Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Fiul meu de 26 de ani are prima lui prietena reala si mie nu imi place de ea

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#1
AlinaTR

AlinaTR

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.03.2022
Fiul meu are 26 de ani. De ani de zile se dedica studiului in domeniul stiintei. A vrut sa dea la o universitate de prestigiu din Occident. A reusit si a intrat. Acum are deja un post bun si un salariu pe masura. A fost mereu foarte linistit, cu toate ca si eu si sotul il indemnam sa iasa mai mult in oras. Fetele se interesau de el si nu ducea lipsa de atentia lor. E chipes, inalt, brunet, deci nu avea vreun motiv sa se simta complexat sau ceva. Pur si simplu statea mult in casa.
Acum am aflat ca se intalneste cu o fata de cateva luni si fata aia provine dintr-o familie cu multe probleme de violenta si alcoolism. A plecat de acasa imediat ce a putut, a ajuns si ea in occident si lucreaza ca barmanita. Nu m-ar deranja neaparat ca nu are educatie aleasa. Nu stiu daca a terminat macar liceul, dar cred ca da. E foarte frumoasa, pot intelege de ce ii place de ea. Nu e romanca, dar tot din zona de est provine. E de origine slava. Am vorbit cu el despre ea si l-am intrebat ce ii place la ea, ce i-a adus impreuna si el a zis ca e frumoasa si simpatica.

Sora mea sta in aceeasi tara la o distanta mica de el si o stie pe fata. A zis ca e o panar...ma care nu stie sa faca altceva decat sase agate de barbati ca sa supravietuiasca de pe o zi pe alta, dar ca pare "dragutica" si vrea sa se faca placuta si sa fie acceptata.  Sora mea e cam spurcata de gura si a ras ca pare ca e genul care-l "suge in timp ce isi citeste el documentele de studiu". Asa vorbeste ea, am ignorat. Dar am vorbit cu el si am intrebat ce e cu fata asta, care sunt planurile. A zis ca nu are planuri, ca e draguta si frumoasa si ii place de ea, dar nu crede ca pe termen lung. Dar fata are intentii serioase. Se tine de el si vrea sa se mute la el. Sotul meu zice sa il las sa traiasca cat e tanar, sa nu fie tocilar toata viata.

Poate pare ca sunt bagareata. Motivul pentru care icer opinia unor straini e tocmai faptul ca nu vreau sa ma bag in relatia lui, sa ii impun ceva sau sa pun presiune pe el cumva. Adevarul e ca nu imi place fata asta si nu pricep de ce sta el cu ea daca in afara ca e frumoasa si draguta nu vede nimic la ea. Erau si alte fete frumoase pe care le-a ignorat cu totul. Ar trebui sa il sustin?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cred ca ar trebui sa-ti vezi de ale tale in aceasta situatie.

chiar de esti parinte, poti doar sa-l sfatuiesti si sa-ti spui in mod manierat parerea, insa nu sa-i impui ce sa faca cu viata lui pe cine sa (nu) aleaga.

ce fac ei in viata intima cred ca ii priveste pe ei, nu pe voi parintii sau matusa.

ca este sau nu pe termen lung, dupa cum zice si el, lasa-l pe el sa aleaga. iar chestia cu am auzit de la sora care stie de la x ce a auzit de la y ca tipa nu este ok, cred ca este cam deplasat. dai mai multa credibilitate la a 7-a spita decat incredere in propriul copil ca destul de matur sa-si controleze propria viata.

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nici maica-mii nu i-a placut de fosta mea prietena si uite ca suntem impreuna de 31 de ani.

#4
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Soră-ta are mare dreptate, dacă-l suge în timp ce studiază îi mănâncă din palmă!

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lasa baiatul in pace si incearca sa nu te transformi in soacra. Ramai mama si pentru fata, oricare ar fi alegerea baiatului.

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Ai pierdut startul, daca fata il executa ca la carte risti sa-ti faci doi dusmani, nu unul. Asa ca fii fata desteapta si lasa-l sa afle singur daca e femeia visurilor lui sau nu. Posibil sa fie material de nevasta, nu traiesti tu cu ea. La fel de bine, daca e panarama, o sa afle singur. Sa iasa cu prietenii, sa se distreze, e la varsta potrivita. Iar daca te amesteci, nu faci bine. O sa devina un pampalau, daca nu se frige singur.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce judeci o persoana datorita faptului ca provine dintr-o familie proasta ?
E barman deoarece nu are de ales sau nu are alta posibilitate de a gasi un job mai usor care sa ii aduca bani sa poata trai. Crezi ca ea si-ar fi dorit sa se intample acest lucru ?
Trebuie sa te bucuri ca tine la el, daca e sa fie aleasa, nu te baga. Poate sa intre in familie, sa faca si ea niste studii si sa fie fericiti toata viata, se pot schimba multe in viata unei persoane.
Daca si-a tras-o cu altii nu inseamna ca trebuia sa fie usa de biserica si sa astepte pana a da de fiul tau, e tanara, toti avem nevoi, la fel ai avut si tu sau poate mai ai Posted Image . Hai sa nu judecam!

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanvlas, on 12 martie 2022 - 13:09, said:

Nici maica-mii nu i-a placut de fosta mea prietena si uite ca suntem impreuna de 31 de ani.
De "fosta"? Și ești cu ea? Nu înțeleg.

On topic: orice sfat primești ai să găsești motiv să îl combați sau vei fi combătută.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAlinaTR, on 12 martie 2022 - 12:16, said:

Adevarul e ca nu imi place fata asta

Zici ca sta in alta tara.
Ai vazut-o vreodata pe fata? Ai interactionat vreun pic cu ea? Ca de cunoscut e clar ca nu o cunosti.
Te-ai decis ca nu iti place de ea pe baza unor vorbe aruncate de cineva.

De unde provine nu ar trebui sa fie relevant cata vreme se poarta frumos cu el. Daca aflai ca provine dintr-o familie bogata iti placea de ea sau te-ai mai fi gandit inainte sa decizi ca nu e buna pentru el? Daca da, problema e la tine si la preconceptiile tale.
Orice munca cinstita e munca si merita sa fie respectata si admirata fiindca incearca sa se intretina singura.

Omul are 26 de ani nu 16. E adult. Lasa-l in pace sa isi ia singur deciziile. Si daca se dovedeste ca nu e buna pentru el o va pune la capitolul 'experienta de viata'.

Edited by AlexEn, 12 March 2022 - 13:43.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Mai mult de niște sfaturi nu încerca. E viața lui, e alegerea lui. Așa cum crezi că el a făcut o alegere proastă, la fel de bine e posibil ca tu să te inseli in privința ei. In general, cand părinții încearcă să se impună în astfel de situații, mai degrabă se strică relația cu copilul, decât respectivul să o lase pe aia.

#11
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostAlexEn, on 12 martie 2022 - 13:39, said:

Zici ca sta in alta tara.
Ai vazut-o vreodata pe fata? Ca de cunoscut e clar ca nu o cunosti.

Te-ai decis ca nu iti place de ea pe baza unor vorbe aruncate de cineva.
De unde provine nu ar trebui sa fie relevant cata vreme se poarta frumos cu el. Daca aflai ca provine dintr-o familie bogata iti placea de ea sau te-ai mai fi gandit inainte sa decizi ca nu e buna pentru el? Daca da, problema e la tine si la preconceptiile tale.
Orice munca cinstita e munca si merita sa fie respectata si admirata fiindca incearca sa se intretina singura.

Omul are 26 de ani nu 16. E adult. Lasa-l in pace sa isi ia singur deciziile. Si daca se dovedeste ca nu e buna pentru el o va pune la capitolul 'experienta de viata'.
Gresesti mult
Degeaba omul are 26, daca nu a avut iubita in tinerete, emotional e de 14. 15. Asta ti-o spune unul care e la fel...
Tipa clar e problematica. O sa il raneasca rau

#12
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
La cei 26 de ani ai lui cred ca e un pic prea târziu să-ți pui problema ca nu știe (cum/cu cine) să-și trăiască viata. Cu părere de rău îți spun, din perspectiva unuia care a fost în papucii lui, cred ca ai întârziat cam 10 ani cu grijile astea.
Sfatul lui passila mi se pare cer mai pertinent.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSfaturiFaraTroleala, on 12 martie 2022 - 13:43, said:

Gresesti mult
Degeaba omul are 26, daca nu a avut iubita in tinerete, emotional e de 14. 15. Asta ti-o spune unul care e la fel...
Tipa clar e problematica. O sa il raneasca rau

Ai glob de cristal on-ule? Nu de alta, dar numai de la tine nu e nevoie de sfaturi aici.

#14
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
La 26 de ani prima relatie mai serioasa? Risca sa si-o fure, dar lasa-l pe el sa afle... De ce il mai tii de toarta daca are 26 de ani?

Nici maica-mea nu a fost de acord cu anumite gagici pe care le-am avut, de unele m-am lamurit singur, cu altele nu, dar in orice caz nu mi-am batut capul cu opinia ei, pana la urma e viata mea si eu stiu ce simt mai bine.

LE:

View PostAlinaTR, on 12 martie 2022 - 12:16, said:

Sora mea sta in aceeasi tara la o distanta mica de el si o stie pe fata. A zis ca e o panar...ma care nu stie sa faca altceva decat sase agate de barbati ca sa supravietuiasca de pe o zi pe alta, dar ca pare "dragutica" si vrea sa se faca placuta si sa fie acceptata.  Sora mea e cam spurcata de gura si a ras ca pare ca e genul care-l "suge in timp ce isi citeste el documentele de studiu". Asa vorbeste ea, am ignorat. Dar am vorbit cu el si am intrebat ce e cu fata asta, care sunt planurile. A zis ca nu are planuri, ca e draguta si frumoasa si ii place de ea, dar nu crede ca pe termen lung. Dar fata are intentii serioase. Se tine de el si vrea sa se mute la el. Sotul meu zice sa il las sa traiasca cat e tanar, sa nu fie tocilar toata viata.


Bine ca stie sora ta, la barfa la cafea se zic multe, de ce nu vrei sa o cunosti tu personal? Iti faci o opinie despre o persoana cu care nu ai schimbat o vorba, ti se pare corect?

Edited by horhescu, 12 March 2022 - 13:50.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Saracul copil ... doar asa o mama sa NU ai.

De acord, ii dai sfaturi, iti spui parerea, DAR nu incerca sa te amesteci in treburile lor, sunt adulti amandoi, sa se descurce. Daca fata nu e ok, va vedea si el la un moment dat si "va da singur cu capul". Mai bine asa, acumuleaza experienta!

Ai grija sa nu iti atragi ura lui asupra ta, amestecandu-te in relatia lor!

Edited by MembruAnonim, 12 March 2022 - 13:51.


#16
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View PostSfaturiFaraTroleala, on 12 martie 2022 - 13:43, said:

Gresesti mult
Degeaba omul are 26, daca nu a avut iubita in tinerete, emotional e de 14. 15. Asta ti-o spune unul care e la fel...
Tipa clar e problematica. O sa il raneasca rau
il va rupe. Poate sa ajunga sa se sinucida.

In mod normal ii trebuie una cu studii si macar cam din aceeasi clasa sociala. Cu educatie. Nici studentele nu ar fi cine stie ce, dar barmanite si astea de prin est slave sunt cum sunt.
Are dreptate ma-sa.

Astia spun ca ce te bagi, dar cand o sa devina ala varza si o sa aibe depresie un an si o sa abandoneze si studiile pt ei nu va conta. O sa ajunga si el tot barman.

Acuma cine stie, poate o fi mai avut el ceva tentative de relatii si nu o fi chiar asa de molau sa il duca aia de nas.

Vedeti ca si Iohannis, om cu studii stiintifice, dar nevasta-sa nu e barmanita.

#17
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Daca tii la copilul tau trimite-i o tona de documente de studiu.

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostAlinaTR, on 12 martie 2022 - 12:16, said:

Ar trebui sa il sustin?

Ar trebui sa-i oferi sustinere chiar si cand nu esti de acord cu ce face pentru ca este copilul tau.

Asta nu inseamna ca trebuie sa-i ascunzi ce gandesti. Sunt lucruri diferite.

Exista , in majoritatea barbatilor, ceea ce in literatura de specialitate se numeste sindromul cavalerului pe cal alb (expresia este tradusa din engleza unde are un sens mult mai clar). Problema este ca , in realitate, lucrurile nu functioneaza asa. O fata/femeie ,,salvata'' nu o sa fie recunoscatoare.
Daca alege sa-i fie o sotie buna, va face asta din cu totul alte considerente, nu pentru ca ar avea o datorie morala.

Doar cainii luati din padure iti sunt loiali pana la moarte pentru ca i-ai salvat, oamenii nu gandesc asa.

Edited by razor01, 12 March 2022 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate