Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Imposibil de randat video din XboxDVR

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.12.2011
Video-urile inregistrate la rezolutie 4K (cu si fara HDR) pe un media extern de pe Xbox nu pot fi randate de absolut nici un software de editare video.
Am incercat toate optiunile, efectiv nu reusesc sa le randez sub nici o forma in nici un software, odata transferate pe PC sunt salvate in .mp4 pot fi vazute de orice player, nu sunt corupte, dar in momentul in care incerc editarea si randarea lor cu orice software apar fel de fel de erori, este o problema restransa doar la inregistrarile de pe Xbox, orice alt format il pot edita, randa, transcoda etc

Initial am incercat in Vegas Pro, software-ul principal pe care il folosesc, in momentul in care import video-ul ori ia crash or imi da eroare -10, ori simplu "an error occured" dar in orice caz nu ma lasa sa-l import sub nici o forma (orice alt tip de video merge fara probleme), apoi am trecut la DaVinci Resolve, in momentul in care import un video imi da eroare "media offline" ca si cum nu ar recunoaste formatul, am incercat toate combinatiile de setari, am activat/dezactivat decodarea H.264/265 cu hardware acceleration, am incercat resincronizarea media si cam toate potentialele fix-uri  de pe diverse forumuri, absolut nimic nu a functionat. Si da, codecurile H. 264 si 265 sunt instalate, driver-ul nvidia este up to date etc.

Apoi am incercat alte programe de data asta open source, aproximativ 5, nici unul nu a functionat, unul singur a reusit sa ma lase sa import video-ul si sa-l editez fara erori, programul se numea Olive, insa de fiecare data cand randarea ajungea la 100% is lua crash iar .mp4 rezultat era corupt si nu putea fi deschis.

Chiar nu stiu ce sa fac, am incercat sa schimb setarile in Xbox HDR/non HDR, 4K, 1440p, 1080p etc indiferent de rezolutie problema este aceasi, am incercat sa le inregistrez pe alte media, thumbdrive-uri, HDD extern, nimic, orice inregistrat in xbox nu poate fi editat sub nici o forma.

Are cineva o idee? Ce as putea face?

Multumesc.

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Ia pune un video din ala de 2 minute sa-l analizam si noi

#3
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.12.2011

View Postmodoran, on 14 martie 2022 - 06:58, said:

Ia pune un video din ala de 2 minute sa-l analizam si noi


Poftim

https://ufile.io/bt017oxc

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu pare a fi nici o problema cu fisierul in sine, l-am convertit fara probleme in alt format.
https://ufile.io/cr37fnjo

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici la mine, a mers editat și salvat cu Filmora

https://ufile.io/nnd7i4jy

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
importat fara probleme in vegas, am randat o parte din el, nici o problema, filmul rezultat este ok...

[ https://i.imgur.com/z0ckga0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

deci problema este la tine...

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că problema e la PC ul cu care editezi, nu la video.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Posibil sa fi folosit versiuni vechi, doar alea se gasesc piratate.  Eu am folosit ffmpeg.

#9
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.12.2011

View Postwaterman, on 14 martie 2022 - 09:46, said:

Nici la mine, a mers editat și salvat cu Filmora

https://ufile.io/nnd7i4jy

Nu imi explic atunci care ar putea fi problema, am reusit sa gasesc o solutie temporara cu Shortcut daca il convertesc acolo intr-un alt codec, atunci poate fi editat si in Vegas si in Resolve, dar varianta bruta nu functioneza. Nu imi pot explica...

Este posibil sa fie driver-ul audio?

Edited by areal_IT, 14 March 2022 - 11:16.


#10
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Openshot Video Editor il importa repede.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Codecul audio e AAC ordinar, iar cel video e HEVC cu frame rate variabil pana la 60 fps.  Mai mult ca sigur editoarele tale video nu syuporta asa ceva.

Quote

General
Complete name   : C:\Users\...\Downloads\Call of Duty®_ Modern Warfare® Remastered 2022-03-14 05-10-43.mp4
Format : MPEG-4
Format profile : Base Media / Version 2
Codec ID    : mp42 (mp41/isom)
File size   : 313 MiB
Duration    : 1 min 42 s
Overall bit rate    : 25.7 Mb/s
Encoded date    : UTC 2022-03-14 05:10:43
Tagged date     : UTC 2022-03-14 05:10:43
Video
ID : 1
Format : HEVC
Format/Info     : High Efficiency Video Coding
Format profile : [email protected]@Main
Codec ID    : hvc1
Codec ID/Info   : High Efficiency Video Coding
Duration    : 1 min 42 s
Bit rate    : 25.1 Mb/s
Width   : 3 840 pixels
Height : 2 160 pixels
Display aspect ratio    : 16:9
Frame rate mode     : Variable
Frame rate : 59.940 (59940/1000) FPS
Minimum frame rate : 14.985 FPS
Maximum frame rate : 61.350 FPS
Color space     : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth   : 8 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.051
Stream size     : 306 MiB (98%)
Encoded date    : UTC 2022-03-14 05:10:43
Tagged date     : UTC 2022-03-14 05:10:43
Audio
ID : 2
Format : AAC
Format/Info     : Advanced Audio Codec
Format profile : LC
Codec ID    : 40
Duration    : 1 min 42 s
Bit rate mode   : Constant
Bit rate    : 157 kb/s
Nominal bit rate    : 1 280 kb/s
Channel(s) : 2 channels
Channel positions   : Front: L R
Sampling rate   : 48.0 kHz
Frame rate : 46.875 FPS (1024 SPF)
Compression mode    : Lossy
Stream size     : 1.91 MiB (1%)
Encoded date    : UTC 2022-03-14 05:10:43
Tagged date     : UTC 2022-03-14 05:10:43


#12
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.12.2011

View Postmodoran, on 14 martie 2022 - 12:14, said:

Codecul audio e AAC ordinar, iar cel video e HEVC cu frame rate variabil pana la 60 fps.  Mai mult ca sigur editoarele tale video nu syuporta asa ceva.

Am inteles, deci in principiu sunt blocat cu asta si va trebuii sa le convertesc mereu in alt software intr-un alt codec pentru a le putea randa cu vegas sau resolve..destul de nasoala situatia.
In fine, multumesc oricum pentru ajutor, explicatii si timp!

#13
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002

View Postareal_IT, on 14 martie 2022 - 14:20, said:



Am inteles, deci in principiu sunt blocat cu asta si va trebuii sa le convertesc mereu in alt software intr-un alt codec pentru a le putea randa cu vegas sau resolve.

nu, nu ai inteles corect
cu citeva posturi mai sus ti-am demonsttat ca am deschis fisierul tau fara probleme in vegas si am randat din el, la fel, fara probleme. iar alti colegi de forum au deschis acelasi fisier in alte editoare. asta inseamna ca SI TU AR TREBUI S-O POTI FACE!!!

diferenta intre calculatorul tau si ale noastre este la nivel hardware si software. trebuie vazut care din aceste componente iti face probleme si in functie de asta, vei lua mssurile.

in primul rind, poate ar fi bine sa aduci la zi driverii calculatorului. sterge eventualele codec packuri si incearca si cu alte versiuni de vegas/resolve sa editezi fisierele.

solutia cu re-convertirea capturilor tale in alt format e valida si ea, insa este un proces consumator de timp si calitate. de tine depinde daca vei continua sau nu pe calea asta.

poti face captura folosind h264 in loc de h265?

#14
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 06.12.2011

View PosttEo, on 14 martie 2022 - 18:14, said:

nu, nu ai inteles corect
cu citeva posturi mai sus ti-am demonsttat ca am deschis fisierul tau fara probleme in vegas si am randat din el, la fel, fara probleme. iar alti colegi de forum au deschis acelasi fisier in alte editoare. asta inseamna ca SI TU AR TREBUI S-O POTI FACE!!!

diferenta intre calculatorul tau si ale noastre este la nivel hardware si software. trebuie vazut care din aceste componente iti face probleme si in functie de asta, vei lua mssurile.

in primul rind, poate ar fi bine sa aduci la zi driverii calculatorului. sterge eventualele codec packuri si incearca si cu alte versiuni de vegas/resolve sa editezi fisierele.

solutia cu re-convertirea capturilor tale in alt format e valida si ea, insa este un proces consumator de timp si calitate. de tine depinde daca vei continua sau nu pe calea asta.

poti face captura folosind h264 in loc de h265?

Stiu, am incercat sa reinstalez codec-urile, driverele sunt la zi, am facut update si downgrade cu mai multe versiuni de Vegas si Resolve insa fara succes, este intradevar un proces care consuma mult timp dar incerc sa evit reinstalarea completa a sistemului de operare. Nu pot face captura intr-un alt codec, doar in h265 inregistreaza xbox-ul, pentru asta mi-ar trebuii o placa de captura externa.

#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
inclin sa cred ca totusi e o problema de natura software...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate