Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Somnolenta continua catel

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Bună ziua, am un bichon de 4 luni jumătate și de 4 zile este complet diferit comportamental, pe lângă somnolenta continua nu mai face nimic din ce făcea în mod obișnuit (nu mai ne musca în joaca, nu mai roade fire, nu mai aleargă după jucării). Fix cu o zi ininate de schimbarea brusca l-am dus la doctor pentru ca se scarpina rău la ureche, a zis medicul ca este o otita și l-a curățat în urechi, a fost destul de bruscat fiindcă nu a stat liniștit, ne-am gândit ca poate a rămas traumatizat dar zilele acestea l-am dus tot acolo și nu a dat semne de asa ceva. În ultimile doua zile i-am făcut analize nu iese nimic care sa justifice letargia aceasta completa. De mâncat mănâncă, nu a vomitat, are scaunele normale, bea apa.... A mai patit cineva asa ceva, sa își schimbe brusc comportamentul și sa caute sa doarmă într-una? Nu știm ce sa ii mai facem

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Iesiti regulat cu el la plimbare , in parc ?

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
A facut tratament cu antibiotice ? Curatatul nu rezolva problema la otita . Are temperatura ?

Edited by Alltrack, 12 March 2022 - 15:31.


#4
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008
Nu a avut nici o zi temperatura, medicul a spus ca este alergica otita deci nu i-a dat antibiotic ne a dat picături sa ii punem 5 zile, azi a fost ultima. Roseata din interior a dispărut. Asta este curios fizic nu are vreun simptom al unei afecțiuni, mănâncă, nu vomita, nu are temperatura, este totul ok. Dar în afara perioadelor când e scos afara este aproape ca o leguma. Brusc de la o zi la alta, el fiind foarte vioi pana acum patru zile

#5
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E destul de ciudat ! Eu i-as face analize si as contacta si alt veterinar . Isi mai scutura capul , se mai scarpina ?
Exista posibilitatea unei otite interne , care da si senzatia de ameteala , asa se poate explica comportamentul , atunci e vorba de antibiotice .

Edited by Alltrack, 12 March 2022 - 16:02.


#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.08.2006

View Postgligorcostin, on 12 martie 2022 - 13:06, said:

Bună ziua, am un bichon de 4 luni jumătate și de 4 zile este complet diferit comportamental, pe lângă somnolenta continua nu mai face nimic din ce făcea în mod obișnuit (nu mai ne musca în joaca, nu mai roade fire, nu mai aleargă după jucării). Fix cu o zi ininate de schimbarea brusca l-am dus la doctor pentru ca se scarpina rău la ureche, a zis medicul ca este o otita și l-a curățat în urechi, a fost destul de bruscat fiindcă nu a stat liniștit, ne-am gândit ca poate a rămas traumatizat dar zilele acestea l-am dus tot acolo și nu a dat semne de asa ceva. În ultimile doua zile i-am făcut analize nu iese nimic care sa justifice letargia aceasta completa. De mâncat mănâncă, nu a vomitat, are scaunele normale, bea apa.... A mai patit cineva asa ceva, sa își schimbe brusc comportamentul și sa caute sa doarmă într-una? Nu știm ce sa ii mai facem
Are depresie

#7
gligorcostin

gligorcostin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 31.01.2008

View PostBaXXXon, on 12 martie 2022 - 14:49, said:

Iesiti regulat cu el la plimbare , in parc ?
Si asta a fost o modificare din ultima saptamana, adica saptamana trecuta l-am scos pe afara prima oara, dar nu in parc pana acum, cateva minute la bloc. Zilele astea l-am scos si afara iese din starea de letargie. Cum intra in casa se pune si doarme

View PostAlltrack, on 12 martie 2022 - 15:57, said:

E destul de ciudat ! Eu i-as face analize si as contacta si alt veterinar . Isi mai scutura capul , se mai scarpina ?
Exista posibilitatea unei otite interne , care da si senzatia de ameteala , asa se poate explica comportamentul , atunci e vorba de antibiotice .


Am fost chiar azi din nou la medic, nu ii da antibiotice, a zis sa nu intrereupem tratamentul cu picaturile 10 zile fiindca inca mai este rosu in interior. Zice sa il observam, pentru medic este si complicat sa isi dea seama cum este acasa fiindca la el se plimba prin cabinet interactioneaza,este ca inainte, nu isi da seama cat de letargic este acasa. Am facut si ecografie, nu apare nimic in neregula Foarte ciudat fiindca totul a fost brusc, ramane sa il observam

Edited by gligorcostin, 12 March 2022 - 17:43.


#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Ii doresc sanatate, am mai avut si eu probleme cu al meu, aceeasi rasa, uneori este apatic, fara pofta de mancare, dar dupa o plimbare sanatoasa isi revine. Au si ei, bietele necuvantatoare momente de indispozitie. Ce bine daca ar putea vorbi, le-am intelege problemele!

#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Asta e bine ca afara da semne de vioiciune . Parerea mea ( fara sa fiu rau ) mai aerisiti casa mai des si peste zi lasati caldura mai jos .
Si teckelusa mea cat e in casa trage cu porcu cat e ziua de lunga dar afara e aspra , gata de actiune.

Edited by BaXXXon, 12 March 2022 - 19:05.


#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
...tu vrei ca-n 4 zile să treacă de la boală la vioiciune? :o

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate