Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Ce tip de curent sa aleg trifazic sau monofazic

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Unde faci casa? La trifazic in B si IF astepti cu anii si nici nu garanteaza nimeni ca primesti. Iar asta cu nu pica curentul la trifazic este hilara. PS NU iti monta in casa inductie. Sunt numai dezavantaje, eu am avut 10 ani si am trecut din nou pe gaz. Creste calitatea vietii dtpdv, atat la usurinta cu care gatesti, cat si la costurile asociate (oalele si vasele pt gatit sunt speciale la inductie, sunt scumpe si mai au si prostul obicei sa arda mancarea).

Edited by edi10000, 13 March 2022 - 20:38.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Nu vad vreun motiv sa nu mergi pe trifazic. Diferenta de pret fata de monofazic e foarte mica. Si cum viitorul in domeniul auto se anunta a fi electric, o putere mai mare te va ajuta la incarcat masina.

Nu e exclus ca si incalzirea pe viitor sa fie pe electric, avand in vedere evolutia pretului la gaze si probabil strategia UE de a elimina dependenta energetica fata de Rusia.

 pasilla, on 13 martie 2022 - 20:35, said:

Cred ca se refera la alimentarea cu 2 faze.

Asa functioneaza plita mea...se leaga la doua faze, cate o faza la doua ochiuri cred ca e logica. Initial si eu si electricianul ne-am uitat cu reticenta la schema de legare, sa nu fie cumva vreo greseala.

Edited by george_alexandru, 13 March 2022 - 20:41.


#21
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 pasilla, on 13 martie 2022 - 20:35, said:

Cred ca se refera la alimentarea cu 2 faze.

Pai nici atunci nu e "pseudo-tri"

Edited by vata_pa_batz, 13 March 2022 - 20:41.


#22
Dani888

Dani888

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 07.02.2022
Bine va multumesc bag trifazic de 15 kw si dupaia mai vad ce se intampla

#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,723
  • Înscris: 14.10.2008

 Phobos, on 13 martie 2022 - 20:34, said:

De obicei, dar nu intotdeauna. Ramai mai des fara curent deloc in casa pe monofazic da, dar nu inseamna ca daca ai trifazic ai curent permanent pe o faza orice se intampla.
Lipsa 1 sau 2 faze egal MPR-uri arse in instalatia de JT a distribuitorului. Sigurante de tip MPR, alea mari albe, patratoase.

Lipsa toate 3 fazele inseamna lipsa medie tensiune la postul Trafo 20 KV/400 V. Asta daca nu are consumatorul tripolara de la contor declansata.

Dar rarele situatii de intrerupere partiala a fazelor nu sunt motiv de a dori trifazic versus monofazic. Poate fi un avantaj dar altele sunt motivele, in special pentru ca acum avem multi consumatori, nu ca pe vremea lui Ceasca, mie la bloc nu-mi ajungea monofazatul pentru cat aveam nevoie, din 2000 m-am mutat la casa dar au aparut centralele pe gaz si astfel adevarata utilitate a trifazatului este vara cand merg aerele conditionate.

La bloc la fostul magazin la fel, a luat foc tabloul cand am pus aer conditionat simultan cu agregatele frigorifice, trecut la trifazic pentru spor de putere.

Edited by Neaceasca85, 13 March 2022 - 20:46.


#24
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

 Dani888, on 13 martie 2022 - 18:34, said:

Buna tuturor
Doresc sa depun actele pentru obtinere aviz enel pentru autorizatia de constructie.
Ce putere sa instalez la casa de 6kw 8 kw sau 10 kw.
La trifazic 15 kw nu imi trebuie poate am ceva avantaj fata de monofazic.
Consum curent casa plita pe curent aer conditionat masina de spalat centrala becuri televizor
Va multumesc
Daca intentionezi sa faci incalzirea cu pompa de caldura sau cu centrala electrica trebuie sa ai curent trifazic.

#25
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 22.02.2014
Trifazic.

#26
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Trifazic. N-ar trebui sa fie mare diferenta de pret pentru bransament si contor. Mai departe la instalatia casei nu sunt aproape deloc costuri suplimentare.

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 edi10000, on 13 martie 2022 - 20:38, said:

Unde faci casa? La trifazic in B si IF astepti cu anii si nici nu garanteaza nimeni ca primesti. Iar asta cu nu pica curentul la trifazic este hilara. PS NU iti monta in casa inductie. Sunt numai dezavantaje, eu am avut 10 ani si am trecut din nou pe gaz. Creste calitatea vietii dtpdv, atat la usurinta cu care gatesti, cat si la costurile asociate (oalele si vasele pt gatit sunt speciale la inductie, sunt scumpe si mai au si prostul obicei sa arda mancarea).
Ai zis multe lucruri false și o bună parte sunt offtopic.
Poți cere ATR  pentru trifazic și dacă nu îți convine, ceri ulterior pe monofazic. Încercarea moarte nu are și oricum tocmai din acest motiv e bine să încerci inițial pe trifazic, să ai din timp.

Inducția merge pe orice oală pe care poți lipi un magnet (adică peste 90% din oale) și nu se ard oalele dacă știi să gătești. Și dacă vrei să faci sosuri groase, folosești oale ceramizate, asta e lege indiferent de tipul de plită pe care îl ai.

 luci_flash, on 13 martie 2022 - 22:07, said:

Trifazic. N-ar trebui sa fie mare diferenta de pret pentru bransament si contor. Mai departe la instalatia casei nu sunt aproape deloc costuri suplimentare.

Eu știu că am cerut odată 2 ATR-uri și diferența era cam de 200 de euro. Eu personal aș trage trifazic și dacă aș sta la apartament pentru că sunt unii care preferă plită electrică (eu aș pune pe gaz acolo unde e dar na). O plită pe gaz de vitroceramică te costă de 3 ori cât una electrică.

#28
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Asa tin si eu minte, undeva la 1000 lei. Ultimul l-am facut acum 3-4 ani, nu mai stiu exact.
Si eu as baga trifazic, daca ar fi pentru mine.

#29
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Diferenta de cost nu e data de puterea ceruta, ci de manopera si de existenta puterii disponibile.


1. Clar trifazat
2. 25 kW

#30
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
la trifazat pot aparea viitoare probleme daca vrei sa-ti pui fotovoltaice , in principal datorita faptului ca invetoarele injecteaza simetric pe fiecare faza. plus ca nu poti face injectie zero.

eu am monofazat cu CB de 40 A , am masina electrica , pompa de caldura ,bucatarie full electrica(plita inductie) , boiler electric ACM.  masina de obicei o incarc cu 6-10 A , foarte rar 32 A cand e urgent. am vazut varfuri de consum de 10 kW ,5 din retea si 5 de la PV. cand nu-i soare reglez curent mic la masina.
consum lunar 800-1400 kWh din care scad productia panourilor .

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017

 edi10000, on 13 martie 2022 - 20:38, said:

Unde faci casa? La trifazic in B si IF astepti cu anii si nici nu garanteaza nimeni ca primesti.

De unde apareti cu tâmpeniile astea? Eu am băgat trifazic la casă nouă într-un an. Alții mai repede...Iar de primit primești, dacă nu stai în mijlocul câmpului.

 Courage, on 14 martie 2022 - 00:06, said:

Diferenta de cost nu e data de puterea ceruta, ci de manopera si de existenta puterii disponibile.


1. Clar trifazat
2. 25 kW

Dacă are disponibil în zonă doar prin LEA, n-o să-i dea 25kW. Sau ii dă cu costurile aferente.

Edited by george_alexandru, 14 March 2022 - 08:04.


#32
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

 Neaceasca85, on 13 martie 2022 - 20:17, said:



Pai normal ca cele mai multe pene de curent sunt de la media tensiune, 20 KV, transformatorul ramane nealimentat si nu mai da nimic dupa el pe niciuna din cele 3 faze.



Sa fii tu sanatos! Cate transformatoare merg cu saptamanile in bifazat.... daca este reteaua nemodernizata, merg asa mult si bine pana isi dau seama.

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006

 Neaceasca85, on 13 martie 2022 - 20:17, said:

Cel mai bine este trifazic, chiar de o putere cat mai mare.

In acest caz (putere cat mai mare) s-ar putea sa ai neplacuta surpriza ca solutia OD-ului sa cuprinda si montarea unui transformator,bineinteles ca pe banii tai.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,437
  • Înscris: 30.08.2017
Poate cere un nou ATR pentru o putere mai mica, in acest caz. Pierde vreo 2 luni.

#35
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

 Dani888, on 13 martie 2022 - 19:17, said:

Am intales ca daca este curent trifazic nu ramai fara curent.Nu stiu daca este asa.Am intales ca vine curent pe o faza din cele trei.
Mersi

Asta doar daca faci tu o automatizare anume.

#36
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Vad ca toata lumea recomanda trifazic....pentru ce scule/echipamente casnice va trebuie asa ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate