Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doar plata cu cardul- cumva teapa?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 19:02, said:

În tara asta se dau o groaza de tepe. E normal sa fi precaut.

Precaut se numeste persoana care ia masuri INAINTE sa actioneze.
Ala care isi pune intrebari DUPA,se numeste cu totul altcumva Posted Image

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Nu se pot clona carduri prin NFC. Plata a fost autorizata si suma corecta a fost debitata de banca deci pos-ul e unul autorizat de catre banca. In plus posul nu poate fi hackuit nici software si nici hardware. Tranzactia functioneaza precum o autorizare in doi pasi si la nivel hardware si software.

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 16:44, said:

Ce temeri am:
De ce a refuzat banii? A vrut numai card. Exista la anumite firme condiția ca la persoane fizice sa vândă numai pe card?
Da există restricții.
O firmă, orice persoană juridică adică, poate încasa numerar de la persoane fizice NUMAI cu bon fiscal. Adică casă de marcat și POS pentru carduri.

Tipul a procedat corect, nu cred că ai de ce să te temi.

Acum văd că de fapt tipul nu a vrut numerar. Probabil că nu are casă de marcat și atunci a preferat varianta cu POS și card bancar.
Neavând casă de marcat nu poate încasa numerar de la persoane fizice.

O casă de marcat e destul de costisitor de menținut, nu se justifică dacă ai puține tranzacții cu numerar.

Edited by DaculScoril0, 12 March 2022 - 22:12.


#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 16:44, said:

De ce a refuzat banii? A vrut numai card. Exista la anumite firme condiția ca la persoane fizice sa vândă numai pe card? Ca el asa a motivat!
nu e o conditie impusa de autoritati, dar unele firme doar asa opereaza. e mult mai simplu pentru ei, intrucat nu trebuie sa-si mai bata capul cu numerar (pe langa faptul ca trebuie sa-l cari dupa tine, mai sunt si reglementari pe tema asta)

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 16:44, said:

E posibil ca cu acel aparat, de care am apropiat eu cardul, sa îmi fie clonat cardul? Sa ma trezesc cu el gol? Momentan e în regula, nu am tranzacții aiurea.
da, este posibil. de fiecare data cand cineva e aproape de cardul tau ti-l poate clona.
ai bagat cumva si pinul?

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 16:44, said:

E prima data când îmi sunt refuzați banii! Și asta ma face sa fiu suspect.
mi s-a mai intamplat, in general la firme de inchiriat masini.

#23
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Post_Smiley_, on 13 martie 2022 - 08:02, said:


da, este posibil. de fiecare data cand cineva e aproape de cardul tau ti-l poate clona.
ai bagat cumva si pinul?

Am scris pe pagina precedenta. Nu am bagat pinul, suma era sub 100 de lei (89 lei).
Pana acum nimic suspect. Nici o tranzacție noua. Deci a fost totul corect, nu e nici o teapa!

Edited by Robert_Kiran, 13 March 2022 - 08:39.


#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

View Post_Smiley_, on 13 martie 2022 - 08:02, said:


da, este posibil. de fiecare data cand cineva e aproape de cardul tau ti-l poate clona.

Asta este din categoria fake news. S-a reusit citirea unor date de pe card dar nu clonarea!

#25
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Iti dai seama ca exista tehnologia prin care poti face plata prin NFC direct pe telefon, nu iti trebe neaparat POS, gen cum e mypos.
Iti trimite confirmarea platii prin SMS , email sau mai stiu eu ce, fara hartie, perfect legal.

Daca vrei sa ai mai mare liniste foloseste un card secundar care permite incarcarea instantanee de pe alt card, cum e revolut sau mai stiu eu ce.
Pe revolut tii doar sume mici.

Am mai avut eu dracia asta de plata prin NFC pe telefon, media a fost de 2 tranzactii pe luna la tara, inca nu putem vorbi de incredere in sistemul asta de plata cu cardul.
Majoritatea care au pensii pe card prima data cand le intra banii se duc la bancomat si ii scot pe toti fara 10 lei .

Mai avem de asteptat sa prindem incredere in tranzactii de genul.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcristiandrei, on 13 martie 2022 - 08:55, said:


Asta este din categoria fake news. S-a reusit citirea unor date de pe card dar nu clonarea!
daca ai un card contactless (si majoritatea sunt asa acum), atunci iti poate fi clonat fara probleme. pt clonare sunt necesare aceleasi date ca si pentru plata.
problema e obtinerea pin-ului, nu clonarea cardului

#27
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
OK, poate este asa cum spui tu, atunci inseamna ca este perfect pentru infractori, ca nici nu se cere pinul la plati sub 100 de lei, asadar oare de ce nu se cloneaza, fiind atat de simplu?

#28
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Încă o data rog închiderea topicului. Nu a fost nici o teapa.

#29
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Cinste firmei aceleia, ca putea sa-ti ia banii la negru. E exact ce au spus colegii mai sus: atunci cand vinde persoanelor fizice si incaseaza banii cash, o firma este obligata sa dea bon fiscal (nu sunt suficiente factura si chitanta) si pentru bon fiscal e nevoie de casa de marcat. Daca incasarea se face prin banca (fie faci tu plata cu cardul pe site-ul lor, fie faci virament in contul lor, fie POS), atunci nu trebuie emis bon fiscal, ci doar factura (incasarea e dovedita prin extrasul de cont). Firmele care vand online si nu au magazin fizic nu prea au de ce sa aiba casa de marcat (si se feresc sa aiba, ca atunci cand au, vine si controlul). Deci ca sa poata incasa banii tai, reprezentantul firmei ar fi trebuit sa-ti ceara sa faci plata prin banca si sa fim seriosi, daca tu te-ai grabit sa tipi tzeapa, card clonat etc, cat de urat ai fi facut cand ti s-ar fi cerut plata in avans? Asa ca folosirea POS-ului mobil a fost o solutie chiar eleganta din partea lor. Dar repet, puteau sa-ti ia banii si gata. Adica cine vinde in mod legal pe olx?! Cinste lor!

Edited by Michidoo, 14 March 2022 - 22:19.


#30
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,532
  • Înscris: 21.12.2006
Firma legală și corectă -> pentru incasare numerar de la PF erau obligați să  elibereze chitanță sau bon fiscal. Pentru chitanță trebuia să le oferi date personale (CNP sau serie și Nr. CI), pentru bon fiscal aveau nevoie de casă de marcat. Sau, mai simplu pentru ambele părți = plata cu cardul.

Kirane, erai mai puțin îngrijorat dacă îți cereau datele personale?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate