Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce sa plantez pe 3000 mp?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ccf_cristi, on 15 martie 2022 - 21:28, said:

Initiator, eu iti propun nuci. Sub nuc creste mai greu spre deloc buruiana, ai chef de adunat, bine, daca nu, iarasi bine
Am eu nuci. Credeam ca nucii au grija singurii de ei. Nu ii ingrijesc.... nu am ce sa adun.

#38
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
@parintele, Eu inteleg perfect ce spui, eu insumi am probleme cu buruienile si din cauza mea, pt ca am si eu ca majoritatea un job si fac treburile cand pot si cat imi permite timpul liber sau conditiile meteo, dar am probleme si cu un teren relativ apropiat lasat parlog care e fabrica de seminte de buruieni.

#39
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am avut capsuni anul trecut pe un petec de vreo 4 metri patrati. A fost pir acolo am sapat bine am scos toate radacinile in genunchi, in patru labe. Cum necum am mancat ceva capsuni de acolo dupa care in vara fiind ocupat cu rosiile si alte dracii capsunile au fost invadate iar de pir. Am incercat cu plivitul, cu rabdare in genunchi iarasi. Nu am mai reusit sa scap de pir. Acum am vazut ca nu am nici o alta sansa si iar am luat la cazma tot. Imi propusesem sa pun arpagic pe bucatica asta. M-am dus cu arpagicul la mine intr-o dimineata cand era frumos inainte sa vina frigul asta. Am sapat, mai greu ca era retea de radacini. Si dupa aia da-i sichinuie scoate halci de pamant cu pir cu tot parca era gazon de-ala de pus pe stadioane la metru patrat. Da cu sapa in ele, ia-le in brate tranteste-le de pamant. La un moment dat mi-am dat seama ca imi ia mult mai mult timp decat calculasem eu. In final am adunat de pe aia 4 metri patrati un morman de radacini de pir, cu chiu cu vai terenul arata mai binisor si am plecat acasa destul de obosit ( nu mai am nici eu 30 de ani ). A doua zis am revenit dimineata si iar ia totul la greblat, la rasucit iar mai scoate fire de-alea de radacini. Intr-un final am plantat arpagicul si sunt sigur ca daca nu sunt atent iar o sa-mi invadeze si ceapa. Deci o gramada de munca pentru 4 metri patrati de rahat. Ce sa mai vorbim de mii de metri. Acolo e nebunie e madness trebuie chimicale trebuie utilaje sau iei pauza un an si mulcesti tot cu cartoane si ai terminat cu ele dar un an stai pe bara

#40
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cotzi, on 15 martie 2022 - 21:37, said:

dar am probleme si cu un teren relativ apropiat lasat parlog care e fabrica de seminte de buruieni.
Nu conteaza prea mult. Semintele sunt deja in pamantul tau, vin din aer, sunt aduse de pasari si animale.

#41
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005

 gabiroa, on 15 martie 2022 - 21:40, said:

Eu am avut capsuni anul trecut pe un petec de vreo 4 metri patrati. A fost pir acolo am sapat bine am scos toate radacinile in genunchi, in patru labe. Cum necum am mancat ceva capsuni de acolo dupa care in vara fiind ocupat cu rosiile si alte dracii capsunile au fost invadate iar de pir. Am incercat cu plivitul, cu rabdare in genunchi iarasi. Nu am mai reusit sa scap de pir. Acum am vazut ca nu am nici o alta sansa si iar am luat la cazma tot. Imi propusesem sa pun arpagic pe bucatica asta. M-am dus cu arpagicul la mine intr-o dimineata cand era frumos inainte sa vina frigul asta. Am sapat, mai greu ca era retea de radacini. Si dupa aia da-i sichinuie scoate halci de pamant cu pir cu tot parca era gazon de-ala de pus pe stadioane la metru patrat. Da cu sapa in ele, ia-le in brate tranteste-le de pamant. La un moment dat mi-am dat seama ca imi ia mult mai mult timp decat calculasem eu. In final am adunat de pe aia 4 metri patrati un morman de radacini de pir, cu chiu cu vai terenul arata mai binisor si am plecat acasa destul de obosit ( nu mai am nici eu 30 de ani ). A doua zis am revenit dimineata si iar ia totul la greblat, la rasucit iar mai scoate fire de-alea de radacini. Intr-un final am plantat arpagicul si sunt sigur ca daca nu sunt atent iar o sa-mi invadeze si ceapa. Deci o gramada de munca pentru 4 metri patrati de rahat. Ce sa mai vorbim de mii de metri. Acolo e nebunie e madness trebuie chimicale trebuie utilaje sau iei pauza un an si mulcesti tot cu cartoane si ai terminat cu ele dar un an stai pe bara

Exact despre asta e vorba.
Stai liniștit ca ceapa aia o sa îți mai rupă. Oasele și nu vei reuși cu ea.
Pregătește niște pantera.

Cam asa decurge orice poveste a oricui  încercat sa facă asa ceva.
Si nu discutam numai de pir, diversitatea buruienilor e mare.
Si apropos de spunea cineva mai sus, scuze ca nu am reținut cine, problema nu se pune ca dacă ai ușurat locul inițial după aia nu mai ai treaba.
Nici gând, asta doar un orășean își imaginează.

Problema se pune la modul ca poți ulterior, cu mijloace diverse dar fără sa îți rupi oasele și cultivând câte ceva la modul la care nu devine aberant, sa stăpânești cât de cât situația.

Adică pe o bucățică mai dai un erbicid selectiv o data la nu știu cât timp, pe alta mai smulgi, pe alta mai dai o sapa ici colo, în mare parte din suprafața poți întreține cu o motosapa sau motocultor în 2-3 treceri vara, alte bucăți care pot fi înierbate controlat pot fi menținute asa...

De iarba nu scapi, natura nu o învinge nimeni, astea sunt idei comunistoido-miciuriniste..

Nu, orice iarba care ar fi atât de proasta încât sa ii fie ușor omului modern sa o controleze simplu dispărea demult de pe fata pământului...
Buruienile care încă exista sunt cele care au reușit în milioane de ani sa se adapteze și sa reziste selecției..
Noi suntem niște bieți maimuțoi comozi iar ce cultivam sunt niște biete plante selecționate împotriva "naturii", degenerare dpdv al rezistentei la factoriinde stres ai naturii.


#42
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Am o gradinita mica de vreo 3 metri patrati unde se chinuie nevasta-mea cu niste flori : lalele, gladiole, zambile, irisi un bujor mare in centru, intr-o laterala niste gladiole, muscarii vad ca au cam disparut. Toata chestia asta e invadata de pir. Merge sa incerc niste Pantera de-asta acolo ? Mie sincer sa fiu imi e frica de erbicidele astea. Ultima data cand am folosit un erbicid am reusit sa omor un butuc de vie si pe altele vreo 3 cu chiu cu vai le-am mai salvat pierzand bineanteles recolta din anul ala

#43
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
No bre daca tot ati inceput de vorbit si de laudat cu buruieni si cu munci si alte ierbicide...
Am fost acasa acum recent si uite ce bucurie de pamant am acolo,fertilizat organic si cu buruieni de le place la cartite de numai numai.
Locatie departe de asezare,greu de plantat chiar si un parus din fier ca dispare.
Copaci sau pomi sau alte minunatii,nimic pentru ca locatia nu este sigura.
Deci,daca nu esti permanent acolo sau ai o ingradire securizata,totul poate disparea cand fructele sau copt sau vine frigul afara si treba lemn de foc.

Optiuni !?
Astept pana cand pot face zona safe si pot avea grija de ea.


Attached File  20220224_131351.jpg   260.05K   19 downloads-Attached File  20220224_132441.jpg   494.12K   17 downloads-Attached File  20220224_132906.jpg   422.62K   18 downloads-Attached File  20220224_132914.jpg   446.64K   14 downloads

Edited by EmeraldCountryHouse, 16 March 2022 - 00:29.


#44
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Daca astepti pana o sa fie" safe" o sa beneficieze nepotii tai Posted Image

 cotzi, on 14 martie 2022 - 21:51, said:

Gabi, eu am avut pana acum doi ani un fanat la munte. Tota asa, vreo 30 de ari. M-am rugat de unul altul sa vina sa-si faca fan. Nu au vrut. Am chemat om cu motocositoare de aia pentru facut fan, a fost cosit frumos in vreo 2 ore, poate chiar mai putin, l-am platit, iar iarba trebuia intoarsa si facuta capite cand era uscata bine. Nici asa nu au vrut. Asa ca m-am enervat si l-am strans eu gramada si i-am dat foc. Nu voiam bani, nici lapte nici branza nici altceva. Dar sa fac eu fanul si sa-l dau moca e prea de tot.
Nu prea mai tine lumea animale si aia care au animale au si tarla pt fan , in plus tineretul a cam disparut , vin doar in vizita . Am dat si eu foc la iarba uscata cosita dar de la anu incerc sa fac un soi de brichete pt foc , amestecatura cu rumegus , ca-i pacat de munca .

#45
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 gabiroa, on 15 martie 2022 - 21:40, said:

Eu am avut capsuni anul trecut pe un petec de vreo 4 metri patrati. A fost pir acolo am sapat bine am scos toate radacinile in genunchi, in patru labe. Cum necum am mancat ceva capsuni de acolo dupa care in vara fiind ocupat cu rosiile si alte dracii capsunile au fost invadate iar de pir. Am incercat cu plivitul, cu rabdare in genunchi iarasi. Nu am mai reusit sa scap de pir.....
Posted Image Welcome in the club!
Aveam o portiune de vreo 10-12 mp plina de capsuri, majoritatea intinsi natural. Nu erau vreun soi dar erau bune. Se chinuia sotia in genunchi sa smulga iarba, sa ajunga soarele (ma-sii) la capsuni. Si uite asa 2 luni pe ani. Scoteam destul pentru noi, prieteni si dulceata. Si de 2 ani in mai-iunie ploua iar capsunile putrezesc. Dar ea isi face treaba de soldat rus la plivit.
In mod identic mai am vreo 10 mp cu fragi. Aceiasi situatie.
Asa ca ni s-a luat!
Anul asta glifosat (pe fragi), apoi sapa mecanizata, apoi... trifoi. Inca ne permitem sa cumparam din piata.

Edited by adip1962, 16 March 2022 - 07:08.


#46
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 adip1962, on 16 martie 2022 - 07:05, said:

Posted Image Welcome in the club!
Aveam o portiune de vreo 10-12 mp plina de capsuri, majoritatea intinsi natural. Nu erau vreun soi dar erau bune. Se chinuia sotia in genunchi sa smulga iarba, sa ajunga soarele (ma-sii) la capsuni. Si uite asa 2 luni pe ani. Scoteam destul pentru noi, prieteni si dulceata. Si de 2 ani in mai-iunie ploua iar capsunile putrezesc. Dar ea isi face treaba de soldat rus la plivit.
In mod identic mai am vreo 10 mp cu fragi. Aceiasi situatie.
Asa ca ni s-a luat!
Anul asta glifosat (pe fragi), apoi sapa mecanizata, apoi... trifoi. Inca ne permitem sa cumparam din piata.
Eu zic ca esti prea radical, si eu am patit la fel ca tine cu putregaiul la capsuni din cauza ploilor.
Am scos capsunile, am bagat motocultorul, am facut biloane si apoi am pus folie agrotextil si am plantat din nou capsunile.
A fost o zi de munca dar a meritat, anul trecut am avut capsuni pentru mancat si gem.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate