Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Xbox Series S - rog sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ipagex

ipagex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.11.2010
Salutare,

Intentionez sa cumpar o consola pentru gaming, iar bugetul m-a facut sa imi indrept atentia spre Xbox Series S.

Fiind prima consola pe care o cumpar, as vrea sa va solicit parerea in privinta unor nelamuriri pe care le am...

1. Memoria de 512 GB pare insuficienta pentru jocurile din ziua de azi, dar sa platesc 1000 RON ~ pentru 1TB Seagate Storage Expansion Card nu imi renteaza. Intrebarea mea este daca la capitolul SSD extern trebuie sa ma uit dupa vreo caracteristica in mod special, pentru a fi sigur de compatibilitate. Am vazut ca unele chiar sunt promovate ca SSD-uri pentru Xbox, insa sunt si alte variante, mai ieftine, care nu pomenesc nimic de consola.

2. Odata achizitionat SSD-ul extern, pasii pentru conectare sunt complicati? Trebuie facut ceva in mod special, formatat intr-un anumit fel HDD-ul ? Sau il recunoaste instant consola ca spatiu extra, pe care se pot stoca jocuri si de pe care se pot rula?

3. Ca fapt divers, cum se comporta pe Wi-Fi? Nu am cablu tras in camera in care o sa o tin si, cel mai probabil, o sa fie la putere jocurile offline.

4. Cel mai accesibil am vazut ca este Xbox Game Pass. Aveti ceva de adaugat sau vreo recomandare la capitolul asta? Pass-ul e cumva fara partea de online gaming?

5. Orice alta recomandare pentru achizitia primei console, pentru un gamer casual, e binevenita. Eventual o sa mai iau si un al doilea controller.

Multumesc.

#2
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,139
  • Înscris: 13.02.2004
Poti folosi un ssd extern doar pentru stocare (adica poti muta jocurile pe el...dar daca vrei sa le joci...trebuie sa le pui inapoi pe consola). Amu...parerea mea este (cel putin din experienta proprie)...jocurile pe care le joci curent teoretic ajung pe storage.
De ex, in calzul meu, am aprox 200Gb de jocuri pe care le joc curent (F1 2021, styx, war thunder si overcooked)...daca esti ca mine: am doua jocuri pentru casual ...cand am chef sa sau sa ma dau cu o masinuta...sau sa impusc ceva...si am un joc principal pe care-l joc pana il termin...aia 380Gb pe care-i are intern...sunt suficienti. Eventual un ssd extern daca vrei sa le pastrezi fara sa mai trebuiasca sa le joci. Un hdd extern (chiar si ssd) de 1Tb te ajunge pe la 500 lei (maxim).
Nu's pe xbox...dar pe ps4 nu se simte diferenta intre ssd si hdd (ma rog...se simte foarte putin)

#3
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Saaau poti luat un HDD extern, mult mai ieftin. Oricum e doar pt stocare, sa nu stai sa descarci jocurile de fiecare data (apropo, daca ai net gigabit ai cam aceeasi viteza de download ca si cum ai copia de pe hdd extern).

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 ipagex, on 14 martie 2022 - 09:25, said:

Pass-ul e cumva fara partea de online gaming?
Da e fara... pentru online trebuie bagati alti bani.

Edited by andreic, 14 March 2022 - 11:28.


#5
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 andreic, on 14 martie 2022 - 11:27, said:

Da e fara... pentru online trebuie bagati alti bani.
Cred ca au facut un update si acum game pass contine si xbox live ( online ).
Sau posibil sa fi fost alt pachet, dar stiu ca de cateva luni au facut un merge intre ele.

#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,198
  • Înscris: 26.06.2009
Mai bine cauti un Series S second - cu garantie, cumparat de la persoana din factura, etc - ca il gasesti cu "discount" frumos. Sau mai pui niste bani si iti cumperi un PS5 digital cand apare la promotie (ai canal Telegram care te anunta, etc).

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Parca la xbox series s daca se strica stocarea aia interna atunci pa consola, nu va mai merge.

#8
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

 andreic, on 14 martie 2022 - 11:27, said:

Da e fara... pentru online trebuie bagati alti bani.
11 lire pe luna si gamepassul contine si xbox live si ea acces. Si asta nu de 3 zile.
Eu am consola Series S de cand a aparut. Pentru gaming ocazional este foarte buna. Ca si spatiu de stocare, cu 3 jocuri l-ai si umplut. Pentru cineva ce joaca mai des si mai mutle jocuri o data e nevoie de stocare externa.

Eu tin consola pe Wi-Fi, merge bine, nu sunt probleme. Eu nu TV cine stie ce, asa ca nu joc pe 4k si nu aveam nevoie de xboxu mai scump.

Cum ziceam eu sunt gamer ocazional, am avut 2 luni in care nu l-am deschis de loc. Pentru asa ceva nu aveam nevoie de ps5 sau xbox series x.

#9
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am uitat sa precizez, merge si pe wi-fi fara probleme. Am jucat destul de mult Fifa Ultimate team, pana sa gasesc cablu ( trebuia mai lung ), am jucat pe wi-fi ( 3-4 saptamani ), nu am avut probleme.
In legatura cu spatiul, depinde de tine. Eu unul aveam fifa, mortal kombat ( jocul asta trebuie sa fie pe orice consola, cand ai musafiri, ii bati rau :D ), si in rest ce jucam stergeam, imi place ordinea si nu am vrut sa tin spatiu blocat degeaba.
Are rost sa ai 10 jocuri, doua sa le joci zilnic, si restul deloc? Your call!

Edited by GaBogdan, 14 March 2022 - 13:25.


#10
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
pe hdd/ssd extern nu se pot instala jocuri optimizate pt series s/x, doar jocuri neoptimizate

#11
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Game pass e si cu "partea online".
Pt un mic expansion extern folosesc cu zero probleme:
1 https://www.emag.ro/...d/pd/DX1CFDBBM/
2 https://www.emag.ro/...1/pd/D7WQZGBBM/
Super usor de configurat [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LSbQsL7QQyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu am avut probleme cu spatiu de stocare. Am 5-10 jocuri maxim instalate(x/s si one).
Nu merita sa dai 1000 pe spatiu extra (cel de la seagate) la o consola de 1500.
Edit:
Nu poti instala jocurile x/s pe ssd/hdd extern. Game pass nu e pt Romania.Eu am folosit un card cu iban de uk(revolut) si un fake address generator pt o adresa de uk. Si cu wifi nu stiu il folosesc pe fir.

Edited by danutz0501, 14 March 2022 - 18:29.


#12
ipagex

ipagex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.11.2010
Am achiziționat-o și am activat ultimate game pass cu 1 pound prima luna.

Ce am observat este că într-adevăr poți sta fara probleme pe wifi daca e 5g, însă jocurile sunt aberant de mari și tot stai o veșnicie până se descarcă. Bine, nu are consola nicio vina.

Se mișcă ok, se incarca rapid totul. No regrets so far.

Mulțumesc pentru input.





#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

 danutz0501, on 14 martie 2022 - 18:17, said:

Game pass e si cu "partea online".
Nu poti instala jocurile x/s pe ssd/hdd extern. Game pass nu e pt Romania
Sa clarificam:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
"Xbox Game Pass este un abonament care va ofera acces nelimitat la peste 100 de jocuri excelente – titluri de pe Xbox One. Prin Xbox Game Pass va adauga jocuri (uneori elimina jocuri) in/din catalogul sau in fiecare luna, ceea ce inseamna ca puteti sa gasiti intotdeauna ceva nou si interesant de jucat.

Pot juca online-multiplayer titlurile din lista Xbox Game Pass ?
Ca si in cazul tuturor jocurilor Xbox, trebuie sa fiti membru Xbox Live Gold (sa ai abonament Xbox Live Gold) pentru a juca multiplayer titlurile din Xbox Game Pass."

Exista si bundle-uri (combinate) dar nu sunt ieftine:
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
"Abonament Microsoft Xbox Live Gold 3 Months + Xbox Game Pass 3 Months" - 250 lei.
Doar servere din EU !

Deci Gamepass + Live ca sa poti juca online. Nu veniti cu oferte speciale din alte tari, doar ce se gaseste in Romania, UK nu mai e in UE.

Edited by andreic, 14 March 2022 - 21:32.


#14
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Am editat postul pt ca am scris o tampenie mai mare decat capul meu. Folositi game pass ultimate

Edited by danutz0501, 15 March 2022 - 12:46.


#15
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
gresesti. gamepas iti da acces doar la jocuri, fara multiplayer
gamepass ultimate iti da acces si la multiplayer

#16
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
@kopilu_198 greseala mea si ai dreptate tu. O sa dau edit la postul de mai sus ca cineva sa nu obtina informatii eronate din postul meu. Folosesc game pass ultimate.

Edited by danutz0501, 15 March 2022 - 12:50.


#17
ipagex

ipagex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.11.2010
Revin cu o întrebare, fără legătură cu discuția despre game pass.

Am incercat sa folosesc keyboard / mouse pentru jocuri (starwars battlefront, ark), însă până acum nici unul nu mi le-a recunoscut. Doar in shootere funcționează sau e vreun accesoriu special care îmi lipsește? Trebuie sa recunosc că mă ia cu amețeala de la controller..

#18
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Trebuie jocurile sa aiva suport de la dezvoltator pt a folosi mouse+kb

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate