Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anticaderea parului: Rogaine, Dercos aminexil sau... Transplant?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Parul îmi cade de câțiva ani, e din ce mai rar, din zona frontală și până în creștet. E posibil sa fie și din cauza ereditara dar și pentru ca am exces de sebum (ma tratez de dermatita seboreica pe față), parul se îngrașă rapid.

Am încercat fiolele dercos aminexil dar doar o lună, multă mătreață...
Am încercat un an de zile alpecin 2 în 1(cel rosu, anticadere și anti mătreață). M-am înțeles bine, nu mai vad asa multe fire căzute când ma spăl, dar nu ma ajuta cu mătreața și acum văd că parul e din ce în ce mai rar.

A) Frizerul mi-a recomandat Rogaine/regaine, mi-a arătat poze cu un prieten, chiar se vedea diferența, avea mai mult par. M-am grăbit sa fac comanda (am luat și un nizoral pentru sebum și mătreață) dar apoi m-am interesat.

1. Regaine foam crește parul pentru ca are minoxidil, acesta e cea mai buna substanță, dar trebuie sa nu te oprești. Dacă te oprești, parul iti cade din nou.

2. E mai mult pentru zona creștetului. Are puțin efect pentru zona frontală.

3.Dupa 2-3 ani își pierde din eficacitate, deci e o soluție temporara

4. Are efecte secundare. Cele mai dese asupra scalpului, ușoare, dar pot avea efecte secundare asupra inimii.

Toate acestea m-au făcut sa ma gândesc la alt tratament. Mai ușor.

B) Șamponul cu aminexil de la Vichy Dercos plus Nizoral

Aminexilul e și el bun pt creșterea parului, nu are efecte secundare dar e mai slab decât minoxidilul. Și plus ca e vorba de șampon, nu de fiole, se recomanda fiolele pentru efect maxim dar de la fiole am mătreața mult prea mare.

C) un tratament recomandat de tatăl meu e acea soluție de la VELFORM, Hair Grow Max, a folosit acum 14 ani când se numea plus în loc de max. E din plante naturale, dar se vinde doar de către teleshop, nu îmi da încredere. Nu vad nici păreri pe net... Deși tatăl meu zice ca l-a ajutat mai mult decât fiolele cu aminexil.


D) Transplant, dar asta înseamnă că singura luna de concediu trebuie sa mi-o sacrific pentru asta, pentru ca nu voi mai putea ieși cel puțin 2 săptămâni asa afara.

Voi ce recomandați? Ce păreri aveți?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
sa te inveti cu ideea. daca exista o solutie, o gramada cu de oameni cu bani, care au chelie, o foloseau.
bunicu a avut chelie, tata nu, eu da, copilul da. e ereditar, asta e.
fiul meu a incercat toate prostiile de mai sus (nu stiu in ce ordine, cel putin un an fiecare), singurul rezultat este stoparea caderii. de fapt ii cade parul si acum, dar mai putin. dar il tine tuns scurt, nu mediu, nicidecm plete.
in schimb i-a crescu enorm de mult par pe spate, a trebuit sa se epileze. efectiv avea mai mult par pe spate decat pe cap.
si da, samponul cu nizoral l-a scapat de matreata.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Vitamina D3.

#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Invata de la cei mai buni, ia-l pe Elon Musk, exemplul perfect. Implantul este singura solutie serioasa, daca ai pierdut deja mult par. Sampoanele cu cafeina + spalat zilnic pe cap functioneaza daca-ti dai seama din timp ca ai o problema.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Chelia nu e o probela.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Decat un par rar , mai bine o chelie deasa Posted Image !
Sau implant !

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu exista sampon etc, "tratament", oricum vrei sa-i spui care sa functioneze.

pt caderea parului exista doar 2 solutii mari si late, pe una dintre ele vad ca o stii deja, minoxidil. stimuleaza cresterea parului, cel cu aplicare pe piele nu da efecte secundare gen palpitatii samd, in cel mai rau caz astea sunt nocebo-uri. banuiesc ca poate da efecte secundare la nivelul scalpului, depinde. e o pacoste, oricum, trebuie sa te dai de 2 ori pe zi, lasa parul naspa dupa etc etc. in plus, nu rezolva cauza, parul continua sa cada, dar mai creste altul si asa da senzatia ca "ai mai mult par". pe termen lung insa nu ajuta si da, daca te opresti situatia va reveni destul de repede la cum era inainte (eventual mai rau, avand in vedere trecerea timpului).

parul barbatilor cade in 99% din cazuri din cauza dht-ului, ani/zeci de ani (depinde de genetica) de expunere la dht face parul sa-si altereze semnificativ ciclul de crestere, scurtand practic faza de crestere a firului de par pana cand nu mai poate iesi din scalp. singurul tratament dovedit stiintific si aprobat de agentii gen FDA pt a trata caderea parului este finasterida (1mg) care inhiba producerea unei enzime prin care testosteronul trece in dht. in Romania desi este aprobat e foarte greu sa ti-l prescrie cineva pt asta, in schimb se gaseste sub forma de pastile de 5 mg finasterida sub numele de proscar (folosit pt tratamentul problemelor de prostata - si astea apar tot din cauza expunerii indelungate a prostateti la dht). sunt posibile efecte secundare si de la finasterida, e efectiv plin internetul, I'm not gonna get into that here. insa si finasterida e de cursa lunga, in principiu e cu atat mai eficienta cu cat incepi sa o iei mai devreme, dar trebuie luata toata viata, daca intrerupi tratamentul in cateva luni parul o sa cada.

succes

Edited by newbie13, 12 March 2022 - 19:41.


#8
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

View Postnewbie13, on 12 martie 2022 - 19:40, said:


singurul tratament dovedit stiintific si aprobat de agentii gen FDA pt a trata caderea parului este finasterida (1mg) care inhiba producerea unei enzime prin care testosteronul trece in dht.


Stiam si de ea, dar stiam ca are efecte secundare negative asupra ``jucariei``.

Majoritatea imi spuneti sa ma obisnuiesc cu ideea, dar e greu la cei nici 25 de ani ai mei, neinsurat si in cautarea unei fete Posted Image

Transplantul e cea mai buna solutie, in concluzie, dar e aiurea pentru mine ca l-as putea face numai vara in august, cand vrei sa te mai duci la munte, la mare, la o nunta etc...

#9
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
cel mai puternic tratament pe care l-am folosit eu de departe a fost finasterida
ATENTIE MARE
am ramas permanent cu disfunctionalitate erectila, irecuperabila!

#10
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Eu am facut un test de genetica care iti spune cam ce tratament ti se potriveste mai bine pentru tine.Tricotest se numeste testul.Pentru mine dermatologul a spus ca mi-a iesit ceva ieftin ca sa zic asa "Hidrocortizon cu L arginina si cu Zinc si cu Saw palmetto.Hidrocotizonul reteta era facuta de la farmacie mai avea si alte chestii.Pot spune ca mi-a crescut parul mai repede decat cu minoxidril.Partea nasoala ca nu prea m-am impacat prea bine eu cu cortizonul respectiv.Stiu doar ca am vazut rezultate.Ideea ca trebuie sa continui mai mult acel tratament care ti s-ar potrivi.Posibil pentru tine sa fie altceva sau daca ti se recomanda hidrocortizon sa te impaci mai bine cu el.

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View Postvldsnz97, on 12 martie 2022 - 20:23, said:



Stiam si de ea, dar stiam ca are efecte secundare negative asupra ``jucariei``.

Majoritatea imi spuneti sa ma obisnuiesc cu ideea, dar e greu la cei nici 25 de ani ai mei, neinsurat si in cautarea unei fete Posted Image

Transplantul e cea mai buna solutie, in concluzie, dar e aiurea pentru mine ca l-as putea face numai vara in august, cand vrei sa te mai duci la munte, la mare, la o nunta etc...
Stai linistit gasesti femei si chel fiind,nu asta e pb. Intradevar sunt femei care vor sex o data pe luna, dar e vb si despre tine, de ce ti ai pune virilitate in pericol ? Varul meu à chelit la 22 si n à dus lipsa de p.. de. Si nu numai el.

#12
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

View PostNexus11, on 12 martie 2022 - 22:14, said:

Eu am facut un test de genetica care iti spune cam ce tratament ti se potriveste mai bine pentru tine.Tricotest se numeste testul.Pentru mine dermatologul a spus ca mi-a iesit ceva ieftin ca sa zic asa "Hidrocortizon cu L arginina si cu Zinc si cu Saw palmetto.Hidrocotizonul reteta era facuta de la farmacie mai avea si alte chestii.Pot spune ca mi-a crescut parul mai repede decat cu minoxidril.Partea nasoala ca nu prea m-am impacat prea bine eu cu cortizonul respectiv.Stiu doar ca am vazut rezultate.Ideea ca trebuie sa continui mai mult acel tratament care ti s-ar potrivi.Posibil pentru tine sa fie altceva sau daca ti se recomanda hidrocortizon sa te impaci mai bine cu el.

Stiam de testare dar nu stiam daca ajuta in cazul caderii parului din cauze ereditare, poate voi incerca

#13
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Eu dupa 4 luni de minoxidril si rezultate asa si asa (si eu am tatal cu calvitie),am urmat  1 luna de tratament dat in urma rezultatului de la tricotest si parul mi-a crescut  cam cat a crescut in 4 luni cu minoxidril.Am urmat si dupa tratamentul cam 2 luni dar mie imi dadea stari mai de nervozitate si cumva nu ma puteam odihni prea bine.Tin minte ca am iesit odata sa ma plimb pe afara(nu am mai mers cu bicicleta mult timp si am facut pe jos o miscare destul de lunga)Dupa o asa miscare ar fi trebuit sa fiu obosit.Ma simteam usor obosit ,dar seara cand am aplicat iar solutia pe par m-am simtit ca si cum nu mai aveam nimic."Gata de lupta" ca sa zic asa.Nu m-am odihnit nici atunci prea bine.Atunci mi-am dat seama ca ma streseaza prea mult acel tratament.Momentan mai iau pastile de zinc(de L arginina si saw palmetto m-am oprit) si am mai facut microneedeling.Cumva sa pastrez ce am .Am luat un dispozitiv ca asta cu rezerve si cam incerc sa ma fac saptamanal cu 1.5 mm am inteles ca ar fi adancimea ideala(la inceput am inceput cu 0.5 si de la o saptamana la alta am marit lungimea varfului).La inceput a fost mai dificil momentan m-am cam obisnuit.

#14
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
am auzit povesti si cu minoxidil oral, nu cred ca se poate procura legal, cica ar fi foarte potent in recreseterea paraului, dar si foarte periculos pentru inima

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, vezi ce ti-am zis mai sus.
Fa un control ptr nivelul de vitamina D in sange.
Presimt ca ai o deficienta. Nu e normal sa chelesti la 25 de ani. Dupa 30-35 da, daca e genetic.

Daca tatal sau bunicii au fost si ei chei atunci poate fi genetic si aici nu prea ai ce face. Doar sa amani inevitabilul.

Un control la un dermatolog iar nu strica.

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Am avut multi colegi de 25-30 de ani in diverse stadii de chelire

Edited by cattavencu, 13 March 2022 - 17:26.


#17
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Pe forumul incelilor sunt care se plangeau de chelie NW4 si la 17 ani :)

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Alea sunt probleme separate - boala, lipsa vitamine, etc.
Dupa cum si femeile chelesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate