Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Minisistem audio redă pe radio, sunetul preponderent într-o singură boxă

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Vă salut.

Mă confrunt cu o problemă cel puțin ciudată din punctul meu de vedere.
Am un minisistem audio Sony MHC S3 pe care îl folosesc frecvent la redarea  sunetului de pe TV, a Cd-uri lor, și a melodiilor de pe telefon, adaugandu-i un receptor bluetooth extern.
Toate bune și frumoase până ieri, când după ce i-am montat o antenă pt recepționarea posturilor radio FM, am descoperit că se aude mult mult mai încet în boxa din stânga (cu aprox 50%)
Am crezut că și-au băgat kinderii mâinile aiurea pe la fire. Nici vorbă! Am verificat "legăturile" firelor atât la boxe cât și la amplif. Totul normal. Am inversat firele/ intrările boxelor între ele, și am obtinut același rezultat,  numai că invers, logic ( boxa din dreapta se auzea mult mai încet).
Am intrat în meniul "amplif-ului". Sunetul era setat OK, nu erau setate întârzieri pe canalele audio, balans centrat...ce mai..totul in ordine. Am resetat setările de sunet....nimic. Am scos sistemul din priză vreo 30 min. Același lucru. E frustrant.
Și toate  astea in condițiile în care atât pe intrarea optică (cea folosită pt tv/ filme), cea audio și pe CD sunetul este redat cât se poate de ok: la fel de tare, spațializat corect, etc. Am incercat cu aplicații diferite (pt tel spre exemplu) care permit schimbarea balansului între canalele audio, am folosit CD de test care schimba suntetul dintr-o boxa în cealaltă. Totul în bune condiții și normal d.p.d.v. al redării sunetului.
Precizez că pe toate posturile de radio se aude la fel: mult mai încet în boxa stânga?
De la ce poate sa fie problema?
Știu că sistemul are ceva ani, dar nu a fost forjat absolut niciodată la petreceri sau mai știu eu ce alte năzdrăvănii....deci nu pricep de ce nu vrea sa redea ok sunetul posturilor de radio.
Ce să-i (mai) fac?

#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
O fi mono pe radio.

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Verifica conectorii din spate, cei de la System Control. Ii scoti si ii bagi la loc, eventual vezi daca au ceva praf pe acolo.
Dar e posibil sa fie si ceva defect la radio. Doar desfacut se poate diagnostica.

#4
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postp243df, on 12 martie 2022 - 23:23, said:

O fi mono pe radio.
Verificat.
Nu este cazul. Afișează stereo și se aude ok.

View Postviceroy56, on 12 martie 2022 - 23:32, said:

Verifica conectorii din spate, cei de la System Control. Ii scoti si ii bagi la loc, eventual vezi daca au ceva praf pe acolo.
Dar e posibil sa fie si ceva defect la radio. Doar desfacut se poate diagnostica.
Făcut și asta. La fel face.
Într-adevăr nu am dat cu spray de contacte în mufe...dar asta plănuiesc să fac.

#5
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 26.10.2021
Degeaba afiseaza sistemul, transmisia e mono.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postp243df, on 13 martie 2022 - 00:12, said:

Degeaba afiseaza sistemul, transmisia e mono.
????

Dacă sistemul afișează semnul de stereo înseamnă că a detectat subpurtătorea de semnal de diferență deci transmisia e stereo. Că cele două canale pot fi identice e altă poveste.

Oricum ar fi, chiar și pentru o transmisie mono, lanțul audio trebuie să prelucreze ambele canale egal. Sunet identic în cele două boxe.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlaurstef, on 12 martie 2022 - 22:26, said:

Precizez că pe toate posturile de radio se aude la fel: mult mai încet în boxa stânga?
De la ce poate sa fie problema?
Știu că sistemul are ceva ani, dar nu a fost forjat absolut niciodată la petreceri sau mai știu eu ce alte năzdrăvănii....deci nu pricep de ce nu vrea sa redea ok sunetul posturilor de radio.
Ce să-i (mai) fac?
foarte probabil ceva buba e pe calea dintre partea RF și intrarea în preamplificarea audio. Aș paria pe un condensator uscat.

#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Din amintirile mele semnalul ptr. înregistrare pe casetă se culege imediat după decodorul stereo.
Încearcă să înregistrezi o melodie de pe Radio pe casetofon și vezi cum se aude.
La fel?

Edited by Mircel, 13 March 2022 - 10:16.


#9
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Nu am mai folosit casetofonul de ceva ani buni.
Nu cred că îl mai țin curelele..la propriu!

#10
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Poti baga boxele la iesirea audio a pc-ului si la intrare audio pc bagi semnalul stereo buclucas.

#11
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
M-ai (cam) pierdut.

#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Scoate semnal din Optic OUT și ascultă-l pe alt alt amplificator (care are Optic In-bineînțeles).
Pune o poză cu mufele din spate.
Dar clară, nu ca asta:

Attached Files


Edited by Mircel, 13 March 2022 - 19:20.


#13
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ce înseamnă MD OUT?
Ascultă și semnalul ăsta pe alt amplificator ca să vezi dacă diferența reclamată de tine se menține.
Vei putea astfel să localizezi defectul:
-la ieșirea din decodorul stereo,
-în etajul preamplificator,
-la corectorul de ton, etc.

#14
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Din păcate nu am alt amplif cu care să fac cele propuse.
Cu toate astea, am să pun o poza clară cu intreg panoul din spate al minisistemului, cu accept pe tuner si amplif.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate