Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3422 replies to this topic

#829
StefanCelMare

StefanCelMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.02.2006
Parcă se zicea că cele din Ungaria ajung la adresă, nu trebuie mers după ele.
Deci tot cu poșta română ajung la adresă?
Sau trebuie mers după ele la oficiul poștal?
Eu am un AWB care începe cu LA și se termină cu HU.
Tocmai mi-a venit email cu ”Received by local delivery company”.

#830
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Azi s-a mai actualizat o data statusul: Received by local delivery company. Pe posta.hu nu e găsit, la poșta română nu e găsit. Eh, probabil că o să vină cumva, cândva...



#831
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Am si eu unul venit in tara de lunea trecuta, dar au fost zilele astea libere. Probabil au un munte de colete de sortat. Azi nu s-a actualiat nimic..oare nu o iau si eu ca o coada, adica ce colete au ajuns lunea trecuta sa fie preluate in ordine si tot asa..

#832
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

 cris2d2, on 05 decembrie 2022 - 16:58, said:

Azi s-a mai actualizat o data statusul: Received by local delivery company. Pe posta.hu nu e găsit, la poșta română nu e găsit. Eh, probabil că o să vină cumva, cândva...
Cele UA HU nu apar pe posta.hu sau track trace.

#833
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 vladuzz7, on 05 decembrie 2022 - 17:51, said:

Am si eu unul venit in tara de lunea trecuta, dar au fost zilele astea libere. Probabil au un munte de colete de sortat. Azi nu s-a actualiat nimic..oare nu o iau si eu ca o coada, adica ce colete au ajuns lunea trecuta sa fie preluate in ordine si tot asa..
Update: l-am gasit acasa lasat de postas :) nu au mai actualizat nimic pe tracking

Edited by vladuzz7, 05 December 2022 - 18:38.


#834
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Mulțumesc celor care mi-ați răspuns.

Fiindcă nu am găsit topic dedicat, întreb tot aici: achiziția de pe eBay, în special metoda de livrare eBay Global Shipping. E posibil că un vânzător care nu are activă livrarea spre România să trimită totuși la noi? Am întrebat un vânzător din UK dacă acceptă livrarea în RO și mi-a spus că singurul mod e eBay Global Shipping. Nu am găsit detalii despre costuri, nu știu cine le stabilește și când. E vorba de o vânzare tip licitație, dacă o voi câștiga și nu o să-mi convină costurile de livrare nu cred că voi putea renunța...

#835
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 vladuzz7, on 01 decembrie 2022 - 12:43, said:

Nu prea cred pt  ca au liber bugetarii..posibil luni.
M-a sunat poștărița să mă duc să ridic coletul
Dar am fost ocupat azi. Nu am avut tip să ajung la poștă.
Dar, între timp, am primit aviz că au mai ajuns încă 2 colete.

#836
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 cris2d2, on 05 decembrie 2022 - 22:42, said:

E vorba de o vânzare tip licitație, dacă o voi câștiga și nu o să-mi convină costurile de livrare nu cred că voi putea renunța...
La ceea ce vrei tu să cumperi , povestea este în felul următor.
Vînzătorul scoate un produs la vînzare cu o sumă derizorie ! Să zicem 1/2 din prețul produsului.
Cine vede produsul achită prețul.
Dar prețul tot mic, așa că, un alt cumpărător, plusează cu încă 0,2 $.
Apoi, altul, apoi altul.
Uneori sînt 2-3 cumpărători. Alteori 10.
Cine oferă ultimul preț acela cîștigă.
Acum , tu cînd plusesezi trebuie să vezi la ce preț a ajuns produsul.
Să nu te trezești că licitația unui produs de 5 $, a început de la 2 $, acum a ajuns la 6 $ și lumea tot mai plusează. Eu, pînă la 4,5 $ ... concurez, apoi abandonez.
Nu mai țin minte cum e cu transportul, dar te vor anunța ei, dacă reușești să cîștigi.
Dacă cîștigi, ai 24 h să achiți produsul, altfel, "a zburat puiul cu ața"  !

#837
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 mcjohn, on 05 decembrie 2022 - 23:27, said:


Mulțumesc pentru răspunsul detaliat!

Puținele licitații pe care le-am câștigat au avut livrare stabilită în detaliile produsului, adică se știa dinainte cât costă, nu aveam nici un dubiu cât voi plăti. Normal, au fost mult mai multe licitații la care am renunțat când am calculat că s-a ajuns la un preț prea mare + transport ca să merite.

Acum, produsul de interes nu are livrare spre România declarată, la Shipping scrie doar Ask seller for shipping quote. Eh, l-am întrebat și mi-a răspuns că singura varianta e eBay Global Shipping, doar că acest sistem nu are costuri afișate, probabil îmi vor fi calculate DUPĂ ce voi câștiga licitația (DACĂ o voi câștiga), moment când poate nu o să-mi mai convină costul final (produs+livrare).

Cam asta e dilema mea. Azi voi intra pe chat cu nenea/tanti eBay, sunt curios ce răspuns voi primi.

Edited by cris2d2, 06 December 2022 - 08:26.


#838
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
In speranta ca ma poate ajuta cineva cu un sfat, expun si eu o problema pe care o am cu doua colete care au numar de inregistrare si care vineri se aflau la un centru de livrare din Bucuresti. In aceasta dimineata am primit doua mail-uri cu titlul "Order XXX: customs issue" (deci ceva probleme vamale). Pe Ali, in timeline, apare scris: "Delivery failed. Delivery unsuccessful. Recipent uncontactable by delivery personnel.".

Precizez ca am mai avut un colet expediat din China, cumparat odata cu celelalte doua, doar ca de o valoare mai mica si fara tracking number, si pe care l-am ridicat ieri de la Posta. Prin urmare, problema este la astea doua colete care au o valoare mai mare si care au numar de inregistrare.

Exista vreo posibilitate sa vad, mai in detaliu, ce s-a intamplat, respectiv unde se afla cele doua colete? Credeti ca ar trebui sa-i contactez pe cei de la Posta sau mai bine sa mai astept cateva zile?

Ambele numere de inregistrare sunt de genul: LA000000000HU.

#839
sellermn

sellermn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 15.01.2006
Ce valoare au coletele? La care centru de livrare se aflau? Poșta română?

#840
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Unul de 30$ si celalalt de 40$. Posta Romana.

#841
StefanCelMare

StefanCelMare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.02.2006

 Eusebyu23, on 05 decembrie 2022 - 15:59, said:

Vei mai primi două statusuri: Received by local delivery company  atunci când este preluat de poșta din Ungaria și statusul [RO] At local delivery center atunci când pachetul ajunge la poșta română.

Mie după Received by local delivery company, mi-a venit... Acceptance completed (Nemzetközi Posta Kicserélő Központ, Vecsés).
Surprize, surprize. E tot în HU se pare încă.

#842
danno_cj

danno_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.01.2014
Nu este nicio problemă cu coletele tale. Interoghează pe site-ul poștei numerele de urmărire și vei afla că au fost avizate. Urmează să primești avizul in cutia poștală. Problema este creată de felul cum se traduce din română în engleză jurnalul de urmărire furnizat de posta română. Chinezii trebuie să-și modifice aplicația.

#843
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 cris2d2, on 06 decembrie 2022 - 08:26, said:

Cam asta e dilema mea. Azi voi intra pe chat cu nenea/tanti eBay, sunt curios ce răspuns voi primi.
Am discutat pe chat si mi-au confirmat ceea ce banuiam eu: daca vanzatorul nu a mentionat "Shipping to Romania via eBay's Global Shipping Program", exista 2 variante: ori contactez vanzatorul si il rog sa activeze serviciul, ori caut alt produs, deoarece unii nu doresc sa trimita in alte tari.

Despre cost, nu mi-a mentionat dar cred ca e variabil si calculabil doar in momentul in care se alege ca metoda de livrare (in functie de greutate, distanta si alti factori). De la un produs din aceeasi categorie dar cu metoda lor de livrare activa, am aflat ca ar fi in jurul valorii de 35 USD daca se livreaza din UK in RO. Probabil din UE e putin mai ieftin.

#844
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 cris2d2, on 06 decembrie 2022 - 08:26, said:

Eh, l-am întrebat și mi-a răspuns că singura varianta e eBay Global Shipping, doar că acest sistem nu are costuri afișate, probabil îmi vor fi calculate DUPĂ ce voi câștiga licitația (DACĂ o voi câștiga), moment când poate nu o să-mi mai convină costul final (produs+livrare).
Cam asta e dilema mea. Azi voi intra pe chat cu nenea/tanti eBay, sunt curios ce răspuns voi primi.
Întrebă-l dacă expediază în România ? Și mai ales cât te costă ?

#845
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

 danno_cj, on 06 decembrie 2022 - 12:58, said:

Nu este nicio problemă cu coletele tale. Interoghează pe site-ul poștei numerele de urmărire și vei afla că au fost avizate. Urmează să primești avizul in cutia poștală. Problema este creată de felul cum se traduce din română în engleză jurnalul de urmărire furnizat de posta română. Chinezii trebuie să-și modifice aplicația.

Ai dreptate. Am interogat pe site-ul Postei Romane si ambele colete apar ca fiind in prelucrare la OP 16 din Bucuresti.
Multumesc pentru raspuns!

Edited by borhot, 06 December 2022 - 14:02.


#846
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 bogdangelu, on 06 decembrie 2022 - 13:27, said:


Întrebă-l dacă expediază în România ? Și mai ales cât te costă ?
L-am întrebat și a răspuns eBay Global Shipping. Atât. Mă gândesc că va activa serviciul doar dacă voi câștiga licitația. Sau  nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate