Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3417 replies to this topic

#325
mroca2005

mroca2005

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.12.2019
Inseamna ca e plecat din Ungaria, si cel mai probabil, asteapta sa fie scanat la noi, de BSI.
Am avut un colet cu accelasi status si mi-a ajuns cam la 5-6 zile dupa.

#326
Starview

Starview

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.04.2018

View Postmroca2005, on 22 iunie 2022 - 09:33, said:

Inseamna ca e plecat din Ungaria, si cel mai probabil, asteapta sa fie scanat la noi, de BSI.
Am avut un colet cu accelasi status si mi-a ajuns cam la 5-6 zile dupa.

Asa se pare, am primit azi sms de la posta, am fost si am ridicat coletul, fara alte plati suplimentare. 4 more to go.

#327
Crist188

Crist188

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2021
Salut,

Eu nu am primit un produs, am deschis disputa, intervine Ali si spune ca coletul a ajuns la oficiul postal si motivul este invalid. Nu am primit aviz si daca caut dupa tracking nu gasesc nimic. Cumpar de 7 ani de pe Aliexpress si nu mi s-a a mai intamplat nicodata asa ceva.
A mai patit cineva?

#328
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,249
  • Înscris: 06.01.2007
Da, eu.
Fix la fel.
Magazinul insa s-a oferit sa-mi mai trimita inca un produs, insa am renuntat eu.
Vina e a postei romane ca mi l-a plimbat prin toata tara si apoi l-au trimis in Ungaria.
Insa nici aliexpresul n-a procedat corect.
Attached File  Screenshot 2022-06-24 002513.jpg   84.72K   74 downloads

#329
THE BOSS

THE BOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 01.10.2005
Sal, a primit cineva în ultima perioada și în cât timp, colet cu TN gen LP12345678901234 - Cainiao Super Economy for Special...? Comanda din 06.05, ultimul status din 21.05 - Received by local delivery company. Ceva șanse să-l mai primesc? Mersi.

#330
Crist188

Crist188

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2021

View Postmaccip, on 23 iunie 2022 - 23:26, said:

Da, eu.
Fix la fel.
Magazinul insa s-a oferit sa-mi mai trimita inca un produs, insa am renuntat eu.
Vina e a postei romane ca mi l-a plimbat prin toata tara si apoi l-au trimis in Ungaria.
Insa nici aliexpresul n-a procedat corect.
Attachment Screenshot 2022-06-24 002513.jpg
Si la mine s-a oferit vanzatorul sa trimita alt produs, e mesajul lor standard pentru a te face sa inchizi disputa dar nu ai nicio garantie ca iti trimite. Singura garantie era Aliexpress. Cred ca o sa isi piarda clientii Aliexpress daca procedeaza asa. De ce as mai cumpara daca nu am garantia ca primesc produsul sau banii inapoi?

#331
vio123

vio123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTHE BOSS, on 27 iunie 2022 - 08:09, said:

Sal, a primit cineva în ultima perioada și în cât timp, colet cu TN gen LP12345678901234 - Cainiao Super Economy for Special...? Comanda din 06.05, ultimul status din 21.05 - Received by local delivery company. Ceva șanse să-l mai primesc? Mersi.
Eu nu am mai primit nici un packet fără tracking de vreo 4 luni adică vreo 10. Toate sunt in status received by local delivery company. Toate disputele pierdute pe AliExpress  ptr lipsa de dovezi ca nu l-am primit și banii dați vânzătorului.
Ca urmare nu mai comand nimic fără tracking, și ca atare aproape totul devine prea scump.

Crist188 said:

1656014690[/url]' post='29141323']
Salut,

Eu nu am primit un produs, am deschis disputa, intervine Ali si spune ca coletul a ajuns la oficiul postal si motivul este invalid. Nu am primit aviz si daca caut dupa tracking nu gasesc nimic. Cumpar de 7 ani de pe Aliexpress si nu mi s-a a mai intamplat nicodata asa ceva.
A mai patit cineva?

Da, eu M vreo 10 Comenzi asa, toate cele untracked. Toate disputele pe AliExpress pierdute la fel. 100% pierdute de vreo 4 Luni.

#332
ThePantheist

ThePantheist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.07.2011

View Postvio123, on 27 iunie 2022 - 15:34, said:

Eu nu am mai primit nici un packet fără tracking de vreo 4 luni adică vreo 10. Toate sunt in status received by local delivery company. Toate disputele pierdute pe AliExpress  ptr lipsa de dovezi ca nu l-am primit și banii dați vânzătorului.
Ca urmare nu mai comand nimic fără tracking, și ca atare aproape totul devine prea scump.

Da, eu M vreo 10 Comenzi asa, toate cele untracked. Toate disputele pe AliExpress pierdute la fel. 100% pierdute de vreo 4 Luni.

Si mie mi s-a intamplat de mai multe ori.
Colet UA*********HU ajuns in tara si in OP de vreo 2 luni dupa trackingul aliexpressului https://i.imgur.com/z7QvZwL.png
si disputa pierduta  https://i.imgur.com/pGy1zlj.png
bani pierduti vreo 7$ pe orderul asta, nu e o avere dar se strange ceva la cate au fost.

Problema e ca eu nu inteleg cum se poate ca un colet sa aibe tracking pana intra la noi in posta romana si apoi sa dispara.
Adormitele alea de la OP zic ca ele nu pot sa caute dupa nume sau alta variabila daca nu au tracking. https://i.imgur.com/k5WUTRW.png
Pai boss, pana sa ajunga la voi cum s-a stiut unde e coletul? Cum la altii se poate si la noi nu?

Cu siguranta singura solutie pe viitor e doar shipping cu tracking deci trebuie calculat costul incluzand shippingul mai scump pentru fiecare produs.

Posta romana, aceasta gaura neagra a coletelor.

Edited by ThePantheist, 06 July 2022 - 09:16.


#333
adrenaline1996

adrenaline1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2022
Va salut cu stima si respect,

Am un produs cumparat de pe eBay, dar vine din China, oarecum sunt on topic cred eu...

Mi-a trimis vanzatorul cu SpeedPak, prima data in ani de zile de cand cumpar chestii din afara. Cand am vazut m-am bucurat, ca stiu cat de lent este China Post.
In fine, mi-a dat un numar de tracking ce incepe cu EE si se termina cu F0N. Vad ca din China a ajuns in Belgia, dar acolo nu i s-a schimbat numarul de tracking.

2022-07-04 10:30
RO, Departed from Destination Distribution Center
2022-06-28 23:44
RO, PARCEL IS HANDLED
2022-06-28 19:56
Import Customs Clearance Completed
2022-06-25 18:09
BE, Arrived at Destination Hub

Oare a ajuns/ajunge la BSI? Pe Posta Romana Track&Trace nu merg codurile astea, iar vad ca bpost nu a binevoit sa imi dea alt cod. Aveti idee unde ajunge si cum? Banuiesc ca va merge neinregistrat la noi...

#334
adrenaline1996

adrenaline1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2022
Revin,

Am ajuns la statusul acesta:
YOUR SHIPMENT HAS ARRIVED AT THE POSTAL OPERATOR OF THE COUNTRY OF DESTINATION AND WILL BE DELIVERED IN THE COMING DAYS.

Asta inseamna ca e la BSI sau local?

#335
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Nu stiu ce se intampla dar si eu am 3 comenzi nesosite . Pana acum nu am avut probleme. Pe aliexpress apar ca au fost si livrate. Se pare ca daca trec 50-80 zile aproximate de ei si nu faci refuz se considera primit coletul si inchid automat comanda ca si livrata. Si nici nu cred ca mai ajung in posesia lor.

Edited by Epidaurus, 07 July 2022 - 10:10.


#336
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020

View Postadrenaline1996, on 06 iulie 2022 - 21:46, said:

Revin,

Am ajuns la statusul acesta:
YOUR SHIPMENT HAS ARRIVED AT THE POSTAL OPERATOR OF THE COUNTRY OF DESTINATION AND WILL BE DELIVERED IN THE COMING DAYS.

Asta inseamna ca e la BSI sau local?

Înseamnă că e în mâinile poștei române. Alt mesaj nu va mai veni. În mod normal mai durează o săptămână până ajunge în cutia poștală sau la oficiul de cartier. Uneori durează mai mult.

View PostThePantheist, on 06 iulie 2022 - 09:14, said:

Problema e ca eu nu inteleg cum se poate ca un colet sa aibe tracking pana intra la noi in posta romana si apoi sa dispara.
Adormitele alea de la OP zic ca ele nu pot sa caute dupa nume sau alta variabila daca nu au tracking. https://i.imgur.com/k5WUTRW.png
Pai boss, pana sa ajunga la voi cum s-a stiut unde e coletul? Cum la altii se poate si la noi nu?

Este fără tracking, adică un serviciu mai ieftin, așa că poșta română nu-l scanează. Cu tracking costă mai mult. De ce îl scanează în China și Ungaria, nu știu.

Edited by Bitterblue, 07 July 2022 - 13:20.


#337
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 26.06.2009
In BSI sta mult si bine… de cand ai mesajul ala mai dureaza 3-4 saptamani pana ajunge la posta de cartier. Au chef de munca molipsitor :-)

Dureaza mai putin sa ajunga din China in BSI decat din BSI la clientul final.

#338
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ma uit la tracking si apare "Parcel at destination office for final delivery" ceea ce ma incurca e acel HU din fata eu fiind evident in RO. Ajunge in Ungaria si apoi in Romania sau acel HU vine de la altceva (m-as mira).

Attached Files



#339
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,249
  • Înscris: 06.01.2007
Un pachet care s-a pierdut imi apare acum ca fiind delivered de posta ungara.
Au venit ei si mi-au adus pachetul, da.
Posted Image
Attached File  Screenshot 2022-07-08 141117.jpg   43.02K   46 downloads

#340
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Sunt vamuite si reimpachetate in Ungaria, si intra in RO faraxsa fie nevoie de vamuire.

De acolo se schimba nr de traking

#341
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,249
  • Înscris: 06.01.2007
Acest pachet a avut drum lung si anevoios. China->Ungaria->Bucuresti->Timisoara->Bucuresti->Oradea->Ungaria.

View Postmaccip, on 02 mai 2022 - 08:03, said:



#342
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai comanda peste 150 EUR, cu Ali Standard Shipping, trimisa cu tracking de Ungaria, LA...HU, se mai plateste TVA ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate