Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Despre pauza din ziua a saptea

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#37
ben_iamin

ben_iamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2007

View Postapocalipsul, on 01 aprilie 2022 - 03:24, said:

eee... sa nu-l luam in brate... e vina omului ca a dat-o de gard?
e vina copilului ca nu-si atinge potentialul sau e cumva vina parintelui/educatorului?!?
e vina statuii ca a iesit prost sau a sculptorului/modelatorului?!?
e asa incapabil sa inteleaga ca orice ar face tot nu-i iese??

Tocmai pentru unii care au aceeași gândire ca tine, Dumnezeu Și-a asumat vina și L-a trimis pe Isus să restabilească relația. Prin sacrificiu...

View Postapocalipsul, on 01 aprilie 2022 - 03:24, said:


e vina copilului ca nu-si atinge potentialul sau e cumva vina parintelui/educatorului?!?


Apropo de asta, îmi amintesc de un citat din filmul Gladiatorul, în care Marcus Aurelius spune despre Commodus: „Eșecul tău ca fiu este cauza eșecului meu ca tată.” Nu prea am înțeles atunci linia asta, am crezut că au greșit la subtitrare, dar nu. Omul înțelept își asuma eșecul pentru a fi produs o progenitură cu un caracter atât de mizerabil.

#38
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
posibil sa ai dreptate, pare ok ce spui doar ca...
chestii de genul, pardon, imi cer scuze, imi pare rau, sunt responsabuil, sunt condamnabil... nu inseamna absolut nimic... un sacrificiu de iisus nu repara greselile cu voie sau fara de voie
in primul rand as putea spune ca d.zeu n-a prea investit ca si parinte in iisus, nu cred ca i-a fost prea dificil sa-l "sacrifice", nu i-a păsat prea mult...
(acele cuvinte or fi insemna ceva pentru Commodus, un fel de scuza... dar pentru restul lumii... sunt doar vorbe
si in al doilea... nu prea l-a sacrificat... e ca la Romania, sunt sanctionati vinovatii prin avansare...

nu zic sa-l linșăm pe dumnezeu... ar fi si greu ca nu-i prea prezent, dar nici sa-l ridicam in slavi

Edited by apocalipsul, 02 April 2022 - 17:11.


#39
ben_iamin

ben_iamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2007

View Postapocalipsul, on 02 aprilie 2022 - 17:09, said:


(acele cuvinte or fi insemna ceva pentru Commodus, un fel de scuza...


Din câte îmi amintesc, nu au însemnat nimic, în film parcă fiul își ucide tatăl după aceste cuvinte. Commodus era un nemernic.

#40
ben_iamin

ben_iamin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2007

View Postapocalipsul, on 02 aprilie 2022 - 17:09, said:

in primul rand as putea spune ca d.zeu n-a prea investit ca si parinte in iisus, nu cred ca i-a fost prea dificil sa-l "sacrifice", nu i-a păsat prea mult...

Dacă vrei să vezi și altă perspectivă, aceea în care Dumnezeu Tatăl suferă împreună cu Dumnezeu Fiul (pentru că Isus e Dumnezeu, nu?), îți recomand o lectură scurtă. Poate fi și o pregătire pentru Paște, dacă ții așa ceva.

https://m.egwwriting.../2727.1839#1839


Este cartea unei autoare creștine despre viața lui Isus. Capitolul indicat se numește "În grădină" și se referă la experența sufletească a lui Isus în grădina Ghetsemani. Poți citi și următoarele, până "Golgota". Lectură plăcută!

Edited by ben_iamin, 03 April 2022 - 23:10.


#41
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
e confuz sa-l identifici pe iisus cu dumnezeu tatal  ca fiind una si aceeasi "persoana"
il absolva cumva, ca doar el a gresit, nu fi-su... nu-i o rascumparare cinstita...
a suferit impreuna cu fi-su? mie nu mi s-a parut... pare ca l-a facut doar cu scopul de al "sacrifica" de ochii lumii si a fost dezamagit cand a constatat ca lumea nu-l recunoaste ca dumnezeu... ma rog, e complicat, nu vreau sa intru in polemici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate