Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pareri aliexpress.com (2022+)

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3396 replies to this topic

#19
ender244

ender244

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.01.2018

Quote

Yey!

Am si eu un colet prin YunExpress.

Ultimul status:

Quote

your shipment has been delivered to the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days
2022-03-09


Oare prin ce curier va veni? Sau Posta Romana?

E cam la loterie cu YunExpress, vezi ce ai ca si last mile carrier pe YunTrack. YunExpress este efectiv SCF ( Send From China) mizerie de companie de logistica.

Mie mi l-au atribuit cu Bpost... intrat in tara de pe 25 Feb... most likely pierdut... Am vreo 4 trimise de UHXXXXBE, niciun status de la sfarsit de Ianuarie decat "your shipment has been delivered... etc"
Dar asta e doar la mine, poate tu ai noroc.

#20
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 26.06.2009

 FeDaYin, on 13 martie 2022 - 20:24, said:

Expected delivery date:  Feb 26, 2022 - Mar 19, 2022
Data Provided by CAINIAO
"If you do not receive the order within 37 days , you can open a dispute."

Sunt sanse sa se miste ceva luna asta? Daca nu vine in 37 zile, sunt sanse sa primesc banii inapoi?
Eu stiu ca nu! Din pacate chinezii cam "minciunesc" - alea 37 de zile sunt un fel de reclama. Dupa ce platesti atunci vezi termenul maxim contractual de livrare (cam 60-90 de zile). Dupa perioada aia te mai plimba vreo 2 saptamani ca sa verifici daca nu a ajuns la posta locala, etc. Dar macar partea buna e ca atunci cand vei putea deschide disputa o sa primesti banii rapid.

In general nu comanda de la chinezi produse de care ai nevoie rapid sau produse scumpe - ca atunci cand joci la loto: daca iese vei fi fericit, dar daca pierzi nu ai pierdut mult! :-)

#21
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

 XTH, on 13 martie 2022 - 21:22, said:

Vin toate acasa.
Au nr de telefon pe ele.
Este depozit in Ungaria.
Dai urmarire dupa nr ala pe 17 Track si-l vezi unde este.
Din moment ce spune ca a ajuns mai dureaza 2zile si vine postasul cu el.
Din pacate, la mine nu vine postasul acasa cu coletul...nici macar avizul nu il mai aduce, atat de... nesimtit e :)
E bine daca acum trec nr de tel, acum vreo 2 luni am primit unul care nu avea trecut.
La UA *** HU nu merge sa urmaresc dupa ce ajunge la BSI, L****HU are tracking complet. Cel putin asa era pana in ianuarie.

 N4S, on 13 martie 2022 - 21:06, said:

N-am primit nici aviz, nici sms...
Faina treaba. Peste o saptamana merg la OPDC sa intreb acolo daca apare vreun colet. La OP nu are sens, nu au chiar... rabdare sa ma ajute :)

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
YunExpress a ajuns prin bPost, apoi i s- alocat alt tracking number -> a ajuns in sistemul Postei Romane.

Si la mine coletele din Ungaria par sa fi intepenit de la sfarsitul lunii februarie.
O fi de vina razboiul/aglomeratia din vama.
Saptamana asta e blocat transportul rutier, ca au ungurii iar sarbatori nationale.

#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Pe 31 ian am comandat si eu vreo 10 chestii care s-au consolidat in vreo 7 pachete.
Au venit nesperat de repede majoritatea.
Insa.... insa, pachetul cel mai scump si pe care-l asteptam cel mai mult (3 baterii iphone) n-a miscat timp de o luna iar cand a miscat pe 8 martie, era in hong-kong. Nah belea! Pana acum regula a fost ca pachetele ieftine sa vina greu, dar uite ca e si invers. Vin cu meest. Mie toate pachetele venite cu meest mi-au ajuns groaznic de greu, o medie de 4 luni as estima.
Am doua nesosite de pe 31 ianuarie, dar unul e pe vine, e ajuns in tara. Bateriile alea insa... cam ghinion.

#24
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Ati avut probleme cu bateriile pentru telefoane cumparate de pe AE? In sensul calitatii acestora. Observ ca majoritatea produselor au note mari, peste 4.5, dar intre comentarile cumparatorilor apar si unele care indica ca sunt niste gunoaie. De asemenea, multe baterii de pe AE se vand si in Romania dar destul de multi cumparatori care le-au inlocuit nu sunt multumiti de acestea.

Pentru anumite marci de telefoane, cum ar fi Xiaomi, stiu ca nu se vand originale indiferent de magazin, fiindca Xiaomi nu pune in vanzare piese si componente originale, totusi multe modele de baterii pentru Xiaomi sunt vandute ca fiind 100% originale pe AE, nu mai vorbesc de modele de baterii care nu sunt vandute ca fiind originale ci care au nume propriu de producator (cum ar fi Nohon).

#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
De pe net am inteles ca Baseus ar fi cele mai bune. Insa pentru iphoneurile mai vechi, nu se gasesc Baseus si am luat Nohon. Cica ar fi bune si astea, dar... om vedea. Dureaza ceva timp pana sa-ti dai seama. La inceput cred ca toate sunt bune, dar problema la bateriile chinezesti e ca nu tin mult timp. Eu am avut luat o baterie de laptop care la inceput tinea foarte mult, peste cea originala, insa in 1 an de zile, dupa vreo 300 de cicluri, tinea la fel ca aia originala care avea 1200 cicluri. Originala fiind cu celule Samsung.

#26
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Ultimele doua comenzi ale mele au fost vamuite in Ungaria, taxe zero.

Insa pe site in apar ca au fost livrate prin China Super economy si China Air Mail.

Deci nu poti sa stii unde vor fi vamuite pentru a evita taxele de la posta.

#27
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 MembruAnonim, on 13 martie 2022 - 20:18, said:

Eu mi-am schimbat acum cateva luni 200-300 usd in revolut cand era dolarul ~4 lei. Si de atunci platesc direct in usd cu revolut pe aliexpres.
e cursul mai bun decat cel oferit de aliexpes?monese au cursul m bun la euro decat revolut?

#28
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu cumperi de zeci de mii de eur, diferentele de curs sunt insignifiante.

#29
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
La cupoane sunt diferente uriase de curs.
Acum 1 an cursul euro la cupon era cu vreo 20% mai bun decat cursul oficial si nu era actualizat cu saptamanile.
Adica cu cupon de 10$ cumparai de vreo 12$ daca plateai in euro.
Dar intre timp au inversat si acum cursul e mai prost decat cursul oficial si daca platesti cu euro la un cupon de 6$ cumperi de vreo 5.5$ deci nu mai este avantajos sa cumperi cu euro

#30
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 gratzi858, on 15 martie 2022 - 09:38, said:

La cupoane sunt diferente uriase de curs.
Acum 1 an cursul euro la cupon era cu vreo 20% mai bun decat cursul oficial si nu era actualizat cu saptamanile.
Adica cu cupon de 10$ cumparai de vreo 12$ daca plateai in euro.
Dar intre timp au inversat si acum cursul e mai prost decat cursul oficial si daca platesti cu euro la un cupon de 6$ cumperi de vreo 5.5$ deci nu mai este avantajos sa cumperi cu euro
ce cupoane alea nu sunt numai de black friday?sau new user

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
S-a pus dop la unguri?

Am un colet de pe 4 martie la ei :(

Accepting
Acceptance completed
2022.03.04. | 10:27
Nemzetközi Posta Kicserélő Központ



#32
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

 Adm, on 15 martie 2022 - 15:59, said:

S-a pus dop la unguri?

Am un colet de pe 4 martie la ei Posted Image

Accepting
Acceptance completed
2022.03.04. | 10:27
Nemzetközi Posta Kicserélő Központ
Normal după statusul asta în câteva zile ajungea în România.Eu am un colet tot cu poșta maghiară și încă e în depozitul Aliexpress din Ungaria, nu a plecat spre vămuire. Mai verifică pe track trace că acolo trebuie să apară următorul status.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e cel mai vechi, dar mai am inca 3 buc la 2-3 zile dupa acesta si tot nu au ajuns in Romania.
Am insa 2 colete ce au ajuns astazi la BSI prin PostNL => prb ajung la mine dupa o luna.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Am facut o noua comanda azi, cu free aliexpress standard shipping din China.
Plata ok, e in procesare.

Attached File  comanda incarcator 2022-03-15 203928.jpg   44.18K   103 downloads

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Ehe... am avut de multe ori in cosul de cumparaturi acel ncarcator, dar nu i-am dat niciodata buy.
:)

Eu sunt curios ce impact are razboiul din Ucraina si restrictiile din Rusia asupra logistii, shippingului.
Nu am mai comandat nimic de la inceputul lui februarie, dar se tot aduna in cosul de cumparaturi chestii. Astept informatii de la voi care ati comandat.

#36
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Nu afecteaza deocamdata dar unii vanzatori au inceput sa opreasca livrarile din cauza covidului.
Eu as fi cu ochii pe cupoane pentru ca rusii nu prea mai fac comenzi din cauza volatilitatii rublei si rusii aveau cele mai multe comenzi pe Ali.
Am impresia ca Ali va incerca din nou sa umfle nr de comenzi ca sa ascunda datele reale

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate