Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

boicotare Lukoil

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Cred că o singură dată am alimentat de la Lukoil. Nu că mi-am propus să nu alimentez de la ei, dar pur și simplu nu s-a nimerit.

#38
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postandreic, on 13 martie 2022 - 09:18, said:

E deja pe FB grup mare de boicot, nu mai are sens aici.
Ce vrei sa zici ? Ca forumul e inutil in fata feisbuc ? Doamne ce moderatori are forumul asta ... Posted Image

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcristiandrei, on 13 martie 2022 - 10:19, said:



Mai adaugam MOL-ul, pentru magaria ce tocmai a facut-o, probabil realizati ca platim cativa zeci de bani in plus doar din cauza asta.


Cele mai apropiate 3 benzinării de mine sunt 2 MOL-uri și un Lukoil :( De fiecare data băgam la MOL, dar cred că o să trec pe Petrom.

#40
Manny1

Manny1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2011

View Postandreic, on 13 martie 2022 - 09:18, said:


E deja pe FB grup mare de boicot, nu mai are sens aici. Eu de peste un an nu mai bag de la ei.

imi cer iertare ca nu am cont FB....

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostManny1, on 13 martie 2022 - 10:55, said:

Tu chiar crezi ca daca pleaca Lukoil o sa isi demonteze benzinariile si o sa le care in Rusia?! Sau poate ca le va vinde si or sa functioneze in continuare?

Nu, dar m-as bucura sa dea faliment.
Chiar si ca simbol

#42
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu ii boicotez de vreo 8 ani.
Nu ca-s rusi, nu ca-s scumpi (sau nu), ci ca au motorina proasta.
Motorina Lukoil este cea mai slaba din Romania, probabil din cauza vechimii rafinariei din Ploiesti. Prin cea mai slaba trebuie sa se inteleaga ca din arderea ei rezulta cel mai mare procent de cenusa, care infunda EGR si conductele aferente.
In rest, acest topic nu are nicio relevanta, a zis bine cine-a zis. Daca maine Gazprom, Lukoil sau whatever benzinarie de origine rusa vinde mai ieftin cu 1 leu, romanii se vor inghesui sa cumpere. SI mi se pare absolut normal.
PS. De la MOL nu mai alimentez din 2007, cand am tranversat Ungaria. Prilej sa vad ca motorina MOL era mai ieftina in Ungaria decat in Romania. Semnificativ mai ieftina. Asa ca... nu!

Edited by adip1962, 13 March 2022 - 11:52.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta e o prostie cu boicotarea ...oamenii aia care muncesc acolo si sunt angajati isi pot pierde slujbele in lipsa clientilor, ei ce vina au ?

Poate uitati ca in tot acest conflict , care desi, intr-adevar a fost inceput de Rusia, este alimentat si provocat (intretinut) de SUA. Chiar citisem o stire cum SUA trimite din nou arme in Ucraina. Daca acest actoras "de catifea" numit Zelensky, cadea la pace cu rusii, se putea evita atatea vieti pierdute .. dar daca spui lucrurilor pe nume (INCLUSIV AICI PE FORUM), iti iei "warning points" , "ban", "suspendare temporara" , nu mai zic nimic, totul e clar pentru mine! Propaganda americana.

Bide(o)n este doar o marioneta care isi doreste cu orice pret un al treilea razboi mondial!


Asa ca, asta cu boicotarea e o mare tampenie.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2022 - 11:58.


#44
Manny1

Manny1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2011

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2022 - 11:56, said:

Asta e o prostie cu boicotarea ...oamenii aia care muncesc acolo si sunt angajati isi pot pierde slujbele in lipsa clientilor, ei ce vina au ?

Poate uitati ca in tot acest conflict , care desi, intr-adevar a fost inceput de Rusia, este alimentat si provocat (intretinut) de SUA. Chiar citisem o stire cum SUA trimite din nou arme in Ucraina. Daca acest actoras "de catifea" numit Zelensky, cadea la pace cu rusii, se putea evita atatea vieti pierdute .. dar daca spui lucrurilor pe nume (INCLUSIV AICI PE FORUM), iti iei "warning points" , "ban", "suspendare temporara" , nu mai zic nimic, totul e clar pentru mine! Propaganda americana.

Bide(o)n este doar o marioneta care isi doreste cu orice pret un al treilea razboi mondial!


Asa ca, asta cu boicotarea e o mare tampenie.

Daca Lukoil pleaca tu crezi ca impacheteaza benzinariile si le duce in Rusia?
Eu nu prea am vazut benzinarii sa dispara, reprezinta investitii prea mari, rezervoare, instalatii, toate cu grad mare de siguranta deci f scumpe. Asa ca nu or sa pateasca nimic angajatii.
Tu ai gasit metoda prin care razboaiele sa dispara: iti cere vreo tara sa ii cedezi o parte din teritoriu si intreaga suveranitate sub amenintarea razboiului? Nimic mai simplu: ii dai tot ce cere si ai evitat razboiul! Tu ar trebui sa primesti Nobelul pt pace! :-)

Edited by Manny1, 13 March 2022 - 12:13.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostManny1, on 13 martie 2022 - 12:12, said:

Daca Lukoil pleaca tu crezi ca impacheteaza benzinariile si le duce in Rusia?
Eu nu prea am vazut benzinarii sa dispara, reprezinta investitii prea mari, rezervoare, instalatii, toate cu grad mare de siguranta deci f scumpe. Asa ca nu or sa pateasca nimic angajatii.
Tu ai gasit metoda prin care razboaiele sa dispara: iti cere vreo tara sa ii cedezi o parte din teritoriu si intreaga suveranitate sub amenintarea razboiului? Nimic mai simplu: ii dai tot ce cere si ai evitat razboiul! Tu ar trebui sa primesti Nobelul pt pace! :-)


Ba, nu mai pune botul la propaganda mass-media.

Voi nu vedeti cu ochii vostri ca asa zisele sanctiuni impuse Rusiei de catre SUA, practic AFECTEAZA IN MOD DIRECT DOAR omul de rand!! Preturi uriase, de aici si disperatii aia care au stat la coada la benzinarii si au alimentat si pubela de gunoi cu benzina/motorina sau in damigene de vin ...si acum mai nou, cu uleiul. Nu ne mai facem bine ....

Doar nu crezi ca Bide(o)n "sufera" in vreun fel de pe urma sanctiunilor, sau Putin(ler) ? NU, sufera populatia rusa, americana, europeana.
Se rade SUA si cu fundul de prostimea care colcaie in Europa, dar in special in RO.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2022 - 12:39.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdan1980_25, on 13 martie 2022 - 12:40, said:

Trebuia sa scrii in rusa. Erai mai coerent.
Te las pe tine sa scri in engleza, esti prieten cu americanii , sau poate cu rusii ?  De ce faci un atac la persoana  ? Am mancat cumva de la aceeasi masa, ne cunoastem cumva ? Cum iti permiti, ma ? Cine nu e de acord cu voi , gata e cu Rusia ?  Ai report.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2022 - 12:43.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTsunnnami, on 13 martie 2022 - 11:24, said:



Nu, dar m-as bucura sa dea faliment.
Chiar si ca simbol
nu are cum sa dea faliment. in rusia au mii statii + o gramada mare de campuri petroliere.
poate lukoil Romania, dar firma mama in nici un caz.

poate o nationalizeaza sa vezi atunci tragedie pe fonurile de investii internationale.

daca privesti subiectul ucraina ca pretext de nationalizare o sa constati ca finciar rusii ies pe plus.

Edited by arg, 13 March 2022 - 12:50.


#48
Manny1

Manny1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2011

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2022 - 12:38, said:




Ba, nu mai pune botul la propaganda mass-media.

Voi nu vedeti cu ochii vostri ca asa zisele sanctiuni impuse Rusiei de catre SUA, practic AFECTEAZA IN MOD DIRECT DOAR omul de rand!! Preturi uriase, de aici si disperatii aia care au stat la coada la benzinarii si au alimentat si pubela de gunoi cu benzina/motorina sau in damigene de vin ...si acum mai nou, cu uleiul. Nu ne mai facem bine ....

Doar nu crezi ca Bide(o)n "sufera" in vreun fel de pe urma sanctiunilor, sau Putin(ler) ? NU, sufera populatia rusa, americana, europeana.
Se rade SUA si cu fundul de prostimea care colcaie in Europa, dar in special in RO.

tu spui: cumparati produse rusesti ca sa aiba Putin bani de razboi.
Sufera populatia o perioada pana se gasesc surse alternative de materii prime.
Daca gandeau toti ca tine nu mai exista revolutia americana, engleza, franceza, al doilea razboi mondial nu mai e ista ca ii cedau toti din prima lui Hitler din prima. Ramaneam in Evul Mediu.
Libertatea s-a cucerit si a fost aparata cu suferinta.
Ok, nu facem niciun efort cand cineva este atacat, dar cand suntem noi atacati ce facem? Gandim la fel: orice dar  sa nu sufere  ACUM populatia?

Te mai si contrazici: sufera populatia americana dar totusi rad de noi... :))) Hotaraste-te!

Edited by Manny1, 13 March 2022 - 13:04.


#49
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Doamne, cati au sarit gardul...
1. Lukoil Romania nu importa produse petroliere din Rusia, pentru ca nu are sens dpdv economic. Adica cumpara petrol in Romania (nu am scris "extras" din Romania!).
2. Lukoil Romania are o rafinarie in Ploiesti.
3. Lukoil Romania este o societate comerciala romaneasca, e drept ca avand actionari rusi.
4. Lukoil Romania are angajati romani.
5. Lukoil Romania plateste impozite. In Romania.
Trebuie sa fi complet idiot (adica sa ai idei multe, dar proaste) sa vrei cresterea somajului, inchiderea firmelor romanesti, micsorarea numarului de actori pe piata petroliera romaneasca. Sau poate mai stiti vreo rafinarie functionala, in afara de cea a OMV?
Oare ce-ar fi sa incepeti sa va ganditi la interesul romanesc mai mult si la interesul altora mai putin?
Sincer, propun inchiderea topicului.

#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2022 - 12:41, said:


Te las pe tine sa scri in engleza, esti prieten cu americanii , sau poate cu rusii ?  De ce faci un atac la persoana  ? Am mancat cumva de la aceeasi masa, ne cunoastem cumva ? Cum iti permiti, ma ? Cine nu e de acord cu voi , gata e cu Rusia ?  Ai report.
Cand propagi fake-uri putiniste cam asta patesti.
Doar trollii rusi vin cu idei crete cum ca ar trebui sa stam capra in fata lui Putin ca sa ne ieftineasca gazul.
Orice doar sa nu-l suparam pe Putin.
Imediat o sa spui ca ucrainenii sunt de vina pentru situatia in care se afla. De fapt ai spus-o deja in mod indirect. Practic faci propaganda bolsevica in mod  finut crezand ca nu se prinde nimeni.
Hai sictir.

Edited by dan1980_25, 13 March 2022 - 13:34.


#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMembruAnonim, on 13 martie 2022 - 12:38, said:

Preturi uriase, de aici si disperatii aia care au stat la coada la benzinarii si au alimentat si pubela de gunoi cu benzina/motorina sau in damigene de vin ...si acum mai nou, cu uleiul. Nu ne mai facem bine ....


Au stat la coada pentru ca au fost idioti si au sarit ca arsi la primul zvon cum ca ar creste pretul carburantului. Unii au fost atat de idioti incat s-au bulucit la MOL sa cumpere cu 9 ron litrul de motorina!!!!!!

Iar statul la coada e sport national la noi...la cativa ani de cand se poate plati prin SMS taxa de pod la Cernavoda, multi inca stau la coada.

#52
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postadip1962, on 13 martie 2022 - 11:50, said:

...
Motorina Lukoil este cea mai slaba din Romania, probabil din cauza vechimii rafinariei din Ploiesti. Prin cea mai slaba trebuie sa se inteleaga ca din arderea ei rezulta cel mai mare procent de cenusa, care infunda EGR si conductele aferente.
I...

Asa-i ca nu ai citit restul postarilor????? REPET: RAFINARIA NU ARE LEGATURA DIRECTA CU STATIILE DE COMBUSTIBILI, DE LA RAFINARIA LUKOIL CUMPARA SI OMV, ROMPETROL, ETC.

#53
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostManny1, on 13 martie 2022 - 12:12, said:

Tu ar trebui sa primesti Nobelul pt pace! :-)
Nu pentru pace.

#54
Manny1

Manny1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.01.2011

View Postadip1962, on 13 martie 2022 - 13:27, said:

Doamne, cati au sarit gardul...
1. Lukoil Romania nu importa produse petroliere din Rusia, pentru ca nu are sens dpdv economic. Adica cumpara petrol in Romania (nu am scris "extras" din Romania!).
2. Lukoil Romania are o rafinarie in Ploiesti.
3. Lukoil Romania este o societate comerciala romaneasca, e drept ca avand actionari rusi.
4. Lukoil Romania are angajati romani.
5. Lukoil Romania plateste impozite. In Romania.
Trebuie sa fi complet idiot (adica sa ai idei multe, dar proaste) sa vrei cresterea somajului, inchiderea firmelor romanesti, micsorarea numarului de actori pe piata petroliera romaneasca. Sau poate mai stiti vreo rafinarie functionala, in afara de cea a OMV?
Oare ce-ar fi sa incepeti sa va ganditi la interesul romanesc mai mult si la interesul altora mai putin?
Sincer, propun inchiderea topicului.

Plecarea Lukoil din Romania nu ar lasa niciun somer pt ca rafinaria si benzinariile ar fi cumparate de alte firma.
Sau crezi ca la plecare le dinamiteaza?! :))
Asta cu inchiderea topicului e gandire tipic ruseasca. Vrei sa auzi doar parerea ta, la fel ca Putin care a inchis toata presa care nu e de acord cu el.

Edited by Manny1, 13 March 2022 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate