Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Settle status pe pasaport, intrare in Uk cu buletinul!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Se da o situatie mai "delicata", ai settle status pe pasaport, insa din cauza panicii cu pasapoartele nu reusesti sa-l reinoiesti fiind expirat. Poti intra in UK cu cartea de identitate avand settle status pe pasaport? A incercat careva varianta asta?
Multumesc anticipat!

#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
asta se poate verifica on line, nu doar cu pasaportul, de exemplu eu n-am nimic in pasaport, am primit un email de la stapanire ca am drept nelimitat de trai in UK si cu asta basta, stiu strajerii unde sa caute daca-i asa sau nu

acuma daca intrarea in UK se face numai pe baza de pasaport, asta-i alta poveste si situatia-i delicata rau

#3
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdan210, on 13 martie 2022 - 01:17, said:

asta se poate verifica on line, nu doar cu pasaportul, de exemplu eu n-am nimic in pasaport, am primit un email de la stapanire ca am drept nelimitat de trai in UK si cu asta basta, stiu strajerii unde sa caute daca-i asa sau nu

acuma daca intrarea in UK se face numai pe baza de pasaport, asta-i alta poveste si situatia-i delicata rau
Multumesc de raspuns. Pai acolo e buba, verificarea cand aterizezi in UK si le dai cartea de identitate in loc de pasaport. Speram sa gasesc pe cineva care a trecut prin asta.....

#4
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi aici: https://www.gov.uk/u...account-details

#5
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019

View Postmaladetz, on 12 martie 2022 - 22:53, said:

Salutare,
Se da o situatie mai "delicata", ai settle status pe pasaport, insa din cauza panicii cu pasapoartele nu reusesti sa-l reinoiesti fiind expirat. Poti intra in UK cu cartea de identitate avand settle status pe pasaport? A incercat careva varianta asta?
Multumesc anticipat!

se pune status pe pasaport?! Stiu ca primesti doar email de confirmare dupa aplicare.

View Postdan210, on 13 martie 2022 - 01:17, said:

asta se poate verifica on line, nu doar cu pasaportul, de exemplu eu n-am nimic in pasaport, am primit un email de la stapanire ca am drept nelimitat de trai in UK si cu asta basta, stiu strajerii unde sa caute daca-i asa sau nu

acuma daca intrarea in UK se face numai pe baza de pasaport, asta-i alta poveste si situatia-i delicata rau

si asta e o magarie a la regat cu termenul nelimitat… daca esti plecat din UK mai mult de 5 ani iti expira acel status.. probabil ei definesc altfel nelimitat, indefinitiv etc…

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
nu se pune fizic pe pasaport dar in sistem e trecuta seria lui, la reinoire trebuie schimbat si in sistem.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Settle statusul…nu ai nimic pe pasaport fizic, adica stampila sau un colant ceva, daca la asta te referi. Acel status e online si se poate verifica iar datele se pot modifica. Daca iti iei alt pasaport, poti modifica numarul pasaportului si data experarii, este tot ce trebuie sa faci. Mai sus, un coleg a pus link ul catre settle

#8
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Postcuculea, on 13 martie 2022 - 08:01, said:

Settle statusul…nu ai nimic pe pasaport fizic, adica stampila sau un colant ceva, daca la asta te referi. Acel status e online si se poate verifica iar datele se pot modifica. Daca iti iei alt pasaport, poti modifica numarul pasaportului si data experarii, este tot ce trebuie sa faci. Mai sus, un coleg a pus link ul catre settle
Problema se pune la faptul ca pasaportul e expirat si neschimbat, in sistem apare doar seria acelui pasaport si nu a buletinului pe settle status iar in momentul in care treci pe la verificari poti trece cu buletinul? Colegul a pus link de updatare a datelor. Eu vroiam sa stiu daca a fost careva in situatia asta si daca a trecut fara probleme.

#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
in teorie merge: https://www.gov.uk/u...eave-for-the-uk

Travelling with a national identity card
You cannot use a national identity card from an EU country, Switzerland, Norway, Iceland or Liechtenstein to enter the UK unless you:
have settled or pre-settled status under the EU Settlement Scheme, or Jersey, Guernsey or the Isle of Man’s settlement schemes

doar ca CI-urile romanesti fiind gandite cu dosul si cu elemente lipsa exista o mica sansa sa nu te lase.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View Post_-livio-_, on 13 martie 2022 - 12:48, said:

in teorie merge: https://www.gov.uk/u...eave-for-the-uk

Travelling with a national identity card
You cannot use a national identity card from an EU country, Switzerland, Norway, Iceland or Liechtenstein to enter the UK unless you:
have settled or pre-settled status under the EU Settlement Scheme, or Jersey, Guernsey or the Isle of Man’s settlement schemes

doar ca CI-urile romanesti fiind gandite cu dosul si cu elemente lipsa exista o mica sansa sa nu te lase.
Pai acolo e problema, ci-urile romanesti nu au cip si e mai greu sa fie verificate cum trebuie intr-un timp scurt, de asta intrebam daca este care care a fost in situatia asta, teoria o stiu dar nu m-as baza pe ea....

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmaladetz, on 13 martie 2022 - 12:27, said:

Problema se pune la faptul ca pasaportul e expirat si neschimbat, in sistem apare doar seria acelui pasaport si nu a buletinului pe settle status iar in momentul in care treci pe la verificari poti trece cu buletinul? Colegul a pus link de updatare a datelor. Eu vroiam sa stiu daca a fost careva in situatia asta si daca a trecut fara probleme.
Pai schiba-ti pasaportul, na...e imperativ necesar, settle statusul e legat strict de pasaport si nu de buletin. Pentru englezi, cartea de identitate eliberata de staul roman e cam apa de ploaie, nu prea ii intereseaza, ei sunt adeptii pasaportului sau in cel mai rau caz, permisului de conducere.

Intr-adevar, pe vremuri se putea intra cu buletinul in UK, acum , eu credd ca nu se mai poate, din cate stiu au dat lege ca nu mai accepta intrarea din UE decat pe baza de pasaport. Din cunoscutii mei, toti intra-ies cu pasaportul. Poate altcineva de pe aici sa fi intrat cu CI , cu toate ca  ma cam indoiesc.

Schimba-ti pasaportul in regim de urgenta daca arde...na...e de datoria ta sa faci asta.

#12
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
https://www.gov.uk/g...r-swiss-citizen

Gasesti mai multe detalii acolo.

#13
IMVR

IMVR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.06.2022

View Postmaladetz, on 12 martie 2022 - 22:53, said:

Salutare,
Se da o situatie mai "delicata", ai settle status pe pasaport, insa din cauza panicii cu pasapoartele nu reusesti sa-l reinoiesti fiind expirat. Poti intra in UK cu cartea de identitate avand settle status pe pasaport? A incercat careva varianta asta?
Multumesc anticipat!


salut , intrii aici https://www.gov.uk/u...unt-details   si faci update cu datele documentului cu care calatoresti. Daca e doc de identitae scrii numarul documentului , daca e pasaport scrii numarul pasaportului. La aeroport in Ro mi s-a intaplat sa mi se ceara de catre compania aeriana(desi nu e temei legal  ) sa prezint settle statusul . Trebuie sa intrii aici https://www.gov.uk/v...tion-status  , sa obtii codul unic iar cu acel cod sa accesezi scrisoarea in care apare poza ta. Scrisoarea cu Poza o arati in Ro daca ti se cere la aeroport. In UK nu iti cere decat documentil de calatorie.

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostIMVR, on 06 iunie 2022 - 12:44, said:

La aeroport in Ro mi s-a intaplat sa mi se ceara de catre compania aeriana(desi nu e temei legal  ) sa prezint settle statusul .

Cetatenii UE au dreptul sa intre in UK fara viza si fara a fi rezidenti pentru a sta pe perioade scurte si evident fara a avea dreptul de munca. In aceste conditii este absurd sa ti se ceara dovada ca esti rezident (settled status-ul). Daca erai turist sau te duceai sa iti vizitezi rudele din UK si nu aveai settled status ce se intampla? Nu te lasau sa te urci in avion?

In rest daca zbori intr-o tara unde chiar ai nevoie de viza s-ar putea sa fie legal ca cei de la compania aeriana sa iti ceara viza.

#15
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 06.02.2011

View PostIMVR, on 06 iunie 2022 - 12:44, said:



salut , intrii aici https://www.gov.uk/u...t-details  si faci update cu datele documentului cu care calatoresti. Daca e doc de identitae scrii numarul documentului , daca e pasaport scrii numarul pasaportului. La aeroport in Ro mi s-a intaplat sa mi se ceara de catre compania aeriana(desi nu e temei legal  ) sa prezint settle statusul . Trebuie sa intrii aici https://www.gov.uk/v...on-status Â, sa obtii codul unic iar cu acel cod sa accesezi scrisoarea in care apare poza ta. Scrisoarea cu Poza o arati in Ro daca ti se cere la aeroport. In UK nu iti cere decat documentil de calatorie.
Nu am avut probleme cu noul pasaport, insa desi am facut update cu noul pasaport pe gov.uk cu o luna in urma, in baza de date tot pasaportul vechi figureaza si logarea se face tot cu datele pasaportului vechi :) Sunt curios sa vad cand vor updata baza de date.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate