Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Deschidere firma cu același domeniu în care lucrez

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
dumibr

dumibr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.08.2007
Buna ziua

Lucrez in domeniul serviciilor și aș vrea să îmi deschid o firma care sa activeze în același domeniu.(sa presteze și să când aceleași produse)
In timpul liber lucrez la firma mea și când sunt la serviciu imi vad de treabă serviciului.
Încalc in vreun fel vreo lege? Sau risc sa am pe cap vreun proces?
Lucru asta vreau sa îl fac o perioada după care să îmi văd de firma mea și să o cresc.



#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
da
e bine sa studiezi contractul de munca pe care l-ai semnat si contractul colectiv
sau daca ai mai semnat si alte angajamente
poti fi acuzat incepand de la prejudicii pana la spionaj economic...

Edited by apocalipsul, 13 March 2022 - 08:19.


#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
în principiu nu-i frumos.dar daca faci la persoane fizice nu-i nicio problemă iar daca faci la firme trebuie sa caști ochii sa vezi cum le racoleaza si cine face contractele.poate sunt firme de stat  si acolo altfel se vede totul.la stat daca n-ai intrare esti ca si mort adica fara clienti

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 dumibr, on 13 martie 2022 - 07:56, said:

Buna ziua

Lucrez in domeniul serviciilor și aș vrea să îmi deschid o firma care sa activeze în același domeniu.(sa presteze și să când aceleași produse)
In timpul liber lucrez la firma mea și când sunt la serviciu imi vad de treabă serviciului.
Încalc in vreun fel vreo lege? Sau risc sa am pe cap vreun proces?
Lucru asta vreau sa îl fac o perioada după care să îmi văd de firma mea și să o cresc.


La firma unde lucrezi nu ai semnat ceva angajament ca te obligi sa nu faci ceea ce intentionezi?

Daca nu este clar ca aia sunt pafaristi si merita ceea ce se intampla

#5
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Indiferent de prevederile din contractul de munca, este ilegal.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 dumibr, on 13 martie 2022 - 07:56, said:

Buna ziua

Lucrez in domeniul serviciilor și aș vrea să îmi deschid o firma care sa activeze în același domeniu.(sa presteze și să când aceleași produse)
In timpul liber lucrez la firma mea și când sunt la serviciu imi vad de treabă serviciului.
Încalc in vreun fel vreo lege? Sau risc sa am pe cap vreun proces?
Lucru asta vreau sa îl fac o perioada după care să îmi văd de firma mea și să o cresc.

Esti doctor?

#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

 dacis2, on 13 martie 2022 - 09:38, said:

Indiferent de prevederile din contractul de munca, este ilegal.
Poate vrei să spui că nu este moral, legal este atât timp cât nu are semna vreun contract care să interzică in mod expres acest lucru.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 dcr, on 13 martie 2022 - 10:17, said:

Poate vrei să spui că nu este moral, legal este atât timp cât nu are semna vreun contract care să interzică in mod expres acest lucru.

De ce crezi c-am pus intrebarea de mai sus?

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
Codul muncii (legea 53/2003, actualizata de nenumarate ori :) ) spune asa:

Quote

Art. 39 . principalele drepturi si obligatii ale salariatului
(2) Salariatului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:
d ) obligatia de fidelitate fata de angajator in executarea atributiilor de serviciu;
desi nu este reglementata concret, obligatia asta este considerata cam de toti similara cu art. 21, dar producand efecte pe durata contractului de munca.
deci da, practicarea pe cont propriu a aceleiasi activitati ca si la serviciu contravine legislatiei in vigoare.
nu trebuie sa semnezi nimic explicit pentru asta, codul muncii este lege si se aplica intotdeauna.

n-am prea auzit de multe procese pe tema asta, dar probabil ca depinde si de specificul activitatii. cu cat e mai particulara activitatea, cu atat e mai usor de demonstrat incalcarea legii.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai omul nostru spune ca nu amesteca sarcinile. N-are decat angajatorul sa vada daca  e asa ori nu.

 dumibr, on 13 martie 2022 - 07:56, said:

In timpul liber lucrez la firma mea și când sunt la serviciu imi vad de treabă serviciului.


#11
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Ar trebui sa studiezi art. de lege privind concurenta neloiala

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Lasati-o dracu cu corectitudinea asta, ca sunteti ridicoli. Pune cineva o intrebare si primii care sar sunt ingerii natiunii, frate. Mai sa zici ca e un popor rupt din rai, nu alta. Corectitudinea intruchipata e ginta romana, ce sa zic, daca te iei dupa postarile de pe aici.
Pana iesi din curte si dai piept cu realitatea (prin experienta directa) de el... (de popor)

Cand un doctor de la privat iti zice sa vii pentru operatie la spitalul de stat, unde activeaza binemerci in paralel - cum e, ma? Consultatiile si mentinerea starii (bune) de spirit se decarteaza in privat, ca e usor sa iei banii pe vorbe si incurajari. Operatia...hmm, pai Statul are resurse, s-o facem acolo operatia, ca la privat e doar cu sfaturi, cu de-astea.
Cum e ma schema asta? Parca nu mai sariti de cur in sus de atata corectitudine debordanta, nu?

Pentru initiator: atata vreme cat are alti clienti in privat decat aia pentru care presteaza ca angajat - e ok.

Edited by cattavencu, 13 March 2022 - 17:37.


#13
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Sunt multe situatii cand cineva angajat decide sa-si faca firma in acelasi domeniu. Cunosc doua firme de montat camere de supraveghere si una de zugravit unde angajatul tanar si istet a decis sa nu mai lucreze pentru seful batran care "nu face nimic doar incaseaza banii". Se intampla, nu e ilegal. In domenii sensibile are grija firma sa te puna sa semnezi ceva care te impiedica sa-i faci concurenta.

Edited by Ger0nimo, 13 March 2022 - 19:24.


#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Aia e altceva, pleci si iti faci firma ta. Dar sa lucrezi la o firma si sa-ti racolezi clientii ptr. firma ta e cam naspa...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Ger0nimo, on 13 martie 2022 - 19:18, said:

....Se intampla, nu e ilegal....
confunzi incalcarea unei legi cu decizia unei entitati de a nu cere respectarea legii.
ii garantezi tu lui dumibr ca firma lui nu-l va da in judecata cand va afla cu ce se ocupa in timpul liber? sau o sa spui "se intampla, ai avut ghinion" si asta e, nu-i problema ta :)

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
totul depinde de ce lucreaza efectiv  în acea firmă.dacă este o firmă de curățenie de exemplu poți să-ți faci câte firme vrei că dacă n-ai intrare nu ai unde presta

#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 _Smiley_, on 13 martie 2022 - 22:40, said:

confunzi incalcarea unei legi cu decizia unei entitati de a nu cere respectarea legii.
ii garantezi tu lui dumibr ca firma lui nu-l va da in judecata cand va afla cu ce se ocupa in timpul liber? sau o sa spui "se intampla, ai avut ghinion" si asta e, nu-i problema ta Posted Image

In alt domeniu, mai sensibil, eu am semnat o hartie prin care ma obligam sa nu imi deschid o firma in acelasi domeniu decat peste cel putin 6 luni de la incetarea raportului de lucru. Asta inseamna ca situatia nu e reglementata decat generic.

Edited by Ger0nimo, 14 March 2022 - 11:13.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
acum confunzi art. 39 cu art. 21 (ambele din codul muncii) :)
- art. 39.2.d, cel cu fidelitatea, se refera la perioada in care esti angajat
- art. 21 reglementeaza situatia de dupa incetarea contractului de munca

aici discutam despre lucru in paralel (cat timp esti inca angajat), deci ne referim la situatia din art. 39.2.d
tu povestesti despre cazul in care iti dai demisia si apoi incepi sa activezi in acelasi domeniu, adica situatia descrisa in art. 21

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate