurt)
1 caserolă de ciocănele, una de aripi sau spinări
ceva legume doar cât se consumă (ceapă, roşii etc.)
un ou fiert/prăjit pe zi
1 banană pe zi


Ulei, zahăr, făină, condimente etc să zicem că le are toată lumea in casă, dacă nu le punem la cheltuieli acum şi se folosesc câteva săptămâni.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca sunt ffff multi romani care stiu concret cum se mananca de 100 lei/ persoana/ saptamana, dar nu stiu daca stau pe forum.
Ei se rasfata cu ipoteza 'cum ne-am lafai in delicatese cu 200 lei/ saptamana'.

Dar  cred ca faceti o eroare de judgement.
Intr-un fel ar manca un forumist redus la buget de 100 lei ca experiment si altfel mananca un om care nu are constiinta experimentului, ci doar un venit constant mic.
In realitate la banii aia se mananca multa paine, cartofi, varza, fasole si cel mai  ieftin mezel.

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 overseas, on 14 martie 2022 - 14:38, said:

In realitate la banii aia se mananca multa paine, cartofi, varza, fasole si cel mai  ieftin mezel.
Corect. Daca nu stii sa faci cumparaturi si esti paralel cu gatitul, e cam nasol. Mananci scump, prost si faci foamea.

#42
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Ca fost student, da, poti trai din banii aia o saptamana. Dar tai carnea, cu exceptia celor mai ieftine mezeluri. Ceva pateu, leberwurst. Multa paine, cartofi, orez, fasole.

Edited by Wotan, 14 March 2022 - 14:52.


#43
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
LaterEdit: înțelesesem greșit întrebarea inițială.

Daca gătești este OK....si ieși bine cu banii.
siteuri gen: https://barbatlacratita.ro/ te ajuta mult.

Edited by Mihai_3, 14 March 2022 - 14:55.


#44
gicu.ion

gicu.ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 08.05.2007
Strict cu mancare DA. De baut - apa sau renunti la bere si iei  ceai (5-7 lei) Posted Image

3 paini x 2 lei
1 kg branza 25 lei
3 kg cartofi 9 lei
Legume 10 lei (1 kg morcov, 0,5 kg ceapa, ardei gras 1-2)
1 L ulei 8 lei
Faina 1 kg 3 lei (faci lipii dimineata)
10 oua 5 lei (15 lei carton de 30 oua)
1 kg pulpa porc 15-18 lei
bere la 2 L 5 lei (nu poti avea pretentii)
2 ecleruri 5 - 7 lei
Iese undeva la 95-100 lei. Daca urmaresti promotiile, mai scazi 5 sau poate 10 lei.(Oua cu termen de expirare apropiat, produse cu ambalaj deteriorat, produse "2 la pret de 1").

Edited by gicu.ion, 14 March 2022 - 14:59.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Wotan, on 14 martie 2022 - 14:51, said:

Dar tai carnea, cu exceptia celor mai ieftine mezeluri.
Nu cred ca cele mai ieftine mezeluri sunt mai ieftine decat carnea.

#46
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O paine e 2 lei, o sticla cu apa de 2L este 1 leu, total 3 lei pe zi. Pe saptamana sunt 21 lei. As rotunji la 25 pe saptamana, poate e mai scump de unde cumperi. Cu restul de 75 decizi ce faci cu ei (cumperi branza, mezeluri, legume, fructe, etc) sau ii pui la ciorap.

@Qwerty69: meniul de mici + cartofi din kaufland e 10 lei (micii 7 lei, cartofii 3 lei).

#47
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Intrebarea e simpla "Poti trai cu 100 lei pentru mancare pe saptamana o persoana". Nu supravietui, nu "belferi".
Poti supravietui si cu 10 lei pe saptamana, poti trai lejer cu 100 iar de belferit... doar cerul e limita.

Ieri am luat un pui rotisat intreg cu 23 lei, din supermarket. Cred ca 3 pui ajung lejer pentru o persoana timp de o saptamana. De restul mai iei paine, 5 cartofi si doi morcovi si as zice ca treci usor de pragul "a trai".
Alte exemple: luni ai oferta la ph 2xpizza la pret de una, 38 lei si ai trait linistit doua zile. un baton de salam si o paine =15 lei, a mai trecut o zi si ceva. un kilogram de fasole.. nu's cat e , nu sare de 10 lei, inca o zi. Restul cartofi si ce se mai gaseste gatit prin supermaket-uri, nu depasesti de 20 lei meniul si e destul de mare.

ps. asta in conditiile in care "doritorul" e o persoana normala si nu huiduma de 150kg pentru care un pui intreg e doar un desert.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 aeon, on 14 martie 2022 - 15:09, said:

un kilogram de fasole.. nu's cat e , nu sare de 10 lei, inca o zi.
Nu cred ca poti manca 1 Kg de fasole nici in 7 zile. Poate fasole verde sa mananci 1 Kg/zi.

#49
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu zic ca se poate.Mai mult,va reprezenta o solutie pentru unii.Scumpirile continue la diverse forteaza omul sa produca bani mai multi pentru a putea face fata.Apoi,in imposibilitatea de a produce mai multi bani,incep renuntarie,scade nivelul de trai.Atunci intervine cumpatarea si chibzuirea,ca si o solutie a supravietuirii.Cine e de admirat,acela ce face jocul altora,producind din ce in ce mai multi bani cu orice pret,sau acela care produce cit poate dar isi chibzuieste resursele de orice cit mai judicios?Auzim citeodata-Eram mai saraci dar mai fericiti,aveam mai mult timp liber pentru noi,zimbeam mai mult,dormeam mai bine....E o invitatie la reflectii..

#50
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Daca gatesti de 2-3 ori pe saptamana si nu te plictisesti de aceeasi mancare, te incadrezi in buget.

De exemplu, preturi luate de la Carrefour Iasi (prin Bringo) fara promotii:
1x plasa 5 kg cartofi rosii = 14.49 Lei
1x pachet unt 65% grasime 200g = 7.35 Lei
2x pachet branza burduf 450g = 2x 14.30 Lei
1x caserola 10 oua M = 6.90 Lei
7x chefir 3.3% 330g = 7x 2.35 Lei
2 kg mere romanesti = 2x 3.99 Lei
2 Kg amestec legume congelate pt ciorba = 2x 6.99 Lei
500g paine produsa in brutaria lor = 4.29 Lei
= 100,04 Lei

Bagi dimineata un ou fiert + o felie de paine + un pahar de iaurt/kefir/sana. La pranz un piure de cartofi cu branza de burduf, iar ca desert 2 mere. Seara o ciorba de legume.
Daca esti dispus insa sa cheltui mai multi bani la inceput, poti lua cartofi/fasole/orez in cantitati mai mari la promotie si vei avea un meniu mai variat.

PS: Cred ca iesi mai ieftin cu carne normala pe care s-o gatesti tu, decat cu mezeluri ieftine.

#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 MembruAnonim, on 14 martie 2022 - 11:35, said:

Se poate trai cu 100 lei pe saptamana pentru mancare pentru o persoana ?

Săptămâna de 7 zile.

100 lei înseamnă:
- 2 kg carne - 40 lei
- 1 kg fasole/linte - 10 lei
- 1 kg cartofi - 5 lei
- 1 kg banane - 5 lei
- 1 kg mere - 5 lei
- 1 kg morcovi - 5 lei
- Diverse condimente (sare, piper, boia, verdeață) - 10 lei
- Diverse ingrediente (ulei, oțet, soia, etc) - 10 lei
- Diverse garnituri (brocoli, varza de bruxelles, conopidă, etc) - 10 lei.

Dacă ar fi să fac un meniu de genul, cam așa ar arăta lista mea de cumpărături. Dar aș pune accent pe oferte, lucru pe care-l fac și acum. Carnea, în special, o cumpăr când prind oferte, îmi fac meniurile în funcție de ofertele la carne. Dacă au doradă redusă la Lidl, de-aia mănânc săptămâna respectivă, cel puțin două zile. Dacă au piept de pui, aia iau. Iar de restul, cam la fel, depinde ce găsesc mai redus.
Dar baza, pe lângă carne, constă în ingrediente relativ ieftine, cartofi, orez, linte, fasole, etc.

De fapt cam așa arată, în general, mâncarea mea. Azi, de exemplu, o să fac o mâncare, cu pipote și inimi de pui, linte, morcov, ceapă, cartof, roșii.
Iar, dacă vrei să ieși ieftin la carne, ia de-astea, pipote și inimi, spinări de pui, pentru supă, ficat. Surse foarte ok de proteină, care nici nu sunt grase, dar lumea le ocolește.


Nu am pus pâine pe listă, pentru că eu unul nu prea mănânc. Se poate adăuga, doar că mie, cel puțin, mi se pare ineficientă. Dacă vrei, ia făină și fă-ți pâine sau ceva lipii acasă. Am făcut acum vreo două seri humus, și am făcut lipii de casă, din 500g de făină și un plic de drojdie, am avut lipii, o singură persoană, trei zile.


Prețurile le-am pus din memorie, și le-am pus întregi. Dar dacă urmăriți reduceri, cel puțin la carne, economisiți destul de mult. Carne de porc am luat și cu 12 lei/kg.

Edited by SmurfK, 14 March 2022 - 15:32.


#52
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 Wotan, on 14 martie 2022 - 14:51, said:

Dar tai carnea, cu exceptia celor mai ieftine mezeluri.

Multa paine, cartofi, orez, fasole.

Eu as zice invers. Sa taie mezelurile si sa limiteze painea. De banii aia poti cumpara cand carne, cand branzeturi ;)

#53
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Daca cumperi de la Lidl traiesti si 2 saptamani.

#54
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 SmurfK, on 14 martie 2022 - 15:30, said:


- Diverse ingrediente (ulei, oțet, soia, etc) - 10 lei


doar daca iei o lingura de ulei se incadreaza in 10 lei toate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate