Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3399 replies to this topic

#55
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011

View Postseven3095, on 18 martie 2022 - 11:50, said:


Deci sa inteleg ca daca scrie "From China to Romania via Cainiao Super Economy" nu se plateste acea taxa vamala de 9 lei? Multumesc mult de raspuns!
In principiu da, nu platesti nimic, obicei cainiao vine prin printr-o alta tara din eu, NL, BE, HU nu direct din china. Cei 9 lei nu sunt taxa vamala e tarif al postei pe care il pune practic pe tot ce vine direct din afara EU, nu un "colet" am avut care avea 9 tarif posta si 0 tva,

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postseven3095, on 18 martie 2022 - 11:50, said:

Deci sa inteleg ca daca scrie "From China to Romania via Cainiao Super Economy" nu se plateste acea taxa vamala de 9 lei? Multumesc mult de raspuns!
Eu cred ca treaba e mai simpla, vama se face/plateste la intrarea in UE... cum se intra prin Ungaria unde e hub se plateste acolo de catre companie probabil sume modice avand volume mari sau poate au vama proprie, aici arata clar:

Arrive at destination country
2022-03-01 18:20:23
Import clearance success
2022-02-28 15:09:59
Import clearance start
2022-02-28 14:21:59
Arrive attransit country or district.
2022-02-28 14:19:41
Budapest-Linehaul Arrival:Arrived Budapest
2022-02-27 19:24:00

Se citeste se jos in sus cronologic. Pasajele bolduite sunt vama.
Odata ce intra in Romania din alta tara UE nu se vamuieste din nou in sensul ca intra doar in procesare la BSI si iese mai departe.

Edited by andreic, 18 March 2022 - 13:00.


#57
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postseven3095, on 17 martie 2022 - 14:28, said:

Salutare!

Nu am mai dat comenzi de pe AliExpress din Aprilie 2021, dupa ce am aflat ca s-au introdus taxe vamale, deoarece de obicei cumparam husa sau folie de sticla pentru telefon si am ajuns la concluzia ca as plati mai mult pe taxe decat pe produsul in sine. Acum am zis sa ma interesez iar, dupa aproape un an, ce implica mai exact aceste taxe vamale. Din ce am citit pe aici, am inteles ca daca transportul este prin Ungaria (Hungary Post) nu se platesc aceste taxe vamale. Mai exista si alte metode de a evita aceste taxe vamale? Repet, de obicei cumpar chestii mici, pana in 5$.

Exista vreo posibilitate sa sortez pe AliExpress in asa fel incat sa imi arate doar produsele care vin prin Ungaria?

Multumesc si imi cer scuze daca am avut intrebari "logice", dar am rupt legatura cu tot ce inseamna AliExpress si produse din China de aproape 1 an de zile.
Salutare!

Despre taxe pot spune ca s-a imbunatatit comertul cu China, din punctul meu de vedere. Nu platesti nimic, vin la posta de cartier. Peste 150€ platesti vama, insa eu nu am cumparat sa pot confirma.
La un colet am platit 9 lei postei romane. LA 1 din cca. 20. Nu stiu sa-ti explic de ce am platit la ala si la restul nu, e explicat insa de unii daca citesti cu atentie, pe mine nu m-a interesat acest aspect, consider 9 lei o taxa foarte mica, mai ales ca nu platesti decat "daca ai ghinion", s-o spunem. Adica eu merg la noroc, nu stau sa ma informez exact si mi se pare ok. Coada de la posta vamala inseamna costuri mult mai mari, deci per total s-au imbunatatit conditiile, in opinia mea.
Preturile sunt marite cu 20% din cauza de TVA. Apoi a mai crescut dolarul din cauza de razboi. Si a mai crescut si chinezul pretul din cauza ca asa vrea el.
Folii d esticla si carcase de smartfon gasesti pe toate drumurile, nu cred ca merita sa iei din China asa ceva.


Nu poti sorta dupa metoda de shipping si in principiu nu poti sorta cam dupa nimic. Nici macar dupa numarul de orders nu sorteaza corect. Asta-i platforma.

#58
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcris2d2, on 14 martie 2022 - 08:59, said:

(cum ar fi Nohon).
Mi-au venit bateriile Nohon pentru iphone SE 2016. Am schimbat una si... vedem. Azi mai schimb inca doua.
Ce pot sa spun e ca pachetul arata bine, premium asa. Vine cu accesorii de desfacut, cu lipici, carticele, etc... Accesoriile sunt de buna calitate.
In cateva zile pot sa-ti zic, daca mai esti interesat care-i verdictul initial. Anduranta in timp se va vedea dupa 1 an macar.

#59
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Colete cu cainiao combinate cate 2 sau chiar 3 colete in pachet de catre unguri, ridicate azi, unele dupa 20 zile au ajuns, altul dupa doar 16. Buna treaba cu Cainiao.

Edited by razvanviper, 18 March 2022 - 19:55.


#60
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmaccip, on 18 martie 2022 - 15:40, said:

Mi-au venit bateriile Nohon pentru iphone SE 2016. Am schimbat una si... vedem. Azi mai schimb inca doua.
Ce pot sa spun e ca pachetul arata bine, premium asa. Vine cu accesorii de desfacut, cu lipici, carticele, etc... Accesoriile sunt de buna calitate.
In cateva zile pot sa-ti zic, daca mai esti interesat care-i verdictul initial. Anduranta in timp se va vedea dupa 1 an macar.
Din ce gasesc pe AE, par baterii foarte bune, judecand dupa notele si recenziile primite. Cred ca o sa aleg si eu acest model, pana la urma.

Fac parte din comenziile pe care le-ai facut pe 31 ianuarie, dupa cum scriai aici pe 14 martie?

#61
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
magazin deschis recent pret incredibil de mic ce urmareste? https://www.aliexpre...3c00MtQZfo&mp=1

cum raportam?

pret normal https://www.aliexpre...3c00MtQZfo&mp=1

Edited by vdesigns, 19 March 2022 - 10:33.


#62
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcris2d2, on 19 martie 2022 - 09:51, said:

Fac parte din comenziile pe care le-ai facut pe 31 ianuarie, dupa cum scriai aici pe 14 martie?
Da, au plecat tare greu din China via HongKong, dar dupa ce au plecat, au ajuns relativ repede via Budapesta cu meest. Acasa au venit cu FanCurier.

Le-am schimbat pe toate 3. La unul dintre aifoane am rupt adezivul ce lipeste bateriile si a trebuit sa indoi bateria originala sa o pot scoate. Tot la ala s-a deslipit si ecranul si a trebuit sa-l relipesc. La curatare a intrat alcool izopropilic in ecran, cumva si m-am ales cu o pata intunecata care vad ca se retrage. Acum mai am un 30% din ce aveam aseara (2cm patrati mai intunecati). Deci, surprize. Am avut ghinion cu el. Nu e prima data cand a fost desfacut acest aifon (l-am luat de pe olx). A venit cu o baterie asazis originala, dar nu arata deloc bine.

Altfel, bateriile par a fi bune. Doua din ele au acum peste 90% charge, al treilea are in jur de 80%, dar a fost folosit vreo ora pe browsing aseara. E prea devreme sa ma pronunt, dar semnele par a fi bune.

La incarcare au tras in jur de 0.9A, vechile baterii nu trageau mai mult de 0.6A si se incarcau repede.
Oricum, pare-se ca am acum 3 telefoane deplin functionale. Cand le-am luat de pe olx am stiut ca nu are cum sa aiba bateria buna fiind destul de vechi, deci am prevazut costul suplimentar de schimbare a bateriilor. In afara de pata intunecata, care sper sa se retraga complet. Altfel, mai cumpar un iphone, ca m-au costat 300-350 lei per bucata. :)

#63
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmaccip, on 19 martie 2022 - 10:48, said:


Da, au plecat tare greu din China via HongKong, dar dupa ce au plecat, au ajuns relativ repede via Budapesta cu meest. Acasa au venit cu FanCurier.

Le-am schimbat pe toate 3. La unul dintre aifoane am rupt adezivul ce lipeste bateriile si a trebuit sa indoi bateria originala sa o pot scoate. Tot la ala s-a deslipit si ecranul si a trebuit sa-l relipesc. La curatare a intrat alcool izopropilic in ecran, cumva si m-am ales cu o pata intunecata care vad ca se retrage. Acum mai am un 30% din ce aveam aseara (2cm patrati mai intunecati). Deci, surprize. Am avut ghinion cu el. Nu e prima data cand a fost desfacut acest aifon (l-am luat de pe olx). A venit cu o baterie asazis originala, dar nu arata deloc bine.

Altfel, bateriile par a fi bune. Doua din ele au acum peste 90% charge, al treilea are in jur de 80%, dar a fost folosit vreo ora pe browsing aseara. E prea devreme sa ma pronunt, dar semnele par a fi bune.

La incarcare au tras in jur de 0.9A, vechile baterii nu trageau mai mult de 0.6A si se incarcau repede.
Oricum, pare-se ca am acum 3 telefoane deplin functionale. Cand le-am luat de pe olx am stiut ca nu are cum sa aiba bateria buna fiind destul de vechi, deci am prevazut costul suplimentar de schimbare a bateriilor. In afara de pata intunecata, care sper sa se retraga complet. Altfel, mai cumpar un iphone, ca m-au costat 300-350 lei per bucata. :)
Mulțumesc pentru clarificări 👍

#64
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Cica Baseus ar fi mai bune, am gasit pe niste forumuri straine. Dar pentru aifonurile astea 3, nu era Baseus. Pentru al meu exista, insa bateria mea e buna, n-am de ce s-o schimb.

#65
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postmaccip, on 19 martie 2022 - 12:20, said:

Cica Baseus ar fi mai bune, am gasit pe niste forumuri straine. Dar pentru aifonurile astea 3, nu era Baseus. Pentru al meu exista, insa bateria mea e buna, n-am de ce s-o schimb.
Nu știam că Baseus fac și baterii interne pentru telefoane, interesant.

#66
ho_emil

ho_emil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 27.04.2006
Aveti trimitere prin URUMQI? Din 18.01 nu mi s-a miscat coletul.

#67
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Chestia cu timpul de expediere este relativa.
In ultimul timp,adica de prin octombrie 2021,s-a intamplat sa primesc pachetul dupa 20-25 de zile.In cazul a niste acumulatori,au trecut 5 luni si nimic.
Intre timp au schimbat si interfata.


Insa este altceva ce ma framanta.
De vreo trei zile nu mai pot accesa order details,adica dupa ce dau click imi apare o fereastra cu please switch account or feedback.
La voi a aparut asa ceva?Care sa fie cauza?Cum ati rezolvat situatia?Cum ati rezolva situatia?

#68
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
La mine merge order details.
Din browser, pe PC ca nu intru de pe smartfon niciodata. Nu am nici aplicatia instalata.
Merge si din Edge, merge si din Chrome.

#69
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Da,mi-ai dat o idee buna.
Am ncercat pe Edge si functioneaza.
Eu am default Firefox.Tre' sa caut acum de ce nu-i place lu' Ali pe firefox.

ps.
Nici eu nu folosesc telefonul pentru asa ceva.

#70
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Salutare! Mai stau mult la BSI coletele care vin prin PostNL? La sfârșit de 2021 stăteau cam 3-4 săptămâni în cel mai bun caz.

#71
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Mai nou, posta nu mai da sms-urile de avizare(cazul meu). Am doua comenzi ce s-au întors inapoi in China dupa ce au stat 2 saptamani pe la oficiul postal. M**e posta romana. Cam gata si cu ali, ca m-am saturat de alergatura...

#72
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
PRimesti SMS la cele unregistered. La cele registered primesti aviz.
Nu inteleg logica, dar asa mi-au zis postaritele si din ce am urmarit eu, s-a confirmat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate