Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Factura de regularizare a certificatelor verzi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Intrebare despre factura de regularizare a certificatelor verzi, cea care vine o singura data pe an, in lunile iunie-iulie, cu regularizarea certificatelor pt. anul precedent: voua cum v-a venit ultima data, cu plus sau cu minus? Am observat ca daca vine cu minus (cativa banuti, pana la cativa lei), nu ti se mai scade suma in urmatoarea factura obisnuita (factura lunara normala), desi asa ar trebui, fiind suma pe minus. De ce? Ati facut vreodata reclamatie la furnizor sa va dea banutii inapoi, prin scadere pe urmatoarea factura, sau ati lasat asa, ca nu mai conteaza cativa banuti?
Dar ce s eintampla daca anul precedent ai avut doi furnizori (fiindca in decursul anului ai portat la alt furnizor), vei primi anul urmator doua facturi de regularizare a certificatelor (cate una de la fiecare furnizor)?
Spre ex. eu am trecut anul trecut in august-septembrie la Engie, de la Enel, deci ar trebui sa primesc in iulie o factura de regularizare pt. primele 8 luni de la Enel (desi nu mai sunt client al lor), si inca una de la Engie, pt. cele 4 luni ramase din 2021, de cand sunt la ei?

#2
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.01.2016
Mie mi-a venit cu plus. O suma infima, ce-i drept.

#3
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Da, si mie, acum 2 ani cand eram la Enel (aveam factura o data la 2 luni, deci 6 facturi/an). Intrebarea e de ce mai vine factura aia de regularizare, nu estimeaza ei cum trebuie consumul anual, si apoi trebuie regularizat daca ai consumat prea mult sau prea putin, sau de ce? Ca oricum certificatele verzi ni se iau pe fiecare factura, si daca se actualizeaza pretul certificatelor scrie pe pagina cu detalii, deci ar trebui sa se ajusteze automat costurile pe factura obisnuita. Mi se pare o complicatie inutila, inca o birocratie in plus, acum,c and toate softurile sunt automatizate si iti calculeaza ele la "secunda".

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Sfanta birocratie, ce sa-i faci, au ramas cu naravurile vechi.

#5
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Posttoto_riina, on 14 martie 2022 - 07:50, said:

sau ati lasat asa, ca nu mai conteaza cativa banuti?
Lenea-i „cocoană” mare. Am lăsat de la mine.


#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
mie mi-a venit cu plus de la furnirozul vechi si am ignorat-o total

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
@rex: cu plus e altceva, nu cred ca saraceste cineva daca mai plateste 2-3 lei in plus, nu-i mare paguba, problema e daca vine in minus, ca, teoretic, ar trebui sa-ti deduca datoria lor la tine in urmatoarea factura normala. Dar practic nu se intampla asta, si tot cetateanul pagubit trebuie sa se ocupe, sa dea telefoane, sa se ia de ei, sa-si ceara drepturile etc.

#8
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

View Postrim80, on 14 martie 2022 - 10:23, said:

Sfanta birocratie, ce sa-i faci, au ramas cu naravurile vechi.

Cine sa ramana cu naravurile vechi? O corporatie vest-europeana, sfanta proprietate privata?

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,364
  • Înscris: 01.12.2001
Eu mă uit doar la suma finala de plata. Nu stau sa mai citesc fiecare linie de acolo.
În tinerețe le citeam și înțelegeam pe toate.
Acum e timp pierdut degeaba.

#10
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
Am verificat acum toate facturile anterioare, inclusiv cele din timpul verii si nu am nicio regularizare la certificate verzi!! Nici nu stiam ca trebuie sa am!! Am contractul la Electrica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate