Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Participati la recensamant?

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
679 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Un cretinism treaba cu recenzarea. Au datele tuturor cetatenilor in baza de date de la evidenta populatiei. Atat timp cat nu sunt inregistrat ca decedat inseamna ca traiesc.
Bani cheltuiti aiurea.
In rest, daca au treaba cu mine, sa vina sa ma caute.

Edited by Friskey, 13 March 2022 - 19:56.


#20
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
pe ei nu ii intereseaza daca traiesti, asta sigur stiu.
ii intereseaza informatii care nu prea ar trebui sa-i intereseze, gen studii, venituri si alte kkturi ca sa faca niste statistici si sa traga niste concluzii tampite asupra nivelului de trai, urbanizare, dezvoltare sociala etc.

#21
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 mediasick, on 13 martie 2022 - 17:15, said:

Vrei ziua libera sau astepti sa fii recenzat la usa?

Nu stiu de ce ma astept si la recenzarea la chiuveta.

#22
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
nu le deschid usa

 represor, on 13 martie 2022 - 18:45, said:

din cate stiu eu, participarea este obligatorie: "refuzul de a oferi informații sau furnizarea de date incomplete sau eronate în cadrul procesului de recenzare constituie contravenții care pot fi sancționate cu amendă între 1.000 și 3.000 lei."


prima etapa este autorecenzare online dupa care te vor cauta pe acasa daca nu te-ai autorecenzat.

personal le-as arata un mare deget mijlociu, asa cum am instinctul sa fac pt orice actiune a statului asta ordinar, corupt pana in maduva oaselor si in care nu am incredere nici daca imi spune ca inca exista atractie gravitationala pe teritoriul romaniei.
o gloata nesfarsita de lefegii inutili care au ca singur scop al existentei lor insignifiante umplerea propriilor buzunare.

 andreic, on 13 martie 2022 - 18:54, said:

Te cauta din nou sau iti vine amenda.


asta nu o cred

link la text de lege care arata ca esti amendat daca nu vrei sa fii recenzat

#23
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

 p243df, on 13 martie 2022 - 19:44, said:

Nu zau, da eu trebuie sa ii astept cu masa pusa, sau cum? Sa ma afle ei in lume!
cei care vor fi trecuti in evidentele autoritatilor vor primi cate 100 dolari lunar pe viata.

Stiu ca acum vrei de 3 ori sa te recenzezi, eventual cu 3 nume diferite.Posted Image

 Ger0nimo, on 13 martie 2022 - 20:10, said:

Nu stiu de ce ma astept si la recenzarea la chiuveta.
sau la caloriferPosted Image

#24
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 26.06.2013

 Ru-Warrior, on 13 martie 2022 - 20:18, said:

asta nu o cred

link la text de lege care arata ca esti amendat daca nu vrei sa fii recenzat
https://legislatie.j...#id_artA553_ttl

Quote

Articolul 54
(1) Constituie contravenții următoarele fapte săvârșite de către persoane fizice:
a) împiedicarea persoanelor implicate în acțiunea de recensământ pentru efectuarea înregistrărilor ce fac obiectul recensământului în conformitate cu prevederile prezentei ordonanțe de urgență sau a desfășurării, în orice mod, a lucrărilor recensământului;
b) refuzul furnizării informațiilor solicitate sau furnizarea de date eronate sau incomplete;
c) nerespectarea de către personalul de recensământ prevăzut la art. 16 alin. (4) a dispozițiilor legale și a instrucțiunilor privind modul de înregistrare și prelucrare a datelor populației și de păstrare a caracterului confidențial al datelor personale declarate de cetățeni;
d) împiedicarea accesului în interiorul complexurilor rezidențiale aflate în proprietate privată, precum și în cele aparținând cultelor religioase a personalului de recensământ în vederea desfășurării tuturor activităților aferente recensământului;
e) utilizarea de către personalul de recensământ a datelor obținute în alte scopuri decât cele statistice.
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. a) și b) se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei, iar contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. c), d) și e) se sancționează cu amendă de la 1.500 lei la 5.000 lei.

Edited by Alexutzulro, 13 March 2022 - 20:27.


#25
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Trebuia să faci un poll cu mai multe variante de răspuns:
1. Da
2. Nu
3. Probabil
4. Iuie Mohannis
5. Nu știu / nu mă interesează
6. Dacă îmi numără ouăle

Edited by glassofwine, 13 March 2022 - 20:30.


#26
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Trebuie facut recensamant, ce naiba unii sunteti tot gica-contras tot mereu la orice. Parca ati fi haiduci.

Cum zicea lexu 404, platforma ar trebui sa aibe mai multe lucruri pt securitate cu au la Polonia, vedem maine ce o fi, pun pariu ca pica serverul cand or intra 600 000 acolo deodata.

Practic ar trebui recenzati doar cei care platesc impozite in tara si ei sa beneficieze de avantajele de la stat care or fi alea. Restul ce faci cu ei, unde-i bagi? la haiduci ?

Cred ca intentionat platforma permite sa bagi cred ca si cnp uri ale mortilor sau la intamplare ca sa iasa mai multi la nr pt mai multa finanare de la UE plus ca sa poata justifica bugetarime multa si cheltuieli mari la stat.

Deci eu nu cred ca sunt 19 mil niciun caz cata vreme natalitatea a scazut dupa 90, orasele au pierdut populatie unele pana la jumate, vreo 5-6 milioane sunt plecati, sunt intradevar rromi mai multi, dar cred ca mai mult de 17 milioane nu ar fi aici locuitori acum.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil o sa-l fac, dar nu pentru ziua aia libera (am oricum destule si nici pe alea nu le consum).

#28
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Or face si recensamantul computerelor tabletelor teleoanelor?

Trebuie sa zicem acolo toate aparatele detinute?
Stiu ca faceau pt agricol si daca unii aveau mai multe obiecte agricole si animale plateau apoi mai mult, unii maiascundeau vaca in pod porcul in debara

Ar fi o problema mare pt djl ca poate se pomeneste ca trebuie sa plateasca impozit pe toate obiectele alea vechi masini de spalat mielle televizoare cu tub pentiumuri 4 cu hardisc telefoane fixe , routere scoase din uz  poate ii cere si acte, .

Si mai am o intrebare: se da zi libera si la cei care nu lucreaza sau la pensionari la elevi si studenti?

Ziua libera unde se da sau cum? o alegem noi?

Edited by pisoiu_22, 13 March 2022 - 20:43.


#29
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Sunt de acord ca-s bani aruncati pe geam si proasta organizare, dar nu cred ca-i optional - asa ca nu prea inteleg titlul topicului. Teoretic daca nu-l primesti pe recenzor (si n-ai raspuns online) esti amendat. Apropo, care-s datele vitale pe care le completezi? Te intreaba de amanta sau unde ti-ai ascuns aurul? Daca ti-e frica, minti.

Edited by __Dan__, 13 March 2022 - 20:41.


#30
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Te intreaba si cum ai trecut peste pandemie. E printre ultimele intrebari.

Stie cineva care sunt amenzile in caz ca nu raspunzi online sau nu primesti recenzorul sau cum s-o numi nenea de-ti bate la usa?

PS: recensamantul nu este optional, ci obligatoriu.

#31
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
nu-l primesti pe recenzor

nu il primesc\\

cum e asta asimilata refuzului de a fi recenzat?

poate sunt in excursie si nu am net

Edited by Ru-Warrior, 13 March 2022 - 20:46.


#32
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 Ru-Warrior, on 13 martie 2022 - 20:46, said:

cum e asta asimilata refuzului de a fi recenzat?

poate sunt in excursie si nu am net
Ai timp de maine pana pe 14 Mai. 60 de zile.

Edited by johnnickelby, 13 March 2022 - 20:52.


#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Are careva vreun astfel de formular? Cate întrebări sunt? În câte minute se completează ca dau o zi libera? Unde e știrea oficiala cu ziua libera?

#34
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 marga32, on 13 martie 2022 - 20:44, said:

Stie cineva care sunt amenzile in caz ca nu raspunzi online sau nu primesti recenzorul sau cum s-o numi nenea de-ti bate la usa?

OUG 19 / 2020: Contravenţiile prevăzute mai sus se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei.

#35
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 __Dan__, on 13 martie 2022 - 20:54, said:

OUG 19 / 2020: Contravenţiile prevăzute mai sus se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei.
Piece of cake.Posted Image
Eu voi completa formularul online, il verific, imi zice ca este ok, et voila, am trecut si prin asta.

Edited by johnnickelby, 13 March 2022 - 20:58.


#36
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Daca postati pe acest forum, inseamna ca aveti internet. Deci puteti completa formularul din tihna caminului. Mai primiti si o zi libera de la serviciu, indiferent ca lucrati de acasa sau fizic. Ce vreti mai mult de-atat? O recompensa?

Quote

look at me, am completat formularul pentru recensamant. ce mandru is de mine. dati-mi 10 lei.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate