Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doar plata cu cardul- cumva teapa?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
O întâmplare ciudata. Vad pe net (olx) un alimentator la 12 volți, 89 lei, ce îmi trebuia. Sun respectiva persoana, sa ne întâlnim in oraș. Vine, vad alimentatorul, pare ok. Dau sa scot 90 de lei. Răspunsul lui: nu se poate, pentru persoane fizice, plata numai cu cardul! Suntem firma. Si scoate din geanta un POS. Sau sper să fi fost POS!
Scot cardul meu și îl apropii de POS. POS-ul scoate chitanță... si gata. Imediat mă uit în internet banking. Apare la sume blocate o tranzacție cu 89 de lei, la o firma Elma Impex.
Alimentatorul e ok, merge. Ce temeri am:
De ce a refuzat banii? A vrut numai card. Exista la anumite firme condiția ca la persoane fizice sa vândă numai pe card? Ca el asa a motivat!
E posibil ca cu acel aparat, de care am apropiat eu cardul, sa îmi fie clonat cardul? Sa ma trezesc cu el gol? Momentan e în regula, nu am tranzacții aiurea.
E prima data când îmi sunt refuzați banii! Și asta ma face sa fiu suspect.

Edited by Robert_Kiran, 12 March 2022 - 16:50.


#2
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Precizez că cardul a fost numai la mine. El nu s-a atins de el. Nu a fost băgat în aparat, doar l-am apropiat ca la supermarket. Pin nu am bagat, ca valoarea era sub 100 lei.

Edited by Robert_Kiran, 12 March 2022 - 17:02.


#3
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
La o cautare pe Google, Elma Impex vinde si pe Emag, detin siteul depozitulcubaterii.ro. Nimic suspect aici.
Ai vazut ceva suspect la POS-ul ala? Atata timp cat arata ca alea pe care le vezi in restaurante, magazine, supermarketuri, nu prea ai de ce sa iti faci griji. Ramai in continuare vigilent pe aplicatia de banking si aia e.
Totusi, si mie mi se pare cel putin interesanta chestia cu plata numai cu cardul pt persoane fizice…

#4
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postnovotab51, on 12 martie 2022 - 17:03, said:

La o cautare pe Google, Elma Impex vinde si pe Emag, detin siteul depozitulcubaterii.ro. Nimic suspect aici.
Ai vazut ceva suspect la POS-ul ala? Atata timp cat arata ca alea pe care le vezi in restaurante, magazine, supermarketuri, nu prea ai de ce sa iti faci griji. Ramai in continuare vigilent pe aplicatia de banking si aia e.
Totusi, si mie mi se pare cel putin interesanta chestia cu plata numai cu cardul pt persoane fizice…
Arata cam ca cel din magazin. Ca mărime. Am apropiat cardul, s-au aprins niște leduri, a piuit... si atât.
Și mie mi se pare suspect ca nu a vrut cash ... O să mă uit mai des pe telefon la tranzacții.

Am cautat pe net elma impex, am dat de site-ul depozitulcubaterii. Numărul de pe site e identic cu cel de pe olx. La numărul ala am sunat și am vorbit.
Cred ca nu e teapa. Daca era, nu punea număr de telefon pe site. Sau asa sper. Dar trăim în România care e tara țepelor.
Rămâne mister, de ce a refuzat banii!

Edited by Robert_Kiran, 12 March 2022 - 17:13.


#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019
Nu e teapa. N-am firma sa te lamuresc exact si nu vreau sa scriu prostii.

Dar are legatura cu regulile anaf.

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Nu a vrut să se complice cu numerar. O fi fost în timpul liber. Există N motive pentru care nu a vrut. Cu pos-ul au intrat banii in contul firmei, a mers apoi și a scos bonul fiscal.

#7
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Tot ce e posibil. Alimentatorul e ok. Pe internet banking, nimic nou. Adică nici o tranzacție necunoscuta.
Cred ca îmi fac prea multe griji ....

View Postbai3tzash, on 12 martie 2022 - 18:01, said:

Nu a vrut să se complice cu numerar. O fi fost în timpul liber. Există N motive pentru care nu a vrut. Cu pos-ul au intrat banii in contul firmei, a mers apoi și a scos bonul fiscal.
Ținând cont ca e sâmbătă (azi m-am întâlnit cu el) si ca pe site-ul depozitulcubaterii spune ca sâmbătă e închis... posibil sa fi fost în timpul liber! Poate sâmbătă nu fac încasări cash!

Edited by Robert_Kiran, 12 March 2022 - 18:28.


#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Da, dacă scrie clar pe internet banking că ai plătit către firma respectivă, nu ar trebui să apară probleme.
Nu zic că nu e ciudată puțin situația, dar viața e plină de situații pe care nu le înțelegem dacă nu ni se prezintă partea cealaltă.

#9
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,621
  • Înscris: 15.01.2017
Nu au casa de marcat, asa ca nu pot incasa de la persoane fizice decat prin banca.

#10
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Poststevetlangat, on 12 martie 2022 - 17:31, said:

Nu e teapa. N-am firma sa te lamuresc exact si nu vreau sa scriu prostii.

Dar are legatura cu regulile anaf.
Ce reguli ANAF? O plata mica sub 100 lei se face doar prin apropierea cardului de POS, fara introducerea PIN-ului.

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,886
  • Înscris: 22.12.2005

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 16:44, said:


E prima data când îmi sunt refuzați banii! Și asta ma face sa fiu suspect.


cred ca suspect esti numai prin prisma topicurilor pe care le deschizi. speram ca esti doar troll.

#12
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postfoxbat, on 12 martie 2022 - 18:58, said:


cred ca suspect esti numai prin prisma topicurilor pe care le deschizi. speram ca esti doar troll.
Foxule pe tine cine te-a supărat? Și de ce ma numești "troll"?
În tara asta se dau o groaza de tepe. E normal sa fi precaut.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Firma respectiva nu detine casa de marcat. Sunt multe firme in situatia asta. Nu pot accepta numerar de la persoane fizice.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007

View Postrim80, on 12 martie 2022 - 18:53, said:

Ce reguli ANAF?

View Postmodoran, on 12 martie 2022 - 19:09, said:

Firma respectiva nu detine casa de marcat. Sunt multe firme in situatia asta. Nu pot accepta numerar de la persoane fizice.


#15
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostRobert_Kiran, on 12 martie 2022 - 16:44, said:

O întâmplare ciudata. Vad pe net (olx) un alimentator la 12 volți, 89 lei, ce îmi trebuia. Sun respectiva persoana, sa ne întâlnim in oraș. Vine, vad alimentatorul, pare ok. Dau sa scot 90 de lei. Răspunsul lui: nu se poate, pentru persoane fizice, plata numai cu cardul! Suntem firma. Si scoate din geanta un POS. Sau sper să fi fost POS!
Scot cardul meu și îl apropii de POS. POS-ul scoate chitanță... si gata. Imediat mă uit în internet banking. Apare la sume blocate o tranzacție cu 89 de lei, la o firma Elma Impex.
Alimentatorul e ok, merge. Ce temeri am:
De ce a refuzat banii? A vrut numai card. Exista la anumite firme condiția ca la persoane fizice sa vândă numai pe card? Ca el asa a motivat!
E posibil ca cu acel aparat, de care am apropiat eu cardul, sa îmi fie clonat cardul? Sa ma trezesc cu el gol? Momentan e în regula, nu am tranzacții aiurea.
E prima data când îmi sunt refuzați banii! Și asta ma face sa fiu suspect.
Paranoia bosulica, paranoia

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
confirm raspunsurile in care s-a precizat motivul pentru care nu s-a incasat cash, mi s-a intamplat si mie. La un magazin de electrice, vizavi de stadionul Steaua (au si magazin online, comandasem ceva cu ridicare din magazinul fizic).Nu au primit cash, m-au trimis alaturi la BT sa platesc in contul lor. Am mai pierdut 20 minute la banca.
Astia nici macar nu aveau POS.

#17
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postovidiu21, on 12 martie 2022 - 19:22, said:

Paranoia bosulica, paranoia
Posibil.
Ok, pana acum nu s-a întâmplat nimic. Cardul e ok. Alimentatorul merge non stop de 5 ore. Deci nu e nici o teapa.
Rog închiderea topicului.

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Livratorii de la restaurante folosesc același gen de echipamente, doar că unii acceptă totuși și plata în numerar, chit că nu au nici ei casa de marcat după ei.

Ai plătit prin contactless folosind cardul, iar cel care ți-a livrat produsul a folosit un terminal POS conectat la o rețea mobilă GSM/GPRS.
Când faci o plată cu cardul contactless la un astfel de terminal, și plata este făcută cu succes, se aprind 4 leduri verzi, iar aparatul eliberează (de regulă) o chitanță.
În cazul în care apar probleme se aprind niște leduri roșii și este generat un cod de eroare.

.

Concluzie:
Nu este nimic suspect,
nu ți-a fost clonat cardul!

.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate