Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Participati la recensamant?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
679 replies to this topic

#649
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Ru-Warrior, on 13 iulie 2022 - 21:06, said:

eu nu refuz recenzarea
poate nu sunt acasa cand ma cauta
pe ce temei ma amendeaza, ha?
Pe temeiul refuzului.

#650
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 ForsakenTotal, on 13 iulie 2022 - 21:13, said:

Simplu. Iti lipeste pe usa o avizare cu telefonul recenzorului, cu mentiunea gen "ati fost cautat la data de X ora Z dar nu ati raspuns, sunati la tel XYZ pentru a stabili intalnirea cu recenzorul
Am zis mai sus - intr-un final ceva de genul a facut la mine - pus pe usa de la intrarea in scara bl;ocului.

Dar asa cum am spus - au ramas doar apartamentele goale sau inchiriate care nu s-au recenzat.
Cum se vor putea recenza apartamentele nu stiu...

Chiriasii nu se recenzeaza - posibil sa se fi recenzat la ei acasa, poate nu sunt cu contract legal si atunci sigur nu vor...
Proprietarii - unii sunt plecati din tara, cetateni straini, altii sunt firme...

Recensamantul asta a fost pregatit doar din pix pe hartie - realitatea i-a batut pe idiotii care l-au "pregatit".

#651
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 flo1966, on 13 iulie 2022 - 18:24, said:

@Mosotti! Daca tot m-ati facut rebel si m-ati vazut si amendat, va rog sa-mi spuneti conform carei legi, articol, litera, sunt obligat sa raspund la poarta unor persoane necunoscute! NU prea stiti, nu? Posted Image
Asta o sa ne spui tu cind vine amenda. Si o sa ne spui si cum ai contestat-o si cum ai platit-o Posted Image


 eiffel, on 14 iulie 2022 - 07:41, said:

Chiriasii nu se recenzeaza - posibil sa se fi recenzat la ei acasa, poate nu sunt cu contract legal si atunci sigur nu vor...
Chiriasii se recenzeaza. La uiltimele doua recensaminte (2002, 2011) am fost chirias ilegal si m-au recenzat. Daca esti chirias nu existi sau ce?

Quote

"O întrebare frecventă a fost legată de ce să scrie la locuinţă în situaţia în care este chiriaş: cine trebuie să o declare, proprietarul sau chiriaşul? Chiriaşul este cel care trebuie să declare caracteristicile locuinţei respective. Ba mai mult, nu există nicio relaţie între proprietarul locuinţei respective şi cel care locuieşte efectiv în clădirea respectivă", a afirmat Tudorel Andrei.
Preşedintele INS a subliniat că datele culese în cadrul recensământului nu sunt transmise către Fisc.

Edited by Mosotti, 14 July 2022 - 08:15.


#652
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

 Mosotti, on 14 iulie 2022 - 08:11, said:

Asta o sa ne spui tu cind vine amenda. Si o sa ne spui si cum ai contestat-o si cum ai platit-o Posted Image
Nu va veni nicio amenda. Amenzi s-au dat celor care s-au legitimat si au refuzat recenzarea. Atata timp cat nu deschizi usa nu au cui sa dea amenda. Nu stiu daca erai tu acasa sau vreun copil minor sau daca tu te vei recenza la vreun punct fix.

Hai sa zicem ca ar putea verifica dupa ce se termina recensamantul si sa trimita amenzi.
Fiecare cum crede, eu voi plati amenda daca imi va veni si la revedere. Oricum cred ca va fi in jumatate in primele 15 zile, deci 500 lei din minim. Eu mi-am bugetat oricum 3.000 de lei provizion recenzare plus posibil proceses cu ei Posted Image

Edited by vRusu, 14 July 2022 - 08:36.


#653
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 27.08.2021

 Malineanu, on 13 iulie 2022 - 21:57, said:

Si daca nu au vrut sa recenzeze cand ne am intalnit pe scarile blocului si apoi am plecat in concediu ? La ce ma ajută ca lipesc ei pe usa ?...

Am păstrat dovada cazarii in alte localitati.
Inseamna ca o sa ai argumente beton sa contesti potentiala, sa speram inexistenta,  amenda. Doar sa nu speri ca functionarimea romana o sa se gandeasca la ele inainte sa transmita potentiala amenda. Din experienta mea, atitudinea lor e in general "n-ai decat sa contesti daca nu crezi ca e corecta".

#654
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 ForsakenTotal, on 14 iulie 2022 - 09:05, said:


Inseamna ca o sa ai argumente beton sa contesti potentiala, sa speram inexistenta,  amenda. Doar sa nu speri ca functionarimea romana o sa se gandeasca la ele inainte sa transmita potentiala amenda. Din experienta mea, atitudinea lor e in general "n-ai decat sa contesti daca nu crezi ca e corecta".

Am martori ca recenzora a spus ca autorecenzarile online incomplete le solutioneaza la urma, desi am solicitat sa rezolve atunci cand ne am intalnit pe scara blocului.

Amenda se da doar daca le zadarnicesti actiunea, nu daca esti in concediu 2 saptamani.

#655
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 vRusu, on 14 iulie 2022 - 08:29, said:


Nu va veni nicio amenda. Amenzi s-au dat celor care s-au legitimat si au refuzat recenzarea. Atata timp cat nu deschizi usa nu au cui sa dea amenda. Nu stiu daca erai tu acasa sau vreun copil minor sau daca tu te vei recenza la vreun punct fix.

Hai sa zicem ca ar putea verifica dupa ce se termina recensamantul si sa trimita amenzi.
Fiecare cum crede, eu voi plati amenda daca imi va veni si la revedere. Oricum cred ca va fi in jumatate in primele 15 zile, deci 500 lei din minim. Eu mi-am bugetat oricum 3.000 de lei provizion recenzare plus posibil proceses cu ei Posted Image

La radio ziceau de 3000, nu de minim. O sa vedem ce va fi.

Daca tot nu le a iesit pasenta macar banii sa acopere salariile recenzorilor trebuie sa faca din amenzi.

Altfel nu vad logica celor 3000 de care au facut vorbire.

Oricum, sistemul informatic a fost de rahat, recenzorii nu aveau habar, nu aveau evidente, sunau la toate usile, inclusiv la ghereta administratorului unde nu locuieste nimeni, acolo 2 ore pe saptamana rupe chitante un nene si nu e locuinta recenzabila.

 andreic, on 13 iulie 2022 - 22:09, said:


Pe temeiul refuzului.

Pai daca nu refuza, nefiind acasa, tema refuzului incident recenzarii cade. Jos, nu sus.

Edited by Malineanu, 14 July 2022 - 12:08.


#656
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Pai te asteapta sectoristul acasa... simplu Posted Image

https://www.rfi.ro/p...i-oameni-amenzi
"Coadă la recenzare de 6-7 ore, într-un mall din sectorul 3. Oamenii se tem de amenzi"
[ https://www.rfi.ro/sites/default/files/styles/inside_content/public/articol/coada-la-recensamant-in-sectorul-3.jpg?itok=BGkraeQH - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 15 July 2022 - 08:46.


#657
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Daca iesre bine recenzarea statul roman primeste niste bani de la UE de asta si amenintarile cu amenzile.

Iata cum isi bate joc guvernul de oameni, ba vine recenzorul ba nu mai vine si trebuie mers si stat cate 7 ore la coada.
Mai rau ca pe vremea tovarasului ceausescu

#658
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Recenzorul lasa bilete in usi si lasa si la intrarea in scara. In plus sint punctele de recenzare, n-am fost acasa n-o sa mearga. Inainte de Gretzia te opresti la codoiul de recenzare :lol:

#659
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Pai unde scrie asta ? In ordonanta scrie ca amenda se plateste daca le zadarnicesti actiunea tabletoizilor, nu ca trebuie sa stai la coada.

,,Am văzut la televizor și m-au sunat și prietenele să-mi spună că s-a dat la Antena 3 că primim amendă 3.000 de lei dacă nu ne recenzăm până pe 17 iulie.,, - dar cum sa dea amenzi mai devreme de 17, azi e doar 15 ?

Amenzi până la 3.000 de lei DOAR pentru cei care au refuzat să răspundă la întrebări

#660
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
DOVADĂ AUTO-RECENZARE
Institutul Național de Statistică certifică faptul că s-a realizat cu succes auto-recenzarea persoanei cu CNP
XXXXX
în data de 16-04-2022
la recensământul populației și locuințelor din România din runda 2021 (RPL2021).
Prezenta dovadă servește pentru obținerea unei zile libere de la locul de muncă în conformitate cu prevederile art. 49 din OUG nr.19/2020 privind organizarea şi desfăşurarea recensământului populaţiei şi locuinţelor din România în anul 2021, aprobată cu completări și modificări prin Legea nr.178/2020, cu modificările și completările ulterioare.
Cod confirmare: .......


chestia asta de mai sus mai este valabila in raport cu ............

„Există persoane care s-au autorecenzat, dar care, cel mai probabil, nu au bifat toate rubricile. Iniţial, sistemul electronic a considerat că persoanele respective s-au autorecenzat şi chiar a transmis un e-mail de mulţumire. Ulterior, în procesul de validare s-a observat eroarea, iar autorecenzarea a fost anulată. Aceste persoane nu vor fi amendate pentru că au dorit să participe la proces şi vor fi reintroduse manual în circuitul de recenzare”, a declarat Vladimir Alexandrescu, care a mai precizat că în prezent platforma de autorecenzare nu mai poate fi accesată de publicul larg.,, ???

SAU - Ulterior, în procesul de validare s-a observat eroarea - si nu mai apare confirmarea ?

Pentru ca ziua libera oricum s-a dat, chiar daca sistemul informatic deficitar n-a sesizat greseala la timp.

Edited by Malineanu, 15 July 2022 - 14:30.


#661
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Am recenzat online pe CNP-ul meu locuința neocupată a unui amic plecat din țară care mi-a lăsat-o în grijă, totul a mers bine, fără erori, am descărcat pdf-ul cu chestionarul completat fără erori și finalizat. Cu puțin timp în urmă trec pe la adresa respectivă și, surpriză, găsesc bilet in ușă de la recenzor, cum că locuința e nerecenzată. Din discuția telefonică pe care am avut-o cu recenzorul a reieșit că nu apărea deloc (!) recenzată în evidențele lor. Degeaba i-am explicat omului că am dovada recenzării, cu cod de bare, etc. A trebuit să o recenzeze din nou (!) pe tabletă, după care o găsește, dar... pe alt CNP! Adică al meu. Dar repet, era vorba de recenzarea locuinței, nu a persoanelor. Efectiv nu înțeleg și nu am altă explicație decât cea că softul din spatele chestionarelor a fost făcut prost. De vreme ce eu am dovada (acel pdf), de ce lor în baza de date nu le apărea?

Edited by meowth, 17 July 2022 - 17:59.


#662
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am gasit si eu bilet in usa si am sunat si mi-au zis ca nu s-a sincronizat nus ce si i-am dat numaru apartamentului. Oficial esti recenzat daca ai dovada, nu mai pot sa-ti faca nimic, poti din pura iubire aproapelui sa mai raspunzi o data. Problema e ca sint multi care au avut erori si NU au dovada, au primit doar mail cu multumesc ca te-ai autorecenzat, care a fost trimis din aiurea probabil tututor.

#663
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 meowth, on 17 iulie 2022 - 17:59, said:

De vreme ce eu am dovada (acel pdf), de ce lor în baza de date nu le apărea?
Ca trebuia sa o faci pe CNP-ul proprietarului. Sau sa o faca el direct, chiar daca e plecat din tara - are internet banuiesc.

Nu-i bai, acu apari tu cu inca o casa.
Cand suna ANAF-ul la usa sa stii..

#664
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

 Varonul, on 15 iulie 2022 - 11:15, said:

Daca iesre bine recenzarea statul roman primeste niste bani de la UE de asta si amenintarile cu amenzile.

Iata cum isi bate joc guvernul de oameni, ba vine recenzorul ba nu mai vine si trebuie mers si stat cate 7 ore la coada.
Mai rau ca pe vremea tovarasului ceausescu
lasa-i ca le place sa stea la coada, le aduce aminte de vremurile trecute cand erau tineri si stateau la coada la alimentara

cat priveste amenzile nu cred ca or sa le dea ptr ca vor fi prea multe. si daca totusi vor da vreo cateva zeci de mii, o sa iasa scandal si o sa le anuleze cum au facut cu amenzile de covid din 2020 sau cu amenzile de PLF din 2021/2022

#665
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 eiffel, on 18 iulie 2022 - 11:56, said:

Ca trebuia sa o faci pe CNP-ul proprietarului. Sau sa o faca el direct, chiar daca e plecat din tara - are internet banuiesc.

Nu-i bai, acu apari tu cu inca o casa.
Cand suna ANAF-ul la usa sa stii..
Aberatii. Cind te recenzeaza te intreaba daca ce esti (proprietar, chirias etc). In plus, datele de la recensamant nu ajung la ANAF :lol:

Eu cred ca o sa dea amenzi cacalau, pentru ca altfel sint bani pierduti, in plus la urmatorul recensamant chiar n-o sa mai raspunda nimeni. Eu as emite amenda si as da si optiunea de recenzare in x zile :D

#666
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

 Mosotti, on 19 iulie 2022 - 12:58, said:

Aberatii. Cind te recenzeaza te intreaba daca ce esti (proprietar, chirias etc). In plus, datele de la recensamant nu ajung la ANAF Posted Image

Eu cred ca o sa dea amenzi cacalau, pentru ca altfel sint bani pierduti, in plus la urmatorul recensamant chiar n-o sa mai raspunda nimeni. Eu as emite amenda si as da si optiunea de recenzare in x zile Posted Image

In locul tau, as da 3-4 amenzi, daca o sa le dai o singura amenda poate o contesta in termen in fata Instantei. Cu 3-4 amenzi se descurca mai greu avocatii ca vor avea termene apropiate la complete de judecata diferite si se vor ciocni intre ei pe salile judecatoriei.

 Mosotti, on 18 iulie 2022 - 06:02, said:

Am gasit si eu bilet in usa si am sunat si mi-au zis ca nu s-a sincronizat nus ce si i-am dat numaru apartamentului. Oficial esti recenzat daca ai dovada, nu mai pot sa-ti faca nimic, poti din pura iubire aproapelui sa mai raspunzi o data. Problema e ca sint multi care au avut erori si NU au dovada, au primit doar mail cu multumesc ca te-ai autorecenzat, care a fost trimis din aiurea probabil tututor.

Eu am sunat la INSSE si au zis ca daca ai validarea de 7 zile, este ok, chiar daca intre timp sistemul lor informatic a mai activat cine stie ce flag, intr-o versiune ulterioara. Insa mailul de multumire este irelevant, fara validarea de 7 zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate